Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Relax vo veľkomeste: New York

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 03.10.2012

New York obýva viac ako 7 miliónov ľudí. O tom, že New York má aj turistom čo ponúknuť svedčí fakt, že sa stal najnavštevovanejším mestom na svete!
Relax vo veľkomeste: New York
Zdroj obrázku: SXC/free
 

New York je najväčšie mesto v celých Spojených štátoch amerických a kvôli jeho veľkolepej rozlohe sa člení na 5 mestských štvrtí: Manhattan, Brooklyn, Richmond, Queens, Bronx. História dnes najvýznamnejšieho hospodárskeho a kultúrneho amerického centra siaha do roku 1613, keď ho Holanďania založili a pomenovali Nový Amsterdam. Neskôr bolo mesto premenované na New York, no dodnes je späté s rôznorodými národmi, rasami a kultúrami. New York obýva viac ako 7 miliónov ľudí, ktorí žijú priamo v pýche USA. O tom, že New York má aj turistom čo ponúknuť svedčí fakt, že sa stal najnavštevovanejším mestom na svete! Veľké jablko priláka každoročne približne 23 miliónov cestovateľov z rôznych kútov sveta. Ak si myslíte, že New York je len rušné mesto večne uponáhľaných ľudí, plné smogu a špinavých ulíc, mýlite sa! Jednou z “tvári” mesta, ktoré nikdy nespí, je aj oáza pokoja, prírodnej krásy, čistoty prostredia. Nechajte sa zlákať čarom tohto mesta a spoznajte New York taký, aký naozaj je!

1. Central Park

Central park, New York
Uprostred rušného Manhattanu sa nachádza skutočná oáza pokoja a nevídanej krásy - Central Park.
zdroj: SXC/free

Najobľúbenejší park Newyorčanov má tvar obdĺžnika a jeho šírka dosahuje takmer 1 kilometer, dĺžka až 4 kilometre. Každý návštevník parku je vítaný. Ak ste priaznivcom pasívneho oddychu, určite vás poteší možnosť posedieť si na čistých lavičkách, výhľad na v diaľke týčiace sa mrakodrapy alebo sledovanie azda všadeprítomných veveričiek. Central Park je obľúbeným miestom nielen ľudí, ale aj zvierat - svoje zastúpenie zo živočíšnej ríše tu majú nielen rôzne druhy vtákov, ale aj tulene či opice. Milovníkov kombinácie prírody a architektúry iste potešia pamätníky s pozadím krásnej zelene, upokojujúce fontány, klenúce sa mostíky, amfiteáter či dokonca Metropolitné múzeum umenia, ktoré zahŕňa aj múzeum architektúry. Ak pri pohľade na aktívne oddychujúcich bežcov, ktorých v Central Parku nie je málo, dostanete chuť zašportovať si tiež, môžete si vybrať hneď z niekoľkých športov. Bicyklovanie, tenis, baseball alebo veslovanie na jazerách či korčuľovanie sa na niekoľkých ľadových plochách patria k typickým športovým možnostiam parku. Ak si najlepšie oddýchnete pri počúvaní dobrej hudby alebo pri sledovaní divadelného predstavenia, Central Park ulahodí vďaka bohatému kultúrnemu programu aj vám.

2. Prospekt Park

Prospekt Park New York Flicke paul-philip
Ak vaše kroky smerujú do Brooklynu, zastavte sa aspoň na chvíľu v Prospekt Parku. Prečo? Hlavným dôvodom je neopísateľná atmosféra na prvý pohľad nedotknutej prírody.
zdroj: Flickr

Prospekt Park je v skutočnosti príkladom symbiózy prírody s človekom. Hoci je Prospekt Park rozlohou menší ako Central Park, nachádza sa v ňom celý zástup stromov, kríkov, rastlín. Pozornosť iste láka lúka s rozlohou 90 árov (the Long Meadow), ktorá akoby pozývala na piknik. V prípade zlého počasia sa možno občerstviť v The Picnic House, no priestory tiež slúžia ako miesto rodinných stretnutí, akcií, osláv. Stálymi obyvateľmi parku sú niektoré druhy lesných zvierat, no park je zároveň aj útočiskom pre približne 200 druhov vtákov. Park je dokonca jedným z hlavných bodov cesty migrujúceho vtáctva. Živočíšnu ríšu možno spoznať prostredníctvom návštevy The Prospect Park Zoo. Športuchtiví návštevníci parku majú príležitosť ponaťahovať si svaly na basketbalových ihriskách, tenisových kurtoch alebo si zahrať veľmi obľúbený miestny šport - petang. Park pripomínajúci skôr les je ideálnym miestom pre relax. Jeho čarovné zákutia akoby lákali na prechádzky, pikniky, športovanie, pozorovanie zvierat či zúčastnenie sa aktivít v prírode, ktoré vedenie parku pravidelne organizuje (napr. rôzne športové či náučné programy pre deti).

3. Botanical Garden

Botanical Garden New York Flickr asterix611
V mestskej časti Bronx je situovaná jedna z najstarších botanických záhrad založených v USA.
zdroj: Flickr

Botanical Garden vznikla už v roku 1891 a v súčasnosti je jednou z najväčších botanických záhrad na celom svete! Na rozlohe 250 árov je vybudovaných 50 záhrad a hotová kolekcia kríkov a kvetín. Chodníčky, ktoré vedú k prírodnej mozaike zelene (stromov, kríkov, živého plotu) dokonale dotvárajú rady rozkvitnutých, voňavých kvetinových záhonov. Práve kvety sú dominantou záhrady. Takmer 40 árov je venovaných symbolu lásky a krásy - ruži. Romantickej prechádzke záhradou plnou najrôznejších odrôd ruží do značnej miery konkuruje zbierka vznešených orchideí. Jednou z najčarovnejších záhrad je aj záhrada vytvorená vo francúzskom štýle na počesť významného francúzskeho maliara Clauda Moneta. Tento raj na Zemi je charakteristický aj neprehliadnuteľnými jazierkami, v ktorých plávajú ryby, ale aj korytnačky. Záhrada je verejne dostupná každému milovníkovi prírody a kvetov, pričom veľkým lákadlom sú aj tradičné podujatia ako napríklad Festival sezónnych kvetov alebo Festival orchideí. Ak hľadáte ideálne miesto pre relax v prírode, v Botanickej záhrade nájdete pokoj a harmóniu prírody s človekom. Prostredie záhrady nielen upokojuje, ale poskytuje aj možnosť na vzdelávanie. Či už sa rozhodnete pre návštevu Múzea rastlín alebo absolvujete prehliadku 66. rastlín, ktoré kvitnú na celom svete v podobných podmienkach ako v záhrade, o zážitok na celý život budete mať postarané.

Použité zdroje: www.nybg.org, www.planetoddity.com




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj leteniek online, tuzemských a zahrani...
Profesionálne Vianočné osvetlenie, realizácie v...





88.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 12.50 m2
180.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 18 m2
41 956.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 234 m2





Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Film A Star Is Born by sa mal dostať do kín budúci rok ako remake troch skorších snímok z rokov 1937, 1954 a 1976.
pred 5 rokmi
Keď je vyhodená z ďalšieho zamestnania, tridsaťročná Camilla, blbka od narodenia, sa rozhodne s ordinárnym životom nadobro skoncovať.
pred 8 rokmi
Apokalyptická dráma Melancholia Larsa von Triera získala na sobotňajšom udeľovaní Európskych filmových cien v Berlíne trofej pre najlepší európsky film roka 2011.
pred 8 rokmi
Americký herec Patrick Dempsey podľa vlastných slov zotrvá v seriáli Klinika Grace (2005), ak bude mať čas na automobilové preteky, ktoré sú jeho veľkou vášňou.
pred 8 rokmi
Madonna novým albumom dokazuje, že veľmi dobre vie, kam mieri, na akú skupinu poslucháčov sa zacielila a že v podobe dvanástich nových skladieb im dáva opäť raz fantastickú príležitosť na dokonalú zábavu.
pred 4 rokmi
Dokumentárny film o životnej ceste Antona Srholca.
pred 9 rokmi
Splash sa môže pochváliť zvýšeným výkonom a nižšou spotrebou paliva
pred 7 rokmi
Zosnulý spevák údajne v roku 1991 poslal MTV žiadosť, aby o ňom moderátori tejto televízie hovorili ako o Kráľovi popu.