Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čarovná atmosféra jazera Titicaca

Zdroj: © Server.sk, redaktor: miki, pridané: 04.01.2012

Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete, jazera Titicaca.
Čarovná atmosféra jazera Titicaca
Zdroj obrázku: © Server.sk
 

Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete. Je tu rozvinutá lodná preprava, pričom obchody smerujú z Peru do Bolívie a opačne. Sladkovodné jazero leží vo výške približne 3800 m.n.m a má množstvo menších ostrovov, na ktorých žijú pôvodní obyvatelia - Uros. S jazerom sa spája veľa legiend, tajomstiev a tamojší ľudia si rozprávajú rozličné povery. Jazero je najznámejšie plávajúcimi ostrovmi, na ktorých do dnešného dňa ľudia. Každý ostrov obýva jedna rodina.

Čo vás čaká na Titicace

Keď sa vyberiete na výlet po Titicace z Peru, môžete tak urobiť z prístavného mesta Puno. Nájdete tam niekoľko hotelov, kde sa dá prespať. V prístave sa dá zakúpiť jednodňový prípadne viacdňový poznávací zájazd po plávajúcich ostrovoch. Za zmienku stojí trstinový ostrov Los Uros, ktorý určite neminiete. Už z diaľky vám budú mávať domáci obyvatelia a srdečne vás na ostrove privítajú. Turistov oboznamujú s ich zvykmi, so spôsobom života, ktorý vedú. V prípade záujmu môžete nakuknúť do skromného príbytku. Ženy predávajú vlastnoručne vyrobené suveníry pred chatrčami. Za príplatok je možný nočný pobyt s miestnymi obyvateľmi na niektorom z ostrovov. Zažijete autentickosť plávajúcich ostrovov nielen počas dňa. Na ostrovoch majú zakázané používanie sviečok kvôli dávnejším požiarom. Preto dostali od vlády osvetlenie, ktoré sa zapína po zotmení.
Titicaca loď
Trstina je dôležitým stavebným materiálom pre existenciu na ostrovoch.

Trstina, ktorá rastie v tejto oblasti sa nazýva totor. Jej korene tvoria základňu plávajúcich ostrovov, na ktoré potom kladú niekoľko vrstiev čerstvej trstiny. Po určitom čase sa trstina opotrebuje, zhnije a musia ju nahradiť novou.

Trstina totor má všestranné využitie, domorodí obyvatelia z nej vyrábajú samotné obydlia, v ktorých žijú. Slúži tiež na výrobu lodí, na ktorých sa jednotlivé rodiny v prípade potreby dopravujú do prístavného Puna. Využívajú ich ako turistickú atrakciu pre návštevníkov, ktorí si môžu vyskúšať plavbu na týchto nezvyčajných dopravných prostriedkoch.
 

Trstina ako jedlo a liek

Trstinu zároveň používajú ako pokrm. Konzumujú z nej dužinu, ktorú podávajú na tanieri spolu s chutnou rybou. To tvorí hlavný zdroj obživy pre ľudí na plávajúcich ostrovoch. Rýb je v jazere veľa a takisto i trstiny. Okrem toho slúži domácim aj na prípravu čaju. Ten si varia najmä pri zdravotných ťažkostiach.

Zaujímavosti

• Na každom ostrove je šéf – prezident. Ten ma na starosti riešenie problémov, sťažností a konfliktov.
• Obyvatelia ostrovov sa živia hlavne rybolovom, prekvitajúcim turizmom a predávaním suvenírov.
• Každý ostrov musí byť ukotvený o dno jazera. Inak by mohol „preplávať“ na bolívijskú stranu a keďže domáci nemajú cestovné pasy, mohol by nastať problém.
• V jazere žije žaba, ktorá dokáže dýchať pod vodou a pre svoj život nepotrebuje pevninu.

Isla Taquile

Ďalší ostrov Isla Taquile sa dostanete až na druhý deň, pretože sa nachádza ďalej od plávajúcich ostrovov. Je to pevný ostrov, kde vám dovolia vstúpiť po zaplatení vstupného poplatku. Čaká vás obed a malá kultúrna vložka, domáci si pre vás pripravia tanec a zahrajú na hudobných nástrojoch. Pri vystúpení nechýbajú deti, ktoré sa na programe zúčastňujú. Po obede si doprajete dlhšiu prechádzku, navštívite aj námestie, na ktoré sa dostanete miernym výstupom do kopca. Poobede sa odchádza naspäť do prístavu.
Titicaca ostrov Isla Taquile
Program na Isla Taquile.

Pri návšteve Peru alebo Bolívie si nenechajte ujsť krásne prostredie Titicaci. Nechajte sa unášať jej modrou hladinou a nasávajte nezvyčajnú atmosféru plávajúcich ostrovov.

Foto: © Martina Miksová


 

7 obrázkov / Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete, jazera Titicaca.
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Titicaca
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Medzi hranicami Peru a Bolívie sa ligoce hladina najvyššie položeného jazera na svete, jazera Titicaca. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/carovna-atmosfera-jazera-titicaca/

hm, tak asi už bajkal zmyzol či čo keď už "nie" je najvyššie položené jazero :D

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
vsak bajkal je do 200m nm, tak ake najvyššie položené jazero...
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Seriál Glee je akousi žánrovou zmesou. V globále môžeme Glee definovať ako hudobný seriál, okorenený príjemným humorom, so štipkou drámy.
pred 6 rokmi
Test k obštrukčnej spánkovej apnoe. Najčastejším dôvodom vzniku obštrukčnej spánkovej apnoe je zvýšenie hmotnosti.
pred 7 rokmi
Unikátny mini-invazívny zákrok na liečbu hypertenzie ako prví na Slovensku uskutočnili lekári z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave
pred 9 rokmi
Keď sa povie slovo Schizandra, zrejme len málokto tuší, čo sa za ním skrýva . A pritom nám táto zaujímavá rastlinka môže predĺžiť život!
pred 4 rokmi
Multitalentovaný Ondřej Brzobohatý dnes štartuje Identity Tour 2015, nadväzujúce na úspešné turné Identity Tour 2014.
pred 8 rokmi
O chrápaní existuje množstvo vtipov, ale v skutočnosti ide o veľmi nepríjemný jav...
pred 7 rokmi
Teplá šálka kakaa, tablička chutnej čokolády prípadne chutný čokoládový koláč - tak najčastejšie poznáme kakao u nás. Ale odkiaľ sa kakao berie?
pred 6 rokmi
Pred päťdesiatimi rokmi bolo prvýkrát vyvinuté prakticky viditeľné LED svetlo.