Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Mjanmarsko - žirafie ženy a ich krajina

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 21.07.2013

Barma, dnešné Mjanmarsko, je známa ako krajina „žirafích“ žien. Názov možno znie exoticky, ale skrýva sa za ním utrpenie.
Mjanmarsko - žirafie ženy a ich krajina
Zdroj obrázku: Flickr
 

Možno mnohé ženy v modernom svete sa sťažujú na diskrimináciu a na to, že nie sú riadne docenené a nezaobchádza sa s nimi, ako by si zaslúžili. I keď sa s týmto názorom stotožňujem a myslím si, že je ešte veľa toho, čo sa môže pre ženy urobiť, na druhej strane ďakujem bohu, že žijem vo svojej krajine a nie napríklad v takej Barme.

Barma, dnešné Mjanmarsko, je známa ako krajina „žirafích“ žien. Názov možno znie exoticky, ale skrýva sa za ním utrpenie. Tieto ženy patria do kmeňa Padaungov. Obruče nosia nielen okolo krku, ale aj na predlaktiach a pod kolenami – tak, aby aspoň trochu mohli ohnúť koleno. Všetko to spolu váži niekoľko kilogramov ! Len náramok na krku váži priemerne 4-5 kg, niekedy až 22 kg. Postavy týchto žien sú zdeformované pod touto váhou, najmä kľúčne kosti a krk má dĺžku možno aj viac ako dvojnásobok priemeru.

Padaungovia patria k mongolským kmeňom. Počet krúžkov na krku ženy nevyjadruje iba „krásu“, ale aj postavenie ženy a jej rešpekt v rodine. Presný deň začiatku rituálu zakladania krúžkov určí šaman na základe horoskopických výpočtov. Pod každý nový krúžok, ktorý sa pridáva cca každé dva roky, sa vloží malá poduška, aby sa predišlo odraniu a bolesti. Tá sa potom časom vytiahne.

V niektorých kláštoroch či pagodách majú ženy zakázaný vstup. Nikdy totiž nesmú stáť vyššie ako muži a už vôbec nie mnísi. Správanie žien k mníchom, ktorí dodržiavajú celibát, má svoje presné pravidlá, napríklad sa ich nesmú dotknúť, ani podaním ruky.

Malé dievčatká a ženy predávajú na uliciach v klietkach množstvo vtáčikov. Prečo? Súvisí to s karmou. Kúp si vtáčika a daruj mu slobodu, vylepšíš si svoju karmu. Tieto spevavce sú dobre vycvičené, keď ich pustia na slobodu, vrátia sa k majiteľke. Naplní sa tým dvojaký osoh: vtáča dostane slobodu a majiteľka zarobí.

Ďalšie pravidlo: ženy by sa mali vydávať ako panny, predmanželský pohlavný styk oficiálne nejestvuje. Dievčatá pred svadbou sú hanblivé a zdržanlivé, i keď muži to na ne prirodzene skúšajú.

V Barme ľudia silno veria horoskopom

Astrológ rozhodne, či sa dvaja k sebe hodia alebo nie. Dokonca dátum svadby vyberá on. Preto tu je aj málo rozvodov, pretože manželia berú svoje spojenie ako zásah vyššej moci. Manželstvo môžu uzatvoriť ako osemnásťroční za prítomnosti troch svedkov. Môžu sa rozviesť a po rozvode má žena právo na polovicu majetku. Rozvedené ženy i vdovy sa môžu opäť vydať a na rozdiel od nás si nemenia pri zmene stavu meno.

Rodina je v tejto krajine prvoradá

Často žije pod jednou strechou široké príbuzenstvo. Od každého sa očakáva, že prispeje svojím dielom do domácnosti. Najväčšou prioritou, okrem tých, čo sa zasvätia kláštorom, je založiť si rodinu. Dieťatko sa oslavuje návštevami príbuzných, ktorí mu nosia dary. Meno dostane bábätko až počas roka. Vyberie sa takisto na základe astrológie pričom záleží na tom, v aký deň v týždni sa dieťa narodilo. Každý deň má totiž stanovené iné začiatočné písmená. Mimochodom, Barmčania majú do týždňa osem dní. Streda sa rozdeľuje na dva dvanásťhodinové dni – bohdahu a jahu. Na rozdiel od Číny alebo Indie narodenie dievčatka nie je o nič menším dôvodom na radosť ako narodenie chlapca. Dcéra totiž nezaťažuje rodičov povinnosťou dať jej veno. Skôr naopak, očakáva sa od nej, že sa o nich v starobe postará, kým synovia sa obyčajne sťahujú ku svojim svokrovcom. Priemerný vek Barmčanov je šesťdesiat rokov.

Ďalším tŕňom je tu politika. I keď je tu ako v každej totalitnej krajine absolútne bezpečne, o politike sa tu nehovorí. Tajná služba monitoruje obyvateľov i turistov.

Foto: Flickr / The Pope
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Skutočný príbeh štvorročného Coltona, ktorý po ťažkej operácii tvrdí, že bol v nebi, zatiaľ čo lekári bojovali o jeho život..
pred 4 rokmi
Svetoznámy Joe Satriani odpáli svoje gitarové majstrovstvo 14. októbra v bratislavskej Aegon Aréne NTC! Špičkový gitarista a multiinštrumentalista naživo predstaví publiku nový album „Shockwave Supernova“.
pred 8 rokmi
Škoda naďalej investuje do kvalifikácie svojich zamestnankýň a zamestnancov.
pred 9 rokmi
Okolo čokoládovej speváčky Kelis bolo v poslednej dobe úplné ticho. To sa ale tento rok zmenilo. Kelis vydala nový radový album, ktorému predchádzal obrovský tanečný hit
pred 7 rokmi
Slovenskí tvorcovia sa zúčastnia na projektoch Producers Network, Short Film Corner, ScripTeast asvojho tútora bude mať Slovensko aj v projekte európskej siete mladého filmu Nisi Masa.
pred 10 rokmi
V nasledujúcom článku na vás čaká veľké množstvo zaujímavých informácií o cvičení a to predovšetkým z technickej stránky.
pred 8 rokmi
Porsche 911 GT3 RSR je nový zákaznícky pretekársky automobil pre sezónu 2012.
pred 6 rokmi
Začiatkom mája 2013 vo vydavateľstve East West Promotion vyšlo oficiálne debutové CD s názvom „Posledný let“ kapely Ad acta, ktoré prináša hudobne aj textovo vyzreté dielo, založené na autorskej invencii levického skladateľa a gitaristu Petra Krišku.