Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jedinečné Galapágy

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 17.06.2011

Mozaika vyše dvadsiatich sopečných i nesopečných ostrovov a sto skalnatých výčnelkov, ktorých história sa začala písať pravdepodobne pred státisícmi až miliónmi rokov dozadu, to sú Galapágy...
Jedinečné Galapágy
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Galapágy – súostrovie ležiace len niekoľko sto kilometrov od Ekvádoru, obmývané najväčším oceánom Zeme (Tichý oceán), patriace k územiu Južnej Ameriky. Mozaika vyše dvadsiatich sopečných i nesopečných ostrovov a sto skalnatých výčnelkov, ktorých história sa začala písať pravdepodobne pred státisícmi až miliónmi rokov dozadu. Pôvod tohto ostrovného sveta je zahalený rúškom tajomstva; vedci odhadujú, že história najstaršieho ostrova sa začala písať približne pred piatymi až desiatymi miliónmi rokov.

Galapágy - prehistorické zvieratá a a skvosty neživej prírody

Galapágy koreytnačka dreamstime
Korytnačka obrovská, jedinečná a najväčšia korytnačka. Môže mať dĺžku až 1,8 metra a vážiť môže neuveriteľných 400 kilogramov, a čo viac, žije viac ako 100 rokov.

Prvými obyvateľmi Galapág sa stali panciermi obrnené plazy – obrovské korytnačky. Tieto najstaršie žijúce suchozemské korytnačky sa zaslúžili o to, že v šestnástom storočí španielsky pirát pomenoval toto čarovné súostrovie „Islas de Galapágos“, čiže „Korytnačie ostrovy“. Nemenej lichotivým názvom pre Galapágy je aj pomenovanie „Las Encantadas“, čiže „čarovné ostrovy“, ktoré pochádza od španielskeho moreplavca a ktoré presne zodpovedá atmosfére Galapág i v súčasnosti.
Galapágy jašterica
Na súostroví Galapágy môžete stretnúť veľa druhou týchto prehistorických pokračovateľov.

Viac ako tristo kilogramové korytnačky zabárajúce sa do piesku na pláži, leguány morské vyhrievajúce sa na skalách, tučniaky teplomilné plávajúce v priezračnom, blankytne modrom oceáne, na oblohe sa vznášajúce albatrosy či kormorány. Zároveň vyše šesťsto druhov rastlín, z toho vyše 30% rastúcich len na Galapágoch. Močiarne rastliny skrývajúce svoju krásu v daždivých pralesoch, exotické a divo rastúce rastliny neskrotené ani ľuďmi, odstrašujúce kaktusy a naopak liečivé bylinky. Úchvatný podmorský svet, dych vyrážajúca prírodná scenéria, jedinečná fauna a flóra. Ak hľadáte raj na zemi, na Galapágoch ho nájdete.
Galapágy iguana
Ďalší druh leguána žijúce na Galapágoch.
zdroj: SXC/free

Božský pokoj čarovnej prírody narúšajú len činné sopky, ktoré získali hneď niekoľko prvenstiev. Tak napríklad sopka Wolf ležiaca na ostrove Isabela, najväčšom ostrove súostrovia Galapág, sa môže popýšiť najstaršou pozorovanou sopečnou erupciou v súostroví. Prírodné i kultúrne bohatstvo Galapág bolo ocenené v roku 1978, keď sa brány do tohto ostrovného sveta otvorili ich zápisom do listiny UNESCO.

Darwinove súostrovie – miesto, kde sa začal život na Zemi?

Od čias priplávania španielskych pirátov na pobrežie Galapág, na súostrovie vstúpilo už mnoho potomkov ľudstva - moreplavci, cestovatelia, dobrodruhovia. Najslávnejšou osobnosťou, ktorej príchod na Galapágy zmenil nielen pohľad na doposiaľ zabudnutý raj na zemi ale aj na vznik a vývin ľudstva globálne, bol britský prírodovedec Charles Robert Darwin. Keď sa v roku 1831 nalodil s posádkou lode Beagle na Galapágoch, začal so svojimi pozorovaniami jedinečnej fauny a flóry ostrova. Uchvátený tým, ako pohotovo sa dokážu vtáky, migrujúce z jedného ostrova Galapág na iné, adaptovať v novom prostredí, sformuloval svoju prevratnú evolučnú teóriu. Z úcty k odvážnemu geológovi sa trinásť druhov pozorovaných vtákov dodnes nazývajú aj Darwinovými pinkami.
 
Galapágy blue footed bobby
Sula modronohá - domáci obývateľ, z Galapágov prelietava len do vzdialenosti k Ekvádoru.
zdroj: SXC/free

Duch Darwina možno cítiť na každom kroku. Pamiatkou na tohto „objaviteľa“ dovtedy pomerne zabudnutého súostrovia je aj názov ostrova s príznačným menom – Darwinov ostrov. Ďalším pripomenutím toho, že po Galapágoch kráčal člen Kráľovskej spoločnosti je aj Výskumná stanica Charlesa Darwina, ktorá dbá o precízne udržiavanie rovnováhy prostredia. O svoje úsilie sa stanica delí aj s verejnosťou; zaujímavou atrakciou pre turistov je napríklad prehliadka škôlky s malými korytnačkami, ktoré sú postupne púšťané do voľnej prírody s víziou života. Mnoho ohrozených druhov, napríklad korytnačka žijúca na Pinta ostrove takéto šťastie nemá. Práve naopak, v súčasnosti je považovaná za najvzácnejšie zviera na Zemi, nakoľko je poslednou žijúcou korytnačkou svojho druhu na celej planéte!
Galapágy red cliff crab
Obývateľ Galapág - červený krab.
zdroj: SXC/free

Milióny rokov stará história vz. moderné 21. storočie

Galapágy sú miestom stretu dávnej histórie ľudstva, ktorá prežíva zachránením každého ohrozeného druhu živočíšnej i rastlinnej ríše, a súčasnej, modernej doby, ktorá turistom poskytuje dokonalý komfort, oddych i zábavu. Ľudskí obyvatelia súostrovia bojujú o prežitie najmä vďaka rybolovu či farmárčeniu na ornej pôde. Jedným z troch najvýnosnejších oblastí prinášajúcich zisk je turizmus, ktorý v krajine prekvitá a je hnacím motorom pre zdokonaľovanie služieb.
Galapágy sea lions
Uškatce vyhrievajúce sa na plážach na Galapágoch.
zdroj: SXC/free

Lákadlami pre turistov sú exponáty múzea histórie prírody, ktoré vystavuje na obdiv rôzne druhy vtákov, leguánov, uškatcov hrivnatých, delfíny, korále, kraby a obľúbené korytnačky. Obľúbeným turistickým miestom je aj Národný park Galapágy, ktorý bol založený v roku 1998 a svojim návštevníkom poskytuje možnosť dozvedieť sa o kompletnej histórii Galapágskych ostrovov. Súčasťou prednášky, ktorá sa uskutočňuje v španielčine a angličtine sú aj rôzne zaujímavosti z oblasti geológie, ekológie a ochrany životného prostredia. Pre „zážitkovo chtivých“ je tu možnosť surfovania na mori, bicyklovania po horách alebo spoznávanie korytnačích ostrovov z pohodlia výletnej lode.

Galapágy ako najvýraznejší klenot Ekvádoru očarí každého!

Oficiálna stránka Ekvádoru a súostrovia Galapágy ecuador.travel/en.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Malí aj veľkí diváci sa môžu tešiť na staronové dobrodružstvo, v ktorom nebude chýbať láska, priateľstvo, ale aj žiarlivosť a zrada.
pred 5 rokmi
Automobilka plánuje vybudovať výrobné haly v Európe a Ázii. Predpokladá totiž, že sa jej predaj bude zvyšovať a plánuje preto vybudovať ďalšie výrobné kapacity.
pred 8 rokmi
Americká televízna spoločnosť Lifetime pripravuje biografický film o popovej kráľovnej Lady Gaga s názvom Fame Monster: The Lady Gaga Story.
pred 8 rokmi
"Viete, nemám pocit, že by som si to zaslúžila. Cítim sa šťastná a hrdá. Hrdá, že nemám 25," skonštatovala hviezda portorického pôvodu.
pred 6 rokmi
"Prišli sme k záveru, že ľudia, ktorí sú duchovne založení bez toho, aby vyznávali konkrétne náboženstvo, sú náchylnejší na psychické poruchy," vysvetlili výskumníci
pred 7 rokmi
Volkswagen Polo R-Line má upravený exteriér vďaka použitiu nových nárazníkov a strešného spojleru.
pred 8 rokmi
Skupinu Horkýže Slíže nikomu netreba predstavovať, viac než dlhých pätnásť rokov zabávajú svojich fanúšikov i slovenské publikum...
pred 8 rokmi
Svätý Mikuláš sa stal patrónom námorníkov a rybárov, ale aj vôd a mostov, obchodníkov, majiteľov záložní, lekárnikov, voňavkárov a šťastného manželstva