Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Lásky v Lisabone (2. časť) - Sedem pahorkov

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 14.02.2014

Hovorí sa, že je jedno, do ktorej starej“ električky v Lisabone nasadnete, vždy je to veľký zážitok. Tá najobľúbenejšia má však číslo 28.
Lásky v Lisabone (2. časť) - Sedem pahorkov
Zdroj obrázku: © Server.sk/pb
 

Lásky v Lisabone (1. časť)

Ak sa chcete s mestom zoznámiť ešte skôr, ako sa rozbehnete po jeho uliciach, je vašim šťastným číslom 28. Lisabon totiž ešte stále jazdia staré električky, do ktorých, keď nasadnete (na sedenie majú 20 miest), divíte, ako je možné, že ešte stále fungujú. Niektoré majú až 70 rokov. A hoci sa stále častejšie ozývajú hlasy na ich zrušenie, je to momentálne tá najväčšia turistická atrakcia v neste.

Hovorí sa, že je jedno, do ktorej starej“ električky v Lisabone nasadnete, vždy je to veľký zážitok. Tá najobľúbenejšia má však číslo 28 a spoza jej okien uvidíte nádherne to najdôležitejšie zo starého mesta. Ak sa rozhodnete iba previesť, jeden okruh trvá zhruba hodinu a okrem prehliadky mesta je to častokrát ťažký adrenalín. To vtedy, keď sa električka šplhá úzkymi ulicami do kopca, pričom niektoré sú tak úzke, že je tam iba jedna jediná koľaj.
LIS_02_05
Lisabon

Je iba na vás, či sedíte v električke celý čas a spoznávate miesta, na ktoré sa následne vyberiete pešo (my sme to urobili tak), alebo či vystúpite na miestach, ktoré sa vám páčia, pokocháte sa výhľadmi na dolné mesto, jedinečnou architektúrou domov v úzkych uliciach, prípadne si dáte kávu v niektorej kaviarni. V tomto prípade môžete električkou číslo 28 spoznávať staré mesto celý deň. Ideálne zvlášť pre tých, ktorý majú problém s chodením.
LIS_02_02
Lisabon

Lisabon je totiž mestom siedmych pahorkov a preto nie je nič nezvyčajné, že sa ním potulujete doslova chvíľu hore a potom zas dole kopcom. Pre niekoho to môže byť únavné a v letných horúčavách to môže byť neznesiteľné. Električka je dobrým riešením, teraz, v januári boli úplne prázdne. Opakujem, že na jazdu električkou platí celodenný lístok, ktorého cena je 6€, jedna samostatná jazda stojí 0,50 centov.
LIS_02_04
Lisabon

Pešiu prechádzku mestom však nemožno vynechať. Okachličkované domy, úzke ulice, stúpenie do kopcov a schádzanie z nich, jedinečné štvrte Alfama, Baixa, Anjos, Rato, či Graca. Každá jedinečná a neopakovateľná na pohľad.
LIS_02_12
Lisabon

Na pešiu prehliadku mesta sme si nechali jeden deň a trochu sme sa nachodili, pričom aj tak sme nestihli všetko, čo sme mali v pláne. Zážitky to však boli obrovské. Začali sme cestou na stanicu metra Santa Apolónia a odtiaľ sme sa miernymi kopcami štverali práve do štvrte Graca na Fera Da Ladra, najväčší blší trh v meste. Bol naozaj obrovský, aj keď priznávam, že išlo skôr o starinu, než o nové veci. Miesto má však jedinečný nádych a treba to zažiť. Niekde uprostred je navyše umiestnená malá krytá tržnica, kde si môžete dať kávu, nabrať dych, nakúpiť ovocie a miestne výrobky od sardiniek (v konzerve), cez syry, víno, až po tradičný višňový likér.
LIS_02_13
Lisabon

Nenáročnou prechádzkou (aj keď so stúpajúcimi a klesajúcimi rozdielmi) prídete ku Castelo de Sao Jorge, hrad sa týči nad mestom a ponúka nádherný výhľad naň. Cestou sa však určite pristavte na Miradouro De Santa Luzia, z môjho pohľadu najkrajší výhľad na strechy domov štvrte Alfama a na rieku Tejo. To je to miesto, kde som našiel dozrievajúce mandarínky a chcel som tam ostať navždy. Ohromný zážitok. Hneď tam môžete nasadnúť na električku a zviesť sa kúsok do mesta.
LIS_02_08
Lisabon

Spodnú a vrchnú časť mesta spájajú špecifické uličky, ale na to, aby ste zdolali tieto prevýšenia, môžete použiť lanovky, alebo výťah. Ten je naozaj svojský. Spája dolné mesto na Rua De Santa Justa so štvrťou Chiado. Otvorili ho v roku 1901 a naprojektoval ho Raoul Mesnier de Ponsar, žiak svetoznámeho Alexandre Eiffela. A ako uvidíte na mieste, Eiffel bol pre Ponsara silným vzorom. Je voľne stojaci a premávajú v ňom dve kabíny, z ktorých každá pojme 25 ľudí. Na vrchu sú dve rozhľadne. Ak vám stačí tá vo výške 32 metrov, máte jazdu v cene celodenného lístka na dopravu. Pešo sa však môžete po točitých schodoch vyštverať ešte vyššie. Vtedy stojí lístok 5€. Pod vami sa však rozprestrie nezaplatiteľný výhľad na Lisabon. Táto atrakcia stojí za to.
LIS_02_09
Lisabon

Späť sa môžete zviesť opäť výťahom a pokračovať v potulkách po meste. Ešte väčším zážitkom je však káva v kaviarni, ktorá spája výťah so štvrťou Chiada. Krátky oddych na načerpanie energie pred ďalšou prehliadkou. Popod kopuly priľahlej katedrály sa dostanete do štvrte Chiada a prechádzka jej ulicami a námestíčkami je veľkým umeleckým zážitkom. Ako by ste sa dostali do úplne inej doby. V obchodíkoch nájdete úplne iné suveníry, ako dolu v meste a táto časť Lisabonu má úplne inú, umeleckejšiu atmosféru. Ulicami Chiada zídete úplne pohodlne späť do dolného mesta, až na Praca dos Restauradores (metro Restauradores).
LIS_02_10
Lisabon

LIS_02_11
Lisabon

Tu, hneď vedľa Palácio Foz (turistickej kancelárie) môžete nastúpiť do lanovky Elevador da Glória. Je to jedna z troch lanoviek, ktoré spájajú dolnú a vrchnú časť mesta. Každá jedna je niečím špecifická. „Glória“ je turistom ponúkaná najčastejšie a priznávam, že je jediná, ktorú sme stihli. Tie zvyšné sú dôvodom, pre ktorý sa oplatí do Lisabonu vrátiť. Tieto lanovky sú známe aj z filmu, ktorého názov dal meno aj môjmu bedekru. Na hornej stanici Rua de Sao Pedro de Alcantara je nádherná vyhliadka. Či dolu o mesta prejdete pešo, alebo sa zveziete späť lanovkou, je iba na vás. Jedna jazda stojí 3,60, platí však na ňu celodenný lístok.
LIS_02_06
Lisabon

My sme sa dolným mestom prešli pomedzi obchodíky a kaviarne na Praca de Comercio, veľké štvorcové námestie na brehu rieky Tejo. Tu sa diali veci /(v minulosti) – vítali sa tu hostia, ktorí priplávali po mori, upaľovalo sa tu, ale tiež sa tu konali býčie zápasy. Do roku 1755 tu stál kráľovský palác. Od mesta na námestie prejdete popod pompézny oblúk Arco Triunfal. Po rozľahlej ploche prejdete až k širokému schodisku k rieke Tejo. Výhľad je famózny. Prístavisko trajektov, ale tiež most 25. augusta a socha Krista na druhej strane rieky. Nečudo, že táto časť mesta sa stala obľúbeným miestom, na ktorom sa stretávajú mladí ľudia. Priamo na námestí môžete nasadnúť na električku číslo 15 a zviesť sa do historickej štvrte Belém.
LIS_02_21
Lisabon

Neodvážim sa nejako koketovať s históriou, pretože na jej aspoň trochu dôslednejšie odhalenie by bolo treba v Lisabone stráviť pár dní navyše, ale určite si v meste vyhraďte časť na prehliadku štvrte Belém. Je trochu od ruky a na cestu z centra použite buď električku číslo 15, alebo ešte lepšie vlak. Keby ste si ju chceli prezrieť dôkladne, aj so vstupmi do pamiatok, vyčleňte si na to rovno ďalší deň.

Pre mňa osobne bol najväčším zážitkom v tejto štvrti Torre de Belém na brehu rieky Tejo. Baštu začali stavať v roku 1515 a dodnes je považovaná za jeden zo symbolov Lisabonu (kedysi slúžila na obranu mesta). Prezrieť si môžete aj z vnútra, už však samotný pohľad na tento monument z vonku je veľkým zážitkom.

Prechádzkou po Beléme natrafíte na všetko, čo táto štvrť ponúka, od samotnej veže, cez neopísateľnú monumentálnu budovu kláštora svätého Jeroníma, pamätník Padrao dos Descobrimentos pripomínajúci časy najslávnejších portugalských moreplavcov a objaviteľov, až po niekoľko múzeí.

Lásky v Lisabone (1. časť)

Oficiálna turistická stránka mesta Lisabon: http://www.visitlisboa.com/
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ponúkame Ti vysokovibračné výživové doplnky a t...
Výroba sedačiek na mieruVykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Hľadáme partiu stolárov
Hľadáme do novootvoreneho Hotela v Senci manažé...

395.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 1 izba, rozloha 48 m2, novostavba
153.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 18 m2
53 000.00 €
Na predaj záhrada, rozloha 500 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Spoločnosť Qoros otvára svoje prvé európske autorizované predajné a servisné centrum v Bratislave prostredníctvom spoločnosti AutoBinck.
pred 15 rokmi
V rámci obnovy modelového radu Citroen uviedol nový model C3, ktorý v ponuke vymení populárne Saxo.
pred 4 rokmi
Tvrdí to britská charitatívna organizácia Action on Hearing Loss, ktorá v tejto oblasti realizovala prieskum na vzorke tisíc ľudí.
pred 3 rokmi
Mimozemská rasa tvrdým útokom zasiahne Zem, a nevie ju poraziť žiadna zo svetových armád. Podplukovník William Cage, ktorý sa nikdy nezúčastnil ani jedinej bitky, je náhle degradovaný a následne bez prípravy nasadený do takmer samovražednej akcie.
pred rokmi
Jedného dňa sa nevinná hra červenovlásky Mel s citmi mužov zmení na skutočnú drámu.
pred 4 rokmi
Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu dalajlámu a ponúkať dieťaťu potravinu aj naďalej s vytrvalosťou bežca triatlonu.
pred 6 rokmi
Ľudia pri pohľade na atraktívne osoby v reklamách prestávajú rozmýšľať a často konajú iracionálne.
pred 5 rokmi
Mercedes-Benz SLS AMG GT ponúka zvýšený výkon pre väčšiu vášeň za volantom.