Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čarovná atmosféra jazera Titicaca

Zdroj: © Server.sk, redaktor: miki, pridané: 04.01.2012

Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete, jazera Titicaca.
Čarovná atmosféra jazera Titicaca
Zdroj obrázku: © Server.sk
 

Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete. Je tu rozvinutá lodná preprava, pričom obchody smerujú z Peru do Bolívie a opačne. Sladkovodné jazero leží vo výške približne 3800 m.n.m a má množstvo menších ostrovov, na ktorých žijú pôvodní obyvatelia - Uros. S jazerom sa spája veľa legiend, tajomstiev a tamojší ľudia si rozprávajú rozličné povery. Jazero je najznámejšie plávajúcimi ostrovmi, na ktorých do dnešného dňa ľudia. Každý ostrov obýva jedna rodina.

Čo vás čaká na Titicace

Keď sa vyberiete na výlet po Titicace z Peru, môžete tak urobiť z prístavného mesta Puno. Nájdete tam niekoľko hotelov, kde sa dá prespať. V prístave sa dá zakúpiť jednodňový prípadne viacdňový poznávací zájazd po plávajúcich ostrovoch. Za zmienku stojí trstinový ostrov Los Uros, ktorý určite neminiete. Už z diaľky vám budú mávať domáci obyvatelia a srdečne vás na ostrove privítajú. Turistov oboznamujú s ich zvykmi, so spôsobom života, ktorý vedú. V prípade záujmu môžete nakuknúť do skromného príbytku. Ženy predávajú vlastnoručne vyrobené suveníry pred chatrčami. Za príplatok je možný nočný pobyt s miestnymi obyvateľmi na niektorom z ostrovov. Zažijete autentickosť plávajúcich ostrovov nielen počas dňa. Na ostrovoch majú zakázané používanie sviečok kvôli dávnejším požiarom. Preto dostali od vlády osvetlenie, ktoré sa zapína po zotmení.
Titicaca loď
Trstina je dôležitým stavebným materiálom pre existenciu na ostrovoch.

Trstina, ktorá rastie v tejto oblasti sa nazýva totor. Jej korene tvoria základňu plávajúcich ostrovov, na ktoré potom kladú niekoľko vrstiev čerstvej trstiny. Po určitom čase sa trstina opotrebuje, zhnije a musia ju nahradiť novou.

Trstina totor má všestranné využitie, domorodí obyvatelia z nej vyrábajú samotné obydlia, v ktorých žijú. Slúži tiež na výrobu lodí, na ktorých sa jednotlivé rodiny v prípade potreby dopravujú do prístavného Puna. Využívajú ich ako turistickú atrakciu pre návštevníkov, ktorí si môžu vyskúšať plavbu na týchto nezvyčajných dopravných prostriedkoch.
 

Trstina ako jedlo a liek

Trstinu zároveň používajú ako pokrm. Konzumujú z nej dužinu, ktorú podávajú na tanieri spolu s chutnou rybou. To tvorí hlavný zdroj obživy pre ľudí na plávajúcich ostrovoch. Rýb je v jazere veľa a takisto i trstiny. Okrem toho slúži domácim aj na prípravu čaju. Ten si varia najmä pri zdravotných ťažkostiach.

Zaujímavosti

• Na každom ostrove je šéf – prezident. Ten ma na starosti riešenie problémov, sťažností a konfliktov.
• Obyvatelia ostrovov sa živia hlavne rybolovom, prekvitajúcim turizmom a predávaním suvenírov.
• Každý ostrov musí byť ukotvený o dno jazera. Inak by mohol „preplávať“ na bolívijskú stranu a keďže domáci nemajú cestovné pasy, mohol by nastať problém.
• V jazere žije žaba, ktorá dokáže dýchať pod vodou a pre svoj život nepotrebuje pevninu.

Isla Taquile

Ďalší ostrov Isla Taquile sa dostanete až na druhý deň, pretože sa nachádza ďalej od plávajúcich ostrovov. Je to pevný ostrov, kde vám dovolia vstúpiť po zaplatení vstupného poplatku. Čaká vás obed a malá kultúrna vložka, domáci si pre vás pripravia tanec a zahrajú na hudobných nástrojoch. Pri vystúpení nechýbajú deti, ktoré sa na programe zúčastňujú. Po obede si doprajete dlhšiu prechádzku, navštívite aj námestie, na ktoré sa dostanete miernym výstupom do kopca. Poobede sa odchádza naspäť do prístavu.
Titicaca ostrov Isla Taquile
Program na Isla Taquile.

Pri návšteve Peru alebo Bolívie si nenechajte ujsť krásne prostredie Titicaci. Nechajte sa unášať jej modrou hladinou a nasávajte nezvyčajnú atmosféru plávajúcich ostrovov.

Foto: © Martina Miksová


 

7 obrázkov / Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete, jazera Titicaca.
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete, jazera Titicaca. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/carovna-atmosfera-jazera-titicaca/

hm, tak asi už bajkal zmyzol či čo keď už "nie" je najvyššie položené jazero :D

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
vsak bajkal je do 200m nm, tak ake najvyššie položené jazero...
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Jennifer Hudson vydáva svoj druhý štúdiový album s názvom I Remember Me 21. marca 2011...
pred 8 rokmi
Tuningová spoločnosť pripravila individualizačný program pre novú generáciu BMW 6er Cabriolet (F12).
pred 8 rokmi
Nielen ovocie a zelenina patria medzi úhlavných nepriateľov rakoviny. Do neoficiálnej top 10 sa dostali aj nasledujúce potraviny...
pred 7 rokmi
Orange najväčšou 3G sieťou aktuálne pokrýva 137 miest a 600 obcí, čo predstavuje viac ako 3,8 milióna obyvateľov.
pred 5 rokmi
V snímke Star Wars: Episode VII si zahrajú Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew a Kenny Baker, ktorí sa predstavili v pôvodnej trilógii Hviezdnych vojen (1977, 1980, 1983).
pred 7 rokmi
V pripravovanej snímke režiséra Kellyho, ktorý za zaskvel mysterióznou drámou Donnie Darko (2001), by mal Cage stvárniť právnika Rodneyho A. Smollu.
pred 4 rokmi
Dominika Mirgová opäť provokuje novým klipom.
pred 4 rokmi
Chcete mať Tatry doma? Chcete sa tam preniesť? Nemusíte, stačí ak si Tatry prenesiete domov, do dvoje obývačky. Ako ? Jednoducho. Choďte do Tatier a naberte si ich do ruksaka.