Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jemenská krása

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 13.04.2013

Jeden z najmladších a najchudobnejších štátov Arabského poloostrova. Jeho bohatstvo však spočíva v niečom inom ako v imaní.
Jemenská krása
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Krajina Jemen sa nachádza na juhu Arabského poloostrova. Jej brehy obmýva Červené more. Je to jeden z najmladších a najchudobnejších štátov Arabského poloostrova. Jeho bohatstvo však spočíva v niečom inom ako v imaní.

Vstupnou bránou do krajiny je metropola Sana’a, ktorá leží vo výške 2300 metrov nad morom a je obklopená horami. Významná je hlavne pre svoju architektúru. Preto je aj pod ochranou UNESCA. Staré ale pritom starostlivo udržiavané domy dávajú metropole rozprávkovú atmosféru. Unikátne sú svojou fasádou, okenicami a vitrážami. Mimo hlavné mesto už domy nie sú také zdobené, ale aj napriek tomu pôsobia honosne.

Jemen je naozaj rozmanitou krajinou. Návštevník tu nájde najvyššie pohorie Arabského poloostrova Nabi Shu’ayb i púšte a v pobrežných oblastiach nížiny. Reliéf krajiny je značne členitý. Podnebie je tropické a suché. Výnimkou sú západné horské oblasti. Tieto sú úrodnejšie a rastú tu aj ovocné stromy. Inak sú v Jemene základným typom vegetácie predovšetkým suchomilné rastliny.
Jemen 11
V horských oblastiach Jemenu žijú kolónie paviánov.
zdroj: Internet

Západ je veľmi hornatý a v horách sa nachádza množstvo opevnených dedín. V minulosti tu ľudia hľadali útočisko pred plienením banditov. Na okolitých terasovitých políčkach ľudia pestujú plodinu podobnú kukurici.

Obyvateľstvo Jemenu žije vidieckym spôsobom života. Ich vierovyznanie je islam, preto si turisti musia dávať pozor na vhodné obliekanie. Predovšetkým ženy musia chodiť zahalené, v dlhších nohaviciach a vyvarovať sa tričkám na ramienka, aby neurazili náboženské cítenie Jemenčanov. Obyvatelia sú hrdí na svoju kultúru, sú veľmi dobrými obchodníkmi a remeselníkmi a od ostatných Arabov sa líšia pokojnejšou povahou. Sú pohostinní a radi sa fotia.
Jemen pobrežie
Jemen 06
Jemen 04

Krajina má bohatú históriu, ale aj napriek svojim historickým a architektonickým pamiatkam nie je vyhľadávanou turistickou destináciou. Sú však určité zaujímavosti, ktoré ľudí donútia túto krajinu hľadať aspoň prstom na mape.

Zvláštnosťou Jemenčanov je žuvanie tabakových listov, ktoré majú mierne omamujúci účinok. Ide o národnú tradíciu. Konzumácia iných drog sa však prísne trestá, dokonca aj trestom smrti. Takisto sa nesmie na verejnosti užívať alkohol.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Opar väčšinou prichádza v tú najmenej vhodnú chvíľu a dokáže nám tak znepríjemniť či prekaziť rad plánov. Nie je to skrátka ten najlepší spoločník a už vôbec nie, keď sa blíži Valentín.
pred 5 rokmi
Ministerstvo kultúry, spoločnosť Slovnaft a Stredoeurópska nadácia zriadili grantový program PRO LIBRIS
pred 3 rokmi
Ďalší krok smerom k novej dimenzii jazdy s vozidlami SUV a technológiami pohonu na elektrickú energiu budúcej generácie .
pred 5 rokmi
Pri prvej slovenskej operácii použijú v Ružomberku špeciálny implantát, ktorý je plne automatizovaný.
pred 15 rokmi
Úsilie zdravotníckych pracovníkov zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva vychádza z viacerých štatistických ukazovateľov. Za rozhodujúci sa považuje úmrtnosť a jej...
pred 7 rokmi
Mužský magazín GQ vyhlásil v londýnskej Kráľovskej opere víťazov GQ Men Of The Year Awards za rok 2011.
pred 7 rokmi
Film nakrútený podľa skutočného príbehu jednej explozívnej éry.
pred 6 rokmi
Radami, ako možno v domácnostiach ušetriť energiu, chce spoločnosť Osram prispieť do sobotnej kampane Hodina Zeme 2013.