Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prečo je veža v Pise šikmá?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 28.02.2012

Pamiatka, o ktorej verejnosť i odborníci diskutujú azda najviac, sa nenachádza v Ríme, ale v Pise.
Prečo je veža v Pise šikmá?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Taliansko – krajina gondolí, zelených olív, chutných špagiet, lahodného espresa či známeho južanského temperamentu. Krajina, ktorá je kvôli svojmu netradičnému tvaru prirovnávaná k čižme, je aj prehliadkou výnimočných architektonických klenotov. Veď kto by nepoznal slávne Rímske koloseum, ktoré slúžilo pre neľútostné gladiátorské zápasy? Umelecký talent tento národ preukázal i pri stavbe barokovej Fontany di Trevi – symbolu hlavného mesta Talianska. Pamiatka, o ktorej verejnosť i odborníci diskutujú azda najviac, sa však nenachádza v Ríme, ale v Pise. Je ňou šikmá veža, ktorej všetky tajomstvá ešte stále neboli odhalené.

Šikmá veža v Pise – nápad za milión!

Šikmá veža v Pise, ktorú miestny nazývajú Torre pendente, je súčasťou komplexu chrámu, zvonice, baptistéria a cintorína Composanto Monumentale. Prvý základný kameň veže bol položený 9. augusta 1173 pod vedením architekta Bonanna Pisana. Na dokončenie stavby sa podujal architekt Thomas Pisan, ktorý z veže spravil zvonicu so siedmymi zvonmi (každý zvon je pritom ukážkou siedmych rôznych hudobných tónov). Najväčší zvon váži až neuveriteľných 3,5 tony a pochádza z roku 1655. Navrhnúť vežu, ktorá siaha až do výšky 55 metrov, bol jednoducho nápad za milión; práve kvôli výhľadu z nej ju navštívi približne milión turistov ročne!

Čísla, ktoré vás ohromia!

Šikmá veža v Pise:

• Je vysoká 58,36 metrov (výška nameraná od základov, nie od zeme);
• Jej hmotnosť je 15 000 ton;
• Tvorí ju 8 podlaží kamenných oblúkov a mramorových stĺpov;
• Pozostáva z viac ako 300 schodov;
• Dominuje odklonom 5,2 metra od zvislej osi (údaj pochádza z posledného merania v roku 1997).

Šikmá veža – úmysel či náhoda?

Hoci je šikmá veža v Pise pôsobivá, zámerom jej autora nebolo zaujať práve jej výrazným odklonom od zvislej osi. Nevhodnosť povrchu a nepriaznivé pôsobenie prírody i času však spravili svoje. Dôvodom šikmosti tejto vysokej stavby je i fakt, že veža vytvára na povrch 12x väčší tlak v porovnaní s pieskovými plážami! Prvý odklon od osi bol zaznamenaný už pri výstavbe druhého poschodia veže; počas ďalších 50.-tych rokov sa veža ustálila. Po pristavení ďalších poschodí (tretieho až siedmeho) sa však odklon od osi znásobil. Vybudovanie ôsmeho podlažia čiastočne vyrovnalo polohu ťažiska.
Šikmá veža v Pise
O tom, že je veža v Pise naozaj niet pochýb, sklon je viditeľný aj voľným okom.
zdroj: SXC/free

Veža si však „pamätá“ aj obdobie, počas ktorého záchranné rekonštrukčné práce zamedzili na niekoľko rokov obhliadku pamiatky, ktorá odporuje fyzikálnym zákonom. V súčasnosti je však toto kultúrne dedičstvo, ktoré bolo v roku 1987 zapísané do zoznamu svetového dedičstva Unesca, sprístupnené všetkým návštevníkom.

Oficiálna stránka: www.pisaunicaterra.it
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Roberto Ciotti, najväčší taliansky bluesový gitarista všetkých čias, spevák a skladateľ prichádza po prvýkrát na Slovensko.
pred 4 rokmi
Do slovenských kín tento týždeň prichádza päť filmov.
pred 4 rokmi
PRE VŠETKÝCH MILOVNÍKOV RAPU, PRE VŠETKÝCH, KTORÍ HO MILUJÚ!
pred 4 rokmi
Láska si ťa nájde aj tam, kde to najmenej čakáš.
pred 7 rokmi
Sériu koncertov odštartujú 21. marca v Žiline, následne sa predstavia aj v Košiciach, Bratislave, Poprade alebo Banskej Bystrici.
pred 9 rokmi
Rodičmi Snehulienky, ktorú stvárni Kristen Stewart, budú Noah Huntley a Liberty Ross.
pred 9 rokmi
Od piatka 17. júna do nedele 19. júna navštívilo festivalové premietania 7 864 divákov.
pred 9 rokmi
Výpoveď, spoveď, nazvite to ako chcete, ale Cohenove piesne, na ktorých sa autorsky výrazne podieľal, to je pravé umenie, umenie, po ktorom ostáva pocit z dobre strávených minút.