Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rusko - krajina romatiky a predstavivosti

Zdroj: © Server.sk, redaktor: dom, pridané: 11.10.2012

Napriek globalizácií a prístupu k informáciám, veľa ľudí stále trpí predsudkami a obávajú sa zvoliť si ako dovolenkovú destináciu práve Rusko.
Rusko - krajina romatiky a predstavivosti
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rusko nie je práve na špici rebríčka pri výbere dovolenkových destinácií, no určite by malo byť. Je to jedna z najneobyčajnejších krajín sveta s množstvom kultúrnych a historických pamiatok, je krajinou, ktorá inšpiruje umelcov a spisovateľov po generácie.

Rusko fungovalo až pridlho pod obmedzeniami sovietskeho systému a napriek jeho rozpadu pred viac ako 20 rokmi, táto nálepka mu zostala a dodnes ho preto mnohí pokladajú za neprístupné. Tento názor je však predpojatý. Rusko sa otvorilo enormne, a tí, ktorí majú odvahu ho navštíviť sa vrátia s nezabudnuteľnými spomienkami plnými či už trblietavých veží Petrohradu, prekrásnych cárskych palácov alebo nekonečných stepí. Napriek globalizácií a prístupu k informáciám, veľa ľudí stále trpí predsudkami a obávajú sa zvoliť si ako dovolenkovú destináciu práve Rusko, a ak im aj poviete, že sa tam chystáte, neveriacky na vás pozerajú. Tu je niekoľko dôvodov, prečo vám práve Rusko ponúkne nezabudnuteľnú dovolenku.

Prekrásne paláce a architektúra vám vezmú dych. Ak ste ich nevideli naživo, je ťažké si predstaviť ich jedinečné čaro. Tieto historické budovy boli vytvorené najlepšími architektmi, pričom pri ich stavbe sa nebral ohľad na peniaze. Ich interiér nesie akýsi pôvab a vznešenosť, presne to, čo by ste od ruských palácov čakali. Keď navštívite paláce ako Tsarkoe Selo a Peterhof s ich prekrásnymi fontánami, francúzske Versailles sa vám bude zdať príliš obyčajné.

Rusko je krajinou romantiky a predstavivosti. Romantika a Rusko k sebe neodmysliteľne patria. Práve v Rusku sa odohráva mnoho slávnych príbehov lásky ako Doktor Živago a Anna Kareninová. Je to tiež miesto, kde vznikli jedny z najlepších baletov, a to Labutie jazero alebo Šeherezáda. Navštívte Rusko a uvidíte miesta, ktoré inšpirovali tieto príbehy. Každý s aspoň trochou romantiky v srdci si Rusko zamiluje.

Nekonečno kultúrnych a umeleckých pokladov

V petrohradskom múzeu môžete vidieť jednu z najväčších svetových kolekcií umenia, s izbami plnými majstrovských diel. Jedno múzeum však zbierku umenia nerobí. Tú môžete vidieť po celom Petrohrade, ako aj v mestách ako Moskva, ktoré vlastní taktiež úctihodnú zbierku. No ruské umenie nie je obsiahnuté iba v galériách a obrazoch, ale všade navôkol, v budovách, najmä ich špecifickej architektúre, na ktorej pracovali umelci storočia.
Rusko
Magická zima. Tí, ktorí nájdu dostatok odvahy navštíviť Rusko v zime budú odmenení jedinečným zážitkom.
zdroj: Goodfon

Rusko je jednou z najväčších krajín s rozlohou takmer 2 krát väčšou ako USA a obsahuje obdivuhodné množstvo úchvatnej scenérie a prírodnej krásy, ktorú dodnes neuzrelo oko turistu. Kto by zabudol na jedinečné sfarbenie stepí na jar? Na slnečné lúče tancujúce nad zasneženými vrcholkami Kaukazu? Alebo pohľad na žeriavy prelietajúce nad sibírskym jazerom?
rusko jedlo
Rusi sú taktiež známi svojou pohostinnosťou. Toto je typické jedlo na Sibíri. Kaviár nesmie chýbať.
zdroj: SXC/free

Je jedno, v ktorej časti krajiny ste, či už ste ubytovaní v mestskom hoteli, dedine, alebo iba prechádzate krajinou, vždy nájdete malú kaviareň plnú výborného ruského jedla a nápojov. A ak budete mať dostatok šťastia a strávite s Rusmi nejaký čas, je veľmi pravdepodobné, že získate celoživotné priateľstvá, z ktorých zážitky sa budú preberať pri pohári vína, či vodky.

7 divov Ruska

Bajkalské jazero

Bajkal
Jazero Bajkal obkolesuje 5 pohorí a zaberá plochu 31 500 km2.
zdroj: Internet

V roku 1996 bolo deklarované národnou pamiatkou. Je to najhlbšie jazero sveta. Nachádza sa v ňom asi 20% svetovej zásoby pitnej vody. Výskum ukázal, že má asi 25 miliónov rokov, čím je najstarším jazerom na svete.

Údolie gejzírov

Rusko Údolie gejzírov
Údolie gejzírov na ruskej Kamčatke.
zdroj: Internet

Toto údolie je 6 kilometrov dlhé a je 2. najväčšie gejzírové pole na svete. Nachádza sa v zozname UNESCO, pričom obsahuje asi 90 gejzírov a mnoho minerálnych prameňov. Zahraničným turistom bolo umožnené navštíviť túto oblasť až v roku 1991.

Monument Matičky Rusy

Rusko Matička Rusa Flickr GUIDEPACKER
Matička Rusa - Mamayev Kurgan

Foto: Flickr / GUIDEPACKER
zdroj: Flickr

Mamayev Kurgan je miesto pre Rusov obzvlášť významné. Tento kopec nad mestom Volgograd (bývalý Stalingrad) bol svedkom jedných z najväčších bojov 2. svetovej vojny. Počas stalingradskej ofenzívy táto socha zmenila mnohokrát miesto, no Sovieti bránili jej konečnú pozíciu na hore, kým nebol nepriateľ úplne odohnaný.

Peterhof

Rusko Peterhof Flickr lyng883
Peterhof je koplex palácov a záhrad v Petrohrade.

Foto: Flickr / lyng883
zdroj: Flickr

Tiež nazývané „Ruské Versailles“ je palácový park v Petrohrade. Je pravda, že Versailles slúžilo ako prvotná inšpirácia, no napriek tomu si zachováva svojský štýl. Je nazývaný tiež hlavným mestom ruských fontán.

Chrám Vasilija Blaženého

Moskva
Chrám Vasilija Blaženého

Je pokladaná za jedno z najkrajších svätých miest. Bola postavená počas vlády Ivana Hrozného. Legenda tvrdí, že jej architekt bol oslepený po tom ako dokončil svoje dielo, vraj aby nebol schopný vytvoriť niečo také prekrásne znova.

Stĺpy republiky Komi

Rusko Komi
Nik nevie, kedy boli vytvorené, no vedci vedia, že iba človek niečo také krásne vytvoriť nedokáže. Predpokladaný vek je 200 miliónov rokov. Výška stĺpov je až 42 metrov.
zdroj: Internet

Sedem piliérov je vysokých 30-42 metrov. Piliery sú výsledkom pradávnej erupcie, miestni ľudia poznajú aj niekoľko legiend, ktoré sa spájajú s ich vznikom. Piliere boli ocenené aj ako jeden zo siedmych divov Ruska.

Elbrus

Rusko Elbrus
Elbrus je najvyšší vrch Kaukazu a Ruska (5 642 m) a zároveň Európy (niekedy sa uvádza najvyšší vrch Európy Mont Blanc).
zdroj: SXC/free

Hora Elbrus je najvyšším bodom Ruska a niektorí taktiež veria, že najvyšším bodom Európy. Toto miesto navštevuje ročne množstvo turistov, ktorí ju využívajú na snowboarding a lyžovanie. Jej výška je 5600 metrov.

Zaujímavosti

• Rusko je najväčšou krajinou sveta, jej rozloha je 17,1 milióna kilometrov štvorcových.
• Zaberá 1/7 pevniny a má viac susediacich štátov ako hociktorá iná krajina.
• Rozkladá sa na 9 časových zónach.
Michael Gorbačov bol prvým a jediným prezidentom Sovietskeho zväzu.
• Rusko bolo prvou krajinou, ktorá mala vo vesmíre svojho človeka, bol to Jurij Gagarin.
• Rusko zaviedlo rovnosť pohlaví skôr ako USA.
• Moskovské metro je najväčším protiatómovým úkrytom, bolo tak postavené kvôli "paranoi" spôsobenej studenou vojnou.
• Rusi si nikdy nepodávajú ruky vo dverách, veria že to prináša nešťastie.
• Celková dĺžka kremlinských múrov je 2235 metrov.
• Populárna zbraň Kalašnikov bola vyrobená v roku 1947 a odvtedy sa jej predalo viac kusov ako všetkých iných útočných pušiek dohromady.
• Jedna z najznámejších počítačových hier - Tetris, bola vytvorená Alexeiom Pazhitnovom v roku 1985.

Turistická stránka: www.intourist.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Napriek globalizácií a prístupu k informáciám, veľa ľudí stále trpí predsudkami a obávajú sa zvoliť si ako dovolenkovú destináciu práve Rusko. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/rusko-krajina-romatiky-a-predstavivosti/

http://forumspb.com/en/2015

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Vitamín C je zrejme najznámejším vitamínom. Určite každý z nás už od malička počúval o tom, aký je dôležitý. Ale i tak často naň zabúdame. Tak si ho pripomeňme.
pred 7 rokmi
Napínavý príbeh o sexe, ambíciách, lojalite, zrade a pomste odohrávajúci sa na pozadí vysokej hry o kandidatúru na pozíciu amerického prezidenta.
pred 5 rokmi
Do tendra sa prihlásili traja uchádzači. S víťazom uzavreli rámcovú dohodu na štyri roky. Pôvodne chcelo ministerstvo obstarávať len 120 dodávok. Plán zmenili pre reformu štátnej správy ESO.
pred 6 rokmi
Vydavateľstvo Opus vydalo Best Ofskupiny AC+, ktorá sa v hudobnom svete pohybuje neuveriteľných 30 rokov.
pred 8 rokmi
Nórska skupina A-ha sa opäť spojí, aby si v deň národného smútku 21. augusta uctila svojím vystúpením pamiatku 77 obetí minulomesačných útokov v Osle a na ostrove Utöya.
pred 6 rokmi
Nevedomí sú najnovším sci-fi v našich kinách. Veľká reklama, hviezdne herecké obsadenie, dokonalé animácie a divácky príťažlivé efekty robia z toho veľkofilm.
pred 7 rokmi
Každý človek má určitý rytmus, v ktorom by sa mal striedať. Ide o striedanie aktivity a odpočinku.
pred 4 rokmi
V rámci európskeho turné zavíta britská formácia LAMB aj do Bratislavy. Lou Rhodes a Andy Barlow vystúpia už vo štvrtok 4. decembra v klube MMC.