Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cesta ponad Atlantik - unikátna diaľnica v Nórsku

Zdroj: Internet, redaktor: red, pridané: 02.07.2013

Cesta nad Atlantikom, v Nórsku známa ako Atlanterhavsveien je jednou z najzaujímavejších ciest na svete.
Cesta ponad Atlantik - unikátna diaľnica v Nórsku
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Diaľnica nad Nórskym morom má viac ako 8 km, tvorí ju niekoľko hrádzí, sedem mostov a má aj štyri vyhliadky, kde si môžete vychutnať nezabudnuteľný výhľad na búrlivé more. Cesta v priebehu výstavby čelila dvanástim hurikánom. Počas veterného a búrkového počasia vlny mora siahajú až na cestu.

Cesta sa tiahne cez súostrovie v Nórskom mori. Prepája ostrovčeky v kraji More og Romsdal, kde ležia mestá Eide a Averoy. Cestu radi obdivujú turisti a miestni obyvatelia využívajú blízkosť mora k lovu tresky. Jeden s mostov je špeciálne upravený na rybolov.
Atlanterhavsveien
Počas nepriaznivého počasia vlny dosahujú až na cestu.
zdroj: Internet

V 20. storočí bola cesta pôvodne navrhnutá na výstavbu železnice, ale plán sa nikdy nepodarilo naplniť. Nakoniec sa z rozpracovaných schém navrhla výstavba diaľnice, s ktorou sa začalo v roku 1983. Cesta bola otvorená 7. júla 1989 a stála 122 miliónov nórskych korún.

Toto miesto sa stalo vyhľadávané nielen medzi turistami, ale obľúbili si ho aj motocyklisti. Cesta bola vyhlásená na za kultúrnu pamiatku, národnú turistickú trasu a získala ocenenie nórskej stavby storočia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Cesta nad Atlantikom, v Nórsku známa ako Atlanterhavsveien je jednou z najzaujímavejších ciest na svete. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/cesta-ponad-atlantik-unikatna-dialnica-v-norsku/

Naši slovenský správcovia a údržbári, ďalej páni poslanci v parlamente a na samosprávach choďte sa učiť tam - ako sa robia dialnice a cesty. To čo máme my to sú tankodromy a jazda na nich je hazard zo životom. Je júl a na cestách sú výtlky ako po bombových útokoch - tak všetci vodiči ďakujeme vám za naše cesty a zaplaťte svojim živiteľom - platcom daní opravy na autách po jazde na slovenských cestách.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Terčom skupiny hackerov sa majú stať internetové stránky spoločností Skylink, CS Link a SOI. Dôvodom je zavedenie servisných poplatkov, ktoré považujú za neoprávnené.
pred 7 rokmi
Na svoj prvý „Oktoberfest“ sa pripravuje rakúska metropola. Prvé veľké podujatie pre priateľov piva sa uskutoční v zábavnom parku Prater vo Viedni od 23. septembra do 2. októbra.
pred 5 rokmi
Pokračovanie legendárneho filmu pod názvom Dedičství aneb kurvaseneříka je tu! Organizátori v rámci slávnostnej premiéry 6. februára pripravili pre divákov aj niekoľko prekvapení.
pred 5 rokmi
Spevák Richard Müller dostal k narodeninám krásny darček! Jeho megaturné HLASY so skupinou Fragile má úspech ešte pred štartom.
pred 4 rokmi
Na podujatie, ktoré sa uskutoční 20. júna, dovezie aparatúru 14 kamiónov.
pred 8 rokmi
Ben (Nicolas Cage) – kedysi vynikajúci hollywoodsky scenárista, dnes polorozpadnutá troska...
pred 6 rokmi
"Pred časom som pocítil potrebu napísať rozprávky určené pre dospelého čitateľa. Na prvý pohľad je to žáner, ktorý nie je až taký obvyklý...
pred 10 rokmi
Tak, a je to tu.