Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sedem divov sveta, prvé 3 divy

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 04.04.2012

Zoznam siedmych divov sveta zostavil asi pred 2000 rokmi grécky spisovateľ Antipater zo Sidonu. V tomto dieli sa pozrieme na prvé tri divy.
Sedem divov sveta, prvé 3 divy
Zdroj obrázku: Internet
 

Sedem divov sveta vzniklo v staroveku v oblasti Stredozemného mora a na Strednom východe. Ide o honosné a zaujímavé architektonické a sochárske diela. Zoznam zostavil asi pred 2000 rokmi grécky spisovateľ Antipater zo Sidonu. A prelúskať sa týmito divmi je naozaj zážitok.

Pyramídy v Egypte

pyramídy v Gize
Pyramídy v Gíze. Pyramídy boli plné majetku zosnulého, a tak sa často stávali aj cieľmi pre vykrádačov.
zdroj: Internet

Aj napriek tomu, že čas sa nezastavil ani tu, pyramídy sú v porovnaní s inými divmi sveta doteraz veľmi zachovalé a niektoré stále stoja, dokonca takmer neporušené. Vznikli v období od roku 2700 po rok 2500 pred n.l. Nachádzajú sa v Gíze a ich kráľovnou, najväčšou pyramídou, je Cheopsova pyramída vysoká takmer 138 metrov. Pôvodne bola ešte o desať metrov vyššia. Je postavená, podobne ako ostatné pyramídy, z veľkých kvádrov. Zaujímavé je, a zároveň aj najväčšou záhadou, že bola postavená iba ľudskou silou a rozumom. Stavali ich preto, lebo život Egypťanov spočíval vo viere v posmrtný život. Egyptské náboženstvo hlásalo, že aby mohol staroveký Egypťan po smrti žiť, muselo jeho telo ostať neporušené a jeho duša musela dostať výbavu na druhý svet, ako napríklad potraviny, nápoje, zbrane, nábytok, služobníctvo. Preto boli pyramídy plné majetku zosnulého, a tak sa často stávali aj cieľmi pre vykrádačov. V niektorých pyramídach boli aj veľké miestnosti. Jedna z nich bola pohrebná miestnosť. V nej bol faraón so svojimi najväčšími pokladmi. Vedľa boli jeho odevy, poživeň, zbrane a jeho zvieratá, vetracie šachty a dokonca miestnosti pre faraónovu rodinu.

Semiramidine visuté záhrady v Babylone

Semiramidine vysuté záhrady
Visuté záhrady kráľovnej Semiramis v Babylone boli teda sériou arkádových terás, postavených do tvaru pyramídy a akousi chladivou, zelenou oázou uprostred horúcej púšte.
zdroj: Internet

Semiramidine visuté záhrady boli postavené v starobylom meste Babylon, ktoré sa nachádzalo v Mezopotámii. V súčasnosti sa ich miesto nálezu nachádza na území na východ od brehu rieky Eufrat, asi 50 km na juh od Bagdadu v Iraku. Z rozsiahlej literatúry o Babylonskej ríši si môžeme utvoriť určitú predstavu, ako asi vyzerali Semiramidine záhrady. Nad pivničnými klenbami sa nachádzala hlavná terasovitá stavba. Každá terasa bola o 5 metrov vyššie ako predchádzajúca. Tento kolos mal veľmi dobre premyslený systém zavlažovania, azda aj tým je tak zaujímavý. Pod záhradami sa totiž nachádzala hlboká studňa, ktorá čerpala vodu z neďalekého Eufratu. Voda sa priviedla na najvyššiu terasu a odtiaľ sa rozlievala na ostatné. Visuté záhrady kráľovnej Semiramis v Babylone boli teda sériou arkádových terás, postavených do tvaru pyramídy a akousi chladivou, zelenou oázou uprostred horúcej púšte. Bájna kráľovná Semiramis však žila ešte pred postavením týchto záhrad. Záhrady dal teda postaviť až v 7. storočí pred n.l. kráľ Nebukadnesar II. pre svoju manželku Amytis, ktorej chýbala zeleň a kopcovitý terén jej rodného kraja. Semiramis v skutočnosti nemá nič spoločné s týmito visutými záhradami.

Artemidin chrám v Efeze

Artemidin chrám
Historici píšu, že pohľad na svätostánok božskej Artemis oslnil každého antického návštevníka. Musel byť teda skutočne monumentálny.
zdroj: Internet

Staroveké mesto Efez sa rozprestieralo na západnom pobreží Malej Ázie a patrilo medzi najbohatšie v širokom okolí. Prvé chrámy sa vybudovali v meste už okolo roku 850 pred n.l. a zasvätili ich bohyni plodnosti a predchodkyni známej Artemidy - Kybele. Okolo roku 550 pred n.l. kráľ Kroisos z Lýdie vybudoval nádherný chrám zasvätený bohyni Artemis. Vnútri chrámu bola ukrytá svätyňa, v ktorej stála krásna socha bohyne, ozdobená drahokamami a vzácnymi kovmi. Najkrajší chrám v Efeze zasvätený bohyni Artemis však bol vypálený, strecha sa prepadla, socha padla na zem a obnovili ho až koncom 4. storočia. Historici píšu, že pohľad na svätostánok božskej Artemis oslnil každého antického návštevníka. Musel byť teda skutočne monumentálny. Chrám však v neskoršom období vyplienili barbari a jeho definitívny zánik zapríčinil nástup kresťanstva ako štátneho náboženstva Rímskej ríše. Chrám je divom sveta aj vďaka svojim rozmerom - pôdorys chrámu mal 114 x 55 metrov a tak sa stal najväčšou gréckou antickou stavbou. Chrám slúžil aj ako banka spravovaná veľkňazom, pretože si nikto netrúfal z neho nič ukradnúť. Pri vykopávkach sa v ňom našli aj niektoré z najstarších známych mincí s podobizňou Artemidy.

Pokračovanie článku: ďalšie štyri divyĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Na 14. Medzinárodnom filmovom festivale v Bratislave v sekcii „Goya Awards – 25. Výročie“ budú môcť priaznivci vzhliadnuť predpremiéru filmovej snímky Niet pokoja pre bezbožných.
pred 8 rokmi
Katka Koščová a Neřež v Prahe odštartovali spoločné turné. Od 18. do 25. apríla sa predstavia v ôsmich slovenských mestách.
pred 5 rokmi
Sú ľudia, ktorí všetko okolo seba menia na popol.
pred 9 rokmi
Čo myslíte, ktoré faktory vás najviac ovplyvňujú a prečo? Keď si dokážete zodpovedať túto otázku, budete vedieť prečo sa s konkrétnymi ľuďmi dobre cítite aj keď ich nepoznáte dlho.
pred 9 rokmi
Čo tým chcel básnik vlastne povedať?
pred 8 rokmi
Výstavba protihlukovej steny na vyše kilometrovom úseku rýchlostnej cesty R1 pri Lehote má odhadované náklady 2,87 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.
pred 7 rokmi
Organizátori festivalu v Brusne sa o úmrtí obľúbeného umelca dozvedeli len niekoľko hodín pred jeho začiatkom a bezprostredne rozhodli o jeho premenovaní.
pred 13 rokmi
Svet nie je práve bezpečné miesto.