Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

India

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 26.06.2012

India je nepochybne veľmi zaujímavá krajina, ktorá čoraz častejšie zvádza aj našincov. Lákadlami sú najmä bohatá indická história, kultúra, duchovno a samozrejme aj krásy prírody či pamätihodnosti.
India
Zdroj obrázku: Flickr
 

O tom, že ide o krajinu, ktorá svoju históriu píše už tisícky rokov, svedčia úkryty s maľbami z doby kamennej v Bhimbetke v štáte Madhjapradéš, ktoré sú najstaršími známymi stopami ľudského osídlenia na území súčasnej Indie. Prvé známe trvalé osídlenie sa objavilo už pred 9 000 rokmi a do dnešných čias sa tu vystriedalo množstvo civilizácií a dynastií. Najznámejšou civilizáciou bola védska civilizácia, kedy vzniklo množstvo kráľovstiev. Údajne najslávnejším bol Čandragupta. Z dynastií boli najvýznamnejšími dynastia Maurjovcov, ktorá významne prispela ku kultúrnemu dedičstvu krajiny a tiež dynastia Guptovcov, ktorej vláda zvykne byť označovaná ako Zlatý vek starovekej Indie. Hierarchiu kastovníctva zasa do Indie priniesli Árijovia.
Mahátma Gándhí
Mahatma Gándhi - otec indického národa.
zdroj: Internet

India je zaujímavá aj po stránke politickej. Už od minulosti má niekoľko nedoriešených sporov, napr. o hranice s Čínou a Pakistanom, ktoré vyústili až do vojen. Na začiatku 20. storočia začalo dlhotrvajúce, nenásilné úsilie o nezávislosť, vedené Mahatmom Gándhim, široko známym pod označením „Otec národa“. Toto úsilie vyvrcholilo 15. augusta 1947, kedy India získala úplnú nezávislosť od Británie a stala sa republikou 26. januára 1950. India je tiež zakladajúcim členom Hnutia nezúčastnených krajín a OSN.

India je 7. najväčší a 2. najľudnatejší štát sveta. Napriek tomu, že má 4. najväčšiu ekonomiku na svete (podľa počtu obyvateľov), patrí medzi chudobné krajiny. Obyvatelia sa živia väčšinou poľnohospodárstvom, no zdrojom financií do štátnej kasy je aj stále sa rozmáhajúci cestovný ruch.
India
Typická obyvateľka chudobnej časti Indie.
zdroj: SXC/free

Najznámejšou a najnavštevovanejšou turistickou destináciou je korunný palác Tádž Mahal v Agre, ktorý je často zobrazovaný ako symbol Indie. Je príkladom islamsky-inšpirovanej architektúry, ktoré boli zdedené po Mugalskej dynastii. Táto unikátna stavba pozostáva z hlavnej budovy obklopenej štyrmi minaretmi, mešity na západe (čiže smerom k Mekke) a domu pre hostí na východe. Ani domáci sa ešte stále nezhodli v tom, či ide o mauzóleum, ktoré postavil Šáhdžahán na pamiatku svojej ženy Mumtázmahal alebo o prestavanú pôvodne hionduistickú stavbu. Nech je to už akokoľvek, je to určite najhonosnejší pomník na svete. Podľa oficiálneho zápisu UNESCO sa stavba začala v roku 1631 a skončila roku 1648. Stavbu údajne stavalo vyše 20 000 remeselníkov z celej južnej, strednej a východnej Ázie a stavebný materiál bol dopravený z celej Indie a Ázie. Použilo sa vyše 1000 slonov a 28 rôznych druhov drahokamov a polodrahokamov bolo zasadených do mramoru.
India Tádž Mahal
Najznámejšia turistická atrakcia Indie - Tádž Mahal.
zdroj: SXC/free

Tisícky turistov mieria aj do štátu Rajasthan, ktorý je najnavštevovanejším štátom v Indii. Oplatí sa vidieť palác na jazere Udaipur ( toto miesto zvykne byť nazývané aj Benátkami Východu), ako i ťaví trh v malom mestečku Puskhar. Práve tu sa vraj dajú nakúpiť najkrajšie suveníry z tkaných látok a striebra . Mimochodom, India je najväčším producentom bavlnených výrobkov na svete.
India Goa
Indické pobrežie Goa je lemované krásnymi plážami.
zdroj: SXC/free

Turistami obľúbeným miestom je aj Goa, a to vďaka úžasným plážam, ktoré zdobia nádherné palmy. Goa ponúka atraktívny nočný život. Je tu množstvo barov, nočných podnikov. Pláže ponúkajú dostatok športových aktivít. Medzi najkrajšie pláže v tejto oblasti patria Valca a Colva.
India Back-waters Flickr KnowledgeGypsy
Vodný kanál Back-water.
zdroj: Flickr

Turistickou atrakciou sú určite aj Back-waters, prekrásne kanály vybudované Portugalcami. Ide vlastne o sústavu lagún, porastenú palmami. Tí najzdatnejší sa môžu vyšplhať aj na známu horu K2 – najvyšší vrch Indie a súčasne druhý najvyšší vrch sveta (8611m).

V Indii sa nachádza množstvo veľkých miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Spisovateľmi opisovaný Bombaj láka svojimi historickými pamiatkami, podobne aj mesto Madaras, ktoré je rodiskom sv. Tomáša. Nielen kresťania často túžia ísť do Kalkaty, kde žila a pôsobila Matka Tereza a kde sa aj v súčasnosti nachádza Misijný dom. Nezabudnite si pozrieť aj kalkatské mosty cez rieku Hooghly. Pre Indov je posvätná, nazývajú ju aj vlas Matky Gangy. Jeden z tunajších mostov - Vidyasagar Setu patrí medzi najfrekventovanejšie mosty na svete. Pekné je aj mesto Bangalore, kde sa nádhernou flórou môžete kochať v miestnej botanickej záhrade a obdivovať môžete aj Maharadžov palác. Menej atraktívne je hlavné mesto Indie Dillí, kde azda najviac vidno rozdiely medzi dvomi odlišnými svetmi – bohatým a chudobným. Určite sa nevyhnete žobrajúcim deťom a najmä v okrajových častiach nie je ničím výnimočným špina a zápach.
India  tiger
Za návštevu určite stoja mnohé národné parky, kde môžete vidieť typické indické slony, ale i gepardy, tigre a množstvo exotických vtákov.
zdroj: SXC/free

Vedeli ste?

• Prvým Európanom, ktorý vstúpil na územie Indie bol portugalský moreplavec Vasco de Gama.
• V tejto očarujúcej krajine sa okrem jazyka Hindu a angličtiny rozpráva aj ďalšími 21 dialektami!
• Najpopulárnejším športom je tu kriket, za priaznivého počasia ho tu hrá takmer každý.
• India má najdlhšiu železničnú stanicu na svete, a zhodou okolností, tamojšia železničná spoločnosť je aj najväčším zamestnávateľom v krajine, zamestnáva až 1,6 mil. ľudí.
• India láme rekordy aj vo výškach – pripisuje sa jej prvenstvo za najvyššie položené vojenské letisko i pivovar na svete.

Vasco de Gama
Portugalský moreplavec Vasco de Gama.
zdroj: Internet

Sanskrit je najstarší známy indoárijský jazyk na svete, používa sa aj označenie stará indičtina či stará indoárijčina. Klasický sanskrit sa používa už 2500 rokov až dodnes v dielach najrozličnejších žánrov, pričom slúži ako prameň obohacovania indických jazykov. Známym sanskritským textom je napr. Mahábhárata. Kodifikoval ho v 5. stor. pred Kr. gramatik Pánini. Niektorí jazykovedci (najmä v 19. stor.) ho stotožňovali s indoeurópskym prajazykom (praindoeurópčina) a nazývali "matka všetkých jazykov". Tento názor bol však mylný.

Sanskrit je dnes liturgickým jazykom viacerých náboženstiev - hinduizmu, budhizmu a džinizmu, ako aj jedným z 22 úradných jazykov Indie. V Indii a juhovýchodnej Ázii má sanskrit podobnú úlohu ako gréčtina a latinčina v Európe, je ním písaná významná časť indickej filozofie a hinduistickej tradície. Sanskrit sa často používa aj dnes - napr. v terminológii jogy a iných indických vedách.

Indická kuchyňa

India jedlo Flickr nickgraywfu
Na indickom stole nesmú chýbať placky..

Foto: Flickr / nickgraywfu
zdroj: Flickr

Krajinu spoznáš aj cez jedlo. Indické jedlo zaváňa exotikou a výraznými koreninami. Síce ide zvyčajne len o jeden chod, ale zato poriadny. Klasické indické jedlo sa nazýva thali. Je to jeden veľký tanier, na ktorom sú poukladané mištičky s prevažne zeleninovým, a niekedy aj mäsovým obsahom, polievkou, jogurtom a niečím sladkým – dezertom. Lahôdkou je dalova polievka alebo kaša, urobená z vnútornej časti strukovín, tiež papad – tenučká chrumkavá placka ochutená koreninami. Z mäsa sa konzumuje väčšinou kuracie a kozie, pravidelným jedlom je ryža (basmati) a samozrejme veľa ovocia a zeleniny.

Titulné foto: India ženy Flickr / mckaysavage

Turistická stránka Indie: www.incredibleindia.org
Oficiálna stránka Indie: www.india.gov.in
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
PYRANHA
pred 7 rokmi
India je nepochybne veľmi zaujímavá krajina, ktorá čoraz častejšie zvádza aj našincov. Lákadlami sú najmä bohatá indická história, kultúra, duchovno a samozrejme aj krásy prírody či pamätihodnosti. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/india/

India je moja vysnívaná krajina. Musí to byť úžasné vidieť na vlastné oči, ako funguje tak veľká krajina, ako tam žijú ľudia. Človek sa potom hneď inak bude pozerať na svet inak.

 

Diskusné príspevky (5)

Fotografia
GYAN PRAKAŠ
pred 7 rokmi
India je úžasná. Obrovské množstvo pamätihodností, na každom kopci chrám, svätyňa, jaskyňa, každý verí v iné náboženstvo a bijú sa len občas :-). Obrovské množstvo duchovnej energie, zázrakov, mágie. Je tam málo lesov a voda je vzácnosť. Cesty sú veľmi zlé. Zvyčajne sú jednoprúdové cesty a keď sa autá stretávajú v protismere, schádzajú dvoma kolesami mimo cesty. Strava je často nebezpečná lebo hygiena je tam minimálna, treba si dobre vyberať kde budete jesť, je vhodné vidieť aspoň hrniec v ktorom sa to varí lebo na okrajoch niektorých hrncov je hrubá vrstva špiny, väčšinou varia na sušených kravských lajnách (drevo je vzácnosť) a tak jedlo s mliekom a čaj s mliekom má svoju arómu hovien, všetko jedlo je viac alebo menej pikantné ako keby ani inú chuť nepoznali, voda sa dá piť len balená alebo prevarená. V podstate indiu obývajú predkovia našich rómov (cigánov) a tak obyvatelia majú podobné oblečenie, stavbu tela a pleť. Rovnaké zvyklosti, na 90% rovnaká reč, rómština je hindština, vedia sa zabávať ale v pohode ťa okradnú, len tam majú väčšiu úctu voči bielym (pôvodne len angličanom). Je tam veľa bezdomovcov alebo bývajúcich v chatrčiach ako nedávno u nás rómovia (kým im štát nedal byty). Tam je skutočne nezamestnanosť ale často som videl taký prístup že radšej zomrú hladom ako keby išli niečo robiť. Kradnúť, žobrať a obchodovať sú pripravený vždy. Pri pamätihodnostiach je veľa schválne znetvorených žobravých ľudí ktorí sa snažia niečo vyžobrať ale nežobrú pre seba ale pre svojich bosov, Všade chcú všetko predať a často za neadekvátne vysokú cenu, treba zjednať aj 10x nižšiu cenu. Toalety majú tenké potrubie a tak je tam zákaz požívať toaletný papier lebo im upcháva potrubie, je snaha aby ste sa utierali rukou a umyli si studenou vodou ktorá býva na toaletách. Ako tréning na pobyt v Indii by som odporúčal vopred aspoň mesačný pobyt v niektorej z rómskych osád. Tak sa pripravíte, a už vám nič nebude vadiť, budete si môcť dokonale vychutnať krásy Indie.
Fotografia
PYRANHA
pred 7 rokmi
Uf, toľko informácii, dobre že si úprimný, aspoň sa lepšie pripravím na to čo ma tam čaká. Určite tam chcem ísť na poznávačku cez CK, na vlastnú päsť by som sa neodvážila.
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
ta toaleta ma zabila!!!
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
hned by som tam s Pyranhou isiel :)
Fotografia
Kukuč
pred 6 rokmi
Vždy som túžila navštíviť Indiu.Dúfam že sa mi to podarí.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Jedinečný zážitok, aký fanúšikovia Tolkienovej trilógie Pán Prsteňov ešte nezažili.
pred 7 rokmi
Analytici tento stav pripisujú pokračujúcej hospodárskej kríze v krajine, v dôsledku ktorej prichádza k znižovaniu reálnej životnej úrovne
pred 9 rokmi
Náš organizmus je zložitý systém mnohých podsystémov. Aby mohla bežať plná regenerácia, je potrebné organizmus riadne zásobovať vodou a rozumnou stravou.
pred 5 rokmi
Projekt zahŕňa napríklad diela Martina Slivku, Dušana Hanáka, Martina Šulíka a Deža Ursinyho.
pred 7 rokmi
Počas amatérskych rely pretekov v okolí Uherského Brodu zabilo auto štyri dievčatá, ďalší ľudia sú zranení.
pred 8 rokmi
Najnovšie potvrdenými interpretmi sú Kasabian, Good Charlotte, Deftones, Within Temptation, Lostprophets, Peter Bjorn and John či The Maccabees.
pred 3 rokmi
Dvadsaťosemročná Britka Ellie Goulding sa za posledné roky zaradila medzi celosvetovo najpopulárnejšie speváčky.
pred 8 rokmi
Najpopulárnejšia americká dílerka marihuany ponúka ešte návykovejší materiál než kedykoľvek predtým, v tretej sezóne seriálu Tráva.