Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Rozprávkové slovenské hrady

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 09.06.2012

Slovensko má nielen krásnu prírodu, ale aj hrady a zámky, ktoré pútajú pozornosť už z diaľky. Kedysi honosné sídla panovníkov, vládcov a šľachticov dnes poukazujú na niekdajšiu dobu slávy, bitky a útoky nepriateľov.
Rozprávkové slovenské hrady
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovensko má nielen krásnu prírodu, ale aj hrady a zámky, ktoré pútajú pozornosť už z diaľky. Kedysi honosné sídla panovníkov, vládcov a šľachticov dnes poukazujú na niekdajšiu dobu slávy, bitky a útoky nepriateľov. Z mnohých zostali len múry a hradné steny avšak je v nich minulosť a história. Mnohé hrady chátrajú, alebo sú ničené vandalmi, požiarmi, ale máme aj zreštaurované s možnosťou exkurzií do interiérov. Na našich hradoch sa nakrúcali aj mnohé zahraničné filmy a rozprávky.

Čachtický hrad

Čachtický hrad
Vápencovo dolomitový vrch v čachtickom krase (Malé Karpaty) sa môže pýšiť dominantou, ktorá zažila svoju slávu aj v mnohých filmoch, pretože v ňom bývala záhadná grófka Bathory.
zdroj: Internet

Čachtický hrad sa nachádza medzi obcami Čachtice a Višňové v nadmorskej výške 375 metrov nad morom. Postavený bol v prvej polovici 13. storočia, v 15. storočí bola stavba rozšírená. Zachovali sa masívne steny a časť veží, dokonca fragmenty pôvodných omietok s maľbami, kaplnka. Za zmienku stojí nádherný výhľad na okolité prostredie a dediny ležiace pod hradom. V roku 1708 bol hrad vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je vyhľadávanou zrúcaninou.

Na hrad sa dostanem priamo z dedinky Čachtice. Pod hradom na parkovisku je možnosť odstavenia auta a vyberiete sa uličkou priamo k hradu. Je to mierny, ale unavujúci výstup hlavne počas letných dní. Cesta trvá približne 45 minút. Ak si netrúfate na výstup pešo, auto môžete odparkovať aj pod hradom. Ak sa vyberiete strmou cestou od železničnej stanice v obci Višňové, tiež vám bude trvať výstup približne 45 minút.

Celá oblasť je chránenou prírodnou rezerváciou. Nájdeme tu zriedkavé druhy hmyzu a vegetácie. V blízkosti sú možnosti rekreácie a kúpania (Dubník – Stará Turá, Zelená voda – Nové mesto nad Váhom). Čachtická jaskyňa je verejnosti neprístupná.

Hrad Beckov

Beckov
Mohutná impozantná zrúcanina nad Považským podolím v nadmorskej výške 245 m, na okrajovom útese Považského Inovca priamo v obci Beckov.
zdroj: Internet

Beckovské bralo je chráneným prírodným výtvorom tak isto ako vápencové bralo Skalka asi 2 km východne od hradu. V 13. storočí ho prebral od kráľa Matúš Čák a na prelome 14. a 15. storočia ho vlastnili Ctiborovci, po nich Bánffyovci . Gotický hrad sa zmenil na renesančné sídlo a vďaka opevneniu sa stal nedobytným aj pre Turkov. V roku 1729 hrad vyhorel a začal pustnúť.

V blízkom okolí hradu v obci je možné zaparkovať auto a uličkou pod hradom sa k zrúcanine dostaneme peši asi za 5-10 minút. Prístup k hradu je úplne jednoduchý a nenáročný aj napriek tomu, že sa hrad vypína na strmom 50 metrovom skalnatom brale. Vstup do hradu je spoplatnený. Každoročne v júli sa na hrade konajú slávnosti spojené s dobývaním hradu. Nachádza sa tu aj Beckovská jaskyňa objavená v roku 1983 s dĺžkou 150 a hĺbkou 70 m.

Pár rokov dozadu sa tu konali aj akcie pre vyznavačov elektronickej hudby. Atmosféra podhradia, hviezdna obloha, svitanie. toto všetko malo svoje čaro a prilákalo sem stovky zábavy chtivých návštevníkov.

Bojnický zámok

Bojnice
Najstarší a najznámejší slovenský hrad s prvou písomnou zmienkou z roku 1113.
zdroj: Internet

Mnohí ho nazývajú zámok, ale treba brať do úvahy rozdiel medzi pomenovaniami. Hrad je stredoveké feudálne sídlo s opevnením a obrannými prvkami (priekopa s padacím mostom). Hrady sú situované spravidla na skalách a v ťažko dostupnom teréne s výhľadom na všetky svetové strany. Ich funkcia bola obranno strážna a zároveň obytná. Skladali sa z jadra a jedného alebo viacerých predhradí. Dominantou boli vždy veže. Začali sa stavať po vpáde Tatárov v roku 1241. Koncom 14. storočia sa v areáli začali stavať aj palácové stavby, ktoré slúžili ako obydlie. Hrady boli symbolom moci feudálnych pánov, ktorí riadili súdnictvo, administratívu a neraz aj obranu krajiny.

V období renesancie sa zmenili pomery a obranná funkcia už nebola potrebná. Začali sa budovať zámky zväčša v prírodnom prostredí. Zámok sa vyvinul v renesancii z francúzskych, či talianskych mestských palácov, alebo vznikol prestavbou hradu. Hrady pozostávajú z jednoduchej a funkčnej kamennej stavy, zatiaľ čo zámky mali omietky a rôzne dekorácie, krásne záhrady, parky, fontány, lavičky. Obrannú funkciu nahradila obytno relaxačná – reprezentatívna. Bojnický hrad síce vznikol v stredoveku a mal svoju obrannú funkciu, ale postupne bol využívaný ako zámok. Obe pomenovania sú správne.

Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky, po ňom sa vystriedalo niekoľko šľachtických rodov. Povesti hovoria, že Matej Korvín rád sedával pod lipou oproti vstupu do hradu, a preto bola podľa neho aj pomenovaná. Posledným majiteľom zámku bol gróf Pálffy, ktorého cit pre umenie a zberateľská vášeň sa podpísala do terajšieho vzhľadu interiéru a exteriéru.

Celý zámok bol na jeho podnet prestavaný podľa vzoru francúzskych gotických zámkov v údolí rieky Loire. Jeho čarokrásnu podobu môžeme obdivovať aj v súčasnosti a ročne priláka tisícky turistov. Každoročne sa tu koná na prelome mesiacov apríl - máj festival duchov a strašidiel. Okrem rozprávkového hradu, záhrady sem turistov láka aj prekrásna zoologická záhrada.

K hradu sa viaže aj povesť o čiernej pani, ktorá sa do dnes prechádza v hrade a jeho okolí je tak isto ohromným lákadlom. Údajne mladý zámocký pán obvinil svoju ženu z nevery. Na znak dokázania svojej neviny mladá žena skočila z Huňadyho veže do kamennej priekopy. Hovorí sa, že namiesto smrti vzlietla do nebies.

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad
Hrad sa nachádza na vápencovom kopci 548 metrov nad morom a je z neho výhľad na Starú Ľubovňu a okolie. Na sever od hradu sa rozprestiera Ľubovnianska vrchovina a Široký vrch (884,5 metrov nad morom).
zdroj: Internet

Môžeme sa stretnúť s rôznymi pomenovaniami - Ľubovniansky hrad, Ľubovniansky zámok, alebo hrad Stará Ľubovňa. Paradoxné je, že pred rekonštrukciou, keď mal vzhľad ruiny, sa nazýval zámok a po rekonštrukcii sa znova prešlo k jeho pôvodnému názvu hrad.

Patrí medzi príkladné ukážky architektonickej podoby slovenských hradov, pretože znázorňuje všetky časti výstavby vrátane obranného mechanizmu, postupný prechod od gotiky cez renesanciu. Je zachovaný v takmer pôvodnej podobe a poteší oko aj toho najnáročnejšieho návštevníka. Hrad mal veľmi veľa majiteľov – Drugethovci, Peter zo Sieny, Tomáš Szecsényi, šľachtická rodina župana Juraja Raisza, gróf Andrej Zamoyski - jeho rodine patril hrad až do roku 1945.

Dominantou je Kostol sv. Mikuláša pochádzajúci z obdobia okolo r.1280 a Provinčný dom - bývalé sídlo správcu zálohovaných spišských miest, v roku 1639 prestavané v renesančnom slohu.

Hrad vznikol koncom 13. storočia a mal strážnu funkciu – chránil obchodné cesty z Poľska. Dnes sa tu nachádza aj múzeum s historickou expozíciou dobového nábytku a zbraní. Vo výstavnej miestnosti sa pravidelne uskutočňujú rôzne výstavné expozície. Hlavne v letných mesiacoch určite oceníme tieň mohutnej 350-400 ročnej lipy malolistej. Obvod kmeňa dosahuje 450 cm a narástla do výšky 25 metrov. Okrem lipy tu nájdeme aj iné chránené stromy – pagaštanová aleja, ktorú tvorí skupina 23 stromov. K hradu je možný prístup aj autom.

Hrad Krásna Hôrka

Krásna Hôrka
Ešte donedávna sa hrdo a bez chyby týčil na kopci v obci Krásnohorské Podhradie vo výške 488 metrov.
zdroj: Internet

Po požiari z 10. marca 2012 síce utrpel značné škody avšak vždy zostane krásny a obdivovaný. Prvá zmienka pochádza z roku 1333 a z nej vyplýva, že hrad dali postaviť v roku 1318 Mariássoyovci, ktorí ho kúpili od Akošovcov. Hrad je postavený pomerne jednoducho, ale účelne. Dominantou je masívna veža, opevnenie a obytný hradný palác. Najvyššie položený objekt je palác s ochrannou vežou, pod ním sa rozkladajú ďalšie opevnené paláce, obytné a hospodárske miestnosti, kaplnka.

Od 16. storočia má trojuholníkový pôdorys s polkruhovitými baštami. Hrad sa dostal do stredu nádvoria a za Andrássyovcov sa zmenil na reprezentačné sídlo, dobudoval sa dolný hrad. Postavením novej brány pod delovou baštou sa predĺžilo dolné nádvorie. V 17. storočí bola postavená krytá renesančná pavlač a schodište do reprezentačných priestorov, podkovitá bašta na kaplnke a v 19. storočí sa vybudovala v strednom hrade krypta.

Dionýz Andrássy na Krásnej Hôrke otvoril v roku 1903 hradné múzeum, do ktorého umiestnil i pamiatky na svoju manželku Františku Hablavcovú. Neďaleko Krásnohorského Podhradia jej dal postaviť aj secesné mauzóleum. Môžete tu nájsť sarkofág Andrássyovcov. V neďalekej obci Krásnohorská Dlhá Lúka sa nachádza Krásnohorská jaskyňa. K hradu sa dostaneme aj autom s možnosťou zaparkovať na platenom parkovisku. Od neho nás čaká už len nenáročný výstup priamo do hradného nádvoria. Momentálne sa však pracuje na jeho rekonštrukcii.

Hrad Modrý Kameň

Modrý Kameň
Nachádza sa v najmenšom mestečku na Slovensku Modrý Kameň (okres Veľký Krtíš).
zdroj: Internet

Prvé zmienky sa datujú do roku 1278 a ako gotický hrad sa spomína už v 12. storočí. Hrad patril k najvýznamnejším v Uhorsku. Od roku 1658 sa začal rozvíjať vďaka právam udeleným cisárom Leopoldom II. Nastal tu rozmach remesiel a života. V rokoch 1575-1593 bol hrad obsadený Turkami, ktorí ho v roku 1593 pri rozhodujúcej bitke zničili. Neskôr bol v roku 1730 znovu postavený kaštieľ a od tejto doby sa jeho podoba viac menej nezmenila. Súčasťou je aj Kalvária, kde sa každoročne koná púť.

Zrúcanina horného hradu bola upravená na park s nádherným výhľadom na krajinu. Pýšiť sa môže faunou a flórou – Gaštanica a Modrokamenská lesostep. Od roku 1986 je to chránená oblasť. V predhradí sídli Múzeum bábkarských kultúr a hračiek SNM, ktoré ponúkajú stále expozície: história a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva, ukážky divadelných bábok zo sveta, vývoj slovenskej hračky po dnešok, historická expozícia zubnej techniky, pamätná expozícia Valentína Balašu, nálezy zo slovansko-avarského pohrebiska. Pri návšteve si treba pozrieť aj podzemné chodby, ktoré kedysi spájali viacero hradov.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
a nielen to, akykoľvek web ktory reprezentuje, alebo ma uputať pozornosť na rekončtrukciu nieje aktualizovany, asi to fotil niekto kto si prave kupil novy fotoaparat. rovnako ako možnosť prispieť 2% z dani na ich zachranu, až po byrokraciu a rozkradanie fondov, nikoho to netankuje

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
prebuďme sa
pred 6 rokmi
Čo na to pevedať - vivat slovakistan..... ps. Trochu od veci, ale musím tým nepotrebným a zbytočným ľuďom v parlamnte a na samosprávach poďakovať za naše zničené a neopravované cesty, ktoré mi pripomínajú ako keď teroristi kladú výbušniny na cesty, aby zničili amíkom autá, keď okupujú ich krajiny. Ps. aj vy čo máte pomáhať a chrániť - veď tie naše cesty to je ohrozovanie životov a majetkov nás daňovníkov a dá sa povedať vašich živiteľov ! V zahraničí sa človek venuje len sledovaniu cestnej premávky a na našich cestách človek nevie či má obchádzať jamy, aby sme sa nezabili odtrhnutím nápravy na aute alebo sledovať neoznačených chodcov a cyklistov a ešte aj dávať pozor na debilných a agresívnych zbohatlíckych slovenských vodičov, ktorý sa nevedia vpratať pri jazde do kože. Na našich cestách je radosť jazdiť, je to skúška nervov a hazard zo životom. Ale prekročme na prázdnej a rovnej a prázdnej ceste mimo obce rýchlosť o 9 km/ h a už sme chytený a nechutne spokutovaný ako nejaký teroristi... !!!!! Takže tomuto sa venujte naši ochrancovia a tvorcovia zákonov v tomto malom štáte - zoberte si lopaty a asfalt a opravte cesty. Zakrátko tu bude pre vás podvodníkov, poslancov, bankárov, exekútorov a nečestných podnikateľov a strážcov zákona im posluhujúcim doba ako na Islande - budete z tejto zeme vyhnaný. Obyčajný ľudia na Slovensku preberte sa, kým nás úplne nezničia a nepríjmu zákony, tak aby sme už nemohli beztrestne ani nič povedať - pravdu !!!!!!!!!!!!!
Fotografia
vladimir hano
pred 7 rokmi
Slovensko má nielen krásnu prírodu, ale aj hrady a zámky, ktoré pútajú pozornosť už z diaľky. Kedysi honosné sídla panovníkov, vládcov a šľachticov dnes poukazujú na niekdajšiu dobu slávy, bitky a útoky nepriateľov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/rozpravkove-slovenske-hrady/

najviac sa mi páči ,že pri fotkách nie je uvedený autor,ale iba ,že zdroj je internet. Typické porušovanie autorských práv a alibizmus na slovensku.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Distribuovaný útok je spôsob, ako vyradiť server z prevádzky tým, že čelí vysokému počtu požiadaviek z viacerých miest.
pred 5 rokmi
Práca, usilovnosť a med – život včiel je v podstate dosť jednotvárny a vopred určený... ale nie pre malú včielku Maju, ktorá už od samotného narodenia narúša zabehané pravidlá úľa svojou radosťou zo života a mimoriadne dobrodružnou povahou.
pred 7 rokmi
S napätím očakávaná Toyota GT86 je jedným z najkompaktnejších štvormiestnych športových automobilov na svete, ktorý je vybavený plochým motorom.
pred 8 rokmi
Približne dve tretiny Slovákov už vedia, čo kúpia svojim blízkym pod stromček.
pred 8 rokmi
Štvrté benefičné filmové podujatie Múzea moderného umenia (MoMa) bolo tento rok venované španielskemu režisérovi Pedrovi Almodóvarovi.
pred 8 rokmi
V bratislavskom podniku The Club počas jesene vystúpi americká speváčka a rapperka Lumidee i hip-hopový dídžej Fatman Scoop.
pred 5 rokmi
Jedna z najznámejších tvárí českého filmu si odnesie cenu Hercova misia.
pred 9 rokmi
Ovocie patrí medzi obľúbenú zložku potravy, mnohokrát uhasí nielen hlad ale aj smäd.