Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pamukkale

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 08.02.2012

Pamukkale je jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku v juhozápadnej časti neďaleko mesta Denizli.
Pamukkale
Zdroj obrázku: Internet
 

Pamukkale je jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku v juhozápadnej časti neďaleko mesta Denizli. Do slovenčiny môže byť názov tejto krásy preložený ako bavlnený hrad. Nie je to ďaleko od pravdy, pretože svah pokrytý snehovo bielym travertínom skutočne vzhľadom pripomína hrad bavlny. Celé miesto vyzerá ako zasnežený kopec uprostred 40 stupňových horúčav. Rozloha bieleho hradu je 2 700 metrov na šírku a až 160 metrov na výšku.
Pamukkale 12
Na povrch tu vytekajú minerálne pramene bohaté na vápnik, z ktorých vznikajú usadeniny – travertíny.
zdroj: SXC/free

Ide o oblasť tektonického zlomu. Na povrch tu vytekajú minerálne pramene bohaté na vápnik. Práve z tejto minerálnej vody, ktorá vytrvalo steká po skalách, vznikajú usadeniny – travertíny. Vznikli tu pôsobením vody mnohé terasy, kaskády a jazierka, ktorých vek je až niekoľko tisíc rokov. Voda neustále vytvára nové skvosty a podobne ako to býva v jaskyniach, o pár tisíc rokov, ak človek tento šperk prírody nezničí, miesto sa zmení na nepoznanie. O prameň sa ľudia zaujímali už v dobách antických. V roku 250 p. n. l. tu bolo vystavané kúpeľné mesto Hierapolis. Od 5. do 12. storočia sa Hierapolis stalo významným náboženským centrom Byzantskej ríše. Travertínové jazierka vtedy boli spájané s chrámami, ktoré slúžili najmä ako krstiteľnice.
Pamukkale 04
V jazierkach sa ešte do roku 1997 mohlo aj kúpať. Dnes je to už zakázané.
zdroj: Internet
 
Pozostatky mesta sa ešte stále nachádzajú priamo nad travertínovými kaskádami. Predovšetkým amfiteáter je úchvatnou stavbou, kde si môžete vyskúšať umenie antických staviteľov. Aj na samom vrchole budete počuť hlasy ľudí, ktorí sa nachádzajú na javisku, a to nemusia ani kričať. Nad amfiteátrom za mestskými hradbami sa nachádza Martýrium sv. Filipa. Táto monumentálna hrobka oktagonálneho tvaru postavená na mieste s rozlohou 20 x 20 metrov na pamiatku sv. Filipa je podľa neoverených informácií miestom, kde bol svätec umučený. Má tvar dvojitého kríža.
Pamukkale 10
Západ slnka na Pamukkale.

Pod bavlneným hradom je učupené malé mestečko s rovnomenným názvom – Pamukkale. Mesto žije predovšetkým z turistického ruchu. Vstup do areálu je totiž priamo z mesta za drobný poplatok. Po terasách sa môže prejsť ktokoľvek. Aby však nedošlo k poškodeniu útvarov, musíte sa vyzuť. Odmenou vám však budú malé jazierka s minerálnou vodou, ktorej zvuk vás akoby mávnutím čarovného prútika prenesie do úplne iného sveta.


 

11 obrázkov / Pamukkale je jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku v juhozápadnej časti neďaleko mesta Denizli.
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Vstupenky na Sziget, ktorý sa bude konať na Island of Freedom od 11. do 18. augusta, sú v predaji za zvýhodnené ceny do konca júla.
pred 8 rokmi
Kings Of Leon berú prostredníctvom tohto dokumentu svojich fanúšikov tam, kde vyrastali a odkiaľ vedú cesty k ich súčasným úspechom.
pred 6 rokmi
Dern stvárni matku hlavnej hrdinky Hazel, ktorej v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu a začala sa pripravovať na smrť.
pred 6 rokmi
Už 19. júna vychádza v anglickom origináli dlho očakávané pokračovanie svetového bestsellera Volanie Kukučky.
pred 8 rokmi
Ochorenia hlásilo 62 percent lekárov pre deti a dorast a 53 percent praktických lekárov pre dospelých, najviac v Nitrianskom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji.
pred 9 rokmi
Hoci je ovos jednou z najstarších potravín a pestovali ho už naši predkovia Slovania, mnohí dodnes neocenili jeho vlastnosti.
pred 6 rokmi
Ostreľovača Chrisa Kylea, ktorý zomrel 2. februára vo veku 38 rokov, si zahrá Bradley Cooper.
pred 5 rokmi
Zaviedlo vás niekedy vaše rozhodnutie do slepej uličky? Zradila vás vaša intuícia? A môžu chyby, prehry a neúspechy posúvať človeka aj smerom nahor?