Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ráno nad Austráliou

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 28.07.2012

Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky Morning Glory – Ranné zjavenie.
Ráno nad Austráliou
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky, ktoré nazývame anglickým termínom Morning Glory – Ranné zjavenie, pretože sa objavujú väčšinou hneď z rána a neočakávane. Tieto valcovité oblaky vznikajú v Austrálii, presnejšie v Carpentarijskom zálive. Kochať sa nad ich nádherou môžeme od septembra do novembra.

Oblaky sú tvorené solitónovou formou mrakov. Vytvárajú dlhé pozdĺžne pásy, ktoré v pravidelných odstupoch smerujú od východu k západu a môžu dosahovať 300, niekedy až 1000 kilometrov. Ich výška je tiež obdivuhodná – až 2 kilometre. Niekedy však dosahuje až k zemskému povrchu. Čelo oblaku môže mať rozličný tvar a podobu, od hladkého hmlového valca až po valiacu sa vlnu. Pohybujú sa rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu od mora k pevnine.
Carpentarijský záliv 05
Carpentarijský záliv

Ranné zjavenia vznikajú vtedy, ak sa prízemné prúdenie pozdĺž prednej strany tlakovej výše stretáva so vzduchom postupujúcim opačne, od mora. K tomuto javu dochádza len po jasných nociach, keď ochladený vzduch začne klesať a rozleje sa nad morskou hladinou. Takto vzniknuté prúdy môžu smerovať proti vzduchu, ktorý prúdi nad pevninou. Keď sa stretnú takéto dve vzdušné masy, dôjde ku kondenzácii vodnej pary a vznikne zvláštny valcovitý oblak.
Carpentarijský záliv 08
Carpentarijský záliv

Oblaky takéhoto tvaru sa využívajú na vykonávanie zvláštneho druhu športu už od roku 1989. Vždy keď sa tento jav vyskytne, rogalá surfujú na vlnách mraku ako na obrovských oceánskych vlnách. Títo športovci však musia byť opatrní, pretože oblaky vo svojej prednej časti produkujú silné turbulencie a tie môžu byť veľmi nebezpečné. Niektorí odvážlivci tieto mraky doslova križujú a lietajú krížom-krážom cez ne až 300 kilometrov.
Carpentarijský záliv 07
V Austrálii sa dá surfovať aj na oblakoch - pomocou rogala.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Moderné retro, ktoré robí divy.
pred 6 rokmi
Systém by mal zabezpečiť integráciu elektronických služieb bratislavskej samosprávy do celkovej architektúry eGovernmentu SR.
pred 5 rokmi
Počas utorkového dopoludnia dýchala kinosála kina Lumiere budúcnosťou. Slovenskí producenti a tvorcovia predstavili desať filmov na ktorých aktuálne pracujú.
pred 7 rokmi
Para nejde na Kozel Žákovic Open iba preto, aby si dobre zahrala na pódiu, ale aj pod ním.
pred 6 rokmi
Paddy Lowe bude v Mercedese výkonný riaditeľ so zameraním na techniku
pred 9 rokmi
Citroën C6 Noir et Blanc, ktorý sa ako novinka predstavil na tohtoročnom autosalóne v Ženeve, ponúka exkluzívnu kombináciu farieb a materiálov...
pred 7 rokmi
Základným podkladom pre vznik choroby je nedostatok dopamínu v určitých štruktúrach mozgu. Prečítajte si aké sú príznaky choroby počas dňa a noci.
pred 3 rokmi
Pokračovanie kultového Trainspottingu malo minulý týždeň premiéru vo Veľkej Británií.