Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Jarné Chorvátsko: 3. časť – Pobrežie

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 19.05.2011

Byť v Chorvátsku a obísť more, to by bol hriech.
Jarné Chorvátsko: 3. časť – Pobrežie
Zdroj obrázku: © Server.sk/pb
 

Byť v Chorvátsku a obísť more, to by bol hriech. Hoci i na jeden deň, ale oplatí sa to. Čo sa však dá robiť na pobreží, keď je jar iba v rozpuku a teplota jadranskej vody je šokujúca ešte aj pre domácich? Zámerne sme vybrali okolie Crikvenice.

Cirekevnica je relatívne blízko od Bratislavy (mysliac na cestu domov) a zároveň je tam veľa miest na výlety. Stráviť tam jeden plnohodnotne naplnený deň nie je vôbec žiadny problém. Môžete sa prechádzať centrom mestečka Novi Vinodolski (je veľmi milé, nachádza sa na kopci nad prístavom a je ideálnym miestom na príjemné podvečerné posedenie). Dá sa iba tak túlať sa po pobreží v Selcoch (tam sme si našli na dve noci ubytovanie), alebo sa odtiaľ vybrať dvojkilometrovou promenádou po pobreží do Crikvenice, ktorá je akýmsi „hlavným mestom“ tejto oblasti s obchodíkmi, suvenírmi, zmrzlinou, aj veľkoobchodmi nákupných reťazcov, či príjemnými reštauráciami na pobreží.

Chorvátsko pobrežie 01
Ak máte chuť na dobré jedlo z darov mora, navštívte bistro Bodulka na prímorskej promenáde, nebudete ľutovať.

Crikvenica a pár kilometrov vzdialené mestečko Kraljevica sú však aj spojnicou na ostrov Krk, ktorý s pobrežím spája jedinečný most. Za 30 kuna (cca 4,5€) sa dostanete na najväčší ostrov Jadranského mora, na ktorom sa nachádza aj medzinárodné letisko. Pobrežie je lemované prímorskými mestečkami a potulkami po ostrove hravo strávite celý deň. Priamou cestou je z jedného konca ostrova na druhý cca 50 km a naozaj je po ceste čo obdivovať. Stačí z hlavnej cesty odbočiť do mestečka a na pobreží si dať napríklad zmrzlinu, chutný obed, alebo sa prejsť po nádhernej pláži. Ostrov krk je ideálnym miestom na celodenný výlet.
Chorvátsko pobrežie 07
Hoci sa v Chorvátsku na jar nedá ešte kúpať, je sa na čo pozerať. Ideálny čas zažiť kľudnú stredomorskú atmosféru.

Omišalj

Na začiatku sme navštívili Omišalj, ktorého úzke uličky smerujúce na centrálne námestie vo vás určite zanechajú trvalý dojem. V hlavnom meste, ktoré sa volá rovnako ako celý ostrov si môžete vychutnať pohodu na pobreží, ktoré lemuje množstvo reštaurácií. Centrum je starobylé, veľmi pokojné a príjemné. Obchody so suvenírmi, kaviarne a úzke uličky, z ktorých jedného konca nevidíte na ten druhý a netušíte, kde vyleziete, aj keď tak ako všade, aj tu platí, že všetky cesty vedú do... centra. Chrám, mestské hradby, hrad so štyrmi vežami –jednoducho miesto pre milovníkov histórie ako stvorené.

Baška

Na druhej strane ostrova, kam sa dostanete autom cez horské serpentíny je turistické stredisko Baška, ktoré vás dostane nádhernou dvojkilometrovou plážou s úžasnou vodou, pobrežím iba mierne klesajúcim a to všetko v lone hôr na jednej strane a nádherného starobylého mesta na strane druhej. Milovníci kvalitnej dovolenky na pláži sa do tohto miesta zamilujú. Problém je, že tí, ktorí majú radi pohodlie a súkromie hotela sa musia stotožniť buď s ubytovaním v súkromí, alebo v kempe pri pláži.

Štvrtý deň sme po raňajkách v hoteli využili na cestu domov. Zo Selcov sme sa serpentínami vyštverali k Bakaru, kde sme zliezli na diaľnicu a okolo Ravnej Gory sme smerovali na Karlovac a odtiaľ rovnakou cestou, ako v piatok tam, sme za sedem hodín s prestávkami a v pohode došli do Bratislavy.

Štvordňový predĺžený jarný víkend v Chorvátsku je veľmi príjemným zážitkom. Nikde sa netlačí príliš veľa ľudí a hoci sa nedá kúpať, je čo pozerať. Len pre spresnenie, v Chorvátsku sme boli v čase Veľkonočných sviatkov, čo je ideálny čas na štvordňový výlet. Ak by ste sa tam vyberali o rok, je dobré vedieť, že na Veľkonočnú nedeľu sú všetky obchody zavreté, v pondelok sú otvorené dopoludnia niektoré potravinové reťazce. Počas celej Veľkej noci boli otvorené reštaurácie i benzínové čerpadlá.

Chorvátsko pobrežie 05
Chorvátsko pobrežie 04
Chorvátsko pobrežie 06


Celá galéria Jarné Chorvátsko
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Po dvoch rokoch od vydania Beatovej siene slávy Michala Pavlíčka prichádza Pavlíček s novým projektom Srdeční záležitosti.
pred 8 rokmi
Štúdia ponúka vysokú mieru pohodlia pre všetkých pasažierov ako aj výnimočne dobrý výhľad, čo u vozidiel tejto kategórie nie až taká samozrejmosť.
pred 8 rokmi
AVG vie, na čo si dať pozor počas dovolenky na lyžiach
pred 5 rokmi
Vojak Roland Bozz sa už od prvých dní vo výcvikovom tábore stal vyhláseným provokatérom.
pred 3 rokmi
V každom vzťahu sa objaví kríza, ktorá sa zdá byť spočiatku riešiteľná, ale vôbec to tak nemusí byť. Ak aj vy takouto krízou prechádzate práve teraz, naše rady vám pomôžu vrátiť všetko do normálu a užívať si partnerský život.
pred 8 rokmi
Ich dvojkoncert sa uskutoční v piatok 15. februára v KC Dunaj.
pred 8 rokmi
Na Prístavnom moste bude do 29. júna obmedzená doprava
pred 8 rokmi
Testy na sezónu za zatvorenými dverami na okruhu Adria