Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Peter Hámor sa vrátil z úspešnej výpravy na Lhotse

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 05.06.2013

Na budúci rok sa chce Peter Hámor do Himalájí vrátiť. Parádou by bolo podľa neho vyliezť na Manaslu v kombinácii so Šiša Pangmou.
Peter Hámor sa vrátil z úspešnej výpravy na Lhotse
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Len dnes v noci sa vrátil domov popradský horolezec Peter Hámor z úspešnej himalájskej expedície Himalayadventure MMXIII. „Podaril sa aklimatizačný výstup na šesťtisícovku Island Peak aj Lhotse, ktorá je štvrtá najvyššia hora sveta. Oba vrcholy sa mi podarilo dosiahnuť, takže bola to úspešná expedícia a úspešná sezóna a som veľmi rád, že to takto dopadlo,“ uviedol dnes pre médiá Peter Hámor. Celá expedícia vyzerala na pohľad veľmi jednoducho a bezproblémovo. „Som veľmi rád, že to takto vyzerá, lebo vtedy je tá expedícia a taktika urobená dobre. Človek je dobre pripravený, keď ten výstup vyzerá ľahko, jednoducho a bezproblémovo,“ dodal Hámor.

Na vrchol Lhotse (8 516 m) vystúpil Peter Hámor 21. mája o 10:20 miestneho času, po asi osemhodinovom výstupe z tretieho výškového tábora. Na vrchol Lhotse vystúpil Peter Hámor aj s ďalšími tromi horolezcami. Jeho priamym partnerom bol Rumun Horia Colibasanu. Ďalšiu dvojicu tvorili Španiel Jorge Egocheaga a Talian Marco Confortola. Počas celej expedície bol podľa Hámora najťažší práve začiatok a koniec výstupu. V dolnej časti výstupovej trasy je množstvo ľadopádov a nebezpečných miest. Vo vrcholovej časti ich ohrozovali padajúce kamene, keďže aj v Himalájach je veľmi málo snehu. Tvrdosť himalájskych skál pocítil španielsky horolezec, ktorému kameň polámal palec na ruke. Nepríjemnú skúsenosť mal aj taliansky lezec, ktorému padajúci kameň rozbil prilbu a zranil ho na hlave. Všetkým štyrom sa však úspešne podarilo zostúpiť. Samotný Peter Hámor má len niekoľko modrín od padajúcich kameňov.

Významnú zásluhu na úspešnej expedícii má Petrov meteorológ, ktorým je Portugalčan Vittore Baia. „V Himalájach je meteorológ jedna z kľúčových osôb, lebo podľa počasia sa šije taktika. Tento rok nám veľmi pomohol a vytypoval nám 21. máj ako náš summit day a vyšlo mu to na 100 %, takže aj vďaka nemu sa nám to podarilo,“ povedal Hámor. Základný tábor mali horolezci vo výške 5 200 metrov, predsunutý tábor vo výške 6 400 metrov, ďalší tábor bol vo výške 7 300 metrov a posledný vo výške 7 800 metrov. Počas expedície Peter Hámor aj so svojimi spolulezcami nevyužívajú služby nosičov. Výnimkou sú len kuchár a jeho pomocník v základnom tábore. „Nechcem hrať nefér s kopcami. Nepoužívam umelý kyslík a nepoužívam šerpov. To je ako keby ste išli Giro d'Italia na tandeme a niekto za vami by ťahal a vy by ste šoférovali,“ povedal Hámor.

Po zdolaní Lhotse má Peter Hámor na svojom konte už 11 zo 14 osemtisícoviek. Chýbajú mu už len Manaslu, Dhaulágiri a Šiša Pangma. „To, či tam niekedy pôjdem, ešte uvidíme, lebo to nie je mojou hlavnou motiváciou, to, čo by ma držalo pri tréningu a pri plánovaní expedícií,“ povedal Hámor. Priznáva však, že rád sa pozrie na miesta, kde ešte nebol. Osobitný rešpekt má k Dhaulágiri, kde pred pár rokmi prišiel o svojho spolulezca Poliaka Piotra Morawského. „Pre mňa je tá hora jedna z tých, kde sa mi nechce ísť. Ešte som sa nevysporiadal s tým, čo sa tam pred pár rokmi stalo,“ povedal Hámor.

Na jeseň čaká Petra Hámora pomoc manželke Márii pri organizovaní festivalu horských filmov v Poprade. Na budúcu jar by však do Himalájí chcel ísť opäť. Už počas tohtoročnej expedície na Lhotse si však veľmi pozorne obzeral Manaslu. „Bol som sa pozrieť na Manaslu, obišiel som ju dookola. Sú tam nádherné línie, ktoré ešte nie sú vylezené. Je to naozaj pekný kopec. Takže pravdepodobne Manaslu, no a keď to bude v kombinácii so Šiša Pangmou, bude to paráda. Keď nie, tak aspoň jeden,“ naznačil svoje plány na budúci rok Peter Hámor. Všetko bude záležať aj od dostatku financií a ochoty sponzorov. Náklady na jednu expedíciu odhaduje Peter Hámor minimálne na 20 000 amerických dolárov. Pochvaľuje si však, že sponzori ho do ničoho netlačia. Pozná však prípady, keď sú horolezci sponzormi premotivovaní a nie vždy sa to skončí šťastne.

Foto: http://www.peterhamor.com/Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Limitované séria A8 L W12 s exkluzívnym interiérom
pred 10 rokmi
Píšu sa deväťdesiate roky minulého storočia a odpoveďou na český muzikálový boom, ktorému vtedy dominovali prevažne české naštudovania svetových muzikálov (Bedári, Jesus Christ Superstar) je pôvodný český muzikál Karla Svobodu, Zdeňka Borovca a Richa
pred 12 rokmi
Ďalší dynamický thriller s nečakaným začiatkom, prostriedkom i koncom.
pred 5 rokmi
Jedinečné bežecké charitatívne podujatie s príznačným titulom “Farbám neujdeš” sa presunie z metropole východu do hlavného mesta.
pred 7 rokmi
Autorka roka 2012 Jana Benková pripravila pre svojich čitateľov tento rok až 7 knižných titulov.
pred 9 rokmi
V roku 1990 Dr. Jack Kevorkian ohromil svet, keď svojim „strojom milosrdenstva“ otvorene ukončil debatu o cene života a vykonal prvú asistovanú samovraždu.
pred 9 rokmi
Vysoké opätky sú fenomenálnou skladačkou citov všetkých druhov a jedinečnej umeleckej úchylnosti španielskeho režiséra.
pred 10 rokmi
Mnohé páry v dnešnom hektickom svete zabúdajú na tak dôležitú činnosť akou je bozkávanie.