Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ostrov Island hľadá nový názov

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 13.11.2012

Doterajšie návrhy ako Björkland, Worry4FutureLand, WarmTreesLand či LostinWonderland nie sú však dostatočne presvedčivé, aby sa mohli stať názvom Islandu.
Ostrov Island hľadá nový názov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Islandčania už majú údajne dosť názvu svojho ostrova. Islandský turistický úrad hľadá na internete pod mottom Island iným menom nový, vhodný názov pre malú ostrovnú krajinu. Do 21. marca 2013 môžu Islandčania zasielať svoje návrhy.

Víťazný názov vyberie komisia, ktorú zriadi turistický úrad. Autor najlepšieho mena dostane finančnú odmenu. Čo sa potom stane, nie je známe. Vypísanie súťaže vyvolalo rozličné kontroverzné reakcie a diskusie v médiách a na islanských sociálnych sieťach. Doterajšie návrhy ako Björkland, Worry4FutureLand, WarmTreesLand či LostinWonderland nie sú však dostatočne presvedčivé, aby sa mohli stať názvom Islandu.

Ostrov objavil pred asi 1000 rokmi Viking známy pod menom Floki Vilgerdarson a nazval ho Island, pretože mu pripadal ako chladná púšť. Neskôr sa Vilgerdarson opäť vrátil na toto miesto. Odvtedy sa šíri povesť, že ostrovu dal preto taký neatraktívny názov, aby si ho mohol ponechať celkom pre seba.

Island dlhý tvar Islandská republika, je ostrovný štát neďaleko Grónska považovaný za súčasť Európy. 17. júna 1944 bol Island vyhlásený za republiku a personálna únia s Dánskom bola zrušená. Island sa pripojil k NATO v roku 1949, americká základňa bola postavená na jeho území v roku 1951, päť rokov po odchode amerických vojsk. V roku 1970 krajina vstúpila do Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA). Keď členovia združenia postupne začali vstupovať do Európskej únie, začala nadobúdať význam zmluva s EÚ. Po hospodárskej kríze v roku 2008 považuje väčšina obyvateľov vstup do EÚ za prospešný. 16. júla 2009 preto krajina podala prihlášku na vstup do EÚ a 27. júla 2010 sa oficiálne začali prístupové rokovania. Island je súčasťou Schengenského priestoru.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Šokujúca spoveď Paviela!
pred 4 rokmi
Mimoriadne úspešný rok 2013 uzatvorí aktuálna držiteľka ocenenia MTV EMA – Best Czech/Slovak Act tesne pred Vianocami, vydaním svojho druhého sólového albumu.
pred rokom
Je váš život prepletený strachom, ktorý vás núti kŕčovito držať pod kontrolou rôzne oblasti svojho života?
pred 5 rokmi
Na svoje metabolické procesy potrebuje ľudský organizmus dostatok tekutín bez ohľadu na to, či je teplo, alebo zima.
pred 6 rokmi
Skvelé herecké výkony, výborný scenár. Má to tucet dielov a dokážete ich zvládnuť za dve noci, pretože vás jednoducho nepustia.
pred 6 rokmi
Noblesná limuzína so 170 mm predĺženým rázvorom
pred 16 rokmi
Choroby kardiovaskulárneho systému dospelých a mládeže sa dajú vhodným pohybovým režimom podstatne ovplyvniť.
pred 7 rokmi
Nový člen rodiny DS je smelý, radikálny a asertívny