Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ráno nad Austráliou

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 28.07.2012

Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky Morning Glory – Ranné zjavenie.
Ráno nad Austráliou
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky, ktoré nazývame anglickým termínom Morning Glory – Ranné zjavenie, pretože sa objavujú väčšinou hneď z rána a neočakávane. Tieto valcovité oblaky vznikajú v Austrálii, presnejšie v Carpentarijskom zálive. Kochať sa nad ich nádherou môžeme od septembra do novembra.

Oblaky sú tvorené solitónovou formou mrakov. Vytvárajú dlhé pozdĺžne pásy, ktoré v pravidelných odstupoch smerujú od východu k západu a môžu dosahovať 300, niekedy až 1000 kilometrov. Ich výška je tiež obdivuhodná – až 2 kilometre. Niekedy však dosahuje až k zemskému povrchu. Čelo oblaku môže mať rozličný tvar a podobu, od hladkého hmlového valca až po valiacu sa vlnu. Pohybujú sa rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu od mora k pevnine.
Carpentarijský záliv 05
Carpentarijský záliv

Ranné zjavenia vznikajú vtedy, ak sa prízemné prúdenie pozdĺž prednej strany tlakovej výše stretáva so vzduchom postupujúcim opačne, od mora. K tomuto javu dochádza len po jasných nociach, keď ochladený vzduch začne klesať a rozleje sa nad morskou hladinou. Takto vzniknuté prúdy môžu smerovať proti vzduchu, ktorý prúdi nad pevninou. Keď sa stretnú takéto dve vzdušné masy, dôjde ku kondenzácii vodnej pary a vznikne zvláštny valcovitý oblak.
Carpentarijský záliv 08
Carpentarijský záliv

Oblaky takéhoto tvaru sa využívajú na vykonávanie zvláštneho druhu športu už od roku 1989. Vždy keď sa tento jav vyskytne, rogalá surfujú na vlnách mraku ako na obrovských oceánskych vlnách. Títo športovci však musia byť opatrní, pretože oblaky vo svojej prednej časti produkujú silné turbulencie a tie môžu byť veľmi nebezpečné. Niektorí odvážlivci tieto mraky doslova križujú a lietajú krížom-krážom cez ne až 300 kilometrov.
Carpentarijský záliv 07
V Austrálii sa dá surfovať aj na oblakoch - pomocou rogala.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Nekončiaca akcia a možnosť okamžitého prispôsobenia bojového poľa v reálnom čase
pred 5 rokmi
Kinofili si vychutnajú Karla Rodena, Ralpha Fiennesa a Gerarda Butlera.
pred 8 rokmi
V bežne dostupných potravinách sa často podiel horčíka znižuje nešetrným pestovaním plodín alebo ich spracovaním.
pred 9 rokmi
Vylepšené Vaio série S je predurčené na prácu a zábavu na cestách. Tento tenučký notebook s hrúbkou len 24 mm a váhou približne 1,75 kg vydrží až 8 hodín!
pred 3 rokmi
NOVINKA!
pred 6 rokmi
Výborná zábava, skvelá hudba a nadšení fanúšikovia! Taký bol 14-ty ročník festivalu Žákovic Open! Rodinný festival v krásnom prostredí Trenčianskych Bohuslavíc ponúkol 18 kapiel a neopakovateľnú atmosféru.
pred 9 rokmi
Aj takmer po dvadsiatich rokoch od premiéry možno tento film hravo označiť za geniálny a legendárny a verte, že vás strhne aj keď si ho pozriete dnes.
pred 8 rokmi
Slovenský výrobca sa podieľal na výrobe MINI Cowley