Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky
Morning Glory – Ranné zjavenie.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky, ktoré nazývame anglickým termínom Morning Glory – Ranné zjavenie, pretože sa objavujú väčšinou hneď z rána a neočakávane. Tieto valcovité oblaky vznikajú v Austrálii, presnejšie v Carpentarijskom zálive. Kochať sa nad ich nádherou môžeme od septembra do novembra.
Oblaky sú tvorené solitónovou formou mrakov. Vytvárajú dlhé pozdĺžne pásy, ktoré v pravidelných odstupoch smerujú od východu k západu a môžu dosahovať 300, niekedy až 1000 kilometrov. Ich výška je tiež obdivuhodná – až 2 kilometre. Niekedy však dosahuje až k zemskému povrchu. Čelo oblaku môže mať rozličný tvar a podobu, od hladkého hmlového valca až po valiacu sa vlnu. Pohybujú sa rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu od mora k pevnine.
Ranné zjavenia vznikajú vtedy, ak sa prízemné prúdenie pozdĺž prednej strany tlakovej výše stretáva so vzduchom postupujúcim opačne, od mora. K tomuto javu dochádza len po jasných nociach, keď ochladený vzduch začne klesať a rozleje sa nad morskou hladinou. Takto vzniknuté prúdy môžu smerovať proti vzduchu, ktorý prúdi nad pevninou. Keď sa stretnú takéto dve vzdušné masy, dôjde ku kondenzácii vodnej pary a vznikne zvláštny valcovitý oblak.
Oblaky takéhoto tvaru sa využívajú na vykonávanie zvláštneho druhu športu už od roku 1989. Vždy keď sa tento jav vyskytne, rogalá surfujú na vlnách mraku ako na obrovských oceánskych vlnách. Títo športovci však musia byť opatrní, pretože oblaky vo svojej prednej časti produkujú silné turbulencie a tie môžu byť veľmi nebezpečné. Niektorí odvážlivci tieto mraky doslova križujú a lietajú krížom-krážom cez ne až 300 kilometrov.
V Austrálii sa dá surfovať aj na oblakoch - pomocou rogala.