Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

NAJ našej planéty

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 27.03.2012

Výber siedmich najkrajších miest na Zemi.
NAJ našej planéty
Zdroj obrázku: SXC/free
 

1. Miesto s najchladnejšími teplotami - Antarktída

Antarktída si zaslúži prvenstvo vo viacerých oblastiach – najchladnejšie, najhornatejšie a najveternejšie miesto na zemeguli. Považuje sa za posledný raj na zemi, krajinu extrémov, oblasť s najnepokojnejším počasím na svete. Silné vetriská na pobreží, mráz dosahujúci -89,4 °C. Toto drsné podnebie je nezlučiteľné so životom pre človeka.
Antarktída
Antarktída je najvzdialenejšie a najnehostinnejšie miesto na Zemi. Skladá a z rozsiahlej pevniny a početných pobrežných ostrovov.
zdroj: SXC/free

Takmer celá pevnina je pokrytá rozsiahlou ľadovou prikrývkou, ktorá sa na pobreží odlamuje v podobe obrovských ľadových tabúľ dlhých až 200 km. Podľa medzinárodnej zmluvy nepatrí žiadnemu štátu a je zakázané aj využívanie nerastného bohatstva.
 

2. Najsuchšie miesto na Zemi - Atacama, Čile

Najsuchšou púšťou na svete je Atacama v Čile. Hoci v niektorých oblastiach Atacamy pozdĺž pobrežia rastú sukulenty a kaktusy, väčšina vyprahnutých miest púšte je bez vegetácie. Nemajú ani sinice - zelené fotosyntetické mikroorganizmy, ktoré žijú v skalách alebo pod kameňmi v iných púštiach.
Atacama
Cez deň v letnom období, ktoré tam majú od decembra do marca, stúpa ortuť teplomera vysoko nad +50 stupňov Celzia. No v rovnakom období klesá v noci aj na bod mrazu.
zdroj: SXC/free

Suchosť má na svedomí viacero činiteľov - Humboldtov studený prúd, ktorý vytvára inverznú vrstvu, výškou Ánd, ktoré bránia oblačnosti z vnútrozemia a tým, že púšť leží na záveternej strane čilského pobrežného pásma. Toto všetko bráni prenikaniu vlhkosti od Tichého oceánu.

Ak si myslíte, že je táto oblasť len krajinou skál, vetra, piesku, tak ste na omyle. Aj napriek tomu, že sú tu oblasti, kde nepršalo celé storočia, na Atacame žije asi milión ľudí. Majú síce kruté životné podmienky, no zem tam ukrýva veľké nerastné bohatstvo. Pripravte sa na obrovské teplotné rozdiely. Tie sú bežné pre všetky púšte sveta, no práve na juhoamerickej Atacame sú mimoriadne extrémne.

Táto púšť je úplne iná ako Sahara. Namiesto pieskových dún tu nájdeme vyprahnuté skalné údolia plné prachu a kameňa. Pod povrchom je niekoľko tektonických zlomov, a tak sú zemetrasenia neraz na dennom poriadku. Aktivita zeme spôsobuje aj vyvieranie termálnych prameňov.

Turistické atrakcie krajiny

Národný park Los Flamengos a jediné gejzírové pole Južnej Ameriky – El Tatio. Ide o najvyššie položené gejzíry na svete, ležiace v centrálnej časti Čille, vo výške 4200m.n.m.. Po Yellowstone a Údolí gejzírov na Kamčatke, sa gejzíry v El Tatio radia na tretiu priečku miest s najväčším počtom gejzírov na svete. Kvôli obrovskému množstvu soli zo soľných planín sa neodporúča ísť do tejto oblasti bez kvalitných slnečných okuliarov.
 

3. Najzáhadnejšie jazero Vostok, Rusko

Nachádza sa 1253 kilometrov od južného pólu a 1260 kilometrov od mora. Túto ruskú výskumnú stanicu nájdete v nadmorskej výške takmer 3500 metrov nad morom. Hrúbka ľadu pod stanicou je 3700 metrov. 21. júla 1983 tu namerali absolútne najnižšiu teplotu na Zemi, -89,2 stupňov.

Ak by ste sa rozhodli dovolenkovať na ruskej polárnej stanici Vostok, asi by nasledovalo obrovské sklamanie. Slúži čisto na výskumné účely pre výskumníkov z Ruska, Spojených štátov a Francúzska. V tejto čarovnej krajine po väčšinu roka nedokáže pristáť ani lietadlo. Prekážkou je zima, v ktorej nie je bezpečné lietať. Namerali tu najnižšie teploty na planéte a okrem snehovo ľadovej pustatiny tu nenájdete nič iné.
Vostok
Pre obyčajného smrteľníka neponúka nič zaujímavé, teda ak vás nepriťahuje ľad a ukrutná zima. Fascinujúce bohatstvá sa nachádzajú kilometre hlboko pod ľadom.
zdroj: Internet

Jazero Vostok sa nachádza rovno pod ruskou polárnou stanicou. Výskumníci ho objavili úplne náhodne počas pokusných vrtov v roku 1996. Výskumníci predpokladajú existenciu doposiaľ neznámych druhov pravekého života, pretože jazero vzniklo práve v tomto období. V hlbinách sa pravdepodobne nachádzajú nové druhy života, ktoré nám ukážu ako vyzerala oblasť pred dobou ľadovou. Až nápadne sa to podobá podmienkam na Jupiteri. Jediný problém je chlad a kilometre ľadu, ktoré skrývajú možno nové formy života.
 

4. Najväčší koralový útes - Great Barrier Reef, Austrália

Prírodný div, ktorý si právom vyslúžil označenie s predponou naj – najväčší a najpozoruhodnejší bariérový koralový útes na svete. Nachádza sa pri východnom pobreží Austrálie a s viac než 600 ostrovmi zahŕňa viac ako 300 000 kilometrov štvorcových. Koraly tvoriace útesy poskytujú domov rozmanitému živočíšnemu obyvateľstvu – veľké množstvo rýb a morských živočíchov, korytnačka zelená, veľryby, delfíny, 4000 druhov mäkkýšov, pestrofarebné vtáky.
Great Barrier Reef dreastime
Farebný raj na zemi láka množstvo turistov túžiacich po kráse, rozmanitosti a pestrosti.
zdroj: SXC/free
 

5. Najkrajšie vodopády - Iguazu Waterfalls, Argentína a Brazília

Iguazu - najkrajšie a jedny z najväčších vodopádov na svete sú hotový zázrak našej planéty. Nachádzajú sa na hranici Brazílie, Argentíny a Paraguaja, široké 2700 metrov, podkovitého tvaru. Tvorí ich skupina 375 vodopádov, časť „Diablove hrdlo“ (Devil´s Throat) je vysoká 80 metrov.
Iguazú
Krásne vodopády sa nachádzajú v čarokrásnej prírode dvoch národných parkov s rozmanitou faunou aj flórou.
zdroj: Internet
 

6. Najkrajšie mesto na svete - Bangkok, Thajsko

Toto prvenstvo si zaslúžilo v mnohých prieskumoch. Ani týždeň vám nebude stačiť, aby ste si pozreli mesto anjelov so všetkými jeho krásami. Bangkok je vstupnou bránou do juhovýchodnej Ázie. Samotné mesto ponúka návštevu úchvatných budhistických chrámov, palácov, starých tradičných štvrtí, upravených parkov či vodných kanálov uľahčujúcich rušnú dopravu.

Kráľovské slony sa prechádzajú priamo v meste. Preto je tak výnimočný a nikde v Ázii nenájdete veľkomesto s takou zmesou kultúry, nočného života, histórie a moderného vplyvu.

Wat Arun (Chrám úsvitu)

Wat Arun
Chrám Wat Arun bol útočiskom pre kráľa King Taksin v období obliehania Ayatthaya (bývalé hlavné mesto Siamu) vojskami Barmy. Kráľ dorazil do Wat Arun presne za úsvitu. Neskôr ho dal zrenovovať a nazval ho Chrámom úsvitu.
zdroj: SXC/free

Wat Pho

Wat Pho
Wat Pho je najväčším chrámom v Bangkoku a preslávil ho obrovský ležiaci Budha, ktorý je dlhý 46 metrov, jeho chodilá majú 3 metre a je pokrytý zlatými listami. Wat Pho je aj veľmi znám svojimi tradičnými thajskými masážami, ktoré treba rozhodne vyskúšať.
zdroj: SXC/free
 

7. Najkrajšia Jaskyňa kryštálov, Mexiko

Jaskyňu obrích kryštálov (Crystal Cave of Giants) objavili v roku 2000 v bani Naica neďaleko Chihuahua. Táto hora je jedným z najbohatších nálezísk olova na celom svete a tak isto striebra. Niektoré z jej priesvitných kryštálových stĺpov dosahujú dĺžku až 36 metrov a vážia 55 ton. Do jaskyne sa prevŕtali celkom náhodne, počas hľadania nových ložísk striebra a olova. Nachádzajú sa tu najväčšie kryštály sveta a nazýva sa aj Sixtínska kaplnka kryštálov.
The Naica Mine of Chihuahua
V jaskyni je stabilných 58 stupňov Celzia a voda bohatá na minerály, to všetko spolu umožňuje nárast obrovských kryštálov. Do jaskyne treba ísť v špeciálnom odeve, inak nastane smrť do 15 minút.
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Tri spriatelené slovenské a české skupiny sa predstavia na unikátnych spoločných koncertoch v Košiciach, Hruštíne, Trenčíne aj Bratislave.
pred 6 rokmi
Trhová hodnota internetovej firmy v závere piatkového obchodovania dosiahla 395,42 mld. USD, kým hodnota ropného koncernu Exxon predstavovala 392,66 mld. USD.
pred 9 rokmi
Filmovým fanúšikom a fanúšičkám sa spomedzi všetkých schopností superhrdinov najviac páči rýchle samoliečenie Wolverina.
pred 7 rokmi
Mnohí z nás v práci sedia za počítačom, iní veľa šoférujú. Niektoré svalové skupiny môžu byť v trvalom napätí až v kŕči a iné svaly zas úplne ochabnuté. S riešením týchto problémov úspešne pomôže séria kvalitných masáží.
pred 9 rokmi
Fanúšikovia sa môžu tešiť na približne hodinový program, ktorý bude obsahovať rapperove najväčšie hity z albumov Revolucionar (2010) a Love Penáze/Láska (2008).
pred 6 rokmi
Najväčší slovenský výrobca solárnych kolektorov - spoločnosť THERMO|SOLAR, Žiar, s.r.o. poskytuje záujemcom o využívanie slnečnej energie aj poradenstvo, aby sa ich investícia neznehodnotila.
pred 6 rokmi
Mafia Corner a Jaro Smejkal uviedli nový klip k skladbe „Jsem tu sám“. Na veľkolepej premiére vo vychytenom pražskom klube Top Gear však nikto nevyplakával, práve naopak.
pred 8 rokmi
Režisérka Phyllida Lloyd (Mamma Mia) natočila pútavý životopisný film o najvýznamnejšej političke 20. storočia.