Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najznámejšie staroveké veštiarne

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 15.10.2011

Veštby sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti. Boli súčasťou starovekých národov, majú súvis s náboženstvom starého Egypta a neskôr sa spájajú s rímskym a gréckym svetom.
Najznámejšie staroveké veštiarne
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Veštenie a veštby sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti. Boli súčasťou starovekých národov, majú súvis s náboženstvom starého Egypta a neskôr sa spájajú s rímskym a gréckym svetom. Spôsoby veštenia sa v jednotlivých dobách líšia a tak isto sa bralo do úvahy komu boli veštby určené. Z letu vtákov sa dalo vyčítať, či sa majú naplánovať rozličné životné udalosti, hučanie v ušiach dodnes znamená akési varovanie.

Medzi veštiarne dávnej doby patria:

Delfy

Ide o nádhernú veštiareň vystavanú na unikátnom mieste. V dávnych dobách sa tam veštilo nepretržite. Delfy sa rozprestierali na svahu hory Parnas, 10 km od Korintského zálivu.

O vzniku veštiarne hovoria mnohé povesti a najznámejší je príbeh o Apollónovej matke Létó, ktorá počas tehotenstva utekala pred hadom s dračou hlavou Pýthónom, ktorý ju prenasledoval na príkaz Héry. Tá sa jej údajne chcela pomstiť za neveru s jej manželom Diom. Létó sa podarilo utiecť a útočisko našla na ostrove Délos, kde sa jej narodila dcéra Artemis a syn Apollón.

Jej syn boh Apollón sa v dospelosti vybral do zeme Pýthó a hado draka zabil. Na víťaznom mieste bola postavená spomínaná veštiareň. Prvými kňazmi sa stali námorníci, ktorých Apollón prilákal v podobe delfína – preto sa veštiareň nazvala Delfy.

Menej významných návštevníkov odbavili veštbou lósom, ale ak prišiel štátnik, alebo iný významný hodnostár, na veštenie sa využíval tranz. Odpoveď bola umelecky spracovaná vo veršovanej forme. Navštívili ju mnohé významné osobnosti, napríklad Cicero.
 

Efirská veštiareň zosnulých pri Acheronte

Je známa veľmi zvláštnou vešteckou procedúrou. Prichádzali sem ľudia, ktorí sa chceli stretnúť, porozprávať so svojimi mŕtvymi príbuznými. Záujemca sa musel podrobiť zložitej očistnej procedúre – špeciálna strava, studeno horúce kúpele, zvieracie obety.

Nasledujúcich 29 dní bol záujemca zatvorený v úplnej tme a na 30- ty deň mu kňazi zahrali psychadelické hororové divadlo. Fakľami vytvárali na stenu hororové výjavy, búchali, škrípali. Počas všetkých procedúr musel klient prejsť hororovým labyrintom a na konci ho čakal ešte posledný šok vo forme denného svetla. Väčšinou odpovede na otázky prišli v intuitívnej forme počas dlhých dní čakania v tme. Hovorí sa, že klientom boli podávané drogy – a tie navodili rôzne predstavy a presvedčenia, že osoby skutočne zostúpili do Hádu a stretli sa s mŕtvymi.

Procedúry v epidavrskej, orópskej a lebadejskej veštiarni

Boli to snové veštiarne. Záujemcovia sa dozvedali odpovede na svoje otázky počas snívania. Možno tu vznikli začiatky hypnózy. Samozrejme, aj tu sa uplatňovali hororové aspekty a pred samotnou procedúrou bol uplatnený inkubačný spánok – duchovná očista (špeciálna strava zložená zo zeleniny a ovocia, kúpele, pila sa len voda z posvätného prameňa). Procedúra pozostávala z poriadneho šoku – v obrovskej miestnosti ležali stovky ľudí, ktorí boli zakrytí bielou plachtou. Pomocou špeciálneho dýchania bol u nich navodený tranz a dospeli až do štádia extázy, počas ktorej sa ich kňazi vypytovali na zážitky a následne ich zapisovali. Spomínaný inkubačný spánok znamená stav hlbokej zmeny vedomia navodený verbálnou cestou kolektívnej hypnózy. Využívali sa tu procedúry progresu do budúcnosti a klient sníval v symbolickej forme.

Atómová siwská veštiareň

Siwská veštiareň ležala na africkom kontinente (dnešný Egypt) mimo antického sveta. Jej história sa datuje do roku 450 pred naším letopočtom.

Veštiareň Didyma

Je preslávená zložitými obradmi, meditáciami, špeciálnym pôstom a samozrejme súčasťou procedúr boli aj kúpele. Nachádza sa tu unikátna pamiatka – najväčší chrám boha Apollóna. Pôvodný chrám zničili Peržania v roku 494 pred naším letopočtom, avšak Alexander Veľký dal postaviť nový a ešte honosnejší. Jeho stavba trvala viac ako 650 rokov a aj napriek tomu nebol nikdy úplne dokončený. Chrám bol taký obrovský, že ho ani jeden architekt nevedel zastrešiť. Na začiatku všetkého bola posvätná studňa, z ktorej vychádzali výpary privádzajúce kňazov a kňažky do extázy, počas ktorej komunikovali so samotným Apollónom. Okolo studne postavili malý chrám, okolo neho väčší (vysoký viac ako 15 metrov s rozmermi 20 x 60 metrov), obkolesovalo ho 122 18 metrových stĺpov.

Veštiarne sú dodnes turistickými atrakciami a šíria sa o nich rozporuplné názory. Možno to bol len biznis na zarábanie a prežitie a kňazom bol takto zabezpečený honosný život, avšak aj napriek rôznym pochybnostiam sa nedá urobiť jednoznačný záver.

Záujemcovia museli pred vstupom do veštiarne priniesť medový koláč, ktorý znamenal obetu a následne sa dal zakúpiť u kňazov. Cudzinec mohol do chrámu vstúpiť len so sprievodom, ktorý mu dosvedčil, že ide o občana krajiny. Ak takéhoto zástupcu nemal, mohol si ho zvoliť sa vysoký poplatok.

Mantika

Pod týmto názvom sa skrýva odborný názov pre veštenie. Neskôr vznikli špecializácie – chiromantika – veštenie z ruky, pyromantika – veštenie pomocou úkazov v obetnom ohni, oneiromantika – vykladanie snových zážitkov.

Veštenie bolo doprevádzané rôznymi halucinogénmi, ktoré spôsobovali tranz. V dielach Plutarchosa sa spomínajú isté omamné pary, ktoré sa vdychovali. Archeologické výskumy odhalili pod ruinami chrámu v Delfách staré pramene, ktoré v tej dobe vytryskovali priamo v areáli chrámu. Z týchto prameňov dnes funguje len jeden a bola v ňom preukázaná prítomnosť metánu a etylénu (voňavý plyn stimulujúci nervovú sústavu).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Veštby sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti. Boli súčasťou starovekých národov, majú súvis s náboženstvom starého Egypta a neskôr sa spájajú s rímskym a gréckym svetom. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/najznamejsie-staroveke-vestiarne/

dobrý deň , chcela by som sa opýtať odkiaľ ste čerpali namet na tento članok .. potrebovala by som zdroje ...nejake knihy ,kedze som dostala tuto temu na seminarnu pracu . dakujem

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Chorobomyseľní devianti alebo sérioví vrahovia od nepamäti fascinovali nie len režisérov, ale aj divácku obec, ktorá si ich aj napriek tým podlomených charakterom pamätá s prehľadom dodnes.
pred 7 rokmi
V štúdiu spoločnosti Warner Bros. v kalifornskom Burbanku sa v nedeľu uskutočnila spomienková slávnosť venovaná zosnulej herečke Elizabeth Taylor, ktorá zomrela v marci vo veku 79 rokov.
pred 6 rokmi
Skúsená operátorka tiesňovej linky Jordan (Halle Berry) má prácu, ktorá nie je pre slabé povahy: tvárou v tvár ľudskému nešťastiu zachraňuje životy.
pred 5 rokmi
Krásna speváčka Kristína sa bicyklovala po Amsterdame! V hlavnom meste krajiny tulipánov nakrúcala poslednú časť nového klipu ku skladbe “Rozchodový reggaeton“.
pred 6 rokmi
Kompilácia rarít, iných verzií hitov a nedostupných skladieb z repertoáru Ivety Bartošovej, vydaná ako digitálny album vydavateľstva Supraphon.
pred 6 rokmi
Organizátorom obľúbenej motoristickej súťaže sa doteraz prihlásilo už 68 posádok
pred 4 rokmi
Ste veľká rodina, často a radi sa navštevujete, spoločne oslavujete Vianoce, Veľkú noc či narodeniny a častokrát sa stane, že niekto u vás ostane aj na noc.
pred 3 rokmi
Čo keby asteroid, ktorý raz a navždy zmenil život na Zemi, našu planétu netrafil a obrovskí dinosauri by nikdy nevyhynuli?