Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Praha je retro

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 28.06.2016

Hlavne mesto susednej Českej republiky je lákadlom pre turistov z celého sveta.
Praha je retro
Zdroj obrázku: © Server.sk/pb
 

Za pár dní im dáva toľko možností na relax a spoznávanie, že ísť na tri dni do Prahy sa ani nevyplatí.

Klasiky ako Hradčany, Malá Strana, Petřín, Vyšehrad, Karlov Most, Staromestské či Václavské námestie sú samozrejmosťou. Návštevníci, ktorí prídu do Prahy prvý raz ich musia vidieť. Možností, častokrát priam neopakovateľných je ale v Prahe oveľa viac. Dajte jeden deň pokoj bedekerovým turistickým miestam a urobte si trochu iný program.

Pre tých, ktorí do Prahy zavítajú pravidelne, môže byť sklamaním, že centrum stratilo akúsi českú náturu, akési povestné retro, čo najviac deklarujú tzv. mini markety plné nápojov a pochutín stojace doslova na každom rohu. Tam, kde ste kedysi na Václavskom námestí mohli kúpiť dobrú čokoládu, alebo zájsť na jedinečné ovarové koleno, sú dnes minimarkety s vietnamskými predavačmi, ktorí s nezrozumiteľnou češtinou stoja za pokladňou a robia predražený biznis.

Praha - Výstava Retro (retro kuchyňa)
Výstava Retro v Tančícím domě (retro kuchyňa)

Jedinečné retro spomienky sa však v súčasnosti dajú v Prahe prežiť naozaj naplno. Aj keď iba na chvíľu, aj keď iba pohľadom. V Galérii dnes už legendárneho Tančíciho domu na Jiráskovom náměstí totiž práve prebieha výstava Retro 70. a 80. let. Inštalovaná je na troch podlažiach a mnohým vyvolá úsmev na tvári. Nájdete tam inštalácie zariadení panelákových bytov, či povestných lahôdok, unikátne kostýmy, zoznámite sa s tým, ako vyzerala československá hudobná produkcia, ako sa športovalo, či ako sa trávil voľný čas. V retro bufete (maketa) si môžete pozrieť seriál Žena za pultom, ktorý sa tam premieta na obrazovke retro televízora. Len o kúsok ďalej môžete výstavu zavŕšiť sledovaním dobových reklám. Cena vstupného pre dospelú osobu je 190,- českých korún (cca 7€), deti a dôchodcovia platia 70,- českých korún. V cene vstupenky je i káva, alebo nápoj, ktoré si môžete vychutnať na 7. poschodí v bare Tančíciho domu s oblúkovou vonkajšou terasou s nádherným výhľadom na Prahu. Výstavu stihnete až do 16. októbra, každý deň od 9-tej do 20-tej hodiny.

Praha - Výstava Retro (retro bufet)
Výstava Retro v Tančícím domě (retro bufet)

Krátkou prechádzkou, alebo električkou (dve zastávky) na vás čaká pri Karlovom moste ďalšie prekvapenie. Most poznajú všetci. Vedeli ste však, že môžete zostúpiť pod jeho prvú klenbu, nalodiť sa pod ňou a užiť si trištvrte hodinovú plavbu okolo mosta, až na Malú Stranu a nechať sa viesť po vlnách malebnej Čertovky, napríklad aj okolo domu, v ktorom „žila“ Dagmar Havlová – Veškrnová vo filme Chobotnice z 2. patra so svojimi dvoma deťmi. Loď vás zavezie až k legendárnemu mlynskému kolesu na Čertovke a odtiaľ sa vráti späť do prístavu. Atrakcia sa volá Pražské Benátky, nastupuje sa v Juditinom přístavišti na Křižovnickém náměstí. Za cenu 290,- českých korún (cca 11€) dostanete malé občerstvenie a fundovaný výklad nielen o Karlovom moste. Samozrejme, v niekoľkých jazykoch.

Praha - Mlynské koleso na Čertovke
Mlynské koleso na Čertovke (pohľad z vody)

Po dobrej plavbe určite vytrávi. Ak prejdete Karlovým mostom na Malú Stranu (ak sa nechcete vracať späť do prístaviska a požiadate „kapitána,“ určite vás na Malej Strane ochotne vysadí, prístavisko tam je vybudované pre tých, ktorí by chceli nasadnúť práve tam), možností na dobré jedlo je viac než dosť. Napodiv, aj za oveľa rozumnejšie ceny, ako napríklad na Václavskom námestí. Mojou srdcovkou je už dlho reštaurácia Červená sedma, Na Kampě a hoci som v okolí vyskúšal mnoho ďalších zariadení, na ich sviečkovú sa ochotne vraciam pri každej návšteve Prahy a za každého počasia. Hneď za rohom máte aj filmové múzeum Karla Zemana, ktoré sa síce tvári mimoriadne nenápadne, no ponúka veľké množstvo atrakcií nielen pre filmových fanúšikov.

Praha - Karlov most z Vltavy
Karlov most (pohľad z Vltavy)

Po skvelom dni je ešte čas na skvelý večer a aj ten môže byť svojim spôsobom retro. Stačí zájsť do divadla. Hra, ktorú odporúčame nie je síce retro, ale herečku v hlavnej úlohe môžeme kvôli premosteniu zaradiť do retro kategórie aj s vysvetlením, že to nie v žiadnom prípade nemyslím nijako dehonestujúco. Práve naopak. Títo „retro“ umelci sú totiž poslednou zárukou skutočného veľkolepého umenia, ktoré zanecháva nezabudnuteľný dojem. Reč je o pani Ive Janžurovej a predstavení Audience u královny, ktoré v réžii fenomenálnej Alice Nellis zaradilo do svojho repertoáru Stavovské divadlo (nachádza sa neďaleko Václavského námestia). Hra je vypredaná až do jari 2017 a na voľné vstupenky treba doslova striehnuť (občas sa nejaké uvoľnia). Je to ohromujúci zážitok, v ktorom je „Janžurka“ doslova kráľovnou, ktorá to na scéne ťahá tri hodiny v spoločností Jana Hartla, Václava Postráneckého, Igora Bareša, Davida Matáska, Františka Němca, či Taťjany Medveckej. Kráľovná jeden deň v týždni prijíma svojich premiérov a práve tí sú námetom hry, ktorá je svojim spôsobom rozprávkou o monarchii v modernom svete. Nie je to oslava monarchie, je to pohľad na ťažobu monarchie z iného uhlu, pohľadom Kráľovnej Alžbety II., ktorú bravúrne stvárňuje Iva Janžurová. Vstupenky sú v cene od 100,- českých korún (na státie) po 590,- českých korún (teda cca od 4€ do 21€).

Audience u královny

Jeden famózny zážitok navyše, ktorý by sa mal zaviesť aj u nás. Ak predstavenie začína o 19. hodine, je istou formou vzdania úcty voči umelcovi fakt, že tam divák príde načas. Ak nie, jeho smola. V Stavovskom divadle ostali voľné štyri miesta, všetci ostatní prišli načas. Tie štyri miesta sa zaplnili až po prestávke, keď oneskorencov vpustili dnu. A nikto neprotestoval.

V Prahe si momentálne môžete užiť vlastný retro deň, ktorý vo vás zanechá dojem. A počas tých zvyšných dní, hor sa na tradičné miesta. Osobne si nikdy neodpustím Vyšehrad, to je to miesto, ktoré mňa nabíja energiou. Praha je však tak rozmanitá, že si tam také miesto nájde bezpochyby každý.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ponúkame Ti vysokovibračné výživové doplnky a t...
Výroba sedačiek na mieruVykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Prijmem samostatného stolára na výrobu a montáž...
Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...
Hľadáme partiu stolárov

20 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 493 m2
117 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 70 m2, novostavba
145 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 114 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Pred Vianocami Slováci využívajú online nákupy čoraz častejšie. Nie všetci sú však dostatočne opatrní.
pred rokmi
Thriller o svedomí a krehkej spravodlivosti, ktorú v hraničnej  situácii vezme do vlastných rúk zúfalý detektív.
pred 6 rokmi
Mercedes-Benz Viano v úprave tuningovej spoločnosti A.R.T. Tuning je vylepšený celým radom zaujímavých komponentov...
pred 6 rokmi
Okrem fanúšikov slovenského mysteriózneho hororu prišli krv do bratislavského komplexu Eurovea darovať aj jeho tvorcovia.
pred 3 rokmi
Príbeh Márie rozpráva o dievčine, ktorá sa naučila normálne žiť, hoci bola od narodenia hluchá a slepá.
pred 8 rokmi
Jedno z najočakávanejších a najlepších hudobných DVD sezóny prišlo v marci tohto roku konečne na trh. Spevácka (a tiež herecká) legenda Barbra Streisand prináša svojim fanúšikom dávku fantastického materiálu na 3DVD nosičoch a jej priaznivci musia by
pred 15 rokmi
Najmenší Mercedes výrobca predĺžil o 170, na 3780 mm bez toho, že by ste to postrehli.
pred 6 rokmi
Kapela Pavol Petrik & Band momentálne boduje v slovenskom éteri so singlom Rieka. Za jeho výraznými rockovými črtami treba hľadať nového člena zostavy gitaristu Braňa Kociova.