Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. februára 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Praha je retro

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 28.06.2016

Hlavne mesto susednej Českej republiky je lákadlom pre turistov z celého sveta.
Praha je retro
Zdroj obrázku: © Server.sk/pb
 

Za pár dní im dáva toľko možností na relax a spoznávanie, že ísť na tri dni do Prahy sa ani nevyplatí.

Klasiky ako Hradčany, Malá Strana, Petřín, Vyšehrad, Karlov Most, Staromestské či Václavské námestie sú samozrejmosťou. Návštevníci, ktorí prídu do Prahy prvý raz ich musia vidieť. Možností, častokrát priam neopakovateľných je ale v Prahe oveľa viac. Dajte jeden deň pokoj bedekerovým turistickým miestam a urobte si trochu iný program.

Pre tých, ktorí do Prahy zavítajú pravidelne, môže byť sklamaním, že centrum stratilo akúsi českú náturu, akési povestné retro, čo najviac deklarujú tzv. mini markety plné nápojov a pochutín stojace doslova na každom rohu. Tam, kde ste kedysi na Václavskom námestí mohli kúpiť dobrú čokoládu, alebo zájsť na jedinečné ovarové koleno, sú dnes minimarkety s vietnamskými predavačmi, ktorí s nezrozumiteľnou češtinou stoja za pokladňou a robia predražený biznis.

Praha - Výstava Retro (retro kuchyňa)
Výstava Retro v Tančícím domě (retro kuchyňa)

Jedinečné retro spomienky sa však v súčasnosti dajú v Prahe prežiť naozaj naplno. Aj keď iba na chvíľu, aj keď iba pohľadom. V Galérii dnes už legendárneho Tančíciho domu na Jiráskovom náměstí totiž práve prebieha výstava Retro 70. a 80. let. Inštalovaná je na troch podlažiach a mnohým vyvolá úsmev na tvári. Nájdete tam inštalácie zariadení panelákových bytov, či povestných lahôdok, unikátne kostýmy, zoznámite sa s tým, ako vyzerala československá hudobná produkcia, ako sa športovalo, či ako sa trávil voľný čas. V retro bufete (maketa) si môžete pozrieť seriál Žena za pultom, ktorý sa tam premieta na obrazovke retro televízora. Len o kúsok ďalej môžete výstavu zavŕšiť sledovaním dobových reklám. Cena vstupného pre dospelú osobu je 190,- českých korún (cca 7€), deti a dôchodcovia platia 70,- českých korún. V cene vstupenky je i káva, alebo nápoj, ktoré si môžete vychutnať na 7. poschodí v bare Tančíciho domu s oblúkovou vonkajšou terasou s nádherným výhľadom na Prahu. Výstavu stihnete až do 16. októbra, každý deň od 9-tej do 20-tej hodiny.

Praha - Výstava Retro (retro bufet)
Výstava Retro v Tančícím domě (retro bufet)

Krátkou prechádzkou, alebo električkou (dve zastávky) na vás čaká pri Karlovom moste ďalšie prekvapenie. Most poznajú všetci. Vedeli ste však, že môžete zostúpiť pod jeho prvú klenbu, nalodiť sa pod ňou a užiť si trištvrte hodinovú plavbu okolo mosta, až na Malú Stranu a nechať sa viesť po vlnách malebnej Čertovky, napríklad aj okolo domu, v ktorom „žila“ Dagmar Havlová – Veškrnová vo filme Chobotnice z 2. patra so svojimi dvoma deťmi. Loď vás zavezie až k legendárnemu mlynskému kolesu na Čertovke a odtiaľ sa vráti späť do prístavu. Atrakcia sa volá Pražské Benátky, nastupuje sa v Juditinom přístavišti na Křižovnickém náměstí. Za cenu 290,- českých korún (cca 11€) dostanete malé občerstvenie a fundovaný výklad nielen o Karlovom moste. Samozrejme, v niekoľkých jazykoch.

Praha - Mlynské koleso na Čertovke
Mlynské koleso na Čertovke (pohľad z vody)

Po dobrej plavbe určite vytrávi. Ak prejdete Karlovým mostom na Malú Stranu (ak sa nechcete vracať späť do prístaviska a požiadate „kapitána,“ určite vás na Malej Strane ochotne vysadí, prístavisko tam je vybudované pre tých, ktorí by chceli nasadnúť práve tam), možností na dobré jedlo je viac než dosť. Napodiv, aj za oveľa rozumnejšie ceny, ako napríklad na Václavskom námestí. Mojou srdcovkou je už dlho reštaurácia Červená sedma, Na Kampě a hoci som v okolí vyskúšal mnoho ďalších zariadení, na ich sviečkovú sa ochotne vraciam pri každej návšteve Prahy a za každého počasia. Hneď za rohom máte aj filmové múzeum Karla Zemana, ktoré sa síce tvári mimoriadne nenápadne, no ponúka veľké množstvo atrakcií nielen pre filmových fanúšikov.

Praha - Karlov most z Vltavy
Karlov most (pohľad z Vltavy)

Po skvelom dni je ešte čas na skvelý večer a aj ten môže byť svojim spôsobom retro. Stačí zájsť do divadla. Hra, ktorú odporúčame nie je síce retro, ale herečku v hlavnej úlohe môžeme kvôli premosteniu zaradiť do retro kategórie aj s vysvetlením, že to nie v žiadnom prípade nemyslím nijako dehonestujúco. Práve naopak. Títo „retro“ umelci sú totiž poslednou zárukou skutočného veľkolepého umenia, ktoré zanecháva nezabudnuteľný dojem. Reč je o pani Ive Janžurovej a predstavení Audience u královny, ktoré v réžii fenomenálnej Alice Nellis zaradilo do svojho repertoáru Stavovské divadlo (nachádza sa neďaleko Václavského námestia). Hra je vypredaná až do jari 2017 a na voľné vstupenky treba doslova striehnuť (občas sa nejaké uvoľnia). Je to ohromujúci zážitok, v ktorom je „Janžurka“ doslova kráľovnou, ktorá to na scéne ťahá tri hodiny v spoločností Jana Hartla, Václava Postráneckého, Igora Bareša, Davida Matáska, Františka Němca, či Taťjany Medveckej. Kráľovná jeden deň v týždni prijíma svojich premiérov a práve tí sú námetom hry, ktorá je svojim spôsobom rozprávkou o monarchii v modernom svete. Nie je to oslava monarchie, je to pohľad na ťažobu monarchie z iného uhlu, pohľadom Kráľovnej Alžbety II., ktorú bravúrne stvárňuje Iva Janžurová. Vstupenky sú v cene od 100,- českých korún (na státie) po 590,- českých korún (teda cca od 4€ do 21€).

Audience u královny

Jeden famózny zážitok navyše, ktorý by sa mal zaviesť aj u nás. Ak predstavenie začína o 19. hodine, je istou formou vzdania úcty voči umelcovi fakt, že tam divák príde načas. Ak nie, jeho smola. V Stavovskom divadle ostali voľné štyri miesta, všetci ostatní prišli načas. Tie štyri miesta sa zaplnili až po prestávke, keď oneskorencov vpustili dnu. A nikto neprotestoval.

V Prahe si momentálne môžete užiť vlastný retro deň, ktorý vo vás zanechá dojem. A počas tých zvyšných dní, hor sa na tradičné miesta. Osobne si nikdy neodpustím Vyšehrad, to je to miesto, ktoré mňa nabíja energiou. Praha je však tak rozmanitá, že si tam také miesto nájde bezpochyby každý.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred mesiacom
Hlavne mesto susednej Českej republiky je lákadlom pre turistov z celého sveta. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/praha-je-retro/

-1 OR 2+648-648-1=0+0+0+1 --

 

Diskusné príspevky (30)

Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1 OR 3+648-648-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1 OR 3*2<(0+5+648-648) --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1 OR 3*2>(0+5+648-648) --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1 OR 2+858-858-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1 OR 3+858-858-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1 OR 3*2<(0+5+858-858)
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1 OR 3*2>(0+5+858-858)
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 2+287-287-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 3+287-287-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 3*2<(0+5+287-287) --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 3*2>(0+5+287-287) --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 2+649-649-1=0+0+0+1 or 'IQiplouD'='
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 3+649-649-1=0+0+0+1 or 'IQiplouD'='
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 3*2<(0+5+649-649) or 'IQiplouD'='
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1' OR 3*2>(0+5+649-649) or 'IQiplouD'='
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
if(now()=sysdate(),sleep(3),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(3),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
(select(0)from(select(sleep(6)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(6)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1; waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1)); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
1 waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
1sNzXWsz'; waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
xoZ2HsCR'); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
JSFJMRuj')); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1;select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1);select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
-1));select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
N7H0Nrq4';select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
YoXpyzoN');select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred mesiacom
NU0FopsU'));select pg_sleep(3); --
Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Zameranie na prepravu mrazeného tovaru
Vývoj, výroba a predaj vlastných tepelných čerp...
Praca pre fyzicky zdatnych muzov do 40rokov ,au...
Ahoj všetci, mám kapitál, ktorý sa použije na p...
Pomocné práce v gastronomii

189 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 91 m2, novostavba
104 500.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 63 m2
73 000.00 €
Na predaj byt, rozloha 46 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Človek počas svojho života prespí takmer jednu tretinu. Spánok predstavuje formu zníženého vedomia, z ktorej sa dá prebudiť.
pred 5 rokmi
Svoju Poslednú pieseň dnes oficiálne predstavil Martin Harich. Spevák sa netají tým, že prvá skladba z pripravovaného druhého albumu otvára novú etapu jeho hudobného života.
pred 7 rokmi
Drum'n'bassový dídžej s občianskym menom Matúš Lenický dosiahol míľnik s kúskom Beautiful Lies.
pred 4 rokmi
Voda čistí všetky dôležité orgány od toxínov, zabezpečuje prenos výživy k bunkám či zvlhčuje tkanivá a sliznice starajúce sa o našu obranyschopnosť. Chcete byť zdraví? Pite čistú vodu!
pred 5 rokmi
Samsara v starodávnom sanskrite znamená „večný kruh života“ a tvorcovia sa v ňom snažia zachytiť prchavé okamihy, ktoré vytvárajú náš život.
pred 6 rokmi
Americká skupina Red Hot Chili Peppers (RHCP) v pondelok v premiére predstaví videoklip k skladbe Monarchy of Roses.
pred 4 rokmi
Pokuty sú vo výške 4,28 mil. eur a nakoľko ide o prvostupňové rozhodnutie, proti ktorému môže účastník podať rozklad, úrad v tejto fáze neuvádza ďalšie podrobnosti.
pred 4 rokmi
Netuší, že spustením hodín, ktoré idú dozadu, spúšťa vlastne aj neobyčajný ľudský príbeh...