Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najviac navštevované pútnické miesta

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 24.09.2011

Na Slovensku máme mnohé miesta, ktoré ročne navštívia tisícky pútnikov. No ďalej za našimi hranicami nájdete miesta, ktoré Vám priam vyrazia dych svojim mysticizmom.
Najviac navštevované pútnické miesta
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na Slovensku máme tiež mnohé miesta, ktoré ročne navštívia tisícky pútnikov. Napríklad Mariánsku horu navštívi počas prvého júlového víkendu približne pol milióny pútnikov. Inak na tom nie je ani Šaštín, Litmanová či Gaboltov. Sú to miesta, ktoré priam dýchajú mysticizmom. Ak máte radi práve výlety tohto druhu, za zmienku stoja pútnické miesta v okolitých a vzdialenejších štátoch.

Pahorok v Chartres - Francúzsko

Notre Dame
Katedrála Notre-Dame v Paríži, vo Francúzsku.

Na tomto pahorku stojí svetoznáma katedrála Notre – Dame. Od Paríža je vzdialená asi hodinu cesty vlakom. Kvôli svojim vibráciám a silám sa považuje sa kultové miesto. Návštevníci si všimli zmenené vnímanie svojho tela. Neskôr vedci priniesli teóriu, že na organizmus vplýva elektromagnetické pole katedrály tým, že mení jeho polaritu. Človek je v súlade so zemskou osou. Sprievodný jav tohto efektu je okysličenie krvi, zmiernenie svalového napätia. Po návšteve katedrály by sme mali byť zbavení negatívnych vibrácií, svieži a uvoľnení.

Pod katedrálou sa nachádzajú podzemné pramene, ktoré majú liečivý vplyv. Katedrála ďalej láka turistov krásnymi maľbami, vitrážami, obrazmi a sochami.

Cesta do Santiaga - Španielsko

Santiago de Compostela Flickr Efrén Sánchez
Bazilika v Santiagu de Compostela, španielskej Galícii.
zdroj: Flickr

Známa hlavne pre kresťanov. Ak sa sem chcete vybrať na výlet, je dobré zohnať si osvedčenie pútnika, ktoré vám vydá arcibiskup. Toto osvedčenie si dávate opečiatkovať na miestach kadiaľ prechádzate. Legenda hovorí, že Jakub starší, najobľúbenejší Ježišov učeník, sa rozhodol priniesť hlas kresťanstva až na koniec sveta. Kraj sveta bol v staroveku na konci známeho sveta, tento koniec bol na území dnešnej Galície v Španielsku. Jakuba po návrate sťali, apoštoli jeho telo ukradli a pochovali na mieste, kde dnes stojí katedrála v Santiagu. Časom sa stal apoštolov hrob posvätným miestom prvých kresťanov. Koncom 50. rokov minulého storočia začal páter Elías cestu značkovať od Pyrenejí až po Santiago. Prejsť túto cestu, ktorá má hlboký náboženský a kultúrny význam, spoznáme domácich ľudí, vypočujeme si rady a ich príbehy.

Je dobré vedieť, že ak sa chcete na toto miesto dostať jednou zo siedmych ciest, potrebujete dobrú fyzickú kondíciu.

Lurdy - Francúzsko

Lurdy
Lurdy je mesto na juhu Francúzska, v podhorí Pyrenejí v departemente Hautes-Pyrénées.
zdroj: SXC/free

Nachádzajú sa na juhu Francúzska a sú najnavštevovanejším pútnickým miestom v Európe, ba dokonca vo svete. 11. 2. 1958 sa tu chudobnej 14 ročnej Bernadette zjavila Panna Mária. Žena odetá do bielych šiat sa predstavila ako „Nepoškvrnené počatie“, zahaľoval ju biely závoj a na nohách mala zlaté ruže, v rukách ruženec. Od tohto dňa sem prichádzajú davy pútnikov hľadajúc nádej, vieru, zdravie, prosia o milosť...

V tej dobe sa Bernadette zjavila viackrát a prosila ju, aby sem prichádzala nasledujúcich 15 dní. Od 11.2. do 16.7. sa zjavila 18 krát. Neskôr na jej želanie dali kňazi vystavať kaplnku a konajú sa tu do dnes procesie. Bernadette zomrela pomerne mladá ( dožila sa 35 rokov) a pápež Pius XI ju vyhlásil 8. decembra 1933 za svätú. Postavili tu Baziliku „Nepoškvrneného počatia“ a Baziliku „Ružencovej Panny Márie“.

La Salette - Francúzsko

La Salette Flickr Daniel Reversat
Bazilika La Salette vo francúzskych Alpách.
zdroj: Flickr

Dedinka La Salette nachádzajúca sa vo francúzskych Alpách starostlivo ukrytá medzi horami v nadmorskej výške 1800 metrov nad morom. 19.9.1846 sa tu krásna pani zjavila 14 ročnej Melánii a 11 ročnému Maximinovi. Na jej počesť tu vystavali v roku 1852 kostol. 20. augusta 1879 kostol bol posvätený /konsekrovaný/ a dostal titul baziliky. Starajú sa o ňu misionári Matky Božej.

Fatima - Španielsko

Fatima Flickr konmar
Kaplnka Cova da Iria fo Fatime, najznámejšom pútnickom mieste, ktoré leží v strednom Portugalsku.
zdroj: Flickr

Fatimské proroctvo zvestované samotnou Máriou z 13. júla 1917 patrí medzi najznámejšie avšak posolstiev bolo viac. Na jar roku 1916, keď Lucia Santos a jej bratanec Francisko so sestrou Jacintou Marto pásli ovce, uvideli anjela. 13. mája 1917, keď mala Lucia 10, Francisko 9 a Jacinta 7 rokov, a následne 13. dňa každého mesiaca do októbra 1917 sa im zjavovala samotná Mária.

V roku 1917 malo možnosť približne 70 tisíc ľudí vidieť fenomén na oblohe „tanec slnka“. Samotné zjavenia dostávali len spomínané tri deti a s tým bol spojený aj ťažký život. Ak nepovedali všetko, boli označovaní za klamárov a následne im bolo hrozené mučením. Francisco a Jacinta zomreli na chrípku, Lucia sa stala mníškou. Zjavenia mávala aj naďalej.

Skalný dóm - Jeruzalem

Jeruzalem Skladný dóm
Skalný dóm, islamská svätyňa v centre Chrámovej hory v Jeruzaleme.
zdroj: SXC/free

Vybudovali ho Moslimovia v srdci bývalého Jeruzalema na najvyššom mieste jeruzalemského Starého mesta. S výstavbou začali v roku 687 pod skalou odkiaľ vraj Mohamed vystúpil do neba. Prví kresťania zase verili, že skala bola miestom, kde Pontský Pilát odsúdil Ježiša na smrť na kríži. Význam má aj pre židovskú kultúru pretože tu údajne Boh začal so stvorením sveta.

Delfská veštiareň - Grécko

Delfy
Delfy - antické mesto na úpätí hory Parnas v Grécku.
zdroj: SXC/free

Delfy sú posvätným miestom, kde chodia tisícky turistov nielen z Grécka, ale celého sveta. Kvôli východnej polohe boli už v staroveku cieľom mnohých útokov a invázií. Veštiareň fungovala do roku 390 n.l. Vyvieral tu Kastalský prameň obklopený vavrínovým hájom, z ktorého sa údajne vyparovali halucinogénne látky a tie mali za následok veštecké vízie. Po archeologických prácach sa našiel aj tento prameň a dnes je prístupný návštevníkom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Na Slovensku máme mnohé miesta, ktoré ročne navštívia tisícky pútnikov. No ďalej za našimi hranicami nájdete miesta, ktoré Vám priam vyrazia dych svojim mysticizmom. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/najviac-navstevovane-putnicke-miesta/

Slavna katedrala Notre Dame de Paris urcite nie je hodinu cesty vlakom z Pariza. -_- http://cs.wikipedia.org/wiki/Katedr%C3%A1la_Notre-Dame_(Chartres)

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Najčastejšie sa u nás užíva marihuana, jej užívanie vykazuje alarmujúce čísla najmä u stredoškolákov
pred 7 rokmi
Koncepčnú štúdiu Civicu s praktickou karosériou kombi, ktorej kresbu japonská automobilka zverejnila, by sa mohla verejnosti predstaviť už na budúci rok.
pred 5 rokmi
Ľadové nápoje odporúča odborník vylúčiť úplne.
pred 7 rokmi
Kombi Insignia vylepšené trendovým individualizačným programom
pred 8 rokmi
Podľa Združenia newyorských filmových kritikov (NYFCC) je najlepšou herečkou roka Meryl Streep.
pred 7 rokmi
Hyundai Motor zverejnil obrázky nového Santa Fe
pred 8 rokmi
Nová zrkadlovka Sony A35 je plná zaujímavých funkcií.
pred 7 rokmi
Limitovaný počet 54 kusov pripomína počet víťazstiev v seriáli pretekov DTM. V roku 2012, po 20 ročnej prestávke sa BMW Motorsport vrátil do seriálu pretekov DTM.