Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Grónsko: tam, kde vás zima hreje pri srdci

Zdroj: © Server.sk, redaktor: mv, pridané: 06.09.2011

Aká je to krajina, akí sú tam ľudia? Len málo vyvolených pozná odpoveď na podobné otázky.
Grónsko: tam, kde vás zima hreje pri srdci
Zdroj obrázku: Flickr
 

Čo sa našincovi vybaví, keď sa povie Grónsko? Chlad? Zima? Možno tým lepšie informovaným sa vynoria nejasné informácie o najväčšom ostrove sveta alebo o polárnom dni a polárnej noci. Aká je to však krajina, akí sú tam ľudia? Grónsko zatiaľ nepatrí medzi práve najvyhľadávanejšie destinácie dovoleniek, len málo vyvolených pozná odpoveď na podobné otázky.

Základné fakty

Oficiálny názov tohto severského ostrova znie „Kalaallit Nunaat“. Preložiť by sme to mohli ako „zem Gróňanov“. Uznáte však, že pôvodný názov neznie práve „európsky“, napokon, ostrov samotný po geografickej stránke susedí s Kanadským štítom, preto sa v našich končinách etabloval názov Grónsko. Ten je odvodený od dánskeho pomenovania - „Gronland“ - čo znamená „zelená zem“.

Pre úplnosť, Grónsko nie je samostatný štát. Je to autonómne územie pripadajúce Dánsku, pričom autonómiu získalo len nedávno, v roku 2009.

Obyvatelia krajiny, ktorej hlavné mesto je Nuuk, sú Eskimáci, alebo, aby sme boli presnejší, Inuiti. Oni a Európania narodení v Grónsku tvoria 87% populácie. Zvyšok dopĺňajú Dáni a ostatné národnosti.
Grónsko Nuuk
Pohľad na hlavné mesto Grónska, Nuuk.
zdroj: SXC/free

História v prítomnosti

Grónsko je vskutku krajina s históriou. Veď už 3000 rokov pred naším letopočtom po ňom kráčali prví predkovia Inuitov, konkrétne z Ázie na Aljašku cez Beringovu úžinu. Ak sa vám javí, že cez túto úžinu sa podľa bádateľov dostali do Ameriky predchodcovia Indiánov, dobre sa vám javí.

Čo to však do histórie Grónska majú povedať aj legendárni Vikingovia, keď je ostrov v roku 875 objavený Gunnbjornom Ulfssonom. Histórii a aj osídľovaniu ostrova neskôr napomáha Erik Červený, po ňom jeho syn, Leif Eriksson. Druhý menovaný si slávu vyslúžil najmä objavom Severnej Ameriky. No v prípade Grónska sa práve on zaslúžil o to, že v roku 1000 sa na ostrov dostal prvý kresťanský misionár. A tak trochu aj o rozvoj obchodu. Obyvatelia Grónska totiž s Vinlandom (osadou založenou v Severnej Amerike) obchodovali až do 14. storočia.
 
Éra Vikingov sa v Grónsku skončila niekedy okolo roku 1550. Dnes sa s určitosťou nevie, či vyhynuli, len sa vytratili alebo zmiešali s Inuitmi.

Bývať sa dá aj na ľadovci

Grónsko je síce obrovský ostrov, ale obýva ho len približne 60 000 ľudí. Tí žijú v 18 mestách, z ktorých drvivá väčšina je na západnom pobreží. Už spomínaný Nuuk má len niečo cez 17 000 obyvateľov. Medzi ďalšie „veľké“ mestá patria Ilulissat či Sisimiut.

Mimochodom, súčasné obyvateľstvo sa dodnes živí tak, ako za starých čias. Rybárstvom. Z hospodárskeho hľadiska je pre krajinu dôležité aj nerastné bohatstvo, Grónsko je krajina neuveriteľne bohatá na minerály. Geológovia tu identifikovali až okolo 500 druhov. Unikátnosť Grónska navyše podčiarkuje fakt, že približne 50 druhov sa nachádza len na tomto ostrove.
Grónsko Manitsoq
Grónsko ani zďaleka nepatrí medzi všedné krajiny. Dôkazom toho sú aj mestá, v ktorých sa to priam hmýri farbami. Tak ako aj v meste Manitsoq.
zdroj: SXC/free

Prečo sa vybrať do Grónska?

Grónsko sa rozprestiera na rozlohe viac ako 2 milióny km2. Fascinujúce je, že len 15% z tohto územia nepokrýva ľad. Ten je na niektorých miestach dosahuje hrúbku až 3000 metrov. Preto sa niet čo čudovať, keď medzi najvyužívanejšie dopravné prostriedky patrí psí záprah.
psie záprahy
Psie záprahy patria medzi atraktívne turistické atrakcie. Čo je však dôležitejšie, dodnes sú pred domácich bežným dopravným prostriedkom.

Obrovské ľadovce sú všade. Ak máte chuť a odvahu, môžete si ľadovce pozrieť nielen z povrchu, ale aj ponoriť sa do hlbín v potápačskom výstroji. Pre tých, ktorých už len pomyslenie na to zamrazilo, ostáva ešte kajak, ktorým môžu prebrázdiť grónske vody.
ľadovec
Aj takúto scenériu si môže človek vychutnať, keď nasadne do kajaku či člnu.
zdroj: Internet

Ak návštevníka neláka voda môže skúsiť pešiu turistiku, alebo už spomínaný záprah psov. Ním môžete cestovať po ostrove a je to skvelá možnosť ako sa zoznámiť s grónskou prírodou. Napríklad aj takým ľadovým medveďom. Pre zaujímavosť, Inuiti považujú medveďa za morského živočícha. To preto, lebo celý svoj život strávi v mori alebo na ľadovci.
Grónsky fjord
Grónska príroda je skutočne nádherná. Takisto ako tento fjord. Nepripomína vám trošku Štrbské pleso?
zdroj: SXC/free

Použité zdroje: Wikipedia.org, Greenland.com, lucianockovsky.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Vedenie účtovníctva, účtovnícke služby a spraco...
Predaj spotrebného materiálu pre tlačiarne, atr...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Ponúkame prácu pre šikovných a spoľahlivých ľud...
Hľadáme partiu stolárov
Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...

75 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 120 m2
30 000.00 €
Na predaj, rodinný dom, 4 a viac izieb, rozloha...
55 000.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 28 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Odolný kompakt Panasonic FT5 disponuje Wi-Fi rozhraním doplneným technológiou NFC, a tak je možné sa jediným dotykom pripojiť nielen k bezdrôtovej sieti, ale aj k inému zariadeniu.
pred 11 rokmi
A tak, ako sme sľúbili – podarilo sa nám hneď z rána uchmatnúť kľúče od najsilnejšej verzie s označením D4-D 180. Slabší motor 2.0D sme už bohužiaľ nestihli vyskúšať, no od kolegov sme počuli mimoriadne chvály na jeho úspornosť.
pred 7 rokmi
Bolesti hlavy, očí, náchylnosť na všetky možné ochorenia, neustála únava.
pred 6 rokmi
Na obvodnom súde pre Prahu 2 sa dnes začal proces s Darou Rolins, ktorá je obžalovaná pre smrteľnú nehodu.
pred 3 rokmi
Nový pôvodný český rodinný muzikál autorov Zdeňka Bartáka a Aleny a Jana Pixových je spracovaný na motívy rozprávky H. Ch. Andersena.
pred 16 rokmi
Primerane k novému vzhľadu modernizovaný Clio aj po technickej stránke patrí vo svojej triede medzi špičkové vozidlá.
pred 9 rokmi
Pálenie na jazyku alebo sliznici je sčasti veľmi nepríjemná a zaťažujúca senzorická porucha. Postihnuté oblasti sa vo svojej štruktúre...
pred 3 rokmi
Kto chce mať istotu, že si v zime dobre zalyžuje, mal by sa orientovať na svahy vo vysokohorských polohách.