Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kláštory Meteor – dotyk s nebom na zemi

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.02.2011

Ak sa v lete rozhodnete cestovať a náhodou zavítate do Grécka, tak by ste mali určite vidieť kláštory Meteor.
Kláštory   Meteor – dotyk s nebom na zemi
Zdroj obrázku: Flickr
 

Ak sa v lete rozhodnete cestovať a náhodou zavítate do Grécka, tak by ste mali vedieť, že táto krajina ponúka nielen krásne pláže, ale hlavne kultúrno historické pamiatky. K nim patria bez pochýb aj kláštory v nebi, ktoré dostali pomenovanie Meteor.
 
Doteraz nie je presne známe ako ich mohli v týchto výškach postaviť, avšak táto záhada, alebo zázrak je pre všetkých doslova darom, pastvou pre oči. Meteora znamená vznášajúca sa vo vzduchu a kláštory Meteora sa naozaj nachádzajú takmer v nebi. Na podivuhodne neprístupných, strmých skalných ihlách vo výške okolo 300 metrov na okraji pohoria Pindos v Tesálii hľadia ďaleko cez údolie Peneios do stredného Grécka. Pýšia sa hrdo a graciózne, vidieť ich už z diaľky.

V zlepencových skalách sa začali usadzovať mnísi a pustovníci už od 11. storočia, ale až od 14. storočia im priznali srbské kniežatá, ktoré vtedy západnú Thessaliu ovládali, plnú cirkevnú autonómiu. Vtedy začali vznikať na najneprístupnejších miestach prvé kláštory.

Medzi nimi hneď od začiatku vynikal kláštor Metamorfosis založený v 60. rokoch 14. storočia mníchom Athanasiom na skale čnejúcej do výšky 534 m n.m. Tento kláštor dostal názov megalo meteoro, čo znamená veľký kláštor vznášajúci sa vo vzduchu. Neskôr sa pomenovanie Meteora ujalo pre všetky vybudované kláštory, však každý z nich má aj svoje špeciálne meno.

Vybudovanie týchto úžasných stavieb je geologickou záhadou.

Nie je celkom jasné ako mohli chudobní ľudia, bez pomoci rozmanitej techniky postaviť v týchto výškach také obrovské stavby. Materiál údajne vynášali hore v nosných košoch.

V 16. storočí bolo vybudovaných a funkčných 16 kláštorov, neskôr počas vojen a úpadku boli niektoré zbúrané a krajina týmto prišla o nádherné veldiela. V dnešnej dobe je v prevádzke už len 6 týchto kláštorov, ktoré boli v nedávnej dobe zrekonštruované podľa návrhov tých pôvodných.

V tej dobe slúžili kláštory hlavne ako útočisko pred bojovníkmi. Slúžili chudobným ľuďom bez domova, pustovníkom, žobrákom. Tieto chrámy sa stavali vo výškach hlavne z toho dôvodu, aby sa tam nepriateľ nevedel dostať.
 
Grécko chrámy Metoera
Grécko chrámy Metoera
Grécko chrámy Metoera
 
Až do roku 1920 sa návštevníci museli šplhať po nebezpečných a vratkých rebríkoch, dlhých tridsať metrov i viacej, pripevnených na skale. Pri hroziacom nebezpečenstve sa tieto rebríky mohli vytiahnuť nahor. Návštevníci tiež vyťahovali na lanách v hojdavých sieťach. V sieťach sa ešte stále dopravujú hore nevyhnutné zásoby. Po prvej svetovej vojne a potom od šesťdesiatych rokov, keď sa kláštory stali turistickou atrakciou, bola ku kláštorom postavená nová cesta z Kalambaky. Dnes sú prístupné po dlhých, do skál vytesaných priamych schodiskách a po mostoch, ktoré vedú cez priepasti vyvolávajúce závrat. Veľa mníchov kláštory opustilo, aby si uchovali svoju odlúčenosť od sveta, pretože sprístupnením pre turistov túto izolovanosť stratili.

Ak chceme dnes navštíviť tieto kláštory, musíme počítať s prísnymi pravidlami. Boli to výlučne mužské kláštory a aj v dnešnej dobe tam žijú muži. Ak sa rozhodnete pre výlet práve do tejto oblasti, treba počítať s krutou cestou serpentínami a samozrejme túrou po vlastných nohách, pretože autobus môže ísť len do určitej nadmorskej výšky. Ale oproti minulosti je to luxus, pretože sa nemusíte šplhať po rebríkoch, ani liezť po lane.

Ak sa dostanete až hore do kláštora, pri bráne vás hneď uvítajú mnísi, ak nie ste dostatočne zahalená nastane problém. Toto platí hlavne pri vstupe do veľkého Meteora. Vhodné je dopredu sa pripraviť a mať zakryté celé telo, vrátane ramien. Takéto predpisy neplatia len v kláštoroch, ale vo väčšine cirkevných pamiatok v Grécku. Ani na bohoslužbu, alebo obhliadku kostola sa nedostanete sporo odetá. Kláštory Meteora sú dnes skôr múzeom než kláštorným spoločenstvom.

Ak sa tam už ocitnete, určite si nenechajte ujsť prehliadku hlavného chrámu s obrovskou dvanásť ramennou kupolou, ktorá je vysoká až neuveriteľných 24 metrov. Nenechajte sa odradiť množstvom turistov, ktorí budú čakať na jej prehliadku, určite to stojí za to. Všetky miestnosti sú úžasné a uvidíte, že sa oplatí počkať si v rade. Nájdete tam fresky, aké ste ešte doteraz nikde nevideli - s rôznou tematikou – mučenie barbarov, kresťanov... odseknuté ruky, nohy, hlavy, varenie za živa v oleji. Tieto maľby sú natoľko reálne podané, že zaručene naháňajú hrôzu.

V kláštore Metereon si možno prezrieť jednoduchú kuchyňu s hrubými miskami a naberačkami. V oboch kláštoroch sú kostoly vyzdobené freskami, ktoré zobrazujú hrozné scény z pekla a utrpenia mučeníkov a sú plné stínaní hláv, prebodávaní dýkou, ukrižovaní, upaľovaní a bičovaní. V opustenom kláštore Agios Nikolaos sú fresky zo 16. storočia od umelca Theophanisa z Kréty.

V samotnej kaplnke je výzdoba honosná - plná zlata, drahého dreva a dominuje jej prekrásny obrovský luster. Z kláštora, ktorý leží najvyššie zo všetkých, sú však aj neopakovateľné výhľady na okolie. A to máte skutočne pocit, že pozeráte z oblakov. Šancu dostať sa do neba počas života nemáme na dennom poriadku a keď už sa rozhodnete navštíviť Grécko, bola by naozaj škoda pripraviť sa o tento zážitok.
 
Grécko chrámy Metoera
Grécko chrámy Metoera
Grécko chrámy Metoera
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Pôjde o prvý singel z jej pripravovaného albumu, na ktorom má byť intímnejšia a zrelšia tvorba.
pred 8 rokmi
Dara Rolins sa po albume remixov a vianočnom albume vracia s novým radovým albumom. Fanúšikom ponúka 16 piesní a som presvedčený, že ich budete hltať jednu za druhou.
pred 8 rokmi
Výsledky naznačujú, že kontrola telesného tuku v strednom veku je podľa vedcov dôležitá pre prevenciu demencie v neskoršom živote.
pred 3 rokmi
v kinách od 28. júla
pred 8 rokmi
10 rád, ako si vybrať multivitamín
pred 11 rokmi
Do mládežníckej kategórie zaraďujeme všetkých mladých ľudí, ktorí ešte nedosiahli vývinové štádium dospelosti.
pred 7 rokmi
Najnovšie prevedenie Lexusu GS má vylepšenú karosériu a aerodynamické vlastnosti, podvozok má možnosť dodatočného nastavenia výrazne športového jazdného režimu Sport S+.
pred 7 rokmi
Vďaka unibody konštrukcii z jemne spracovaného hliníku a ukladaciemu priestoru výlučne typu flash je úplne nový MacBook Pro najľahším počítačom MacBook Pro a je takmer rovnako tenký ako MacBook Air.