Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dovolenkovanie v Chorvátsku bude jednoduchšie

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 30.06.2013

Chorvátsko sa od 1. júla stáva členom EÚ, čo zjednoduší pobyt v tejto krajine.
Dovolenkovanie v Chorvátsku bude jednoduchšie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dovolenkovanie v Chorvátsku bude od 1. júla jednoduchšie, keďže krajina vstupuje do Európskej únie. Colníci už nebudú cestujúcich na hraniciach kontrolovať, čo by malo znamenať plynulejšiu premávku. Obmedzenia pri preprave alkoholu a tabakových výrobkov ale ostávajú v platnosti, informovala dnes hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Každá členská krajina EÚ má nastavené svoje pravidlá v oblasti spotrebných daní, ktoré treba rešpektovať. Cez chorvátske hranice je možné previezť pre osobnú spotrebu 200 cigariet, 100 cigarillos, 50 cigár alebo 250 gramov tabaku. Okrem toho turisti si môžu priviezť jeden liter destilátu alebo liehoviny, dva litre likéru alebo dezertného alebo šumivého vína a taktiež dva litre stolového vína.

Vstupom Chorvátska do EÚ sa dovolenkári nemusia obávať, že by im na hraniciach mohli colníci vziať potraviny či iný tovar živočíšneho pôvodu neobchodného charakteru. Od 1. júla sa končia obmedzenia, ale ľudia si môžu doviezť výrobky len pre svoju osobnú spotrebu. Doteraz si mohli cestujúci do Chorvátska z členskej krajiny EÚ doviezť do 10 kg mäsa a mlieka, mliečnych a mäsových výrobkov, do 20 kg rýb alebo rybacích výrobkov, do 10 kg ostatných výrobkov ako sú med, živé ustrice, živé slávky, slimáky a iné, ako aj 125 g výrobkov z chránených druhov, ako napríklad kaviár, na osobu.

Keďže colníci už nebudú na hraniciach kontrolovať cestujúcich, premávka by mala byť plynulejšia. Colné kontroly v prípade podozrenia z pašovania však zostávajú. Môžu byť zamerané napríklad proti pašovaniu ohrozených druhov voľne žijúcich rastlín a živočíchov v rámci medzinárodného dohovoru CITES. "Členstvo v únii nič nemení na skutočnosti, že korytnačky, morské koníky či niektoré druhy orchideí musia zostať vo svojom prirodzenom prostredí," dodala Macíková.

Dovolenkári, ktorí sa chystajú do Chorvátska aj so svojimi domácimi miláčikmi, by mali vedieť, že každý musí mať pas spoločenského zvieraťa. V ňom musí byť uvedené, že zviera je klinicky zdravé, očkované proti besnote a nepochádza z oblasti s výskytom besnoty. Potvrdenie od veterinárneho lekára nemôže byť staré viac ako tri dni.

Pre Slovákov, ktorí majú lode v chorvátskych prístavoch, je dôležité, či boli vyrobené v štátoch EÚ. Ak doteraz kotvili v tejto krajine, mali štatút zahraničného tovaru v dočasnom používaní. Po 1. júli by však mali byť prepustené do voľného obehu, pretože sa stanú tovarom únie. V prípade, že clo zaplatil majiteľ v krajine pôvodu, nebudú chorvátske úrady znovu vyžadovať platenie cla. Najvyššia colná sadzba je 2,7 percent v závislosti od typu plavidla. Majiteľ lode staršej ako osem rokov nebude musieť platiť dovozné clo ani DPH. Musí však predložiť dôkaz o jeho prvom uvedení do prevádzky. Plavidlá vyrobené či dovezené zo štátov mimo EÚ budú mať naďalej štatút zahraničného tovaru v dočasnom používaní v inej krajine, dodala Macíková.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Priekopníci slovenského SKA, skupina Polemic, oslávi v roku 2013 už 25. výročie svojej existencie. 10členná kopa dobrej nálady a smiechu prezradila, že oslavovať bude niekoľko mesiacov.
pred 8 rokmi
Columbia Records (Sony Music) v spolupráci s nadáciou Robin Hood Relief Fund vydáva záznam z benefičného koncertu 12-12-12 na pomoc obetiam hurikánu Sandy.
pred 5 rokmi
Pomerne krátko po uvedení skladby Na život a na smrť do rádiového éteru, predstavuje kapela novú skladbu Medzitým.
pred 10 rokmi
Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.
pred 8 rokmi
Skirt je prvou piesňou, ktorú 45-ročná Minogue zverejnila po tom, čo tento rok podpísala kontrakt so spoločnosťou Roc Nation.
pred 10 rokmi
Generačne, aj hudobne sú odlišný a aj ich ambície sú rozdielne. Napriek tomu chystá skupina Iné Kafe vzdať hold punkovej legende Zóne A.
pred 9 rokmi
Ako je dobre známe, pornostránky sú prešpikované nebezpečnými odkazmi, linkami a vírusmi, na ktoré často krát pozabudne každý vzrušeniachtivý jedinec.
pred 8 rokmi
Pojazdné kino navštívi tento rok od 21. júna do 9. septembra 36 miest vrátane festivalov Art Film Fest, Pohoda a Vrbovské vetry.