Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rozprávkový Peleš

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 22.05.2013

Zámok Peleš sa na nachádza v meste Sinaia v Rumunku v pohorí majestátnych Karpát. Je to druhá najnavštevovanejšia pamiatka v tejto krajine a patrí medzi najkrajšie zámky v Európe.
Rozprávkový Peleš
Zdroj obrázku: Internet
 

Zámok Peleš sa na nachádza v meste Sinaia v Rumunku v pohorí majestátnych Karpát. Je to vôbec druhá najnavštevovanejšia pamiatka v tejto krajine a patrí medzi najkrajšie zámky v celej Európe. Ročne ho navštívi viac ako stotisíc turistov a niet sa čomu čudovať, pretože ide o výnimočnú architektonickú a kultúrnu pamiatku.

Zámok v neo-renesančnom štýle bol postavený v období rokov 1873 až 1883 ako letná rezidencia pre rumunského kráľa Karola I. Navrhol ho nemecký architekt Wilhelm Dodderer. Vedľa neho bol postavený aj malý lovecký zámoček. Ten navrhol architekt Karol Liman. Výstavba zámku bola neustále komplikovaná vrtochmi prírody, podzemnou vodou a zosuvmi pôdy. Základný kameň zámku bol položený po dvoch rokov pôdnych úprav a panovník dal pod základný kameň zakopať niekoľko zlatých mincí.
Peleš 06
Zámok Peleš.
zdroj: Internet

Zámok bol stále významnejší. Stal sa sídlom rumunskej kráľovskej rodiny, konali sa tu dôležité politické stretnutia, zasadania Kráľovskej rady a pod. Zámok navštívilo mnoho slávnych osobností, spisovateľov, hudobníkov a kráľov. Očaril aj rumunského diktátora. V rokoch 1975 až 1990 bol preto pre verejnosť uzavretý. Ceausescovci ho označovali za štátny palác a samotného Ceausesca očaril natoľko, že sa stal jeho letným sídlom.

Zámok má takmer 170 izieb (presnejšie 168). Verejnosti je prístupných len 35, ale aj napriek tomu prehliadka zámku trvá viac ako dve hodiny. Izby sú nádherne zariadené a bohato zdobené, napríklad ebenom, perleťou, orechovým drevom a kožou. V izbách sa nachádza množstvo nástenných obrazov, sôch, zrkadiel, perzských kobercov a samozrejmosťou je starožitný nábytok.
Peleš 02
Peleš 03
Peleš 04

Ak sa rozhodnete navštíviť rozprávkový Peleš, určite vašu pozornosť upúta vstupná hala, ktorá je naozaj veľkolepá. Steny má obložené orechovým drevom. Prekvapením je pohyblivý sklenený strop. Kráľovskí hostia tak mohli počas letných nocí obdivovať hviezdy a nočnú oblohu. V zbrojnici sa nachádza početná zbierka zbraní už od 14. storočia, kompletné brnenia pre kone a jazdcov a mnohé iné zaujímavosti. V zámku sa nachádza aj divadelná sála s malou scénou, 60 kresiel a kráľovská lóža. Kráľovská knižnica priťahuje predovšetkým milovníkov vzácnych kníh. Nachádzajú sa tu aj tajné kráľovské dvere za policou s knihami viazanými v koži so zlatými písmenami.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Server.sk a Barracuda Movie pre Vás pripravili súťaž s filmom DIVOČINA. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami prichádza do slovenských kín už 5.marca.
pred 5 rokmi
Tri roky po vydaní albumu Príchody Odchodov (2010) prichádza muzikantská dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay s novým albumom Doba.
pred 7 rokmi
Som presvedčený, že táto Špička zachutí úplne každému.
pred 6 rokmi
Frontman kapely Billy Barman, hudobník Juraj Podmanický, sa už takmer dva roky trápi s chorobou, ktorá dostala prívlastok tichý zabijak!
pred 7 rokmi
Odborná porota pod predsedníctvom Prof. Ing. Juraja Hraška, DrSc. sa rozhodla v ročníku 2011 udeliť titul Enviro auto modelu BMW 320d Efficient Dynamics Edition.
pred 3 rokmi
Sony oslavuje víťazstvo šiestich svojich produktov na odovzdávaní cien EISA, najväčšie združenie odborných médií v Európe.
pred 6 rokmi
Český spevák sa na Slovensku predstaví dvakrát v Bratislave a následne v Prešove, Novom Meste nad Váhom, Nitre, Považskej Bystrici, Martine, Žiline a Trenčíne.
pred 2 rokmi
Objednajte opatrovateľky a zoberte matky kamošky do kina.