Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Potulky Gréckom - 2. časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.02.2011

Jónske ostrovy a ich krásu opísali v nejednom svojom diele ich rodáci...
Potulky Gréckom - 2. časť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Jónske ostrovy a ich krásu opísali v nejednom svojom diele ich rodáci – slávni grécki spisovatelia ako Dionysios Solomos, Andreas Kalvos, Aristotelis Valaoritis či Nikos Kavvadis. Najnavštevovanejšie ostrovy sú Korfu, Zakynthos, Kefalónia, Lefkada, Itaka a Paxos. Ale v tomto mori sa nachádza nespočetne veľa ostrovov a ostrovčekov, na ktoré sa robia fakultatívne výlety – Antipaxos, Meganisi, Skopios – ostrov známeho Onassisa. Na všetky spomínané miesta sa robia výlety.

Všetky ostrovy sú prenádherné. Každý je iný, kúzelný a jedinečný. Prírodné pamiatky, historické krásy, ktoré dodávajú týmto miestam mystický nádych... toto všetko nájdete na každom z nich. Medzi najväčší Jónsky ostrov sa zaraďuje Kefalónia. Turistov láka najmä rozprávkovými plážami, vnútrozemie je bohaté na prírodné krásy. Povrch krajiny je hornatý s množstvom nádherných útesov, ktoré ponúkajú čarovný výhľad na krajinu.

Človek prejde len pár kilometrov a nájde úplne inú pláž...

Ak hľadáme nejaký spoločný prvok ostrovov, môžeme povedať, že ich charakterizuje pestrá fauna a flóra, zátoky s tyrkysovou vodou, teplé more, srdeční pohostinní ľudia. Medzi najnavštevovanejšie zálivy patria Navagio na Zakynthose, Myrtos na Kefalónii, Porto Katsiki na Lefkade, prakticky celý Paxos a Antipaxos... . Neodmysliteľné sú krásne pláže a teplé more, ako aj podobná architektúra. Čo sa týka pláží, nedá nespomenúť si na rozčarovanie zažité práve na ostrove Zakynthos. Človek prejde len pár kilometrov a nájde úplne inú pláž, s iným pieskom, dokonca vodou inej farby. Tyrkysovo zelená, modrá, azúrová... ťažko nájsť vo vlastnej slovnej zásobe pomenovania pre jednotlivé odtiene a sfarbenia. O zložení povrchu nehovoriac – piesok rozmanitých farieb, kamienky úžasných tvarov a variácií... z takejto dovolenky býva návrat obvykle veľmi krutý a človek si na chvíľočku pomyslí „bol som vyhnaný z raja... “.

Korfu

Nazýva sa aj smaragd Stredozemného mora. Najpôsobivejšie je severné pobrežie, nachádza sa tu hneď niekoľko turistických letovísk. Za návštevu určite stoja Nisaki a Kalami, kde nájdete napríklad Biely dom - niekdajšie bydlisko slávneho anglického spisovateľa Lawrence Durralla. Na západnom pobreží je vyhľadávané letovisko Sidari s priezračne čistým morom a skalnatými útvarmi. Tu môžete nájsť aj bájny prieplav lásky, kde podľa legendy každá dvojica, ktorá tadiaľ prepláva, zostane spolu už navždy. Neďaleko druhého najväčšieho letoviska Paleokastrista sa nachádza starobylý kláštor Moni Theotokou a trosky byzantskej pevnosti z 13. storočia. Svoj zámoček tu mala aj cisárovná Sissi.

Kefalónia

Západné pobrežie je lemované strmými skalami, útesmi a rajskými oblázkovými plážami. Určite treba vidieť pláže Myrtos a Petani. Juh krajiny je rušný, živý, pláže so zlatým pieskom ponúkajú odpočinok pre každého. Najzaujímavejším lákadlom ostrova je jaskynné jazero Melisani. Označuje sa ako jazero nymf, pretože podľa legendy sa práve tu stretávali tieto mýtické nadprirodzené bytosti. Táto jaskyňa má otvorený strop kadiaľ prichádza svetlo, ktoré sa v tyrkysovej priezračnej vode roztancuje a vytvára rozprávkové farby. Pláže sú krásne a vhodné aj pre maličké deti.

Zakynthos

Je to sused Kefalónie a nachádza sa len kúsok od nej. Počas oddychu na pláži máte výhľad práve na ňu. Dopravu medzi týmito dvoma ostrovmi zabezpečujú trajekty.

Hlavným lákadlom sú voľne žijúce korytnačky karety. Stala sa symbolom ostrova, jej obrázok zdobí takmer všetky suveníry a v korytnačej podobe tu môžete nájsť takmer všetko. Ich domovom je hlavne ostrovček Laganas, ktorý je súčasťou Zakynthosu. Práve kvôli turistom, ktorí navštevujú tieto čarovné miesta sa stali tieto korytnačky chránené a boli im vymedzené a oplotené 14 km úseky pláže. Na tieto miesta turisti prístup nemajú.

Pláže na juhu a východe ostrova Zakynthos sú prevažne piesočnaté...

Jemný piesok šedivookrovej farby až zlatej, miestami zmiešaný s kameňmi. Zátoky v strmých útesoch západného pobrežia majú kamienkové až kamenisté pláže z vápenca alebo sádrovca a sú krásne biele. Nachádza sa tu aj údajne najkrajšia pláž Európy Navajo s vrakom lode a úžasnou plážou. Dostať sa tam môžete počas celodenného výletu loďou, počas ktorého je možnosť zaplávať si práve v tejto najkrajšej časti ostrova a Jónskeho mora celkovo. Hovorí sa, že ten kto bol na Zakynthose ,už krajší ostrov v Grécku nenájde.

Historickými pamiatkami sa pýši hlavné mesto Zakynthos, ale po zemetrasení sa mnohé zničili. Prehliadnuť si určite musíte veľkolepú katedrálu z roku 1925 zasvätenú bohovi Dionýzovi, ktorá ako jedna z mála zemetraseniu odolala, a kostol Moni tis Panagias tis Anafonitrias, ktorého zvláštnosťou je fakt, že jeho patrónom je tiež boh Dionýsos, ktorý tu bol v posledných rokoch svojho života dokonca opátom. Obidve, jemu zasvätené, stavby zemetrasenie prežili bez poškodenia a považuje sa to za zázrak, ochranu vyššej moci.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 16 rokmi
Ford Focus C-Max 1.6 TDCi Durashift CVT.Zdá sa, že pre klasické automatické prevodovky začína pomaly zaznievať labutia pieseň.
pred 7 rokmi
Priekopnícka práca MINI pri vývoji sieťových služieb aj priamo vo vozidle nemá obdobu. MINI predstavuje štyri nové aplikácie, ktoré potvrdzujú jej vedúce postavenie v tejto oblasti.
pred 9 rokmi
Johnny Depp sa v Pirátoch z Karibiku: Na vlnách podivna vracia ako kapitán Jack Sparrow a s ním aj príbeh o pravde, zrade, mladosti, zániku - a morských pannách.
pred 9 rokmi
Čierno-biela nemá snímka The Artist (2011) bude mať distribučnú premiéru v slovenských kinách vo štvrtok 2. februára.
pred 12 rokmi
Pokiaľ si predstavíte potravinovú pyramídu, ktorej vrchol je tvorený predovšetkým z nezdravých potravín (smažené jedlá, tučné jedlá), uvidíte,...
pred 10 rokmi
Hazard je román plný erotiky, dráždivých milostných scén, šteklivých pohladení.
pred 9 rokmi
Slovenskí priaznivci mobilnej komunikácie sa stretnú na prvom podujatí komunity Mobile Monday v Bratislave v pondelok 4. júna 2012.
pred 8 rokmi
Na koncerte v hlavnom meste Rakúska predstaví svoju najnovšiu štúdiovku The Spirit Indestructible (2012).