Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mjanmarsko - žirafie ženy a ich krajina

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 21.07.2013

Barma, dnešné Mjanmarsko, je známa ako krajina „žirafích“ žien. Názov možno znie exoticky, ale skrýva sa za ním utrpenie.
Mjanmarsko - žirafie ženy a ich krajina
Zdroj obrázku: Flickr
 

Možno mnohé ženy v modernom svete sa sťažujú na diskrimináciu a na to, že nie sú riadne docenené a nezaobchádza sa s nimi, ako by si zaslúžili. I keď sa s týmto názorom stotožňujem a myslím si, že je ešte veľa toho, čo sa môže pre ženy urobiť, na druhej strane ďakujem bohu, že žijem vo svojej krajine a nie napríklad v takej Barme.

Barma, dnešné Mjanmarsko, je známa ako krajina „žirafích“ žien. Názov možno znie exoticky, ale skrýva sa za ním utrpenie. Tieto ženy patria do kmeňa Padaungov. Obruče nosia nielen okolo krku, ale aj na predlaktiach a pod kolenami – tak, aby aspoň trochu mohli ohnúť koleno. Všetko to spolu váži niekoľko kilogramov ! Len náramok na krku váži priemerne 4-5 kg, niekedy až 22 kg. Postavy týchto žien sú zdeformované pod touto váhou, najmä kľúčne kosti a krk má dĺžku možno aj viac ako dvojnásobok priemeru.

Padaungovia patria k mongolským kmeňom. Počet krúžkov na krku ženy nevyjadruje iba „krásu“, ale aj postavenie ženy a jej rešpekt v rodine. Presný deň začiatku rituálu zakladania krúžkov určí šaman na základe horoskopických výpočtov. Pod každý nový krúžok, ktorý sa pridáva cca každé dva roky, sa vloží malá poduška, aby sa predišlo odraniu a bolesti. Tá sa potom časom vytiahne.

V niektorých kláštoroch či pagodách majú ženy zakázaný vstup. Nikdy totiž nesmú stáť vyššie ako muži a už vôbec nie mnísi. Správanie žien k mníchom, ktorí dodržiavajú celibát, má svoje presné pravidlá, napríklad sa ich nesmú dotknúť, ani podaním ruky.

Malé dievčatká a ženy predávajú na uliciach v klietkach množstvo vtáčikov. Prečo? Súvisí to s karmou. Kúp si vtáčika a daruj mu slobodu, vylepšíš si svoju karmu. Tieto spevavce sú dobre vycvičené, keď ich pustia na slobodu, vrátia sa k majiteľke. Naplní sa tým dvojaký osoh: vtáča dostane slobodu a majiteľka zarobí.

Ďalšie pravidlo: ženy by sa mali vydávať ako panny, predmanželský pohlavný styk oficiálne nejestvuje. Dievčatá pred svadbou sú hanblivé a zdržanlivé, i keď muži to na ne prirodzene skúšajú.

V Barme ľudia silno veria horoskopom

Astrológ rozhodne, či sa dvaja k sebe hodia alebo nie. Dokonca dátum svadby vyberá on. Preto tu je aj málo rozvodov, pretože manželia berú svoje spojenie ako zásah vyššej moci. Manželstvo môžu uzatvoriť ako osemnásťroční za prítomnosti troch svedkov. Môžu sa rozviesť a po rozvode má žena právo na polovicu majetku. Rozvedené ženy i vdovy sa môžu opäť vydať a na rozdiel od nás si nemenia pri zmene stavu meno.

Rodina je v tejto krajine prvoradá

Často žije pod jednou strechou široké príbuzenstvo. Od každého sa očakáva, že prispeje svojím dielom do domácnosti. Najväčšou prioritou, okrem tých, čo sa zasvätia kláštorom, je založiť si rodinu. Dieťatko sa oslavuje návštevami príbuzných, ktorí mu nosia dary. Meno dostane bábätko až počas roka. Vyberie sa takisto na základe astrológie pričom záleží na tom, v aký deň v týždni sa dieťa narodilo. Každý deň má totiž stanovené iné začiatočné písmená. Mimochodom, Barmčania majú do týždňa osem dní. Streda sa rozdeľuje na dva dvanásťhodinové dni – bohdahu a jahu. Na rozdiel od Číny alebo Indie narodenie dievčatka nie je o nič menším dôvodom na radosť ako narodenie chlapca. Dcéra totiž nezaťažuje rodičov povinnosťou dať jej veno. Skôr naopak, očakáva sa od nej, že sa o nich v starobe postará, kým synovia sa obyčajne sťahujú ku svojim svokrovcom. Priemerný vek Barmčanov je šesťdesiat rokov.

Ďalším tŕňom je tu politika. I keď je tu ako v každej totalitnej krajine absolútne bezpečne, o politike sa tu nehovorí. Tajná služba monitoruje obyvateľov i turistov.

Foto: Flickr / The Pope
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Značka MINI vyvinula dizajn vozidla vyšperkovaný novými kreatívnymi impulzmi, ktoré vylepšujú dôvod prvotriednej kvality v kompaktnej triede vozidiel.
pred 8 rokmi
Vo vzdelávacom projekte Hravo žiť zdravo sa deti budú učiť o správnych stravovacích návykoch a zdravšom životnom štýle.
pred 7 rokmi
Dievčenská punková skupina The Cubes, v ktorej za bubnami sedí Katka Knechtová, dokončila video ku svojmu prvému singlu.
pred 8 rokmi
Pražským A Banquet sa naskytla príležitosť, na ktorú iné kapely čakajú márne celú kariéru. Na ich debutovej doske sa bude podieľať Steve Albino.
pred 5 rokmi
Všetci fanúšikovia Agathy Christie sa konečne dočkali. Podľa Washington Postu nová kniha vynikajúco evokuje štýl samotnej Agathy Christie.
pred 7 rokmi
Exmanžel zosnulej speváčky Whitney Houston tak spravil v rámci dohody, ktorú uzavrel po marcovom zatknutí za šoférovanie pod vplyvom alkoholu.
pred 7 rokmi
Bratislavský koncert pri príležitosti 60. narodenín speváka sa uskutoční 5. decembra.
pred 7 rokmi
Štúdia dokazuje, že epilepsia a migréna majú spoločný genetický základ, keďže výskyt migrény je zvýšený len u ľudí, ktorí majú blízkych trpiacich epilepsiou.