Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Malta – dovolenka na divoko

Zdroj: © Server.sk, redaktor: red, pridané: 10.06.2012

Ak chcete poznať pravú Maltu, musíte sa jej poddať a pustiť sa do hľadania jej skutočného čara.
Malta – dovolenka na divoko
Zdroj obrázku: © Server.sk
 

Malý ostrov v Stredomorí, ležiaci neďaleko od Sicílie je pre väčšinu Slovákov nepoznaná dovolenková destinácia. Malta je samostatným štátom a od roku 2004 platným členom Európskej Únie, v roku 1964 získala nezávislosť od Británie. Skladá sa z troch ostrovov, hlavným je Malta (rozloha 246 km2), nasleduje menšie Gozo (rozloha 67 km2) a nakoniec mini ostrov Comino (rozloha 3 km2). Počet obyvateľov: 402 668. Mena je rovnaká ako u nás – euro. Hlavným mestom Malty je Valletta. Oficiálnym jazykom je maltčina a angličtina.
Malta Valetta
Ulice hlavého mesta Valletta sú cez deň naplnené turistami.

Vďaka dlhej a bohatej histórii plnej udalostí sa na Malte nachádza mnoho historických pamiatok. Hlavné mesto Valletta je zapísaná na zozname UNESCO Valetta bola vybudovaná rytiermi - Johanitmi, ktorí v roku 1565 ubránili Maltu pred tureckými vojskami, tejto bytike sa hovorí aj „posledná bitka krížových výprav“. Opevnenia, ktoré boli vtedy vybudované stoja dodnes. Ak vás zaujíma história, zájdite do múzea The National War Museum. Rovnako môžete navštíviť aj Prezidentský palác - Grand Masters' Palace vo Vallette, v ktorom sa dodnes konajú zasadnutia. Priestory paláca je možné navštíviť len počas neprítomnosti hlavy štátu. Súčasťou paláca je zbrojáreň (The Armoury), ktorá je prístupná verejnosti. Ak by vás nudili pamiatky, čas vo Vallette môžete stráviť aj nakupovaním, či ochutnávaním miestnych kulinárskych špecialít v jednej z množstva reštaurácii.
Malta
Grand Masters' Palace

Vďaka svojej stredomorskej polohe na jedálnom lístku nájdete množstvo rýb a morských špecialít, no Maltským typickým pokrmom je zajac. Vďaka blízkej polohe k talianskej Sicílii na ostrove nájdete aj veľa reštaurácii typu „pizza a pasta“. Domácim obľúbeným typickým maltským pokrmom sú aj slané koláčiky plnené syrom, alebo sladké figové a mandľové. K dobrému jedlu si môžete dopriať fľašu maltského vína, či ich miestny sladký alkoholický likér, ktorý vyrábajú v rôznych príchutiach, dokonca aj figovej.

Samotný ostrov Malta nie je veľmi úrodný, pôda je prevažne kamenistá, čo so suchým teplým podnebím nevytvára žiadne priaznivé podmienky pre poľnohospodárstvo. Práve ostrov Gozo je chýbajúcou zelenou časťou Malty. Na Goze sa pestuje mnoho plodín a vyrábajú sa tu typické maltské produkty – syr, džemy, olivový olej, či víno.
Malta
Typický maltský slaný koláčik plnený syrom.

Ak prvý krát prídete na ostrov, možno Vás zarazí pohľad na túto krajinu, ktorá naozaj na prvý pohľad pôsobí nevyspelo. Netreba však dať hneď na prvý dojem. Ak chcete poznať pravú Maltu, musíte sa jej poddať a pustiť sa do hľadania jej skutočného čara.
Malta
Promenáda sa ťahá zo Saint Julians až k hlavnému mestu Valletta.

Po prvé, zabudnite na vylihovanie na krásnej bielej pieskovej pláži a servis all inclusive. Ak máte toto v pláne, Malta pre Vás určite nie je vhodnou destináciou, aj keď takéto služby Malta ponúka, dovolenku by ste tak strávili v spoločnosti nemeckých alebo anglických dôchodcov. Úroveň hotelov na Malte sa každým rokom zlepšuje, aj napriek tomu nestačí za tou „štandardnou“ európskou, hviezdičkové hodnotenie hotelov nie je európske, ale maltské. Nájdete tu množstvo hotelov, cena závisí od polohy hotela, medzi najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie turistami vyhľadávané miesta patrí okolie v časti Sliema a Saint Julians.
Malta
Krásne čisté stredozemné more, ktoré obklopuje ostrov Comino.

Sliema má niekoľko prístavov, z ktorých premávajú výletné lode na ostrovy Gozo, Comino, či Sicíliu. Rovnako sa môžete nechať odviezť aj vodným taxíkom do hlavného mesta Valletta, alebo stráviť čas nakupovaním v obchodnej štvrti Sliemy. Saint Julians je obľúbený hlavne vďaka štvrti Paceville, kam sa chodia zabávať všetci turisti, ale aj miestni obyvatelia Malty. V Paceville sa nachádza množstvo diskoték a barov, ktoré sú otvorené každý deň. Aj keď v pondelok o desiatej sedíte v podniku sami, keď sa ručička priblíži ku polnoci, podnik sa zrazu naplní mladými ľudmi prahnúcimi po zábave. V podnikoch nájdete prevažnú časť študentov (ktorí trávia prázdniny na jednej z jazykových škôl) a každodenným pitím v baroch (ktoré je na Malte povolené od 17. roku) si užívajú slobodu bez rodičov. Druhým úradným jazykom na Malte je práve angličtina, vďaka ktorej na ostrov ročne prichádzajú tisíce študentov, ktorí sa v tomto jazyku túžia zdokonaliť.
Malta
Saint Julians ožíva práve v noci.

A akí sú samotní Malťania? Ťažko povedať, záleží na koho narazíte, ale prevažne sú to ľudia bez úsmevu, ktorí často pôsobia otráveným dojmom. Ktovie, či je to z toho náporu turistov, alebo každodenného života Malťana, žeby bol horší ako ten slovenský? Tak to určite nie. Jedna miesta prívetivá stará „domorodkyňa“ sa nám raz prihovorila cestou na ostrov Gozo. Aj keď bola veľmi zhovorčivá, v jej výraze chýbala radosť zo života. Okrem toho, že sa nám ponosovala, že na to, že má 63 rokov sa cíti zle, lebo denne vyfajčí krabičku cigariet, pochválila sa, že po odrobených 30 rokoch má veľmi slušný dôchodok. Ale koľko to je, slušnosť nám nedovolila opýtať sa. Stihla nám ešte povedať, že už 7 rokov sa nekúpala v mori, lebo na Malte veľmi páli slnko a nechce dostať rakovinu kože (rakovinu pľúc asi nepoznala). Ale s tým slnkom mala pravdu, ak pôjdete na Maltu, zaobstarajte si krém s minimálnym faktorom 30, inak sa môže stať, že počas sezóny si privodíte nepríjemné spálenie kože. Okrem iného sme mali skúsenosti aj s vedomým okrádaním zákazníkov, v jednom prípade nás predavač koláčikov oklamal o jedno euro, keď nám vedome zle vydal, v druhom prípade nám vedome v jednej lacnej reštaurácii naúčtovali o 90 centov viac. V oboch prípadoch to boli domáci Malťania. V ostatných podnikoch, kde pôsobil aj zahraničný personál sme sa s týmto nestretli.
Malta
Do roku 2011 boli pre Maltu typické tieto žlté autobusy, dnes ich už na ostrove jazdiť nenájdeme.

Doprava na Malte je kapitola sama o sebe. Po nedávnom prechode no nový systém dopravy, ktorý dali do správy známej dopravnej spoločnosti Arriva, sa Malta musela na dobro vzdať svojich povestných žltých autobusov. A tak staré autobusy nahradili nové, plne klimatizované, niektoré dokonca na ekologický pohon. Cestovanie na Malte sa tak stalo pohodlnejším a na druhú stranu aj nákladnejším. Najlacnejší lístok na autobus stojí 2,20 EUR a platí 2 hodiny. Lacnejšie cestovanie majú len legitímni obyvatelia štátu Malta. Kvalita niektorých ciest je naozaj katastrofálna, pre porovnanie so Slovenskom sme na tom oveľa lepšie. Za všetko môže aj nerovnosť celého ostrova a prílišný kopcovitý terén, na ktorom sú mestá postavené. Železnice by ste na Malte hľadali márne, jediná ďalšia doprava ktorá je možná, je lodná.
Malta
Gozo Ferry Channel - trajekt z ostrova Malta na Gozo.

Práve lodnú dopravu využívajú Malťania na prepravu z hlavného ostrova Malta na vedľajší ostrov Gozo. Trajek premáva 24 hodín denne približne v intervale 45 minút. Samotná plavba trvá 25 minút, a lístok stojí 4,60 EUR. Pri nalodení sa na Malte smer na Gozo palubný lístok nepotrebujete, stačí vám len nastúpiť na loď. Palubný lístok si zakúpite pri plavbe späť na hlavný ostrov. Dôvodom zrejme bude, že momentálne na Malte prebieha výstavba nového lodného terminálu. Malťania jednoducho nezaháľajú, na ostrove je naozaj rušno, hlavne čo sa týka stavieb a prestavieb komunikácii.
Malta
Prírodný úkaz, ktorý určite nevynechajte - Azure Window na ostrove Gozo, nezabudnite zostať na západ slnka.

Na ostrove Gozo sa nachádzajú zaujímavé kultúrne a historické pamiatky. Za zmienku stoja pozostatky stavby chrámu z čias 3000 rokov p.n.l. Suveníry a produkty vyrobené priamo na Goze nakúpite na miestnych trhoch, ktoré sa konajú v hlavnom meste Viktoria (po starom sa stále mesto volá Rabat). Ak vám neprekáža trocha túry, nenechajte si ujsť najvyšší výhľad z miestnych hradieb Citadela, kde nájdete aj niekoľko múzeí. Medzi prírodné úkazy, ktoré stoja za navštívenie na Goze patrí asi najviac Azure Window. Doprava na Goze je podobná ako na Malte, no autobusy nechodia v tak častých intervaloch, takže sa môže stať, že na autobus budete niekedy čakať aj trištvrte hodinu. Ak si neradi plánujete návštevu pamiatok a samotnú dopravu, vyskúšajte vyhliadkový autobus, ktorý stojí na tých najzaujímavejších miestach. Vyhnete sa tak zdĺhavému prestupovaniu. Vyhliadkový autobus jazdí aj na hlavnom ostrove Malta, kde má dve trasy. Cena denného lístku sa pohybuje okolo 15 Eur.
Malta Golden bay
Jedna z pieskových pláži na Malte - Golden bay.

Aj napriek tomu, že Malta je naozaj kamenistý ostrov, nachádza sa tam niekoľko pieskových pekných pláži, ktoré určite stoja za navštívenie. Medzi najznámejšiu patrí pláž v zálive Golden bay. Môžete tam pokojne stráviť celý deň, kľudne aj trénovaním kitesurfingu. Druhou najznámejšou je pláž Melliah bay, nasleduje Paradise bay, St. George’s Bay a ďalšie. Na ostrove Gozo je to Ramla Bay alebo Xlendi Bay.
Malta
Rybárske lode sú špecificky pomaľované, dodnes sa nich miestni rybári chodia loviť ryby.

Pri návšteve Malty si určite rezervujte ubytovanie dopredu, nefunguje tam nič na „blind“, čím skôr si ubytovanie rezervujete, tým ho máte lacnejšie. Ponuka hotelov je rôznorodá, tie najlepšie stoja najviac, práve vďaka svojim službám a polohe. Ak túžite po kľudnej dovolenke ubytujte sa skôr na ostrove Gozo, ak máte radi ruch, jednoznačne si zvoľte hlavný ostrov Malta. Väčšina hotelov ponúka ubytovanie bez stravy, prípadne príplatky za raňajky. Ceny v reštauráciach sú o pár eur vyššie ako u nás, samozrejme, všetko závisí od vášho výberu.
Malta
Na Malte sa jazdí v ľavo, na zábere sú nové autobusy.

Na Malte sa jazdí ako v Anglicku na ľavo, volant majú na pravo, takže by bolo asi zbytočné prenajímať si auto. Doprava funguje veľmi dobre, a navyše, na tak malom ostrove by bol prenájom auta zbytočný. Letisko sa nachádza v meste Luqa, ktoré leží vo vnútrozemí v južnej časti ostrova. Letisko je pomerne malé, aktuálne tam operuje domáci letecký prepravca Air Malta, ktorý má priame spojenie s Viedňou a Ryan Air, ktorý lieta k nám najbližšie do poľského Krakowa. Len z Viedne na Maltu trvá 2 hodiny 15 minút. Dopravu z letiska do hotela vám zabezpečia miestne autobusy, počas neskorého príletu / odletu môžete využiť taxík (jedna jazda vás vyjde na cca 20 EUR) alebo si jednoducho rezervujete dopredu prepravu priamo do a z hotela cez www.maltatransfer.com. Časový posun na Malte nie je.
Malta
Ak nie ste vegetarián, určite nevynechajte miestnu špecialitu.

Ak sa tam vyberiete, nezabudnite si pribaliť aj redukciu do zásuvky, opaľovací krém s vysokým faktorom, kvalitné slnečné okuliare a kopu optimizmus a radosti, ktoré budete rozdávať miestnym občanom.

Oficiálna stránka: www.visitmalta.com


 

24 obrázkov / Server.sk vám prináša fotogalériu zo stredomorského ostrovného štátu Malta.
Malta
Malta
Malta
Malta
Malta
Malta
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Fero
pred 7 rokmi
Ak chcete poznať pravú Maltu, musíte sa jej poddať a pustiť sa do hľadania jej skutočného čara. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/malta-dovolenka-na-divoko/

Vyzera to lakavo :) kolko stoji letenka?

 

Diskusné príspevky (12)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
dá sa tam ísť aj zo Sicílie, premáva tam trajekt. takže môžeš dať dva v jednom.
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Pekný článok.
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Žijem tu už pol roka a moje skúsenosti z Malty sú takmer iba negatívne! Malta je krajina obyčajných klamárov a podvodníkov, presne ako sa to spomína v článku. Angličtina je druhým oficiálnym jazykom na ostrovoch, lenže drvivá väčšina ju buď neovláda perfektne, alebo ju hovorí s takým silným maltským prízvukom, až vám z toho príde zle. Podotýkam, že všade počujete výhradne iba maltčinu, takže rýchlo vytriezvete zo sna o výbornom ovládaní angličtiny! Čo sa ubytovania týka - bývam už v treťom byte, ten posledný nestojí za reč rovnako ako tie predchádzajúce. Malta je suverénne najhoršia destinácia z tých, ktoré som doteraz navštívil. Neustály hluk kamkoľvek sa pohnete, miesto na kľud a relax neexistuje. Možno ostrov Gozo, lenže aj tam je teraz obrovské stavenisko a okrem toho je to obyčajná diera. Kvôli neexistencii ústredného kúrenia je v zimných mesiacoch neúnosná zima, v bytoch býva 8 stupňov! Ľudia kúria všetkým, čo prináša teplo - klíma, krb, radiátory, avšak nič nestačí, pretože akonáhle zariadenie vypnete, do 5 minút je opäť 8 stupňov. Je úplne bežné, že ľudia vysedávajú v bytoch/domoch v zimných bundách, čiapkach a rukaviciach. Ja som mal dvojité pyžamo a dve extra deky, no stále mi bolo chladno. Malťania sa vyhovárajú, že ich stavebný materiál z vápenca prepúšťa vlhkosť, no ak som im vysvetlil, že budovy sa dajú aj zatepliť, tak mi jednoducho nerozumeli. Staršie budovy majú okná s jedným sklom, dvojsklom disponujú iba novostavby, lenže všetky majú posúvacie okná a dvere, ktoré takmer vôbec netesnia, z toho teda pramení strata tepla a... vznik pliesne. Áno, na Malte všade úraduje plieseň, domáci ju vnímajú ako bežnú spoločníčku, ktorá patrí k ich životu. (...) Malťania sú okrem toho vcelku humusný národ, všade sú odpadky, ulice sa čistia možo raz za rok, keďže som sa s tým ešte nestretol :-). V reštike som ešte nebol a veru žiadnej ani nedôverujem, stačí mi pohľad zvonku.
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
S jazdeným problém nemám, spočiatku to však bolo horšie, keďže som dodržiaval pravidlá, z čoho pramenil aj jeden malý incident. Malťania sú všeobecne mizerní a neskúsení vodiči. Ľudia sú v neustálom strese, napriek tomu, že sú to také maličké ostrovy, vždy sa ponáhľajú a vytrubujú. Apropo, je úplne bežné, ak sa klaksón používa aj o tretej v noci! Vodiči, resp. ľudia vo všeobecnosti sú veľmi neohľaduplní, často mám pocit, že svoju frustráciu si liečia ubližnovaním druhým. Strava, myslím teda ich špeciality, sú mastné a nekvalitné. Teraz už viem, prečo majú ľudia problémy s nadváhou... Treba tiež spomenúť, že Malťania sú mimoriadne lenivý národ a sú jednotkou vo vymýšľaní zbytočností a rôznych gýčov. Reklamné šoty vás upozorňujú na bohatú históriu Malty, no verte mi, okrem zopár kúskom skál, ktoré majú 5000 rokov, sú to stavby 18. a 19. storočia. Jediným pozitívom je čistá voda v mori (aj keď pláže sú mizerné) a zaručené teplo - v lete! Rada na záver - ak sa dostanete na Sicíliu, odskočte si aj na Maltu... na jeden deň ;).
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Fíjha, ako dobre si nám to tu okomentoval.... mám skôr taký pocit, že si bol akurát riadne v tej chvíli nazúrený... na Malťanov... :-) ale vidno, že si to písal zo srdca. To s tou zimou som aj ja počula, že ide naozaj až do kosti. Apropo, bol si už niekedy v Tunise alebo Egypte? Tam je to o s hygienou a čistotou o dosť horšie. Cítiť z teba, že si v riadnom z strese z Malťanov, mal si prísť na dovolenku na SK, akurát tu máme tropické teploty, more síce nemáme, ale zato máme krásne zelené lesy, po ktorých sa ti na Malte musí riadne cnieť :-)
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Áno, máš pravdu, bol som nazúrený, lenže sa to vo mne nahromadilo za 6 mesiacov, ktoré tu už trávim. Nespomenul som toho ešte veľa, napr. voda z vodovodu nie je pitná, zhrdzavela kanvica, na severe zase odsoľujú vodu z mora a nedá sa piť, taká je slaná. Polieval som ňou rastlinu a vyzerá biedne, čo to potom narobí so žalúdkom...? Ľudia s alergiou a respiračnými chorobami by sa Malte mali oblúkom vyhýbať. Vzduch je horúci a prašný, ovzdušie je silne znečistené. V Tunisku ani v Egypte som nebol, moslimské krajiny ma nepriťahujú. Malta sa však nachádza v EÚ, tak som od nej čakal viac. Najviac ma však nahneval fakt, ako sa Malta prezentuje, človek má pocit, že je to raj, lenže nie je. Vraj je to raj pre dôchodcov... v zime človek mrzne, v lete je horúco. Veľa miest sa výrazne podobá cigánskym osadám na Slovensku, neupravené okolie, múry sa stavajú poskladaním kameňov, pri silnejšom vetre sa rozsypú :D. Potraviny sú drahé, mlieko stojí bežne 1-1.10 eur, rybie prsty 6.5 eur! Ešte šťastie, že je tu Lidl, ceny sú síce o niečo vyššie ako na Slovensku, ale stále fajn. Lidl má 5 predajní a praskajú vo švíkoch ako nikde inde! Ani sa nečudujem :) Nájom od 450 do X eur, bežná suma je 550 eur. Pozor, v tom nie sú elektrina a voda, v chladných mesiacoch 100 eur mesačne!! Ľudia predstierajú pohostinnosť, milí nie sú ani náhodou, neustále klamú. Na Slovensko sa už veľmi teším a sem sa už pravdepodobne nikdy nevrátim.
Fotografia
PYRANHA
pred 7 rokmi
Tak na čo si tam išiel, keď sa ti tam tak nepáči? Čo píšeš o nájme sa mi nezdá, jedine ak bývaš v super lokalite v novom apartmáne, inak viem, že tam stojí nájom normálneho bytu od 250 EUR, cena sa ďalej vyvíja od lokality a veľkosti... Ty si mal zrejme naozaj smolu vo všetkom, myslím, že to tam nie je až také zlé. Ceny niektorých potravín na Malte sú dokonca nižšie ako na SR, takže zbytočne strašíš, u nás nekúpiš normálne plnotučné mlieko lacnejšie ako 1,10, samozrejme, ak nenakupuješ poľské výrobky v Lidli. Čo je drahšie na Malte sú ovocie a zelenina. A to s tými cigánskymi osadami nemôžeš myslieť vážne... ? Na Malte je veľa arabov, veď je to kúsok od Afriky - Lýbie a Tunisu. A čo tam vlastne robíš? V akej oblasti tam pracuješ?
Fotografia
Maja
pred 4 rokmi
Tak ja už idem 3 x na Maltu, pretože po 2 navštevach som stale nestihla prejsť všetky miesta ,ktore stoja za pozretie. Ludia ktory boli so mnou pred rokom chcu isť znova.... Nemyslim si že je to zla krajina, treba len vedieť dopredu kam ideš a ako tam ludia žiju, ...najdôležitejšie je mať v sebe optimizmus, ten je hybnou silou každej zabavy. Kludne by som tam dokazala žiť... Držte sa hesla : Očakavaj menej, dostaneš viac ! :-)
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Pred týždňom sme sa tiež vrátili z Malty, konkrétne z ostrova Gozo. Vôbec sme neboli až takí sklamaní. a už vôbec sme na Malte nevideli žiadne cigánske osady. A okrem toho tiež si myslím, že čo sa týkalo jedla, tak mnoho potravín vychádzalo lacnejšie ako u nás alebo o niečo drahšie. Voda to bolo niečo iné, ale musím povedať, že na to sme boli upozornení skôr. a okrem toho, nie každý človek na Malte je negatívne naladený. My sme sa stretli aj s negatívnymi, ale oveľa častejšie pozitívnymi reakciami. Aj keď chcem podotknúť, že teda väčšinu času sme strávili na Goze (konkrétne Xlendi bay, či Viktória)
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Ak budes zit na Malte tak zistis, ze medzi Gozo a Maltou je obrovsky rozdiel. Dokonca samotni Maltania povazuju Gozo za unik z krutej reality. Takze tieto postrehy patria skor pod nadpis "Gozo - dovolenka na divoko". A spoznat krajinu za 7-14 dni zatial nikto nedokazal, urcite nie na plazi. Mimochodom, Xlendi bolo dnes sfuknute zaplavami.
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
very informative
Fotografia
kika
pred 7 rokmi
lutujem toho cloveka ktory napisal tento predlhy negativny komentar, pretoze ten evidentne nebude stastny nikde. Myslim si ze zivot na Malte je daleko pohodovejsi a prijemnejsi ako na Slovensku....vacsinu roka krasne pocasie a teplo...ceny zrovnatelne s tymi na Slovensku, suhlasim ze ovocie a zelenina su drahsie rovnako ako maso...tiez netusim kde byval lebo Maltania byvajuci v oblasti St Julian´s , Sliema rozpravaju aj medzi sebou po anglicky ...tak neviem s kym sa stretaval a koho pocul. Na Malte je minimalna nezametnanost a nepracuje naozaj len ten kto nechce..chudobu v nasom ponimani tu nemaju....
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Piatkový koncert electroswingovej legendy Parov Stelar Band v bratislavskej AEGON aréne Národného tenisového centra (NTC) sa začne už o 18.30.
pred 7 rokmi
Album, ktorý obsahuje dovedna 15 skladieb, sa na trh oficiálne dostane 21. mája.
pred 8 rokmi
Film, ktorý v divákovi zanecháva dojem oslavuje v tomto roku tridsať rokov.
pred 8 rokmi
Na See Rock festivalu sa počas letných mesiacov predstavia aj Roxette, Joe Cocker, Zucchero, James Blunt, Sunrise Avenue, Bryan Adams, Wir sind Helden a Culcha Candela.
pred 7 rokmi
Nový pohľad na mestskú dopravu budúcnosti.
pred 5 rokmi
V týchto dňoch vychádza kniha Paríž, netradičný cestovateľský sprievodca, od autorky a blogerky Ľubice Šedivej, ktorú vydalo vydavateľstvo CPRESS.
pred 6 rokmi
Pieskovisko je síce miesto bezpečné pred autami a pádmi, ale na druhej strane sa v ňom skrýva množstvo parazitov.
pred 8 rokmi
V každom ohľade veľká trieda ...