Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najzaujímavejšie svetové karnevaly

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 28.02.2012

Karnevaly sa pred Veľkou nocou konajú po celom svete: v Benátkach, Berlíne, či Nice, no titul najveľkolepejší má práve karneval v Brazílskom Riu.
Najzaujímavejšie svetové karnevaly
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Karneval v Rio de Janeiro

Termín konania: 18. február - 21. február 2012
Oficiálna stránka karnevalu: www.rio-carnival.net

Karneval každoročne priláka milióny ľudí svojou veľkoleposťou. Počas karnevalu sa dostaneme akoby do fantázie plnej krásnych farebných masiek a všetko spolu vytvára úžasnú mozaiku niekedy až extrémneho charakteru. Patrí medzi top trojku karnevalov a mnohí hovoria, že je dokonca na prvom mieste.

Karneval má svoje vyhradené miesto - Sambódromo. Javisko meria 800 metrov a na jeho príprave sa zúčastňuje stovka pripravených profesionálov. Dohliadajú na výber hudobníkov, textárov, choreografov a výtvarníkov. Okrem profesionálnych tanečníkov sa karnevalu môže zúčastniť hocikto.

Kostýmy si ľudia starostlivo navrhujú aj rok dopredu. Celý karneval sa nesie vo veľkolepom duchu a súťaživosť tanečníkov nemá medze. Na prípravu slúžia veľké haly, kde má každý tanečník svoj priestor na prípravu, odloženie oblečenia a osobných vecí. Dostať sa na takýto exotický karneval je pre nás určite obrovský zážitok a bez osobnej účasti si to vieme len ťažko predstaviť. Návštevníci sú oslnený nekončiacim sprievodom, ktorý sa presúva takmer celým mestom po hlavnej promenáde.

Sporo odeté tanečníčky v kostýmčekoch sú asi najväčším lákadlom a pastvou pre oči. Hudba, tanec a ženy – sen mužského pohlavia. Tieto oslavy začínajú 4 dni pred popolcovou stredou a trvajú až do tohto dňa. Symbolika karnevalu spočíva v oslavovaní dní pred pôstom, počas ktorého je akékoľvek zabávanie sa neprístupné. Karneval je fyzicky náročný nakoľko teplota aj v noci prekračuje 30 stupňov Celzia a pre tanečníkov v ťažkých kostýmoch to predstavuje riadnu záťaž. Každý má 80 minút na tanečnú prezentáciu na ploche avšak príprava a tancovanie so sprievodom trvá podstatne viac – niektorí sa vydržia zabávať aj celé 4 dni. Celé podujatie má svoje vyvrcholenie na tzv. Rio Carnival Parade, tiež známe ako Samba Parade.

Návštevníci si musia dávať pozor hlavne na zlodejov, pretože Rio sa zaraďuje k miestam s vysokou kriminalitou a počas karnevalu ju masovosť ešte znásobuje.
karneval Rio Flickr sfmission
karneval Rio Flickr sfmission 3
karneval Rio Brazília
Foto: Flickr / sfmission.com
 

Karneval na Kanárskych ostrovoch

Miesta konania karnevalov:
Oficiálna stránka ostrovov: www.grancanaria.com

Tenerife(Santa Cruz de Tenerife), Gran Canaria (Las Palmas, Maspalomas), Fuerteventura (Morro Jable), Lanzarote (Puerto del Carmen, Costa Teguise, Playa Blanca).

Karnevaly na Tenerife a Gran Canarii sú často prirovnávané k samotnému karnevalu v Rio de Janeiru. Ulicami sa premávajú alegorické vozy, na javisku sa hrajú divadelné predstavenia, koncerty, súťaže. Kostýmy sú extravagantné, farebné, plné hudby, spevu a tanca. Trvajú 14 dní.

Môžete sa tu stretnúť s tzv. Las Murgas, ktorí spievajú svoje vlastné piesne, ktoré reflektujú politické a sociálne témy s výdatnou porciou irónie, humoru a nadhľadu. Tzv. Las Comparsas okrem toho ešte tancujú a Las Rondallas, ktorí sú typickí pre Tenerife, sú mužské alebo zmiešané zbory.

Karneval je organizovaný a tanečníci si svoje choreografie nacvičujú mesiace dopredu. Volí sa kráľovná, ktorá získa čestné miesto pre svoj alegorický voz a vládne karnevalu. Na svoje si prídu aj deti, pretože tie súťažia o titul najkrajšej princezničky. Karneval je ukončený pohrebom sardinky v obrovskej drevenej konštrukcii. Muži a ženy v čiernom ju nesú k moru s obrovským nárekom a smútkom a na pláži ju spália. Vďaka raketkám v jej tele je zabezpečený ohňostroj ako bodka za celým karnevalom.
karneval Kanárske ostrovy Qsimple
Každý z ostrovov má svoj vlastný karneval a rozhodne všetky stoja za návštevu. Ak máte chuť na exotiku na dosah ruky a nemáte možnosti cestovať napríklad do Ria, práve tieto karnevaly môžno dajú podnet k šetreniu na iné vzdialenejšie.
Foto: Flickr /Qsimple
zdroj: Flickr
 

Karneval v Salvadore - Bahia

Termín konania: 16. február - 22. február 2012
Oficiálna stránka karnevalu: www.bahia-online.net

Karnevalu sa zúčastňujú hlavne mladí ľudia, alebo tí, ktorí sú večne mladí svojím duchom. V čase karnevalu ulice Salvadoru takisto praskajú vo švíkoch. Hlavné mesto Bahia je vtedy ozvučené hudbou z obrovských trios-elétricos, odkiaľ znie nákazlivá hudba axé - typický bahijský karnevalový rytmus. Tak, ako trios-elétricos, aj axé boli záležitosti pôvodne patriace výhradne Bahii, neskôr sa ujali v celej Brazílii a uchvátili najmä mladých. Svoje umenie tu ukazujú organizované, ale aj spontánne tanečné skupiny a každá je hrdá na vlastné originálne prestrojenie. Kostýmy nie sú až také veľkolepé ako v Riu avšak aj tento karneval má svoje čaro.
karneval Salvador sfmission
Bahia má svoje hlavné korene v africkej kultúre a to je vidieť aj na samotnom karnevale. Tento karneval dostal pomenovanie „najväčšia a najdlhšia karnevalová party“ a začína sa týždeň pred popolcovou stredou.
Foto: Flickr / sfmission.com
zdroj: Flickr
 

Karneval v Berlíne – karneval kultúr

Termín konania: 25. máj - 28. máj 2012
Oficiálna stránka karnevalu: www.karneval-berlin.de

Ak sa povie party v Nemecku, väčšina z nás si okamžite predstaví hlavne techno party. Avšak za zmienku stojí výnimočná akcia so začiatkami od roku 1996 - Karneval kultúr. Dôvodom jeho vzniku nebola len chuť baviť sa, ale tak isto fakt, že tu žije množstvo rôznych národov – Indi, Tibeťania, Turci, Číňania, Afričania. Podľa štatistík každý siedmy obyvateľ Berlína nie je nemeckým občanom.
karneval Berlín Flickr Noema Pérez
Berlín sa nám spája s Hitlerom, vojnou a berlínskym múrom avšak možno by bolo načase pridať k týmto špecifickým prvkom aj karneval, ktorý sa koná koncom jari. Zvykne sa ho zúčastniť 1,6 milióna návštevníkov zo 70 krajín sveta.
Foto: Flick/ Noema Pérez
zdroj: Flickr
 

Karneval v Benátkach

Termín konania: 11. február – 21. február 2012
Oficiálna stránka karnevalu: www.carnevale.venezia.it

Benátky patria medzi perly romantiky. Snúbi sa tu elegancia, história a krása do jedného celku. Už Napoleon hovoril o Benátkach, že sú „najkrajším salónom na svete, ktorého stropom môže byť len nebo“.

História karnevalu sa datuje do 11. storočia a bez pochýb patrí k do top trojky najznámejších karnevalov. Počas karnevalov mesto ožije v záplave farieb krásnych masiek, ktoré pripomínajú umelecké diela. Každý rok má karneval inú tému, ktorej sa prispôsobuje celé dianie vrátane kostýmov a masiek. Koná sa na konci zimy a symbolizuje vítanie jari – nového života. Jedinečnosť karnevalu vždy spočívala aj v tom, že počas neho majú rôzne sociálne vrstvy na sebe rôzne masky. Každý je tu vtedy rovný všetkým. Aspoň na chvíľu zmiznú predsudky a diskriminácia, pretože v maskách vyzerajú všetci rovnako. Masky a suveníry sú v Benátkach dostupné po celý rok a tak môžete mať karnevalový suvenír ako pamiatku hocikedy.

Aj pre Slovákov je karneval pomerne ľahko dostupný. Zájazdy ponúkajú mnohé cestovné kancelárie a tak isto sa môžete vybrať aj individuálne – vlakom, autobusom. Orientačná cena vlakom je od 150 eur a v cene je aj prenocovanie, poistenie, raňajky, večera, sprievodca.

karneval Benátky dreamstime 1
karneval benátky dreamstime
karneval Benátky dreamstime 2
 

Karneval v Nice

Termín konania: 17. február – 04. marec 2012
Oficiálna stránka karnevalu: www.nicecarnaval.com

Karneval sa konal prvýkrát v roku 1294 na podnet grófa z Provence. On priniesol tradíciu karnevalov do mesta Nice, v ktorom sa konajú dodnes. Koná sa každý rok počas dvoch týždňov po Mardi Gras. Ak sa ocitnete vo Francúzsku v čase karnevalu, určite si ho nenechajte utiecť. Nápadne sa podobá benátskemu avšak všetky karnevaly majú svoje osobitné čaro.

Ceny zájazdov do Nice sú podobné ako pri Benátkach a tak isto môžeme využiť služby cestovných agentúr.
karneval Nice Flickr Tfoto 1
karneval Nice Flickr Tfoto 3
karneval Nice Flickr Tfoto 2
Zdroj foto: Flickr / Tfoto 1
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym007
pred 3 rokmi
Karnevaly sa pred Veľkou nocou konajú po celom svete: v Benátkach, Berlíne, či Nice, no titul najveľkolepejší má práve karneval v Brazílskom Riu. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/najzaujimavejsie-svetove-karnevaly/

NO.. V CELKU ZAUJÍMAVÉ.. :-)

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Cenu získalo vlajkové antivírusové riešenie ESET Smart Security (verzia 5)
pred 7 rokmi
Kanadský režisér James Cameron o očakávanej 3D verzii jeho filmu Titanic (1997) povedal, že bude "intímnejšia", než pôvodná snímka.
pred 4 rokmi
Vydavateľstvo Fragment prináša na knižný trh druhú časť série Prešibané dvojčatá od slovenskej spisovateľky Aleny Penzešovej.
pred 8 rokmi
Raňajky sú rozhodne dôležité!
pred 6 rokmi
Aj napriek zvýšenému výkonu sa BMW Alpina B5 Bi –Turbo uspokojí s menším množstvom paliva.
pred 5 rokmi
Štúdia Rinspeed XchangeE, ktorá do bodky spĺňa tieto kritéria a je poháňaná elektrickou energiou, naznačuje možný smer autonómneho cestovania.
pred 5 rokmi
V snímke Odhalený prístav Louhimies rozpráva príbeh o fínskej láske. Sleduje niekoľko paralelných príbehov postáv, ktoré počas jedného šedivého a chladného zimného týždňa túžia nájsť lásku a uznanie.
pred 5 rokmi
Rockeri v Bratislave predstavia albumy The Yes Album (1971), Close to the Edge (1972) a Going for the One (1977).