Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dovolenkovanie v Chorvátsku bude jednoduchšie

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 30.06.2013

Chorvátsko sa od 1. júla stáva členom EÚ, čo zjednoduší pobyt v tejto krajine.
Dovolenkovanie v Chorvátsku bude jednoduchšie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dovolenkovanie v Chorvátsku bude od 1. júla jednoduchšie, keďže krajina vstupuje do Európskej únie. Colníci už nebudú cestujúcich na hraniciach kontrolovať, čo by malo znamenať plynulejšiu premávku. Obmedzenia pri preprave alkoholu a tabakových výrobkov ale ostávajú v platnosti, informovala dnes hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Každá členská krajina EÚ má nastavené svoje pravidlá v oblasti spotrebných daní, ktoré treba rešpektovať. Cez chorvátske hranice je možné previezť pre osobnú spotrebu 200 cigariet, 100 cigarillos, 50 cigár alebo 250 gramov tabaku. Okrem toho turisti si môžu priviezť jeden liter destilátu alebo liehoviny, dva litre likéru alebo dezertného alebo šumivého vína a taktiež dva litre stolového vína.

Vstupom Chorvátska do EÚ sa dovolenkári nemusia obávať, že by im na hraniciach mohli colníci vziať potraviny či iný tovar živočíšneho pôvodu neobchodného charakteru. Od 1. júla sa končia obmedzenia, ale ľudia si môžu doviezť výrobky len pre svoju osobnú spotrebu. Doteraz si mohli cestujúci do Chorvátska z členskej krajiny EÚ doviezť do 10 kg mäsa a mlieka, mliečnych a mäsových výrobkov, do 20 kg rýb alebo rybacích výrobkov, do 10 kg ostatných výrobkov ako sú med, živé ustrice, živé slávky, slimáky a iné, ako aj 125 g výrobkov z chránených druhov, ako napríklad kaviár, na osobu.

Keďže colníci už nebudú na hraniciach kontrolovať cestujúcich, premávka by mala byť plynulejšia. Colné kontroly v prípade podozrenia z pašovania však zostávajú. Môžu byť zamerané napríklad proti pašovaniu ohrozených druhov voľne žijúcich rastlín a živočíchov v rámci medzinárodného dohovoru CITES. "Členstvo v únii nič nemení na skutočnosti, že korytnačky, morské koníky či niektoré druhy orchideí musia zostať vo svojom prirodzenom prostredí," dodala Macíková.

Dovolenkári, ktorí sa chystajú do Chorvátska aj so svojimi domácimi miláčikmi, by mali vedieť, že každý musí mať pas spoločenského zvieraťa. V ňom musí byť uvedené, že zviera je klinicky zdravé, očkované proti besnote a nepochádza z oblasti s výskytom besnoty. Potvrdenie od veterinárneho lekára nemôže byť staré viac ako tri dni.

Pre Slovákov, ktorí majú lode v chorvátskych prístavoch, je dôležité, či boli vyrobené v štátoch EÚ. Ak doteraz kotvili v tejto krajine, mali štatút zahraničného tovaru v dočasnom používaní. Po 1. júli by však mali byť prepustené do voľného obehu, pretože sa stanú tovarom únie. V prípade, že clo zaplatil majiteľ v krajine pôvodu, nebudú chorvátske úrady znovu vyžadovať platenie cla. Najvyššia colná sadzba je 2,7 percent v závislosti od typu plavidla. Majiteľ lode staršej ako osem rokov nebude musieť platiť dovozné clo ani DPH. Musí však predložiť dôkaz o jeho prvom uvedení do prevádzky. Plavidlá vyrobené či dovezené zo štátov mimo EÚ budú mať naďalej štatút zahraničného tovaru v dočasnom používaní v inej krajine, dodala Macíková.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Jitka Čechová patrí medzi najvýraznejších českých klaviristov súčasnosti. Pôsobí v úspešnom Smetanovom triu, ale zároveň nezabúda na svoju sólovú dráhu.
pred 13 rokmi
Základom plánovania akejkoľvek zdravej stravy musí byť zníženie množstva konzumovaných tukov.
pred 9 rokmi
Táto pieseň sa stala hitom dávno pred Vianocami a predpokladám, že u susedov to bude Vianočný hit číslo jeden.
pred 9 rokmi
Každý používateľ Facebooku si bude môcť celý svoj život digitálne zaznamenať prostredníctvom informácií, fotiek, videí či máp.
pred 7 rokmi
Viac ako mesačné koncertné turné „BACK TO THE CLUBS“ trojice skupín Billy Barman, Walter Schnitzelsson a Bad Karma Boy štartuje už tento víkend v Prievidzi.
pred 9 rokmi
Podarilo sa jej to so skladbou On The Floor, v ktorej hosťuje rapper Pitbull.
pred 5 rokmi
Horúčavy, extrémnu vlhkosť, piesok aj divoké zvieratá! To všetko zažil spevák a muzikálový herec Thomas Puskailer pri nakrúcaní videoklipu k skladbe „Live for the Moment“!
pred 9 rokmi
Jeden z najvýraznejších zjavov poslednej série Česko Slovenskej SuperStar sa vrátil na scénu.