Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cinque Terre: čarovné miesto pre aktívnych ľudí

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 11.09.2013

Národný park „piatich zemí“ leží na severovýchode Talianska v Parco Nazionale delle Cinque Terre. Rozprestiera sa medzi Speziou a Lévantom a je zapísaný aj do UNESCO.
Cinque Terre: čarovné miesto pre aktívnych ľudí
Zdroj obrázku: Internet
 

Neopakovateľná atmosféra sa dá vychutnať hlavne na vlastných nohách, prípadne poslúži bicykel, pretože terén je veľmi členitý a kopcovitý. Krásna príroda, mohutné útesy a unikátne mestečko nalepené na strmých skalách vyrazí dych každému návštevníkovi. Územie národného parku charakterizuje harmonické súžitie človeka s prírodou. Symbiózu je vidieť na každom kroku. Strmé skalnaté svahy sú využité na unikátne terasovité vinice.
Cinque Terre
Národný park sa rozprestiera na ploche 38,6 štvorcového kilometra a zahŕňa 5 malebných rybárskych dediniek – Corniglia, Manarola, Monteresso Al Mare, Riomaggiore a Vernazza. Všetky tieto dedinky sú vybudované na skalách, obklopujú ich vinohrady a olivové háje.
zdroj: Internet

Až do začiatku 20. storočia sa do oblasti dalo dostať len po mori, prípadne neupravenými cestami. Z časti je to aj výhoda, pretože zlé príjazdové možnosti chránia oblasť pred masovým turizmom. Dnes sú dedinky prepojené aj železničnou traťou. Z prvej dedinky Monterosso do poslednej Riomaggiore je to zhruba 5 hodín peši popri pobreží. Cesty sú kľukaté a časovo náročnejšie – cca 12 a viac hodín.
Cinque Terre 02
Cinque Terre
zdroj: Goodfon

Ak sa rozhodnete vydať na výlet autom, určite sa zastavte v dedinke Porfotino pod Janovom. Nachádza sa po ceste smerom k národnému parku. Právom je považovaná za najpôvabnejšiu dedinku riviéry Ligúrie. Toto miesto miloval aj Napoleon, chcel ho pomenovať po svojej manželke Jozefíne. S obľubou ju navštevujú svetoznáme osobnosti – Marlon Brando, Spielberg, Rihanna, Sopha Loren, Madonna a mnohé ďalšie. Ceny za ubytovanie sú vysoké, noc vyjde aj na 700 až 1000 eur.

Najväčšie vlny sú údajne v dedinke Levanto

Dedinka Levanto je známa vďaka krásnej piesočnatej pláži a historickému centru, obľubujú ju surfisti. Údajne sú tu najväčšie vlny. Prírodné pomery neprajú doprave. Terén je náročný, parkovísk málo a obsadené bývajú od skorých ranných hodín. Celá oblasť podlieha prísnym pravidlám, pretože ide o prírodnú rezerváciu. Ak sa chystáte na viac dní, výhodné je využívanie vlakovej dopravy. Pri jednodňovej návšteve je výhodné uprednostniť plavbu loďou z La Spezie, ktorá funguje štýlom hop on - hop off (nastúp a vystúp kdekoľvek). Lístok stojí od 17 eur (poobedňajšia plavba o 14.15 h) cez 21 eur (pracovné dni), po 23 eur (víkendy a august). Odchody lodí: 9.15, 10.00 a 11.15 hod.
Cinque Terre 04
Cinque Terre
zdroj: Goodfon

Výletné lode aj dopravia návštevníkov do každej dedinky a je na vás kam ste schopní zájsť. Terén a klimatické podmienky sú stvorené pre kondične vybavených turistov. Podobným spôsobom funguje aj vlaková doprava. Ak sa rozhodnete cestovať autom, treba voliť skúseného šoféra. Prvá z dediniek (Monterosso) disponuje najkrajšou plážou v celom národnom parku. Z kostola otca kapucína je nádherný výhľad na celú oblasť.

Vernazza bola takmer zničená záplavami v roku 2011

V dedinke Vernazza akoby zastal čas, patrí k najfotografovanejším dedinkám národného parku. V roku 2011 ju zasiahli záplavy, kvôli ktorým museli evakuovať obyvateľov. 4 metrov vysoké nánosy blata boli nebezpečné pre život. Opravy stáli vyše sto miliónov eur a dnes je opäť prístupná v plnej kráse. V malých utajených dedinkách je ubytovanie podstatne lacnejšie a skromnejšie.

Oblasť ponúka mnohé lákadlá – krásna príroda, fauna aj flóra, lokálna vlhká klíma. Nechýbajú ani tematické úseky, napríklad Cesta lásky pre romantikov, terasovité vinice s „vlekovým“ spôsobom zberu, piknikové areály, objekty sakrálnej architektúry. Táto krásna botanická záhrada je navyše plná vodopádov a samozrejme zo všade je výhľad na tyrkysovú hladinu Ligurského mora.
Cinque Terre 03
Cinque Terre
zdroj: Goodfon

Oblasť je vhodná pre aktívnejších dovolenkárov, ktorí radi spoznávajú krásy našej planéty.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ingolstadtská automobilka Audi nasadí do legendárnych pretekov 24 hodín Le Mans špeciály s vyľahčenou konštrukciou - Audi R18 TDI.
pred 8 rokmi
Francúzsky kompakt so zmeneným imidžom
pred 8 rokmi
Štúdia roadsteru s elektrickým pohonom...
pred 6 rokmi
Správa WHO je prvou systematickou štúdiou mapujúcou násilie voči ženám v 81 krajinách sveta
pred 8 rokmi
Moby sa po takmer dvoch rokoch vracia s novou štúdiovou platňou. Do pondelňajšieho vydania ju fanúšikom po celom svete ponúka na vypočutie úplne zadarmo.
pred 7 rokmi
Štát bude mať na financovaní projektov 15-percentný podiel, zvyšné prostriedky pôjdu z fondov Európskej únie.
pred 5 rokmi
87-ročný Andrzej Wajda v tomto diele prináša pohľad do desaťročia života Lecha Walesu – robotníka z gdanských lodeníc, ktorý viedol hnutie Solidarita proti komunistickej vláde a napokon sa stal prvým prezidentom demokratického Poľska.
pred 7 rokmi
Štýlový 22“ myConnect monitor AOC e2251fwu