Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Chile – tajomná krajina

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 23.11.2012

Chile je krajinou viacerých tvárí. Spoznajte všetky práve teraz. Takmer 760 tisíc km2 v sebe skrýva tú najrozmanitejšiu škálu skutočných prírodných unikátov, ktoré vo svete nemajú konkurenciu.
Chile – tajomná krajina
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Chile je štátom Južnej Ameriky, domovom pre viac ako 16 miliónov ľudí a 28 najväčšou krajinou sveta. Súčasťou Chile sú aj ostrovy: ostrov Juana Fernándeza, Veľkonočný ostrov, ostrov Sv. Ambróza, ostrov sv. Félixa, ostrov Sala-y-Goméza. Takmer 760 tisíc km2 v sebe skrýva tú najrozmanitejšiu škálu skutočných prírodných unikátov, ktoré vo svete nemajú konkurenciu.
Chile Flickr Alastair Rae
Chile je územím, kde sa „kúsok od seba“ snúbili nehostinná púšť, daždivé pralesy a ľadovce.

Flickr / Alastair Rae
zdroj: Flickr

Zaujímavá hra prírody, ktorá tak obyvateľom Chile umožňuje užiť si horúce letné počasie na severe krajiny, ochladiť sa vodou z jazier či vodopádov, ktoré sa nachádzajú v strede krajiny alebo sa príjemne schladiť prechádzkou do hôr – Ánd rozprestierajúcich sa na juhu krajiny. Chile je krajinou viacerých tvárí. Spoznajte všetky práve teraz.
Atacama Flickr Miradas com br
Púšť Atacama sa nachádza na severe Čile a jej časť zasahuje aj do okolitých štátov - Peru, Bolívii, Argentíne.
zdroj: Flickr

Územie Chile bolo obývané pravdepodobne už v roku 12 pred naším letopočtom. Prvými obyvateľmi boli početné kmene Indiánov – najmä skupina Araukuáncov a Inkov. Práve Inkovia založili aj na území dnešnej Chile veľkolepú Inkskú ríšu, ktorú obývalo približne 10 miliónov „detí slnka“. O Inkoch sa dodnes tradujú tajomné ba priam strašidelné príbehy. Príbehy o tom, ako Inkovia brutálne usmrtili deti za účelom obety pre bohov. Jednou z údajných praktík bolo aj sťahovanie detí z kože. Rozmach Inskej ríše bol pozastavený až v 15.storočí. Zásluhu na tom má iný indiánsky kmeň – kmeň Mapučov. Mapučovia dnes tvoria približne 6% populácie krajiny a sú najpočetnejšou skupinou pôvodných, domorodých obyvateľov Chile.

Chile – krajina prírodných unikátov!

Chile je nepochybne krajinou viacerých prírodných unikátov. Vyprahnutá púšť Atacama je dokonca najsuchším miestom našej planéty! Až na niekoľko sukulentov, na tejto pustatine by ste asi ťažko hľadali nejaký „rastlinný život“. Napriek tomu, púšť poskytuje výnimočné prírodné scenérie. Za zmienku stojí „Údolie Mesiaca“ (Valle de la Luna), ktoré svojimi skalnými úkazmi a obrovskými pieskovými dunami pripomína povrch Mesiaca. V púšti sa dokonca nachádza aj piesočnatá napodobenina „Amfiteátra“ (Amfiteatro) a skalnatý útvar, ktorý nápadne pripomína postavy „Troch Márií“ (Tres Marias).
Chile Los Flamencos Flickr Radio Nederland Wereldomroep
Prírodný park Los Flamencos.

Foto: Flickr / Radio Nederland Wereldomroep
zdroj: Flickr

Prírodná rezervácia Los Flamencos, ktorú charakterizujú piesočnaté duny rovnako ako fascinujúce jazerá v pozadí so zasneženými štítmi, tiež neodmysliteľne patrí k púšti Atacama. Ďalším prírodným skvostom púšte sú najvyššie položené gejzíry na svete (gejzíry El Tatio). Hoci má krajina málo úrodnej pôdy, náhradou za tento nedostatok je rozhodne obrovské bohatstvo nerastných surovín – predovšetkým medi či železa. Miestny obyvatelia púšte, ktorých je približne 1 milión, môžu svoju vlasť pokojne nazvať „krajinou medi“, keďže v Chile je najväčšie nálezisko medi na svete!
Chile lamy Flickr Alex E. Proimos
Chile je domovom divoko-žijúcich lám.
zdroj: Flickr

Chile a jej zvierací obyvatelia!

Rozmanitá príroda láka rôzne zvieratá. V okolí soľného jazera Salar de Atacama žijú najmä pštrosy, plameniaky či kondory. Každý deň sa im núka pohľad na bielu ľadovú plochu jazera, v ktorom sa však skrýva voda dosahujúca teplotu až 45°C! Typickými zvieracími obyvateľmi severnej časti Chile sú aj patagónske lamy, vikuni. Chile je domovom pre divoko žijúce, ale i pre udomácnené zvieratá (napr. lamy) či pre zvieratá žijúce v Zoo (azda najznámejším je Zoo Santiago de Chile). Veľkonočný ostrov, ktorý je súčasťou krajiny, je útočiskom predovšetkým pre početné kŕdle vtákov (napr. vrabcov, čajok, lastovičiek), rýb (napr. tuniaci) či plazov (napr. nábožensky uctievaný scink).
Chile Veľkonočné ostrovy Flickr eco-hotel-costa-rica
Monolitické kamenné sochy Moai sú roztrúsené po celom Veľkonočnom ostrove. Sochy merajú 10-12 metrov a prepravované boli do vzdialeností až 16 km. Najväšia socha na ostrove má 270 ton.

Foto: Flickr / eco-hotel-costa-rica
zdroj: Flickr

5 zaujímavosti, ktoré robia Chile výnimočnou:

• Na jej území sa rozprestiera najsuchšie miesto na Zemi – nehostinná púšť Atacama. Priemerný počet zrážok za rok je 0,08 mm no v niektorých jej častiach nezapršalo už celé desaťročia!
• V Chile sa nachádza najvyššia činná sopka na svete! Je ňou sopka Guallatiri s nadmorskou výškou 6060 metrov, ktorá naposledy vybuchla v roku 1959.
Chile je „vlastníkom“ najhlbšieho prielivu na svete! Je ním Drakov prieliv, ktorý spája Atlantický oceán s Tichým oceánom.
• Veľkonočný ostrov je zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO! Stalo sa tak v roku 1996. Krásy tejto časti Chile sú však pre verejnosť málo dostupné, nakoľko územie patrí k najizolovanejším obývaným ostrovom na svete.
• Najznámejšími monumentami Chile sú gigantické sochy, ktoré dotvárajú okolie Veľkonočného ostrova. Mysteriózne sochy Moai sú údajne vytesané z lávy sopiek či čadiču a dodnes je ich vznik opradený tajomstvom!
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Realitná kancelária člen NARKS, predaj bytov, d...
Poľovnícke a lovecké potreby pre poľovníkov a m...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Ponúkame prácu pre šikovných a spoľahlivých ľud...
Hľadáme do novootvoreneho Hotela v Senci manažé...
Hľadáme partiu stolárov

135 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 174 m2, novostavba
124 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 78 m2
91 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 50 m2, balkón, l...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Skupina Para si pre fanúšikov pripravila jedinečné vianočné prekvapenie! Presne dnes vychádza DVD „Para Menšina Live 2013“.
pred 6 rokmi
Volkswagen Beetle RS Concept pochádza z USA, kde vznikol ako rýdzi show car...
pred 4 rokmi
Hudba je neoddeliteľnou súčasťou každého filmu, nie raz sa dokonca stalo, že ho prekonala, či spravila z neho legendu. Aj to je dôvod, prečo sa aj dnes pozrieme bližšie na hudobné soundtracky, ktoré sa nám v poslednom období objavili v redakcii...
pred rokom
Keď sa hrdinovia z kníh hororového spisovateľa dostanú na svet, začína sa peklo.
pred 3 rokmi
Jedna z najaktívnejších slovenských kapiel je tu s ďalším videoklipom. Po hravom singli „Traja“ prináša vizuál k akustickej novinke „Vrkoče“
pred 4 rokmi
Štýlová ikona Borrasca
pred 5 rokmi
Back to Bass tour sa vracia túto jeseň do Európy a v rámci tohto turné Sting odohrá svoje najväčšie hity v doprovode 5-člennej kapely.
pred 5 rokmi
Španielska herečka podpísala zmluvu na účinkovanie v pripravovanom trileri režiséra Ridleyho Scotta. Čaká ju aj ďalšia spolupráca s Pedrom Almodóvarom.