Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nórske fjordy loďou - 5. a 6. deň plavby

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 21.08.2011

Bergen, Stavanger
Nórske fjordy loďou - 5. a 6. deň plavby
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ďalším prístavom Costa Luminosy je mestečko Bergen. Ide o druhé najväčšie mesto Nórska a priznávam, že je to moja srdcová záležitosť. Bergen totiž ponúka úplne všetko, romantické okraje, kde sa dá prežiť nádherný život na brehu fjordu a aj bezodné možnosti kultúrneho využitia, či iných spoločenských potrieb, aké ponúkajú malé veľké mestá. Nádherná súhra. Do Bergenu som sa vrátil po troch rokoch a bol to najočakávanejší návrat v mojom živote. Úžasné bolo zistenie, že z dokonalosti tohto mesta sa nič nezmenilo, ba naopak, pribudli ďalšie lákadlá.
Nórsko Bergen
Nórske mesto Bergen v noci.
zdroj: SXC/free

Loď zakotvila v Bergene ráno o ôsmej. Toto mesto som poznal a viac, ako vopred naplánovaný výlet, som si chcel urobiť vlastnú retro trasu mestom. Kyvadlová doprava, ktorú zabezpečila spoločnosť Costa z neďalekého prístavu zaviezla turistov až do centra mesta, odkiaľ sme vo vlastnej skupinke prešli k neďalekej železničnej stanici, ktorej budova je sama o sebe skvostom. Odtiaľ sme sa obchodnou ulicou Marken, kde som musel navštíviť svoj obľúbený obchodík s hudbou (je tam stále, aj po troch rokoch), sme sa presunuli až do samotného centra na Torget. Námestie s turistickými informáciami lemujú stánky so suvenírmi a samozrejme rybí trh, ktorý je už koloritom mesta a nemôžete ho obísť. Okrem nespočetného množstva stánkov s čerstvými rybami sa po jeho okrajoch tiahnu aj stánky s ovocím, zeleninou, či trvanlivými mäsovými výrobkami. Odtiaľ je už iba na skok na Bryggen. Dokonalá ulica na brehu prístavu, farebné staré domce, všetko pod dohľadom UNESCO a prvé príjemné prekvapenie, ktoré sa ukrýva v úzkych uličkách medzi domcami Bryggenu. Každá z nich ústí na drevené námestie, plné obchodíkov a malých výrobní, kde všetko vzniká holými rukami. Tradičné remeslá, od vlnených vecí, až po ručne vyrobené fajky. Ak je v meste draho, tak v tejto štvrti je draho naozaj poriadne. Stačí sa však iba prechádzať. Je to nezabudnuteľný zážitok.
Nórsko Bergen trhy
Trhy v Bergene a ich tradičná ponuka morských plodov.
zdroj: SXC/free

Druhou novinkou je kabínková lanovka. Keď som bol v Bergene pred troma rokmi, bola v rekonštrukcii a vyhliadku zabezpečovala pozemná lanovka Floibanen, ktorou ste sa vyviezli na vrch hory, pod ktorou sa Bergen rozkladá. Kabínková lanovka je už v súčasnosti v plnej prevádzke. Je trochu mimo centra, takže si k nej musíte nájsť cestu. Najjednoduchší spôsob je dvojposchodový autobus, ktorý je tiež turistickou novinkou v Bergene a vozí turistov po najznámejších miestach mesta, aj k spomínanej lanovke, aj k miestnemu akváriu, teda na druhý koniec ostrova, ktoré bolo pred troma rokmi dostupné iba pešo a z centra to bola naozaj pekná vychádza. Autobus funguje systémom hop on hop off, teda nastúpiť a vystúpiť môžete na ktorejkoľvek zastávke. Keď už som spomenul akvárium, aj to prešlo za tri roky zmenami a iba pozitívnymi. Uvidíte v ňom oveľa viac. Zaujímavosťou je popri iných múzeách bezpochyby Múzeum lepry, ktoré vyčnieva nad ostatnými svojou netradičnosťou a je to nesporne obrovský zážitok. Ak vás láka nakupovanie, tak na námestí Torgalmenningen si prídete na svoje. Lemujú ho totiž nákupné centrá a keď sa prejdete po celom námestí, prídete až k honosnej budove divadla. Na jeden deň až príliš veľa atrakcií a do 17. hodiny, kedy loď vypláva do ďalšieho prístavu sa to nedá stihnúť. Jedinečný dôvod, prečo sa do Bergenu vrátiť.
Nórsko skala
Nórsko, Kjerag.
zdroj: Internet
 
Poslednou zastávkou nórskou oblasťou Vestlandet, pre ktorú sú príznačné fjordy a každé mestečko na ich brehoch horlivo velebí práve ten svoj priezračný „prst“ a ktorou sa vlastne od začiatku plavíme, je mestečko Stavanger. Loď tu za normálnych okolností kotví 5 hodín, my sme sa z dôvodov, ktoré spomeniem neskôr zdržali o tri hodiny dlhšie. Základom hospodárstva je rybárstvo a nie je sa čo čudovať. Ešte pred pár storočiami bol Stavanger malou rybárskou dedinou. Dnes je z neho moderné mesto s nádherným prístavom, v ktorom sa každoročne koná festival plachetníc a v Stavangeri kotvia desiatky nádherných lodí, z ktorých neviete spustiť oči. Festival sa koná na prelome júla a augusta a v našom prípade bol dôvodom, prečo sme nekotvili priamo v Stavangeri, ale v o 15 km vzdialenejšom Sandese, odkiaľ Costa promtne zabezpečila kyvadlovú dopravu do centra Stavangeru. To je plné starobylých uličiek, tie sú plné kaviarni a obchodov a keď si do sýtosti užijete prístav, určite do nich vyrazte. Je to zážitok. Využiť však môžete aj ponuku výletov, ktoré pre svojich cestujúcich pripravila Costa. Najväčším lákadlom okolia Stavangeru je určite plavba po Lysefjorde, nad ktorým znie majestátny Prekestolen, skalný previs nazývaný kazateľnica. Pohľad z neho je vraj ohromujúci a verím, že ho raz zažijem na vlastnej koži. Opačným smerom zas natrafíte na Kjerag, prírodný unikát, obrovský okruhliak medzi zakliesnený medzi dve skaly. Pre krátkosť času kotvenia lode si však ani jedno neužijete naplno, Costa pripravila výlet loďou pod Prekestolen a vyštverať sa na neho nestíhate. Jedno riešenie však existuje.
Nórsko Prekestolen
Nórsko, pohľad z Prekestolenu.

Ak ste ochotní vymeniť vodnú hladinu za vzdušný priestor, v Stavangeri, tak ako na mnohých iných miestach Nórska si môžete zabezpečiť výlet helikoptérou. Nie je to lacná záležitosť, ale ten zážitok musí byť na nezaplatenie. Hodinový let vyjde v prepočte na zhruba tisíc euro a je to cena za helikoptéru, do ktorej sa zmestia traja ľudia. Vďaka hodinovému letu vidíte všetky podstatné prírodné atrakcie v okolí Stavangeru. V ponuke je aj polhodinový let, vidíte menej, platíte menej, ale nedeľte na polovicu. Polhodinový let stojí viac ako polovicu ceny hodinového letu. Let helikoptérou si môžete objednať cez internetové stránky (http://www.stavangertravel.com/trip/helicopter-flightseeing-stavanger.cfm) a spoločnosť, ktorá ich organizuje je jednoducho dokonalá. Stačí vyplniť jednoduchý formulár. Obratom sme dostali potvrdenie, že let platí, vypláca sa v hotovosti a v nórskych korunách. Pilot nás mal vyzdvihnúť priamo v prístave a odviesť na heliport a potom nás k lodi aj doviesť. Keď sme zistili, že kotvíme inde, nebol problém pre nás prísť do 15 kilometrov vzdialeného prístavu. Skvelá organizácia. Jediné, čo mohlo tento jedinečný zážitok pokaziť bolo počasie. A aj sa stalo. Vo štvrtok ráno boli oblaky prekliato nízko a krátko po ôsmej sme sa dozvedeli, že bohužiaľ nevzlietneme. Tohto sna sa však nemienim vzdať a verím že o rok v lete sa tento rozprávkový let uskutoční.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Problém s opakovaným pribratím na váhe nespočíva v tom, že sme vlastne chudli zbytočne, ale v procesoch, ktoré prebiehajú v tele...
pred 9 rokmi
Tridsať rokov po rozvode a 40 rokov od posledného filmu, v ktorom si spoločne zahrali, sa herecká dvojica Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý opäť stretnú "na pľaci".
pred 9 rokmi
Metallica príde v októbri do Indie s programom F1 Rocks, kde sa predstaví počas premiéry Veľkej ceny Indie na okruhu Greater Noida.
pred 13 rokmi
Konzumenti alkoholických nápojov v mnohých prípadoch bagatelizujú vplyv alkoholu na ľudský organizmus a často sa uspokojujú tým, že jeden pohárik...
pred 8 rokmi
Automobilový koncern Fordpodrobil bestseller výraznej modernizácii a novinku uvádza ako modelový ročník 2013.
pred 10 rokmi
Čas Vianoc často zvyšuje túžbu našich detí po zvieratku.
pred 6 rokmi
Rozvoj franchisingových maloobchodných prevádzok je dnes v európskych krajinách osvedčeným podnikateľským trendom. V oblasti zdravej výživy sa na Slovensku úspešne presadil franchisingový koncept Norbi Update.
pred 10 rokmi
Alenka Kingsleighová, po svojich dobrodružstvách v Ríši divov, vyrástla v trochu zasnenú a roztržitú,...