Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nórske fjordy loďou - 3. a 4. deň plavby

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 18.08.2011

Flam, Hellesylt, Geiranger
Nórske fjordy loďou - 3. a 4. deň plavby
Zdroj obrázku: Flickr
 

Mestečko Flam je akousi pomyslenou vstupnou bránou do Nórska pri plavbe po nórskych fjordoch. Loď zakotvila v miestnom prístave v presne uvedenom čas, ráno o 8. hodine. Malebná dedina na úpätí ramena Sognefjordu a s prebúdzajúcim sa ránom pôsobí ako model železnice. Doslova. Práve tu končí známa železničná trať Flamsbanen, ktorá spája mestečká Flam a Myrdal a prechádza nádhernou scenériou nórskych hôr. Pohľad na dedinu z lode je nezabudnuteľný. Spoločnosť Costa ponúka v tomto mestečku niekoľko výletov a vybrať si môžete podľa toho, či máte chuť na poriadnu turistiku, alebo sa necháte očariť krajinou na viacerých miestach, s ktorými vás spojí autobus a sprievodca hovoriaci v niekoľkých jazykoch. Vyberať možno aj podľa finančných možností, pretože ceny jednotlivých výletov sú dosť odlišné.
Nórsko Flamsbanen
Nórsko, železnica Flamsbanen.

Foto: Flickr / kennyamtic
zdroj: Flickr

My sme sa vybrali na sedemhodinový výlet okolím, na ktorom sme spoznali krásy Sognefjordu. Ťahákom sú nádherné scenérie krajiny, ktorou vás prevezie autobus, ktorý sa dokáže vyšplhať do neuveriteľných výšok. Nádherné vyhliadky môže zmariť iba počasie, prípadne oblaky, ktoré môžu byť oveľa nižšie, ako vyhliadka, na ktorej stojíte vy. Autobus sa vyštverá až na vrchol steny fjordu, kde je krajina ešte pokojnejšia a na prvý pohľad drsnejšia, no zároveň romantická. Počas výletu sme zavítali aj do dedinky Vik s dvoma kostolmi a tiež na brehy rieky Lardalselva, ktorou sa každoročne plavia lososy na svojej púti. Cesta tam je prístupná iba v lete a aj tak lemuje sneh. Z Flamu to navyše bola obrovská obchádzka a miesto bolo dostupné iba trajektom, čo trvalo príliš dlho. Nóri však v roku 2000 vyhĺbili do hory najdlhší tunel sveta. Má 24 a pol kilometra. Pre labužníkov je napokon chutnou odmenou ochutnávka tradičných nórskych jedál v tradičnej nórskej reštaurácii. Výlety sú nastavené tak, že sa k lodi vraciate krátko pred jej ďalším vyplávaním. Z Flamu loď odchádza o 18. hodine, čas na sprchu a večeru v reštaurácii. Tá už po večeri s kapitánom, ktorá sa konala večer predtým, nie je s predpísaným galaoblečením, ktoré si so sebou určite zoberte.
Nórsko Vik drevený kostolík
Nórsko, dedinka Vik a jej drevený kostol.

Foto: Flickr / spinster
zdroj: Flickr
 
Na štvrtý deň ráno Costa Luminosa kotví v prístave Hellesylt a na otvorenom fjorde. V ponuke sú dva výlety a tých, ktorí si ich zaplatili na breh prevážajú malé loďky. Po dvoch hodinách kotvenia loď odchádza do ďalšieho prístavu. Cestujúcich, ktorí ostali v Hellysylte privezú tiež tam. Spomínanou zastávkou je Geiranger. Loď opäť kotví na otvorenom fjorde s výletníkov, i sólových pútnikov na breh odvážajú podľa vopred stanoveného rozvrhu menšie loďky (záchranné člny).
Nórsko Geiranger
Jeden z najkrajších výhľadov v Nórsku - fjord Geiranger.
zdroj: SXC/free

Geiranger je malá obec na brehu Geirangerfjordu a z lode pripomína „mestečko Twin Peaks“. Atmosféra v nej je však oveľa malebnejšia. Na miesto sa dá dostať aj autom, po takzvanej Zlatej ceste. Najväčším zážitkom je cesta na skalný previs s vraj jedným z najkrajších výhľadov na fjord vôbec a na okolité hory. Cesta serpentínami pokračuje k horskej chate Djupvasshytta, ale ten najväčší adrenalín iba prichádza. Po platenej časti cesty, ktorá je prístupná iba v lete a každý rok ju musia opravovať, pretože mráz cez zimu stiahne jej povrch, stúpa autobus ešte kľukatejšou cestou až na vrchol hory Dalsnibby, do výšky 1476 metrov. Turistov, ktorí sem pricestujú bez sprievodcov na úpätie vyvezú autobusy, ktoré vyrážajú z dediny, v ktorej žije iba štyristo ľudí. Počet obyvateľov sa každé leto zvýši o polovicu. V tomto čase tu z okolia prichádzajú záujemcovia o prácu. V Geirangeri sú iba tri hotely a iba jeden z nich je v prevádzke počas celého roka. Ubytovať sa však môžete aj v kempoch na brehu fjordu. Costa Luminosa odchádza z Geirangeru o 18. hodina, posledná loďka z pevniny na loď o pol hodinu skôr.
Nórsko Dalsnibba
Nórsko, pohľad z vrcholu hory Dalnisbba na forjd Geiranger.

Foto: Flickr / TrondHindenes
zdroj: Flickr
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Výstavba závodu na výrobu nového modelu VW Golf sa už začala, produkcia by sa mala naplno spustiť o dva roky.
pred 10 rokmi
Poslednou kreáciou tuningovej spoločnosti je C74 Konzept, ktorý vychádza z Mercedes-Benz C63 AMG.
pred 9 rokmi
Tri spriatelené slovenské a české skupiny sa predstavia na unikátnych spoločných koncertoch v Košiciach, Hruštíne, Trenčíne aj Bratislave.
pred 12 rokmi
V súčasnej pohybovej a športovej praxi sa na regeneráciu síl využívajú viaceré druhy vodných procedúr...
pred 9 rokmi
Daihatsu Motor Co, Ltd. predviedla na tohtoročnom autosalóne v Tokiu koncepčnú štúdiu malého roadsteru D-X
pred 13 rokmi
Pri tejto činnosti sa musíme snažiť na čo najnižšiu možnú mieru znížiť rušivé podnety z vonkajšieho prostredia, ako je hluk alebo chlad.
pred 8 rokmi
Je určený výhradne pre automobilový trh najľudnatejšej krajiny .
pred 7 rokmi
Dobu plnú utrpenie prekonávajú spoločne pomocou kníh, ktoré nielen pre seba kradne Liesel v knižnici miestneho starostu. A postupne sa naučí vážiť si nielen silu slov, ale aj moc nad nimi.