Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kráľovský Krakov

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 21.07.2014

Sú štyri dni na poľský Krakov veľa, alebo málo? Je to ideálny počet dní, počas ktorých sa dá spoznávať rôznorodá história, objavovať prírodné krásy, relaxovať i nakupovať. Budú to dni bohaté na zážitky.
Kráľovský Krakov
Zdroj obrázku: © Server.sk/pb
 

Keď prišlo pozvanie na spoznávanie Krakova, aby sme ho ešte viac priblížili slovenskému návštevníkovi, neváhal som. Krakov je kráľovské mesto, mnohými považované za vôbec najkrajšie mesto v Európe. Dlhé roky som žil iba 100 kilometrov od tohto klenotu, no nikdy som sa tam nevybral. Tejto ceste sa teda nedalo odolať. Výprava za poznaním, že Poľsko nie sú len výhodné nákupy, ale tiež miesto plné nezabudnuteľných zážitkov.

Keď som načal trhy, začnime nakupovaním. Hoci sa do Krakova dá pohodlne dostať lietadlom z Viedne, pre Slováka je to praktickejšie (a ak ich ide viac, aj výhodnejšie) autom. Hranicu som prekročil na severe v Trstenej, po pár kilometroch som míňal opustený trh v Jablonke. Nebol ten správny deň. Stánky, ktoré tam stoja od deväťdesiatych rokov minulého storočia sú tam však stále. Trh funguje každú stredu a stále je vraj hojne navštevovaný.

Kedysi sa do Poľska vyrážalo za nákupmi a hoci to už zrejme nie je dominantný dôvod cestovania k našim severným susedom, uznávam, že nakupovať sa u nich stále oplatí a je to aj vizuálny zážitok. A je úplne jedno, či navštívite niektorú z obchodných galérií, alebo sa túlate po obchodíkoch v centre mesta. Nákupných centier je v Krakove požehnane, väčšina je blízko seba v centre mesta a sú dosť podobné tým našim. Keď už máte cestu istú, oplatí sa nakupovať cez internet (je to lacnejšie) a tovar si nechať poslať do pobočky obchodu v niektorom z nákupných centier. Dodávka je väčšinou zadarmo, zabijete dve muchy jednou ranou a ušetríte. Ja som tak riešil poriadny balík s hudbou a filmami, ktorá sa dá na poľských weboch nakúpiť lacnejšie, ako u nás a zadarmo mi ju doručili do pobočky obchodnej siete. Ušetril som obrovské poštovné, čo by ma zásielka stála na Slovensko a pri prechádzkach mestom som si zásielku vyzdvihol.

K nakupovaniu hádam ešte toľko, že ak sme obdivovali, čo všetko je možné dostať v poľských potravinových obchodoch, minimálne vizuálny zážitok je to dodnes. Vo veľkom supermarkete sa dajú stráviť aj dve hodiny a stále je čo obdivovať. Sortiment je ohromujúci. Supermarket si treba nechať na koniec, pred návratom do hotela, aby sa ťahanie s ťažkými taškami zbytočne nepredlžovalo.
Krakov 07
Poľské trhy a poľské stánky sú stále pastvou pre oči.

V uličkách Starého mesta sa dá ešte stále objaviť obchodná atmosféra z deväťdesiatych rokov, aj keď klasické poľské obchody už vytláčajú svetové značky, ale kantor na výmenu peňazí, chutné lody (zmrzlinu), či tradičnú a bezkonkurenčnú zapiekanku nájdete stále hádam v každej ulici. A potešiteľné je aj to, že ak chcete ochutnať pravú poľskú kuchyňu, v meste je stále dosť klasických poľských reštaurácií a aj napriek tomu, že sa môže zdať, že na krakovskom Hlavnom námestí dominuje talianska kuchyňa, tak tradičné „holúbky“ – plnený kapustný list, kašanku – jaternicu, pirohy, či kačku po krakovsky, alebo tradičný žurek nájdete v každej chvíli. Treba vyskúšať, poľská kuchyňa je skvelá.

Z Bratislavy sa dá do Krakova dostať pohodlnou jazdou s niekoľkými prestávkami za šesť hodín. Pokiaľ vás na ceste nezastaví mýtny domček, za cesty sa neplatí, spoplatnené sú diaľnice a systém funguje podobne ako v Chorvátsku. Ráno som vrazilia popoludní som už obdivoval krásy soľnej bane vo Wieliczke. Jedna z vecí, ktorú treba pri návšteve Krakova určite vidieť. Wieliczka je v podstate súčasťou mesta, aj keď tamojší obyvatelia by ma asi udupali za túto vetu, ale v podstate ste už v Krakove a od centra je to nejakých 10 kilometrov. Prehliadky sa konajú so sprievodcom, buď v poľštine, alebo v iných jazykoch. Slovenčina medzi nimi nie je.
Krakov 01
Soľná baňa vo Wieliczke.

Prehliadka trvá tri hodiny a je fascinujúca. Nie je tam ani zima, ani teplo, sprievodkyňa bola fanatička a podala famózny výklad. Najskôr zbehnete štrnásť poschodovou šachtou do podzemia a potom začína excelentná výprava za dolovaním soli, ktorá bola svojho času doslova najsilnejším platidlom. Objavenie, spôsoby dolovania, tragédie, záplavy a od tohto roka napríklad už aj 5D kino, ako najnovšia atrakcia sú skvelým zážitkom. Na konci môžete utratiť peniaze v obchodoch, kde kúpite klasické darčeky od magnetiek po rôzne ochutené soli (sú fakt božské), alebo môžete relaxovať v podzemnej reštaurácii s tradičným poľským jedlom. Zážitok akým je kaplica zo soli s najväčším soľným lustrom na svete, to je neuveriteľné. Kopalnia soli vo Wieliczke zaberie čas i energiu. Rátajte s dobrými štyrmi hodinami pod zemou a len samotné zdolanie schodov na začiatku exkurzie dá zabrať. Zážitok je o však veľkolepý.
Krakov 02
Soľná baňa vo Wieliczke.

Či nájdete ešte energiu na niečo ďalšie, je po ceste zo Slovenska a prechádzke podzemím iba na vás. Ja som si skočil po spomínaný balíček do nákupnej galérie a ubytoval som sa v hoteli v štvrti Podgórzie. Relaxoval sme v bazéne s výhľadom na mesto. Hotel Qubus má fantastickú polohu na brehu Wisly, vlastnú loďku, ktorá vás povozí po rieke, štvrť Podgórze začína pár metrov od hotela, židovský Kazimierz na druhej strane Wisly, stačí prejsť cez most a do starého mesta sa pohodlne dostanete električkou, ktorá má zastávku pár krokov od hotela. Personál je milý, hotel patrí do siete vychýrených poľských hotelov a v reštaurácii si dáte tak medzinárodnú, ako aj poľskú kuchyňu. Ideálna voľba.
Krakov 03
Fabrika Oscara Schindlera so stálou expozíciou Čas okupácie – silné emócie.

Podgórzie spomínam zámerne, pretože práve tam som začal druhý deň. Neďaleká fabrika Oscara Schindlera musí byť cieľovou stanicou jednak pre milovníkov Spielbergovho filmu a jednak pre milovníkov histórie. Je to zhruba dvojhodinová prehliadka, ktorá má s fabrikou ako takou už pramálo spoločného. Na druhej strane však je tu stála výstava Krakov – Čas okupácie, ktorá návštevníka prevedie kompletným obdobím od začiatku okupácie, vzniku getta, vyvražďovania Židov, až po oslobodenie. Extrémne emócie, vzhľadom na to, že všetko je podporené video sekvenciami, zvukovými záznamami, dobovými predmetmi. Ešte teraz mám zimomriavky a pre mňa, jednak ako pre milovníka spomínaného filmu, tak tiež niekoho, kto sa zaujíma o dané obdobie, to bol najsilnejší zážitok. Dve hodiny na prehliadku sú tak akurát, ale priznám sa, že momentálne mám chuť sa tam znova vrátiť.
Krakov 04
Fabrika Oscara Schindlera so stálou expozíciou Čas okupácie.

Cestou na električku do Starého mesta sa nedá minúť Námestie hrdinov getta, na ktorom dnes stoja stoličky, ktoré symbolizujú dobu. To je to miesto, kde sa rozhodovalo o osude Židov. Najväčšie emócie z toho miesta cítiť podvečer. Podgórze je to miesto, kde začínalo getto a niektoré základné kamene tam nájdete dodnes.
Krakov 05
Námestie hrdinov getta – tu sa rozhodovalo o osude Židov.

Električkou sa dá veľmi pohodlne dostať do centra mesta (lístky sa kupujú priamo v električke, väčšinou je tam však iba jeden automat a je to dosť nepraktické, zvlášť, ak nemáte skúsenosť a svojou nevedomosťou zdržiavate ostatných). Centrum mesta, to je hlavne Hlavné námestie, s radnicou, radničnou vežou a krytým trhoviskom Sukiennice, kde určite kúpite čokoľvek, čo by ste si z Poľska chceli priviesť.
Krakov 06
Hlavné námestie a nesmrteľné Sukiennice.

Jedinečnú atmosféru dokresľujú davy ľudí. V okolitých uličkách, z ktorých väčšina má nejaký historický význam, alebo je súčasťou nejakej kráľovskej, či pápežskej cesty, vládne väčší pokoj a je tam taká menej hektická atmosféra, ktorá viac pripomína minulosť. Prehliadka starého mesta vám kľudne zaberie polovicu dňa.
Krakov 10
Stánky na hlavnom námestí plné jedla, suvenírov a neopísateľnej atmosféry.

Podvečer som sa vrátil na hotel, nezdržal som sa tam však dlho. Vyparkovali sme auto a odviezli sme sa pár kilometrov do obrovského aquaparku, kde som strávil dve posledné hodiny pred záverečnou. V pohode sa tam však dá stráviť celý deň. Plavecké bazény, vlny, divoká rieka, lezecká stena a mnoho, mnoho ďalších atrakcií. Ceny sú nižšie ako u nás a zábava nekonečná.

Tretí deň začal plavbou loďou po Wisle. Od hotela, až pod Wawel, z rieky je na túto dominantu mesta krásny pohľad a keďže nepatrím medzi tých, ktorí by mali nutkanie objavovať ju aj z vnútra, odškrtol som si ďalšiu atrakciu. Ak chcete nahliadnuť dnu, rátajte s minimálne dvoma a viac hodinami. Podľa turistických sprievodcov je tam čo obdivovať a objavovať a v podstate miestni dosť krútili hlavami, keď som neprejavil záujem o komplexnú prehliadku.
Krakov 09
Wawel – ak neplánujete kompletnú prehliadku, najkrajší pohľad na túto dominantu Krakova je z rieky Wisla.

Ja som zamieril do židovskej štvrte Kazimierz, kde už síce žije iba pár Židov, ale dbajú na to, aby tu ostalo aspoň trochu dávnej atmosféry. A nepochybne sú miesta, ktoré dávnu dobu pripomínajú a dodnes sú úžasné. Prechádzať sa ulicami Kazimierza je silným zážitkom a to ani nemusíte navštevovať synagógy. Uličky tejto časti majú neopísateľnú atmosféru. A práve tam, na Novom námestí vraj kúpite najlepšie zapiekanky v meste. Fakt je, že boli úžasné a stánky s nimi sú otvorené nonstop.
Krakov 11
Osvienčim – brána, ktorou prechádzali Židia, väčšinou rovno na smrť. Nápis Práca oslobodzuje – cynizmus, z ktorého mrazí.

Posledný deň som po raňajkách zamieril do Osvienčimu. Zbytky koncentračného a pracovného tábora sú svedectvom desivej minulosti a artefakty vystavené v jednotlivých budovách sú výkričníkom.
Krakov 12
Osvienčim – v týchto barakoch sú dnes vystavené zachované artefakty doby.

Prehliadka je rozdelená na dve časti a treba ju absolvovať so sprievodcom (cez sezónu je k dispozícii vraj aj slovensky hovoriaci).
Krakov 13
Osvienčim – krematórium – vraždilo sa všade, na Bloku smrti, priamo v areáli a tiež v krematóriu. Keď si nacisti uvedomili, že táto spaľovňa tiel v Osvienčime nestačí, postavili v neďalekej Brezinke štyri spaľovne. Židov do nich posielali väčšinou hneď po vystúpení z vlaku.

Hoci to neovplyvníte, je veľmi dôležité, aký sprievodca sa vám ujde. Ten, ktorý mal na starosti našu skupinu sa snažil byť presvedčivý a zároveň sa niekam mimoriadne ponáhľal. Pracovný tábor ešte ako tak ustál, neďaleký Birkenau (Brezynku) už doslova odflákol a pokazil tým celý dojem z tohto pietneho miesta.
Krakov 14
Brezinka – keď bol Osvienčim preplnený, o 3 kilometre ďalej vznikol tábor Brezinka. Vlaky sem zvážali Židov, politických väzňov, Rómov, homosexuálov, jednoducho každého, kto „špinil rasu“. Veľa z tábora neostalo, ale to, čo je zachované vyvoláva desivé emócie. Jazierko s ľudským popolom ubíja ešte aj dnes.

Môj osobný názor však je, že Schindlerova fabrika mi k celej tematike dala viac, než samotná, viac než trojhodinová návšteva Osvienčimu. A práve sprievodca mal na tom nemalý podiel.

Osvienčim sú však silné emócie a výkričník o tom, že nesmieme dopustiť, aby sa niečo také ešte niekedy udialo. Popoludní už som sedel v aute a smeroval na Kysuce a domov do Bratislavy. Štyri dni v Krakove boli plné zaujímavostí. Určite sa za štyri dni nedá stihnúť všetko, sú miesta pre ktoré sa treba vrátiť a miesta, ktoré ešte treba objaviť, napríklad komunistami vystavaná Nowa Huta, kde duch doby minulej vraj straší dodnes. Tak zas nabudúce.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 2 rokmi
pekne napisane:)

 

Diskusné príspevky (32)

Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 2+249-249-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3+249-249-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2<(0+5+249-249) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2>(0+5+249-249) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 2+984-984-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3+984-984-1=0+0+0+1
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2<(0+5+984-984)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1 OR 3*2>(0+5+984-984)
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 2+421-421-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3+421-421-1=0+0+0+1 --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2<(0+5+421-421) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2>(0+5+421-421) --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 2+197-197-1=0+0+0+1 or 'L8OsbKho'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3+197-197-1=0+0+0+1 or 'L8OsbKho'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2<(0+5+197-197) or 'L8OsbKho'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1' OR 3*2>(0+5+197-197) or 'L8OsbKho'='
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
if(now()=sysdate(),sleep(9),0)/*'XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR'"XOR(if(now()=sysdate(),sleep(9),0))OR"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
(select(0)from(select(sleep(3)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(3)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(3)))v)+"*/
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1; waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1); waitfor delay '0:0:9' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1)); waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
1 waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
Pm6zXGqK'; waitfor delay '0:0:3' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
bHhax1di'); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
hyyA38XO')); waitfor delay '0:0:6' --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1;select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1);select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
-1));select pg_sleep(3); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
Vu4DeSFF';select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
mu11mMqH');select pg_sleep(6); --
Fotografia
Anonym
pred rokom a pol
Akbf0zJt'));select pg_sleep(9); --
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Sú štyri dni na poľský Krakov veľa, alebo málo? Je to ideálny počet dní, počas ktorých sa dá spoznávať rôznorodá história, objavovať prírodné krásy, relaxovať i nakupovať. Budú to dni bohaté na zážitky. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/kralovsky-krakov/

Skvelý článok, zajtra ideme aj my do Krakova, sa teším...M.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Techart Porsche Cayenne S Diesel s inštalovaným kitom na zvýšenie parametrov motora 4,2 l V8 má zvýšený maximálny výkon o 28 kW / 38 k.
pred 7 rokmi
Japonec Jiroemon Kimura je tretím najstarším žijúcim človekom na Zemi a vôbec najstaršou žijúcou osobou v Ázii.
pred 7 rokmi
Na nedeľňajšom 34. ročníku udeľovania cien Kennedyho centra vo Washingtone vzdali hold tvorbe piatich kultúrnych ikon.
pred 3 rokmi
Perfektný deň
pred 7 rokmi
Spoločnosť HP predstavila tablet HP ElitePad 900, ktorý spája elegantný dizajn s funkčnosťou a podporou s dôrazom na potreby firemných používateľov.
pred 8 rokmi
Pornoherci sú ľudia ako my a ich práca je rovnako náročná a stresujúca, ako akékoľvek iné povolanie...
pred 6 rokmi
LEGO príbeh je prvým celovečerným kino dobrodružstvom s LEGO tematikou. Do kín prichádza 6. februára 2014.
pred 4 rokmi
To, aké formy rakoviny prsníka u žien, ako aj aké stupne jej agresivity môžu vzniknúť, vedia s vysokou pravdepodobnosťou predpovedať vedci z Univerzity Komenského (UK) na základe ich výskumu.