Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Potulky Gréckom - 2. časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.02.2011

Jónske ostrovy a ich krásu opísali v nejednom svojom diele ich rodáci...
Potulky Gréckom - 2. časť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Jónske ostrovy a ich krásu opísali v nejednom svojom diele ich rodáci – slávni grécki spisovatelia ako Dionysios Solomos, Andreas Kalvos, Aristotelis Valaoritis či Nikos Kavvadis. Najnavštevovanejšie ostrovy sú Korfu, Zakynthos, Kefalónia, Lefkada, Itaka a Paxos. Ale v tomto mori sa nachádza nespočetne veľa ostrovov a ostrovčekov, na ktoré sa robia fakultatívne výlety – Antipaxos, Meganisi, Skopios – ostrov známeho Onassisa. Na všetky spomínané miesta sa robia výlety.

Všetky ostrovy sú prenádherné. Každý je iný, kúzelný a jedinečný. Prírodné pamiatky, historické krásy, ktoré dodávajú týmto miestam mystický nádych... toto všetko nájdete na každom z nich. Medzi najväčší Jónsky ostrov sa zaraďuje Kefalónia. Turistov láka najmä rozprávkovými plážami, vnútrozemie je bohaté na prírodné krásy. Povrch krajiny je hornatý s množstvom nádherných útesov, ktoré ponúkajú čarovný výhľad na krajinu.

Človek prejde len pár kilometrov a nájde úplne inú pláž...

Ak hľadáme nejaký spoločný prvok ostrovov, môžeme povedať, že ich charakterizuje pestrá fauna a flóra, zátoky s tyrkysovou vodou, teplé more, srdeční pohostinní ľudia. Medzi najnavštevovanejšie zálivy patria Navagio na Zakynthose, Myrtos na Kefalónii, Porto Katsiki na Lefkade, prakticky celý Paxos a Antipaxos... . Neodmysliteľné sú krásne pláže a teplé more, ako aj podobná architektúra. Čo sa týka pláží, nedá nespomenúť si na rozčarovanie zažité práve na ostrove Zakynthos. Človek prejde len pár kilometrov a nájde úplne inú pláž, s iným pieskom, dokonca vodou inej farby. Tyrkysovo zelená, modrá, azúrová... ťažko nájsť vo vlastnej slovnej zásobe pomenovania pre jednotlivé odtiene a sfarbenia. O zložení povrchu nehovoriac – piesok rozmanitých farieb, kamienky úžasných tvarov a variácií... z takejto dovolenky býva návrat obvykle veľmi krutý a človek si na chvíľočku pomyslí „bol som vyhnaný z raja... “.

Korfu

Nazýva sa aj smaragd Stredozemného mora. Najpôsobivejšie je severné pobrežie, nachádza sa tu hneď niekoľko turistických letovísk. Za návštevu určite stoja Nisaki a Kalami, kde nájdete napríklad Biely dom - niekdajšie bydlisko slávneho anglického spisovateľa Lawrence Durralla. Na západnom pobreží je vyhľadávané letovisko Sidari s priezračne čistým morom a skalnatými útvarmi. Tu môžete nájsť aj bájny prieplav lásky, kde podľa legendy každá dvojica, ktorá tadiaľ prepláva, zostane spolu už navždy. Neďaleko druhého najväčšieho letoviska Paleokastrista sa nachádza starobylý kláštor Moni Theotokou a trosky byzantskej pevnosti z 13. storočia. Svoj zámoček tu mala aj cisárovná Sissi.

Kefalónia

Západné pobrežie je lemované strmými skalami, útesmi a rajskými oblázkovými plážami. Určite treba vidieť pláže Myrtos a Petani. Juh krajiny je rušný, živý, pláže so zlatým pieskom ponúkajú odpočinok pre každého. Najzaujímavejším lákadlom ostrova je jaskynné jazero Melisani. Označuje sa ako jazero nymf, pretože podľa legendy sa práve tu stretávali tieto mýtické nadprirodzené bytosti. Táto jaskyňa má otvorený strop kadiaľ prichádza svetlo, ktoré sa v tyrkysovej priezračnej vode roztancuje a vytvára rozprávkové farby. Pláže sú krásne a vhodné aj pre maličké deti.

Zakynthos

Je to sused Kefalónie a nachádza sa len kúsok od nej. Počas oddychu na pláži máte výhľad práve na ňu. Dopravu medzi týmito dvoma ostrovmi zabezpečujú trajekty.

Hlavným lákadlom sú voľne žijúce korytnačky karety. Stala sa symbolom ostrova, jej obrázok zdobí takmer všetky suveníry a v korytnačej podobe tu môžete nájsť takmer všetko. Ich domovom je hlavne ostrovček Laganas, ktorý je súčasťou Zakynthosu. Práve kvôli turistom, ktorí navštevujú tieto čarovné miesta sa stali tieto korytnačky chránené a boli im vymedzené a oplotené 14 km úseky pláže. Na tieto miesta turisti prístup nemajú.

Pláže na juhu a východe ostrova Zakynthos sú prevažne piesočnaté...

Jemný piesok šedivookrovej farby až zlatej, miestami zmiešaný s kameňmi. Zátoky v strmých útesoch západného pobrežia majú kamienkové až kamenisté pláže z vápenca alebo sádrovca a sú krásne biele. Nachádza sa tu aj údajne najkrajšia pláž Európy Navajo s vrakom lode a úžasnou plážou. Dostať sa tam môžete počas celodenného výletu loďou, počas ktorého je možnosť zaplávať si práve v tejto najkrajšej časti ostrova a Jónskeho mora celkovo. Hovorí sa, že ten kto bol na Zakynthose ,už krajší ostrov v Grécku nenájde.

Historickými pamiatkami sa pýši hlavné mesto Zakynthos, ale po zemetrasení sa mnohé zničili. Prehliadnuť si určite musíte veľkolepú katedrálu z roku 1925 zasvätenú bohovi Dionýzovi, ktorá ako jedna z mála zemetraseniu odolala, a kostol Moni tis Panagias tis Anafonitrias, ktorého zvláštnosťou je fakt, že jeho patrónom je tiež boh Dionýsos, ktorý tu bol v posledných rokoch svojho života dokonca opátom. Obidve, jemu zasvätené, stavby zemetrasenie prežili bez poškodenia a považuje sa to za zázrak, ochranu vyššej moci.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Na disku poslucháč nájde štyri tracky, v troch prípadoch sa pasuje s pesničkou Vegas Girl a na záver je pridaná skladba, ktorú nenájdete na albume Contrast, takže nepochybne pridaná hodnota navyše.
pred 8 rokmi
Majú sa Lady Gaga a Katy Perry báť? Prišla, prevalcovala hitparády a... Ide stále ďalej!
pred 8 rokmi
Nicole Scherzinger vydala svoj debutový sólový album, ktorý prináša štrnásť dokonalých piesní.
pred 4 rokmi
Camilla Läckbergová prichádza s deviatym prípadom obľúbenej detektívnej dvojice Erika Falcková a Patrik Hedström. Dievča zrazené autom a žena väznená za vraždu svojho manžela...
pred 4 rokmi
Rovnako ako ostatné monitory tejto značky, je aj tento model vybavený najnovšími technológiami Eye-care pre ochranu očí.
pred 8 rokmi
Legendárna americká rocková skupina R.E.M. sa po viac ako troch desaťročiach nečakane rozpadala.
pred 8 rokmi
Nemecká rocková skupina Scorpions sa na scéne pohybuje už úctyhodných 45 rokov a najmä preto sa rozhodla, že nastal čas na odchod.
pred 8 rokmi
Za osem mesiacov tohto roka polícia eviduje 9 843 dopravných nehôd, čo je o 4 225 menej ako v rovnakom období minulého roka.