Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kodaň medzi kvapkami dažďa

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 23.08.2011

Dva dni v hlavnom meste Dánska
Kodaň medzi kvapkami dažďa
Zdroj obrázku: Internet
 

Kodaň preslávil Hans Christian Andersen a jeho Malá morská panna. Jej podobizeň je vyhľadávanou turistickou atrakciou a určite nie jedinou. Hlavné mesto Dánska ponúka skvelé príležitosti na poznávanie kultúry, umenia, nákupov, ale aj gastronómie, či neresti. A k turistom je prívetivé aj vtedy, keď ho musia zdolávať medzi kvapkami dažďa.

Ak nepatríte medzi tých, ktorí nutne musia vojsť do každého múzea, stačia vám na Kodaň dva dni. Všetky turistické atrakcie sú v podstate pohromade a sú súčasťou centra mesta. Všetko hravo prejdete po vlastných nohách. Horšie to je v prípade, že vás Kodaň privíta uplakaným počasím, čo nie je nič zriedkavé. Aj tu však existujú možnosti, ako neprísť o nič podstatné. Prehliadkové autobusy, či loďky fungujú systémom hop on – hop off, teda na jeden lístok môžete vystúpiť a nastúpiť kdekoľvek na trase, ktorú majú tieto dopravné prostriedky vopred určenú. A sú nastavené presne tak, aby vám neuniklo nič podstatné z hlavného mesta.
Dánsko Kodaň radnica
Dánsko, Kodaň - radnica.

Prehliadkové autobusy štartujú na radničnom námestí, ktoré dominantou je samozrejme mestská radnica. Toto leto je námestie v rekonštrukcii a návštevník si ho nevychutná v plnej kráse. Honosná budova radnice je však plne k dispozícii. Na jej boku sa musíte odfotiť pri soche svetoznámeho spisovateľa a o malú chvíľu už sedíte v autobuse a putujete po meste. Autobus stojí pri všetkých zásadných miestach – kráľovskom paláci, najväčšej fontáne Gefion, samozrejme pri soche Malej morskej panny, kde má dlhšiu prestávku a turistom tak poskytuje krátky fototermín. Ďalšia zastávka je v nábrežnej uličke Nyhavn, ktorú lemujú veľmi dobré reštaurácie, v ktorých ochutnáte nielen výborné dary mora, ale aj fantastické steaky, ktoré sú pre Dánsko typické.
Dánsko Kodaň Nyhavn
Dánsko, Nyhavn - nábrežná ulica plná reštaurácii s vynikajúcim jedlom.
zdroj: SXC/free
 
Nyhavn je aj miestom, z ktorého vyrážajú lodné busy a turistom ponúkajú pohľad na mesto z vodnej hladiny. Uvidíte budovu opery, vojenskú pevnosť, v neďalekom prístave kotvia obrovské lode, nechýba ani pohľad na Malú morskú pannu z vodnej hladiny a v diaľke sa týči kostol Vor Frelsers Kirke, ktorý je netypický tým, že jeho vežu lemujú vonkajšie schody, ktoré sú vlastne vyhliadkou sprístupnenou verejnosti. Na jednej zo zastávok môžete presadnúť na inú linku, ktorá vás prevezie inou časťou mesta.
Dánsko Kodaň Stroget Flickr acmyers
Dánsko, Kodaň, ulica Stroget.

Flickr / acmyers
zdroj: Flickr

Loďkou sa však možno vrátiť späť na Nyhavn a odtiaľ pohodlne pešo putovať najdlhšou obchodnou triedou mesta, ulicou Stroget, ktorá je plná obchodov vychytených značiek. V jednej z bočných uličiek sa nachádza múzeum erotiky, v ktorom si prídu na svoje všetci nadšenci neresti, avšak toto leto si dejiny erotiky neozrejmíte – múzeum je totiž v rekonštrukcii. Stroget vás opäť vráti na radničné námestie, kde ste štartovali prehliadku mesta. Odtiaľ je už iba na skok do svetoznámeho zábavného parku Tivoli. V tom môžete stráviť aj niekoľko hodín, buď posedávaním v reštauráciách, alebo na kolotočových atrakciách. Poradie, čo si vyberiete najskôr, nech si každý určí sám. Len pre zaujímavosť, Tivoli je otvorené do 23. hodiny a v piatok a v sobotu fungujú po 17. hodine zľavnené lístky na vstup. Aj preto sa vám môže zdať, že vo víkendové večery sa tu stretáva celá Kodaň.
Dánsko Kodaň Tivoli Flickr Admean
Dánsko, Kodaň, vstupná brána do parku Tivoli.

Flickr / Admean
zdroj: Flickr

Do Kodane sa pohodlne dostane z Viedne, dokonca aj s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami a ak budete kupovať letenku v dostatočnom predstihu, odveziete sa aj za 70€ na osobu (spiatočná letenka). Z letiska v Kodani sa do mesta dostanete vlakom za 4€ a cesta trvá zhruba 12. minút. Väčšina hotelov je sústredená v okolí hlavnej vlakovej stanice. Pre milovníkov nakupovania dávam do pozornosti práve kodaňské letisko, ktoré priam prekypuje možnosťami posledných nákupov pred odchodom domov. Na nakupovanie však môžete využiť aj nespočetné množstvo nákupných centier v cetre Kodane.
Dánsko Kodaň Absolut Ice Bar
Dánsko, Kodaň, Absolut Ice bar - dokonalé zakončenie potulkách po Kodani.
zdroj: Internet

Na záver si dovolím vás pozvať na chutný chladený drink a to doslovne. V Kodani sa nachádza jedna z pobočiek vychyteného Absolut Icebaru a popíjať drink z ľadového pohára v polárnej „kabani“ je zážitok. Miesto si však rezervujte vopred, inak sa čaká. A najlepšie je tam zájsť po netradičnej, ale veľmi chutnej večeri v neďalekej reštaurácii Jailhouse. Ide o bývalé mestské väzenie a interiér sa stále podobá na väznicu. Dokonca čašníci obsluhujú v uniformách. Na jedálnom lístku nájdete predjedlo, hlavné jedlo a múčnik, ale všetko je to najklasickejšie väzenské jedlo – polievka. V prípade polievky – hlavného jedla sa však dočkáte poriadnej dávky hustej výdatnej polievky a geniálneho domáceho chleba.

Zdroj foto: internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Záznam z dvoch koncertov, ktoré kapela nedávno odohrala v londýnskom Hyde Parku je dostupný na portáli iTunes.
pred 3 rokmi
NOVINKA, ktorá Vám zmení život!
pred 5 rokmi
Japonský výrobca automobilov bude globálne zvolávať na opravu 6,58 mil. vozidiel.
pred 8 rokmi
Sériovo mimoriadne bohato vybavený Suzuki Swift môže pomocou doplnkov X-ITE získať individuálnejší charakter a športovejší imidž.
pred 7 rokmi
Po prvý raz odštartuje 28. septembra vo Viedni mestský festival Waves Vienna.
pred 8 rokmi
Wolfsburgská automobilka Volkswagen sa chce vrátiť do sveta vytrvalostných pretekov...
pred 7 rokmi
Prvým a zatiaľ jediným potvrdeným účinkujúcim na spomienkovom koncerte pre Michaela Jacksona vo Walese je americký rapper Kanye West.
pred 7 rokmi
Juhokórejská automobilka Kia odhalí na Medzinárodnej automobilovej výstave vo Frankfurte nad Mohanom štúdiu štvordverového športového sedanu.