Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nórske fjordy loďou - zvezte sa „diamantom svetla“

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 15.08.2011

(1. a 2. deň plavby)
Nórske fjordy loďou - zvezte sa „diamantom svetla“
Zdroj obrázku: Internet
 

Nórsko – v mojom prípade láska na prvý pohľad a trvalá. Ľudí toľko, ako Slovákov, väčšia zima, krajšia príroda a viac usmiati, či viac spolu držiaci Nóri. Pri prvom stretnutí s mojou veľkou cestovateľskou láskou mi táto dovolila, aby som spoznal jej dve najväčšie mestá a poodhalila mi čo to zo svojich najkrajších prírodných krás – fjordov. Pri druhom stretnutí ma pozvala na kultúru a keď sme sa toto leto stretli tretí raz, vyrazili sme opäť na fjordy. Vo veľkom štýle – bolo ich viac a plavili sme sa spolu loďou. Jedinečný zážitok pre každého milovníka prírody si dnes hravo zabezpečíte prostredníctvom renomovanej cestovnej kancelárie, alebo priamo cez stránky talianskej spoločnosti Costa, ktorá plavby loďou robí doslova po celom svete, i okolo celého sveta.
Nórsko Geiranger blu
Nórsko, Geirangerfjord
zdroj: SXC/free

Ako to funguje?

Prvým krokom je výber destinácie. Spoločnosť Costa naozaj ponúka širokú škálu plavieb loďou, od Európy, cez Škandinávie, až po exotiku, či niekoľkotýždňové plavby okolo sveta. Rezervácia je veľmi jednoduchá priamo cez ich internetové stránky. Využiť môžete aj služby slovenskej cestovnej kancelárie, kde vám so všetkým ochotne a profesionálne pomôžu. Platí sa vopred, úhrada je možná prostredníctvom platobnej karty, ak robíte rezerváciu cez web spoločnosti, alebo v hotovosti, celková čiastka, alebo suma rozdelená na zálohu a doplatok, ak rezervujete cez cestovnú kanceláriu. Ceny pobytu sa odvíjajú od toho, či si vyberiete kajutu s oknom, alebo balkónom, alebo si zakúpite suitu. Rádovo v desiatkach euro sa líšia aj ceny kajút podľa toho, na ktorom poschodí lode sa rozhodnete ubytovať (čím vyššie, tým väčší zážitok). Pár dní pred vyplávaním spoločnosť, alebo cestovná kancelária doručí na mail, ktorý uvediete v prihláške všetky potrebné dokumenty, palubné lístky a informácie o tom, čo všetko máte zaplatené, či informáciu o výške predplateného palubného kreditu. Všetko si treba starostlivo vytlačiť a vziať so sebou.
Nórsko Costa loď
Loď Costa Luminosa
zdroj: Internet

Ako na loď?

Z osobných skúseností môžem opísať to, čo sa dialo na ceste po nórskych fjordoch. Talianska spoločnosť zakotvila svoju loď v kodanskom prístave v sobotu ráno, v momente, keď sa ňou vrátil predchádzajúci turnus. Z dánskeho prístavu Costa vyráža o 19. hodine, nalodiť sa možno už od pol druhej poobede. Čím skôr prídete, tým lepšie. Na začiatku tam nie je veľa ľudí a nevzniká chaos z nárazových príchodov veľkých skupín. Krátko po 14. hodine sme vystúpili z taxíka (je to najpohodlnejšia a cenovo rozumná preprava do prístavu, ktorý je trochu od ruky). Pracovníci spoločnosti nás okamžite odbremenili od batožiny a uviedli do veľkého hangáru, kde sme dostali číslo skupiny, s ktorou sme neskôr nastupovali na loď. Išlo o skupinky s menším počtom ľudí, cestou prebehla kontrola dokladov, palubných lístkov, pracovníci si nás odškrtli z vlastných zoznamov a nastúpili sme na loď.
Nórsko Costa loď internet 02
Výletná loď Costa odchádza z prístavu.
zdroj: Internet

Na lodi

Po schodoch sme vystúpili na druhé poschodie, do honosnej haly s veľkým barom, recepciou a tour kanceláriou. Pri vstupe je povinný skan tváre, ktorý sa zosumarizuje s čiarovým kódom palubného lístka a evidencia je hotová. Hostesky vás smerujú do kajuty, v ktorej už čaká batožina. Na prehliadku lode nie je čas, bude na to sedem dní. Mali sme k dispozícii kajutu s balkónom, na šiestej palube, nad záchrannými člnmi. Balkón je ideálny na opaľovanie v súkromí, aby ste sa nemuseli tlačiť s niekým pri vonkajšom bazéne, ak sa práve nechcete kúpať a ak je na to počasie. Jednotlivé balkóny sú oddelené nepriehľadnými stenami, takže máte relatívne súkromie.
Costa Luminosa
Všetko uložené tak, aby ste si mali kde odložiť veci, aj sa pohodlne presúvať po kajute.
zdroj: Internet
 
Kajuty sú zariadené veľmi prakticky, skrine na veci, trezor, záchranné vesty, postele, gauč, veľké zrkadlo, stolička a stolík. Na stene visí televízor. Súčasťou je samozrejme kúpeľňa s praktickým sprchovacím kútom, WC a umývadlom. Všetko veľmi praktické a čisté.

Na posteli vás vítajú prvé informácie o tom, čo je v ten deň v pláne vo forme denných novín, ktoré sa každý večer objavia v kajute a informujú o tom, čo sa bude diať na lodi i mimo nej počas nasledujúceho dňa. Nechýbajú informácie o výške palubného kreditu a hlavne magnetické karty, jediný potrebný doklad na lodi – otvárajú dvere, platí sa nimi, bez nich akoby ste ani neboli. Krátko po príchode do kajuty vás privíta šéfka servisu vašej kajuty, predstaví sa, odomkne mini bar a žúr môže začať.
Nórsko Costa Luminosa
Výletná loď Costa a jej interiérový bar.
zdroj: Internet

Magnetické karty

Magnetickú kartu nájdete v kajute a je vystavená na každého cestujúceho. Pri nej určite objavíte aj „záchrannú kartu“, ale o tej neskôr. Magnetickú kartu je nutné oživiť a spárovať s vašou visa kartou, aby mala spoločnosť jasno v tom, z akého zdroja vám bude na konci cesty sťahovať peniaze, alebo kam vám vráti prevyšujúcu sumu, ak ste mali predplatený palubný kredit. Spárovanie Costa karty s visa kartou je veľmi jednoduchý proces, prebieha na termináloch rozmiestnených vo všetkých spoločenských priestoroch lode a ak by ste si s tým náhodou nevedeli rady, ochotný personál vám s tým ochotne pomôže.
Costa karta
Costa karta (ilustračný obrázok).
zdroj: Internet

Spomínal som „záchrannú kartu“. Aby ste sa náhodou po ceste nenudili, druhý deň plavby sa koná cvičný poplach. Aby bolo zrejmé, ako to funguje, keby to bolo potrebné. Pri tomto vám „rescue card“ odoberú, čo je pre personál lode doklad o tom, že ste boli oboznámený s evakuačnou procedúrou.

Zdroj foto: internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku


 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi

Absolvovala som to pred 7-mi mesiacmi. Môžem len potvrdiť, je to presne tak. A pridávam. Bolo to fantastické, nezabudnuteľné. Súčasná tragédia Concordie ma neodradila. Určite sa na jednu z výletných lodí Costa chcem vrátiť. Ja verím, že spoločnosť sa poučila a hlavne kapitáni lodí. V spomienkach sa vraciam a obdivujem ten technický zázrak, ktorý som zažila a obdivovala. Môžem len odporúčiť.
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
prispevok nadomnou, zavidim :)
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Americká heavymetalová formácia Metallica sa v pondelok 7. mája naživo predstaví v Prahe.
pred 8 rokmi
Hollywoodska legenda, ktorú hospitalizovali začiatkom februára pre ťažkosti spôsobené kongestívnym srdcovým zlyhaním, skonala dnes vo veku 79 rokov.
pred 6 rokmi
Takmer stovku skladieb s textami Mirka Černého mapuje štvordisková kompilácia z edície Najvýznamnejší textári českej populárnej hudby.
pred 5 rokmi
Lexus ponúka pre CT 200h balík Business
pred 3 rokmi
Aplikácia MINI Connected bola po piatich rokoch aktualizovaná; jej nová verzia bude dostupná na prevzatie od polovice augusta. Riadi sa rovnakou koncepciou, na akú v súčasnosti prechádza celá značka.
pred 7 rokmi
Nadšenci postavili Renault, ktorý má jazdiť 280 km/h
pred 3 rokmi
Spevák sa vracia po 7 rokoch s novým singlom.
pred 7 rokmi
Manželstvo herečky Olivie Wilde s talianskym princom a dokumentaristom Taom Ruspolim po ôsmich rokoch ukončil podpis sudcu na rozvodových papieroch.