Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Relax vo veľkomeste: Šanghai

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 09.08.2013

Najväčšie a najľudnatejšie mesto Čínskej ľudovej republiky je zároveň aj najvýznamnejšie kultúrne, priemyselné, obchodné a finančné centrum krajiny.
Relax vo veľkomeste: Šanghai
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Šanghai - moderné a mladé mesto v južnej časti Číny, na sútoku rieky Huangpu Jiang (Dlhá rieka). Z pôvodnej malej rybárskej dedinky sa stala svetová metropola, kozmopolitné mesto. Pozostatky pôvodnej dedinky na vás dýchajú v bludisku starých uličiek, kde nájdete malé rodinné reštaurácie s dobrotami za relatívne malé peniaze.

Mesto prešlo mnohými zmenami, prerušili sa obchodné bariéry a aj tu začal rozkvitať obchod a dizajn. Dnešný Šanghai pôsobí úplne dokonalým dojmom. Najväčšie a najľudnatejšie mesto Čínskej ľudovej republiky je zároveň aj najvýznamnejšie kultúrne, priemyselné, obchodné a finančné centrum krajiny. Nachádza sa tu najväčší námorný prístav v krajine, ktorý sa zároveň zaraďuje medzi najväčšie prístavy v celosvetovom meradle.

Historické pamiatky aj tie najmodernejšie mrakodrapy

Šanghaj vás očarí históriou, pamiatkami. Krásne vysvietené supermoderné ulice s mrakodrapmi a rušný nočný život vyrazí dych hlavne návštevníkom z Európy. Počet obyvateľov je zarážajúci. Oficiálne čísla hovoria, že v meste žije 13,3 milióna obyvateľov, v skutočnosti ich je približne o 7 -9 miliónov viac. Na Slovensku žije približne 5,3 milióna obyvateľov na ploche 49-tisíc štvorcových kilometrov, Šanghaj má 20 miliónov na šiestich tisícoch kilometrov. Preľudnenosť spôsobuje znečisťovanie ovzdušia. Kvôli smogu tu krásnu modrú oblohu pravdepodobne neuvidíte.

Keďže patrí k najdrahším mestám sveta, treba počítať s vysokými cenami vo všetkých oblastiach. Lacnejšie ubytovanie zoženiete u domácich obyvateľov v tradičných nízkych domčekoch v uličkách, nachádzajú sa tu aj malé obchodíky.

Nakupovanie v Šanghaji

Nespočetné množstvo obchodíkov, trhov, butikov a nákupných centier si rozhodne nenechajte ujsť. Nákupní maniaci sa v "orientálnom Paríži" cítia ako v raji. Najrušnejšie nákupné ulice sú Nanjing Road, Huaihai Road, či North Sichuan Road. Dá sa tu nakúpiť veľmi výhodne a ak viete zjednávať, navštívte trhovisko Xiangyang Clothes Market. Medzi najlepšie miesta na nákupy čínskych výrobkov patria trhoviská Dongtai Lu a Fuyou Lu.

Park hotel a mnohé iné stavby od slovensko-maďarského architekta

Ladislav Hudec sa narodil v januári 1893 v Banskej Bystrici. Jeho otec bol uznávaný staviteľ a syn išiel v jeho šľapajách. Architektúru vyštudoval na technike v Budapešti. Po narukovaní bojoval na východnom fronte, dostal sa do zajatia a následne ušiel do Číny. V Šanghaji sa začala jeho kariéra - za takmer 20 rokov pôsobenia v tomto meste navrhol približne 60 verejných budov a rôznych súkromných objektov tohto mesta. Veľa z nich je označených tabuľkou Kultúrna pamiatka a majú svetovú úroveň. Mimoriadnu pozornosť treba venovať 22 poschodovému Park hotelu z roku 1934.
Park hotel Shanghai
Až do roku 1983 sa Park hotel považoval za najvyššiu budovu v Šanghaji.
zdroj: Internet


Hudecove Grand Theatre je aj v dnešnej dobe zaradené v zozname najkrajších divadiel sveta. Svoje miesto tu nájde až 2400 divákov. Počas svojho pôsobenia vyprojektoval desiatky významných objektov – nemocnice, kostoly, priemyselné budovy, súkromné rezidencie a vily. V roku 1947 sa presťahoval aj s rodinou do Talianska a následne do Kalifornie, kde v roku 1958 aj zomrel. Jeho manželka Giselle sa dožila až 103 rokov.

Zaujímavé stavby

Jin Mao

Mrakodrap postavený v tradičnom čínskom štýle meria 420 metrov a je štvrtou najvyššou budovou na svete.

Nábrežie Bund

Ak sa vám podarí dostať sa na toto nábrežie, čaká vás prechádzka okolo nádherných výškových budov. Sú tu postavené banky, výškové budovy obchodných spoločností a hoteli zo začiatku 20. storočia. Okrem moderných stavieb tu nájdete aj mnoho budhistických chrámov, prekrásnych záhrad a parkov.

Maglev, Transrapid

Takto je pomenovaný extrémne rýchly vlak, ktorý sa vznáša na trase z letiska do centra Šanghaja. Rýchlosť a hladkosť, ktorou sa supermoderný magneticky vlak preženie, vám doslova vyrazí dych a zostanete v nemom úžase. Tento zážitok patrí naozaj k nezabudnuteľným.

Nankinská trieda – úžasné centrum Šanghaja

Neskutočné množstvo obchodov, v ktorých kúpite úplne všetko, tisícky ľudí, svetielkujúce budovy, všade výškové budovy, policajti na každom kroku. Počas sviatku je táto ulica ťažko priechodná, všade veľa ľudí, teplo, smog, vlhko. Západný svet cítiť z každej strany.

Symboly

Domáci obyvatelia sú na naše pomery až extrémne zásadoví. Keď ide o zisk, pracujú od rána do noci, mnohí nevedia oddychovať. Bez istoty zabezpečenia neexistuje dovolenka ani voľno. Extrémne napätie a konkurenčný boj – aj toto sa spája s týmto mestom. Ak si aj nájdu chvíľu času a vyberú sa k moru, zo zásady sa neopaľujú. Pre zachovanie bielej pokožky používajú bielidlá, za znak krásy sa považujú odstávajúce uši, veľký nos a snehobiela pokožka. Miestni ľudia sú až chorobne zaťažení na symboly šťastia, nešťastia, dobra a zla. Dôležitú úlohu zohráva číslo 8.

Čo by mali turisti vidieť

Obdivovať máme čo doslova na každom kroku. Za zmienku stojí námestie Poeple´s Square (Ľudové námestie). V minulosti sa tu nachádzala dostihová dráha. Dominantami námestia je hlavne administratívna budova s množstvom okien s vlajkovou výzdobou na priečelí Municipal Government (Radnica). V blízkosti sa nachádza šanghajské divadlo, po pravej strane nájdete Shanghai Exibition Urban Planning Center (Centrum pre architektúru a urbanizmus). Oboznámite s celou výstavbou Šanghaja. Oproti týmto objektom stojí exkluzívna budova Šanghajského múzea, ktoré prezentuje staroveké čínske umenie a archeológiu nálezov. Na relatívne malej ploche jedného námestia toho uvidíte naozaj veľa. Ak sa raz ocitnete v tomto preplnenom meste, určite budete potrebovať celé mesiace, aby ste videli aspoň časť zaujímavostí.

V historickej časti Šanghaja, sa nachádza turistami veľmi obľúbená štvrť Old Town (Staré mesto). Návštevníkov tu očarí dobová architektúra s množstvom obchodíkov, reštaurácií. Môžete navštíviť miestny chrám, prípadne sa poprechádzať po „cik-cak“ moste nad malým jazierkom. Tento most sa po každých piatich metroch lomí v pravom uhle raz na jednu, raz na druhú stranu. Viaže sa k nemu legenda, ktorá hovorí, že tí, ktorí ho vedia prejsť rovno, sú chránení pred zlými duchmi.

Čínska záhrada Yuyuan Garden

Rozprestiera sa v Starom meste na ploche dvoch hektárov. Nádherná záhrada plná altánkov, rybníkov, vodopádov, sôch – spleť prírodných aj umelo vytvorených umeleckých diel. Ak zatúžite vidieť niečo dobové, navštívte najstaršiu svätyňu v Šanghaji – chrám Jing An Temple, ktorý bol postavený v roku 247. Počas kultúrnej revolúcie v nej zriadili továreň na výrobu plastov a svojmu účelu začala slúžiť po rekonštrukcii v roku 1983.

Lákadlá pre deti

Shanghai Ocean Aquarium
Inteligentne navrhnuté akvárium, v ktorom nájdete ekosystémy od rieky Yangzi, cez austrálske, juhoamerické rieky až po Antarktídu a koralové útesy.

Shanghai Zoo
Táto zoo je považovaná za najlepšiu v Číne.

Oficiálna stránka: http://www.shanghai.gov.cn/Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 15 rokmi
Nuž je to tak.
pred 10 rokmi
Pôvodnú myšlienku, ako doplniť optický systém oka tekutinou a sklom, vyslovil Leonardo da Vinci.
pred 9 rokmi
Snímky ako Fantomas, Žandár zo Saint Tropez, Piti Piti Pá či Grand reštaurant pána Septima patria aj dnes k divácky najžiadanejším komédiám.Od smrti Louisa de Funesa ubehli už takmer tri desaťročia.
pred 8 rokmi
Táto skladačka prináša prierez tým najzaujímavejším, čo Kryštof doteraz nahrali a je pochopiteľné, že pesničky na koncerte boli zostavené tak, aby atmosféra gradovala.
pred 8 rokmi
Informácia sa na verejnosť dostala skôr, ako o nej informoval samotný časopis.
pred 8 rokmi
Problémová herečka Lindsay Lohan rokuje o úlohe legendy strieborného plátna Elizabeth Taylor v televíznom životopisnom filme.
pred 7 rokmi
V titulnej úlohe inscenácie o exotickej tanečnici, zvodnej kurtizáne a špiónke sa predstaví známa speváčka Sisa Sklovska.
pred 8 rokmi
Na interaktívnej webstránke Pottermore budú fanúšikovia môcť skúmať svet Harryho Pottera obohatený o rôzne doteraz neznáme informácie od samotnej autorky.