Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pamukkale

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 08.02.2012

Pamukkale je jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku v juhozápadnej časti neďaleko mesta Denizli.
Pamukkale
Zdroj obrázku: Internet
 

Pamukkale je jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku v juhozápadnej časti neďaleko mesta Denizli. Do slovenčiny môže byť názov tejto krásy preložený ako bavlnený hrad. Nie je to ďaleko od pravdy, pretože svah pokrytý snehovo bielym travertínom skutočne vzhľadom pripomína hrad bavlny. Celé miesto vyzerá ako zasnežený kopec uprostred 40 stupňových horúčav. Rozloha bieleho hradu je 2 700 metrov na šírku a až 160 metrov na výšku.
Pamukkale 12
Na povrch tu vytekajú minerálne pramene bohaté na vápnik, z ktorých vznikajú usadeniny – travertíny.
zdroj: SXC/free

Ide o oblasť tektonického zlomu. Na povrch tu vytekajú minerálne pramene bohaté na vápnik. Práve z tejto minerálnej vody, ktorá vytrvalo steká po skalách, vznikajú usadeniny – travertíny. Vznikli tu pôsobením vody mnohé terasy, kaskády a jazierka, ktorých vek je až niekoľko tisíc rokov. Voda neustále vytvára nové skvosty a podobne ako to býva v jaskyniach, o pár tisíc rokov, ak človek tento šperk prírody nezničí, miesto sa zmení na nepoznanie. O prameň sa ľudia zaujímali už v dobách antických. V roku 250 p. n. l. tu bolo vystavané kúpeľné mesto Hierapolis. Od 5. do 12. storočia sa Hierapolis stalo významným náboženským centrom Byzantskej ríše. Travertínové jazierka vtedy boli spájané s chrámami, ktoré slúžili najmä ako krstiteľnice.
Pamukkale 04
V jazierkach sa ešte do roku 1997 mohlo aj kúpať. Dnes je to už zakázané.
zdroj: Internet
 
Pozostatky mesta sa ešte stále nachádzajú priamo nad travertínovými kaskádami. Predovšetkým amfiteáter je úchvatnou stavbou, kde si môžete vyskúšať umenie antických staviteľov. Aj na samom vrchole budete počuť hlasy ľudí, ktorí sa nachádzajú na javisku, a to nemusia ani kričať. Nad amfiteátrom za mestskými hradbami sa nachádza Martýrium sv. Filipa. Táto monumentálna hrobka oktagonálneho tvaru postavená na mieste s rozlohou 20 x 20 metrov na pamiatku sv. Filipa je podľa neoverených informácií miestom, kde bol svätec umučený. Má tvar dvojitého kríža.
Pamukkale 10
Západ slnka na Pamukkale.

Pod bavlneným hradom je učupené malé mestečko s rovnomenným názvom – Pamukkale. Mesto žije predovšetkým z turistického ruchu. Vstup do areálu je totiž priamo z mesta za drobný poplatok. Po terasách sa môže prejsť ktokoľvek. Aby však nedošlo k poškodeniu útvarov, musíte sa vyzuť. Odmenou vám však budú malé jazierka s minerálnou vodou, ktorej zvuk vás akoby mávnutím čarovného prútika prenesie do úplne iného sveta.


 

11 obrázkov / Pamukkale je jedna z najväčších turistických atrakcií v Turecku v juhozápadnej časti neďaleko mesta Denizli.
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Pamukkale
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Škótska skupina Biffy Clyro je považovaná za jednu z najväčších koncertných atrakcií v Anglicku. Ich vystúpenia bývajú veľmi pôsobivé a trojica dokáže vytvoriť strhujúcu atmosféru aj v menšom klube.
pred 8 rokmi
Na našom jedinom pretekárskom permanentnom okruhu Slovakia Ring, ktorý má v najdlhšej verzii, používanej aj pre Veľkú cenu SR, 5922 metrov, štartoval Maťo Homola v tomto roku už dvakrát.
pred 12 rokmi
Ľudový Chevrolet - Jazdili sme na novom CruzeSamotná jazda netrvala dlho.
pred 8 rokmi
Okrem nich riaditeľ festivalu Michal Kaščák v pondelok večer zverejnil účasť francúzskeho dua Radiomatic.
pred 9 rokmi
Existujú metódy, ktoré slúžia na zlepšenie mineralizácie kostí a ich dôležitou úlohou je aj zníženie alebo odstránenie bolesti.
pred 4 rokmi
Približne 40 % populácie na Slovensku trpí alergiou. Medzi tie najbežnejšie patrí alergia na peľ, plesne, prach, roztoče, niektoré druhy potravín, zvieraciu srsť či na slnko.
pred 8 rokmi
Keď sa prvýkrát stretávame s finančným magnátom Robertom Millerom (Richard Gere),javí sa ako stelesnenie úspešného amerického podnikateľa s dokonalým rodinným životom. Za múrmi jeho dokonalého sídla mu ale všetko prerastá cez hlavu.
pred 8 rokmi
Na slávnostnom večere sa budú premietať ukážky z jeho filmov a uskutoční sa diskusia s režisérom a jeho priateľmi, kolegami či členmi rodiny.