Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Filipíny – drsná a zároveň krásna krajina

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 14.03.2013

Filipíny patria medzi najchudobnejšie krajiny, ale turistov si ctia, a preto sa snažia pre nich vytvárať ideálne podmienky na dovolenku.
Filipíny – drsná a zároveň krásna krajina
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Filipíny tvorí 7107 ostrovov, z tohto počtu je 2000 neobývaných a 2500 nemá ani pomenovanie. 11 obývaných ostrovov sa nachádza pri juhovýchodnom pobreží Ázie, medzi Taiwanom a Brunejom, v Juhočínskom mori Tichého oceánu. Filipíny sú chudobnou krajinou, mnoho ich obyvateľov žije na pokraji biedy. Aj pre tieto okolnosti si tak uctievajú turistov. Nájdeme tu takmer všetko – luxus s bielymi plážami, azúrovú vodu, ale aj neskutočnú chudobu a neupravené prostredie. Filipíny patria medzi najchudobnejšie krajiny, ale turistov si ctia, a preto sa snažia pre nich vytvárať ideálne podmienky na dovolenku.

Manila

1,5 miliónové hlavné mesto Filipín sa nachádza na západnom pobreží ostrova Luzon. Rozprestiera sa tu park Rizal. Nájdeme v ňom múzeá, otvorené divadlo, planetáriá, cvičí sa tu joga, usporadúvajú koncerty. Rieka Pasig rozdeľuje mesto na severnú a južnú časť. Na ľavom brehu rieky, v centrálnej časti mesta sa nachádza štvrť Intramuros (vo vnútri steny), obklopujú ju staré hradby bývalej pevnosti. Zachovali sa tu mnohé pamiatky – univerzita Santo Tomas, rímskokatolícka katedrála, pomníky španielskych moreplavcov, hrobka Apolinaria Mabini a pevnosti Santiago. Na brehu rieky v oblasti San Miguel stojí palác Malacanian – sídlo prezidenta. V Manile sa nachádza aj Národné múzeum, Filipínska galéria a obrazová galéria v prezidentskom paláci.
Manila Flickr GreenArcher04
Hlavné mesto Manila.
zdroj: Flickr

Dovolenkári by mali vedieť o Filipínach:

Tropické podnebie s častými zemetraseniami, záplavami a tajfúnmi v mesiacoch máj až november. Najhorúcejšie obdobie je od marca do mája. Ak sa na Filipínach nezdržíte viac ako 21 dní, na vycestovanie postačí pas. Pre dlhší pobyt potrebujete potvrdenie, ktoré vám vystaví The Philippine Bureau of Immigration and Deportation. Pri odlete sa platí poplatok asi 11 dolárov. Najvhodnejší čas pre dovolenku na Filipínach je medzi novembrom a májom. Inak by ste mohli natrafiť na obdobie dažďov. Priemerná teplota sa pohybuje medzi 25°C - 34°C, vlhkosť vzduchu je 77%.

Krajina je chudobná a luxusné letoviská sú budované kvôli cestovnému ruchu. Práve ten má prispievať k zvyšovaniu životnej úrovne. Žijú tu pohostinní ľudia, ochotní pomôcť vrámci vlastných síl. Zdravotná starostlivosť je na úrovni iba v hlavnom meste a väčšina zdravotných zariadení žiada vopred zaplatenie za ošetrenie.
Filipíny
Aj takéto pláže nájdete na Filipínach.
zdroj: SXC/free

Celé súostrovie je vzdialené od brehu Ázie 1000km. Filipíny obmývajú štyri moria. Z východu Filipínske, zo západu Juhočínske, zo severu Suluské a Celebské. Tri štvrtiny povrchu pokrývajú vysočiny. Nížiny sa nachádzajú len pri brehoch a údoliach riek. Na ostrovoch sa nachádza viac ako 50 sopiek, a preto je táto oblasť dosť nekľudná.

Filipíny sa delia do troch ostrovných skupín – Luzon, Visayas a Mindanao. Mesto Manila v časti Luzon je hlavným a druhým najväčším mestom. Najvyššia hora Apo, ktorá sa nachádza v časti Mindao, meria 1954 metrov. Najdlhšou riekou je Mindanao (551 km). Rieky sú krátke, ale majú rýchly spád.

Filipínski liečitelia

Mnohým sa s touto krajinou spájajú liečitelia, ktorí operujú rukami. Pre nás je to veľmi nereálne, ale pre hlboko veriacich Filipíncov to reálne je. Ich svet je pomerne vzdialený od racionálnosti, veria na duchov, dušu a v nadprirodzené schopnosti. Ľudoví liečitelia sú na Filipínach bežný zjav. Ich výskyt je zjavný hlavne v chudobných častiach krajiny, kde platená zdravotná starostlivosť je pre väčšinu ľudí takmer nedostupná. Mnohí liečitelia využívajú bezmocnosť chorých vo svoj prospech.

Väčšina filipínskych liečiteľov patrí ku Kresťanskej duchovnej únii, ktorá vznikla z Duchovnej spoločnosti, založenej v roku 1857 Allanom Kardecom. Venujú sa cvičeniam, modlitbe, čítajú pasáže z Biblie, v ktorých sa hovorí o uzdravovaní. Nemajú vedomosti z medicíny a nevedia teoreticky vysvetliť priebeh ich liečby. Medicína zavrhuje metódy liečiteľov a považuje ich za podvod. Operuje sa v nehygienických podmienkach, pri zákrokoch sa nepodávajú žiadne anestetiká, používajú sa kuchynské nože a nožničky na nechty. Paradoxné je, že údajne žiadny pacient nikdy nedostal infekciu a všetci sa buď vyliečili, alebo sa ich stav zlepšil. Nie je potrebné telo zošívať, liečiteľ prejde dlaňou nad ranou a po zákroku zrazu nie je ani stopy. Pacient vstane z lôžka a cíti sa lepšie.

Alex Orbito je asi najznámejší liečiteľ a zároveň aj prezidentom Asociácie filipínskych liečiteľov. Jeho metóda, kedy používa prsty ako skalpel, sa nazýva aj psychická chirurgia. O jeho zázračných rukách hovoria mnohí vyliečení pacienti.

Filipínski liečitelia využívajú pri svojich zákrokoch kozmickú energiu – reiki. Aj na Slovensku nájdeme liečiteľov, ktorí sa venujú filipínskej metóde a sú registrovaní v združení - Asociácia liečiteľov reiki. Ale u nás sa takýmto „operačným zákrokom“ nevenujú.

Kultúra

Lákadlom je každoročný festival Lenten, na ktorom sa oslavujú bylinné prípravky. Pozornosť upútajú aj filipínske domy, ktoré musia mať silnú pyramidálnu strechu. Takto sú domy chránené pred silným vetrom a dažďom. Domy postavené na koloch zamedzujú prenikanie hadov a potkanov do príbytkov. Krásna krajina disponuje aj osemnástimi aktívnymi vulkánmi, nachádzajú sa tu hory vysoké takmer 3 tisíc metrov nad morom, 34 národných parkov, ryžové terasy Banaue, nazývané ôsmy div sveta, skvelé pláže a výborné podmienky na potápanie vytvárajú z tejto krajiny perfektné miesto na dovolenku.

Ryžové terasy

Na tisícky rokoch starých terasách sa pestuje viac ako 100 druhov ryže. Najznámejšie sú ryžové terasy v Banaue v provincii Ifugao. Nazýva sa aj ôsmy div sveta a pri ich výstavbe nebol použitý údajne žiadny nástroj. Ležia v nadmorskej výške okolo 1500 metrov a pokrývajú plochu 10 360 km2. Od roku 2001 sú zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Filipíny Banaue
Ryžové terasy Banaue.
zdroj: Internet

Zaujímavosti

Najväčšia perla na svete bola nájdená neďaleko ostrova Palawan v roku 1934. Vážila 6,5 kg a bola veľká 14x24 cm. Nazvali ju „Lao-Tzu-ová perla" a v roku 1984 ju ohodnotili na 32 miliónov eur. Podľa odhadov je stará približne 600 rokov a na svete nemá konkurenciu. Z 500 druhov koralov, ktoré sú známe na celom svete, 488 môžeme nájsť vo vodách Filipín. Druhé najhlbšie miesto v oceáne sa nachádza na Filipínach. Namerali tam hĺbku 10,497 metrov a nazýva sa Mindanajská, alebo filipínska priekopa. Objavila ju posádka nemeckej lode v roku 1927. Na Filipínach uhynul najväčší krokodíl na svete žijúci v ekologickom parku provincie Agusan del Sur. Meral 6 metrov a vážil vyše tony.
perla Lao Tzu
Perla Lao-Tzu.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Filipíny patria medzi najchudobnejšie krajiny, ale turistov si ctia, a preto sa snažia pre nich vytvárať ideálne podmienky na dovolenku. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/filipiny-drsna-a-zaroven-krasna-krajina/

Je to super stranka :3 :-)

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred rokom
juuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuj
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Všetky tuky – tuhé a nasýtené živočíšneho pôvodu (tuky v mäse alebo klasické maslo), ale aj margaríny živočíšneho pôvodu, môžeme nahradiť tekutými olejmi.
pred 3 rokmi
Na festivale Rock pod Kameňom predstaví skutočná metalová kráľovná Doro Pesch.
pred 6 rokmi
Pokračovanie úspešného seriálu začnú nakrúcať začiatkom mája, pričom druhá séria detektívok sa na obrazovky dostane na jeseň tohto roku.
pred 8 rokmi
Už dávno sme sa nepozreli na zúbok nejakému videoklipu.
pred 5 rokmi
Rapper už z pripravovanej nahrávky predstavil singel Guts Over Fears, v ktorom hosťuje austrálska speváčka Sia.
pred 8 rokmi
Múzeum obchodu prináša, v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“ do Bratislavy špičku súčasného svetového blues, gitaristku a speváčku Anu Popovic s kapelou.
pred 5 rokmi
Skladba pochádza z albumu Swings Both Ways, ktorý 40-ročný interpret uviedol na trh vlani v novembri.
pred 6 rokmi
Na prvom ročníku festivalu BA City Beats to bude žánrovo mimoriadne pestré, čoho dôkazom je zoznam dosiaľ potvrdených interprétov.