Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Relax vo veľkomeste: New York

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 03.10.2012

New York obýva viac ako 7 miliónov ľudí. O tom, že New York má aj turistom čo ponúknuť svedčí fakt, že sa stal najnavštevovanejším mestom na svete!
Relax vo veľkomeste: New York
Zdroj obrázku: SXC/free
 

New York je najväčšie mesto v celých Spojených štátoch amerických a kvôli jeho veľkolepej rozlohe sa člení na 5 mestských štvrtí: Manhattan, Brooklyn, Richmond, Queens, Bronx. História dnes najvýznamnejšieho hospodárskeho a kultúrneho amerického centra siaha do roku 1613, keď ho Holanďania založili a pomenovali Nový Amsterdam. Neskôr bolo mesto premenované na New York, no dodnes je späté s rôznorodými národmi, rasami a kultúrami. New York obýva viac ako 7 miliónov ľudí, ktorí žijú priamo v pýche USA. O tom, že New York má aj turistom čo ponúknuť svedčí fakt, že sa stal najnavštevovanejším mestom na svete! Veľké jablko priláka každoročne približne 23 miliónov cestovateľov z rôznych kútov sveta. Ak si myslíte, že New York je len rušné mesto večne uponáhľaných ľudí, plné smogu a špinavých ulíc, mýlite sa! Jednou z “tvári” mesta, ktoré nikdy nespí, je aj oáza pokoja, prírodnej krásy, čistoty prostredia. Nechajte sa zlákať čarom tohto mesta a spoznajte New York taký, aký naozaj je!

1. Central Park

Central park, New York
Uprostred rušného Manhattanu sa nachádza skutočná oáza pokoja a nevídanej krásy - Central Park.
zdroj: SXC/free

Najobľúbenejší park Newyorčanov má tvar obdĺžnika a jeho šírka dosahuje takmer 1 kilometer, dĺžka až 4 kilometre. Každý návštevník parku je vítaný. Ak ste priaznivcom pasívneho oddychu, určite vás poteší možnosť posedieť si na čistých lavičkách, výhľad na v diaľke týčiace sa mrakodrapy alebo sledovanie azda všadeprítomných veveričiek. Central Park je obľúbeným miestom nielen ľudí, ale aj zvierat - svoje zastúpenie zo živočíšnej ríše tu majú nielen rôzne druhy vtákov, ale aj tulene či opice. Milovníkov kombinácie prírody a architektúry iste potešia pamätníky s pozadím krásnej zelene, upokojujúce fontány, klenúce sa mostíky, amfiteáter či dokonca Metropolitné múzeum umenia, ktoré zahŕňa aj múzeum architektúry. Ak pri pohľade na aktívne oddychujúcich bežcov, ktorých v Central Parku nie je málo, dostanete chuť zašportovať si tiež, môžete si vybrať hneď z niekoľkých športov. Bicyklovanie, tenis, baseball alebo veslovanie na jazerách či korčuľovanie sa na niekoľkých ľadových plochách patria k typickým športovým možnostiam parku. Ak si najlepšie oddýchnete pri počúvaní dobrej hudby alebo pri sledovaní divadelného predstavenia, Central Park ulahodí vďaka bohatému kultúrnemu programu aj vám.

2. Prospekt Park

Prospekt Park New York Flicke paul-philip
Ak vaše kroky smerujú do Brooklynu, zastavte sa aspoň na chvíľu v Prospekt Parku. Prečo? Hlavným dôvodom je neopísateľná atmosféra na prvý pohľad nedotknutej prírody.
zdroj: Flickr

Prospekt Park je v skutočnosti príkladom symbiózy prírody s človekom. Hoci je Prospekt Park rozlohou menší ako Central Park, nachádza sa v ňom celý zástup stromov, kríkov, rastlín. Pozornosť iste láka lúka s rozlohou 90 árov (the Long Meadow), ktorá akoby pozývala na piknik. V prípade zlého počasia sa možno občerstviť v The Picnic House, no priestory tiež slúžia ako miesto rodinných stretnutí, akcií, osláv. Stálymi obyvateľmi parku sú niektoré druhy lesných zvierat, no park je zároveň aj útočiskom pre približne 200 druhov vtákov. Park je dokonca jedným z hlavných bodov cesty migrujúceho vtáctva. Živočíšnu ríšu možno spoznať prostredníctvom návštevy The Prospect Park Zoo. Športuchtiví návštevníci parku majú príležitosť ponaťahovať si svaly na basketbalových ihriskách, tenisových kurtoch alebo si zahrať veľmi obľúbený miestny šport - petang. Park pripomínajúci skôr les je ideálnym miestom pre relax. Jeho čarovné zákutia akoby lákali na prechádzky, pikniky, športovanie, pozorovanie zvierat či zúčastnenie sa aktivít v prírode, ktoré vedenie parku pravidelne organizuje (napr. rôzne športové či náučné programy pre deti).

3. Botanical Garden

Botanical Garden New York Flickr asterix611
V mestskej časti Bronx je situovaná jedna z najstarších botanických záhrad založených v USA.
zdroj: Flickr

Botanical Garden vznikla už v roku 1891 a v súčasnosti je jednou z najväčších botanických záhrad na celom svete! Na rozlohe 250 árov je vybudovaných 50 záhrad a hotová kolekcia kríkov a kvetín. Chodníčky, ktoré vedú k prírodnej mozaike zelene (stromov, kríkov, živého plotu) dokonale dotvárajú rady rozkvitnutých, voňavých kvetinových záhonov. Práve kvety sú dominantou záhrady. Takmer 40 árov je venovaných symbolu lásky a krásy - ruži. Romantickej prechádzke záhradou plnou najrôznejších odrôd ruží do značnej miery konkuruje zbierka vznešených orchideí. Jednou z najčarovnejších záhrad je aj záhrada vytvorená vo francúzskom štýle na počesť významného francúzskeho maliara Clauda Moneta. Tento raj na Zemi je charakteristický aj neprehliadnuteľnými jazierkami, v ktorých plávajú ryby, ale aj korytnačky. Záhrada je verejne dostupná každému milovníkovi prírody a kvetov, pričom veľkým lákadlom sú aj tradičné podujatia ako napríklad Festival sezónnych kvetov alebo Festival orchideí. Ak hľadáte ideálne miesto pre relax v prírode, v Botanickej záhrade nájdete pokoj a harmóniu prírody s človekom. Prostredie záhrady nielen upokojuje, ale poskytuje aj možnosť na vzdelávanie. Či už sa rozhodnete pre návštevu Múzea rastlín alebo absolvujete prehliadku 66. rastlín, ktoré kvitnú na celom svete v podobných podmienkach ako v záhrade, o zážitok na celý život budete mať postarané.

Použité zdroje: www.nybg.org, www.planetoddity.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Vstupenky na koncerty sa už predávajú v sieti Eventim po 16 eur.
pred 9 rokmi
Premena akéhokoľvek 2,5” SATA HDD na externý disk bude pre vás hračkou.
pred 7 rokmi
Telo 51-ročnej Julie Dunbar po chirurgickom zákroku prijíma len časť živín, ktoré skonzumuje. Žena, ktorá kedysi vážila 130 kilogramov, musí denne zjesť 5000 kilokalórií, aby sa vyhla podvýžive.
pred 8 rokmi
Asi iba málokto predpokladal, že by z toho mohol byť veľkofilm, ktorý si divák navždy zamiluje. A predsa.
pred 4 rokmi
Paríž, dvadsiate roky. Marguerite Dumont je bohatá žena, milovníčka hudby a opery.
pred 7 rokmi
Bratia Jackie, Jermaine, Marlon a Tito Jacksonovci sa 9. februára 2013 predvedú v Stadthalle.
pred 5 rokmi
Do slovenských kín prichádzajú filmy Lovci a oběti, Navždy mladá, Andílek na nervy a klubová lahôdka Slepá.
pred 7 rokmi
Pomocou aplikácie Samsung Smart Switch môžete jednoducho presunúť dáta zo svojho starého zariadenia do nového mobilného telefónu GALAXY.