Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sedem divov sveta, posledné 4 divy

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 05.04.2012

Pozývame Vás na druhú časť prechádzky po najkrajších, najmonumentálnejších a najhonosnejších architektonických a sochárskych dielach staroveku.
Sedem divov sveta, posledné 4 divy
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Sedem divov sveta vzniklo v staroveku v oblasti Stredozemného mora a na Strednom východe. Ide o honosné a zaujímavé architektonické a sochárske diela. Zoznam zostavil asi pred 2000 rokmi grécky spisovateľ Antipater zo Sidonu. A prelúskať sa týmito divmi je naozaj zážitok.

Prvá časť: prvé tri divy

Diova socha v Olympii

Diova socha Olympia
Socha údajne pozostávala z viac ako tony slonoviny a zlata.
zdroj: Wikipedia

Diova socha vznikla pod rukami majstra Feidia v 5. storočí pred n.l. na Peloponézskom poloostrove. Socha znázorňovala Dia sediaceho na tróne a merala 13 metrov. Umiestnená bola v chráme, ktorý bol dostatočne veľký na to, aby sa obrovská socha doň zmestila. Socha Dia sa Feidiovi nesmierne vydarila. Mnohí, ktorí ju zahliadli, uverili, že videli skutočného boha. Celé stáročia sa tento skvost uchovával, až kým neupadol do zabudnutia a údajne koncom 4. storočia n.l. boli zvyšky sochy prevezené do Konštantínopolu, kde boli neskôr zničené pri veľkom požiari mesta. Socha pozostávala z viac ako tony slonoviny a zlata. Feidias na nej pracoval osem rokov a bolo to pravdepodobne jeho životné dielo. Pri stavbe použil aj drevo, vzácne kamene a farebné sklo. Trón, na ktorom Zeus sedel bol vytvorený z cédrového dreva a bol rovnako ozdobený zlatom, slonovinou, drahými kameňmi a ebenom.

Mauzóleum v Halikarnase

Mauzóleum v Halikarnase
Stavba sa nakoniec po stáročiach zrútila a v roku 1581 kamene z ruín použili na stavbu opevnenia.
zdroj: Internet

Kráľ Mausolos II. vládol v Kárii, časti dnešného Turecka, v 4. storočí pred n. l. Bol to ctižiadostivý panovník a napádal mnohé susedné mestá a štáty. Za peniaze z koristi vybudoval nové hlavné mesto Halikarnassos. Ku koncu svojho života sa kráľ Mausolos rozhodol postaviť si hrobku ako symbol moci. Chcel, aby to bola najkrajšia hrobka, akú kto kedy videl, preto nešetril výdavkami. Architektonicky bolo mauzóleum spojením kamenného masívu orientálnych hrobiek, stĺpového poriadku gréckych chrámov a staroegyptskej pyramídy. Základom celej stavby bol masívny kváder z nepálených tehál, ktorý bol obložený mramorom. Presné rozmery nie sú známe. Na podstavci stál veľkolepý náhrobný chrám obkolesený až 36 iónskymi stĺpmi, ktoré niesli 24-stupňovú pyramídu. Pyramída sa končila plošinou a na nej bolo trojmetrové súsošie Mausola a Artemisie vo voze so štvorzáprahom. Plán mauzólea vypracovali architekti Pytheos a Satyros. Mauzóleum zdobili významní grécki sochári, napr.: Leochares, Bryaxis, Skopas a Praxiteles. Stavba sa nakoniec po stáročiach zrútila a v roku 1581 kamene z ruín použili na stavbu opevnenia.

Rodoský kolos

Rodoský kolos
Niektorí veria, že socha stála rozkročená pri vstupe do prístavu.
zdroj: Wikipedia

Keď obyvatelia mesta Rodos znovu odolali dobyvateľom, rozhodli sa na počesť ochrancu svojho ostrova, boha Slnka Helia, postaviť kolosálne dielo. Ostrovania začali stavbu 32 metrov vysokej bronzovej sochy v roku 292 pred n.l. Práce trvali až 12 rokov. Boh Slnka stál na mramorovom podstavci a zhotovili ho z vytvarovaných bronzových platní, upevnených na železnej konštrukcii. Niektorí veria, že socha stála rozkročená pri vstupe do prístavu, takže lode preplávali popod jej nohy. Viac pravdepodobné však je, že socha stála na kraji mesta, obrátená tvárou k prístavu. Sochu nazvali kolosom pre jej obrovskú veľkosť. Dvíhala sa do výšky 37 m, čiže dvadsaťkrát prevyšovala výšku človeka a bolo ju možné vidieť od mora už zďaleka. Tento kolos však o šesťdesiat rokov zničilo silné zemetrasenie. Pod jeho otrasmi sa socha zlomila v kolenách a pri páde sa roztrieštila. Úlomky zanechali ostrovania na mieste svojmu osudu, kde ich mohli zvedavci nájsť ešte v roku 654 n.l. Vtedy Arabi, ktorí ostrov Rodos dobyli, predali cenný kov zo sochy sýrskemu obchodníkovi. Ako dopravný prostriedok mu na odvoz z ostrova poslúžilo až 900 ťavích chrbtov.

Maják na ostrove Faros v Alexandrii

Faros
Jedna podobizní legendárneho majáka na ostrove Faros.
zdroj: Internet

Maják bol vysoký 130 metrov. Vonkajšok veže pozostával z bieleho mramoru. Tzv. alexandrijská veža sa najprv stavala ako všetky lodné a plavebné orientačné značky ako denná veža. Lode každý večer zamierili do prístavu, aby cez noc nemuseli kotviť na otvorenom mori. Vo vnútornom alexandrijskom prístave sa vykladalo obilie a zelenina z úrodného nílskeho údolia. Vo vonkajšom prístave vykladali z veľkých lodí víno z Grécka, korenie z Orientu, kovy zo Španielska a iný rozmanitý tovar z celého sveta. Keď sa prístavy preplnili loďami, muselo sa vykladať aj cez noc. Na veži preto umiestnili mocné osvetľovacie zariadenie. Spaľovali v ňom živicu zo stromov a olej. Svetlo sa sústreďovalo na dutom zrkadle a od neho odrážalo. Vraj bývalo také prudké, že Alexandrijci dovideli „až na koniec sveta“. Okrem mocnej konštrukcie veže bolo istotne aj toto prenikavé svetlo z plameňa jedným z dôvodov, že maják hneď po dokončení v roku 279 pred n.l. zaradili do zoznamu siedmich divov sveta. Maják na ostrove Faros pri Alexandrii vydržal takmer 1000 rokov všetky vojnové búrky nepoškodený, potom ho však stihol osud niektorých iných divov sveta – padol pri zemetrasení.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Pozývame Vás na druhú časť prechádzky po najkrajších, najmonumentálnejších a najhonosnejších architektonických a sochárskych dielach staroveku. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/sedem-divov-sveta-posledne-4-divy/

Zajtra z tohoto píšem písomku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Diskusné príspevky (4)

Fotografia
Server.sk
pred 7 rokmi
Tak držíme päste, nech to dopadne na jednotku! :o)
Fotografia
patko
pred 7 rokmi
super stranka
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
blba stranka
Fotografia
patko
pred 7 rokmi
super stranka. mam len 9 rokov a zaujima ma to. mam rad historiu.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Život je umelecké dielo, odkazuje Suvereno v skladbe Life, ktorú si zvolil ako prvý singel k pripravovanému albumu Alchymista.
pred 8 rokmi
Európsky súdny dvor (ESD) dnes rozhodol, že nie je možné patentovať ľudské embryá ani bunky, ktoré z nich pochádzajú.
pred 8 rokmi
Peugeot predstavil hybridný diesel 508 RXH, ktorým francúzska automobilka pokračuje v ofenzíve ekologických typov, začala typom 3008 HYbrid4.
pred 7 rokmi
Na slávnostnom večere sa budú premietať ukážky z jeho filmov a uskutoční sa diskusia s režisérom a jeho priateľmi, kolegami či členmi rodiny.
pred 9 rokmi
Tiež nazývaná „medená uhrovitosť“.
pred 7 rokmi
Ich množstvo neprekračovalo povolené limity Európskej únie, avšak ukázalo sa, že olivy na výrobu extra panenských olejov nie sú až tak starostlivo vybrané.
pred 4 rokmi
Mark Osborne prichádza s celovečerným animovaným filmom podľa svetoznámeho a kultového diela Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ.
pred 8 rokmi
Najväčšou slabinou slovenských internetových obchodov je podľa ich zákazníkov kvalita služieb a starostlivosť o zákazníkov.