Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ráno nad Austráliou

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 28.07.2012

Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky Morning Glory – Ranné zjavenie.
Ráno nad Austráliou
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Jedným z najzvláštnejších meteorologických javov na svete sú oblaky, ktoré nazývame anglickým termínom Morning Glory – Ranné zjavenie, pretože sa objavujú väčšinou hneď z rána a neočakávane. Tieto valcovité oblaky vznikajú v Austrálii, presnejšie v Carpentarijskom zálive. Kochať sa nad ich nádherou môžeme od septembra do novembra.

Oblaky sú tvorené solitónovou formou mrakov. Vytvárajú dlhé pozdĺžne pásy, ktoré v pravidelných odstupoch smerujú od východu k západu a môžu dosahovať 300, niekedy až 1000 kilometrov. Ich výška je tiež obdivuhodná – až 2 kilometre. Niekedy však dosahuje až k zemskému povrchu. Čelo oblaku môže mať rozličný tvar a podobu, od hladkého hmlového valca až po valiacu sa vlnu. Pohybujú sa rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu od mora k pevnine.
Carpentarijský záliv 05
Carpentarijský záliv

Ranné zjavenia vznikajú vtedy, ak sa prízemné prúdenie pozdĺž prednej strany tlakovej výše stretáva so vzduchom postupujúcim opačne, od mora. K tomuto javu dochádza len po jasných nociach, keď ochladený vzduch začne klesať a rozleje sa nad morskou hladinou. Takto vzniknuté prúdy môžu smerovať proti vzduchu, ktorý prúdi nad pevninou. Keď sa stretnú takéto dve vzdušné masy, dôjde ku kondenzácii vodnej pary a vznikne zvláštny valcovitý oblak.
Carpentarijský záliv 08
Carpentarijský záliv

Oblaky takéhoto tvaru sa využívajú na vykonávanie zvláštneho druhu športu už od roku 1989. Vždy keď sa tento jav vyskytne, rogalá surfujú na vlnách mraku ako na obrovských oceánskych vlnách. Títo športovci však musia byť opatrní, pretože oblaky vo svojej prednej časti produkujú silné turbulencie a tie môžu byť veľmi nebezpečné. Niektorí odvážlivci tieto mraky doslova križujú a lietajú krížom-krážom cez ne až 300 kilometrov.
Carpentarijský záliv 07
V Austrálii sa dá surfovať aj na oblakoch - pomocou rogala.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Šokujúco úprimný pohľad na rodičovské problémy...
pred 7 rokmi
V lete, 24. a 25. augusta, oslávi Uprising na bratislavských Zlatých pieskoch svoje prvé jubileum a sľubuje fantastický program, energiu a zábavu.
pred 7 rokmi
73-ročný český spevák strávil na pódiu Zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave viac ako dve a pol hodiny.
pred 5 rokmi
Májové turné taktiež zmenilo názov z Nas nedogoňjat na Ja chaču tebja.
pred 5 rokmi
Viac ako 20 tisíc predaných albumov, viac ako 220 koncertov doma i vo svete (vrátane Francúzska a Číny), dve veľké turné, dvakrát vypredaná Lucerna...
pred 10 rokmi
Limetka... táto častá „náhrada“ citrónu pôvodom pochádza z Juchovýchodnej Ázie, no už aj v našich zemepisných šírkach je známa.
pred 7 rokmi
Kvalita týchto služieb veľa napovie o tom, akým spôsobom dokázalo Slovensko využiť prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
pred 3 rokmi
Richard Müller si na konto pripísal ďalší obrovský úspech. Len nedávno pokrstil nový album „55“ a ten je už dvojplatinový!