Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Britský vidiek

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 24.10.2011

Omrzeli vás už exotické pláže, či preplnené veľkomestá? Vyberte sa do krajiny, v ktorej ľuďom neprekáža dážď a neskrývajú sa pred ním pod dáždnikmi
Britský vidiek
Zdroj obrázku: © Server.sk/pb
 

Omrzeli vás už exotické pláže, či preplnené veľkomestá? Vyberte sa do krajiny, v ktorej ľuďom neprekáža dážď a neskrývajú sa pred ním pod dáždnikmi, do kráľovstva, kde je červená tehla národným materiálom, prijmite jednoducho pozvanie na britský vidiek...
Helmsley
Mestečko Helmsley na anglickom vidieku.

Súčasťou cestovateľských článkov býva občas poďakovanie cestovnej kancelárii, vďaka ktorej sa uskutočnila cesta a vznikol cestopisný materiál. Služby cestovných kancelárií už niekoľko rokov nevyužívam a radšej cestujem na vlastnú päsť. Špecifický druh adrenalínu. Napriek tomu, tento rok by som toto miesto využil na poďakovanie sa – Steviemu. A možno ešte internetu, prostredníctvom ktorého som sa so Steviem zoznámil. Zhruba pred pol rokom. Aktívna komunikácia bola dobrá nielen na zlepšenie angličtiny, ale priniesla so sebou aj pozvanie do Veľkej Británie.
Saltburn By The Sea: Lanovka: miestna pobrežná atrakcia
Aglický vidiek - Saltburn By The Sea: lanovka - miestna pobrežná atrakcia.

Krajina, ktorá sa mnohým spája najmä s Londýnom. Hlavným mestom, v ktorom našli prácu stovky Slovákov, mestom, v ktorom sa rozhoduje o britskom živote. Sympatický Brit však býva neďaleko Newcastle, v centre ostrova a tak bolo jasné, že milovaný Londýn si tento raz odpustím. Vízia nahliadnutia pod pokrievku života na britskom vidieku bola oveľa silnejším lákadlom, než rušný Londýn.

Najpohodlnejšie letecké spojenie britského Newcastle so Slovenskom je cez viedenské letisko. Síce s prestupom v Amsterdame, ale priamy spoj z naozaj blízkeho okolia aj tak nenájdete. V lietadle strávite dohromady tri a pol hodiny a Keď si načasujete správne lety, na prestupovom letisku nezabijete viac, ako hodinu a pol, ideálny čas na presun z lietadla do lietadla. Ceny leteniek sa pohybovali v polovici júla od 270€ do 450€.
Newcastle
Newcastle.

Návštevník tejto britskej časti opustí rušný život veľkomesta v momente, keď v podstate objazdom obíde Newcastle a rozprestrie sa pred ním scenéria vidieka. Uhladená príroda, ovečky, kone, zeleň a malé dedinky, v ktorých dominujú domce postavené v prevažnej miere z červenej tehly. Každý iný, ale vďaka tomu národnému stavebnému materiálu nikomu neprekáža, že nejde o radovú zástavbu. Všetko do seba zapadá. Až príliš. Za bránami veľkomesta prichádza pocit, akoby sa život zastavil v prvej polovici minulého storočia. Pokoj, kľud, nikto sa nikam neponáhľa, šoféri jazdiaci vľavo na nikoho netrúbia, na priechode sa netreba báť, že vás niekto prejde. Britský vidiek, zastali tu tradície a zastal tu aj čas.
 
Z letiska, je to do Teesside, mestečka, kde som na osem dní sklonil hlavu, zhruba hodina cesty. Pohľad na scenériu, ktorá bežala za oknami auta bol jasným znakom toho, že sa tu bude na čo pozerať. Stevie mal pripravený dokonalý program a hneď popoludní vyrážame do okolitých dediniek. Koľko ich vlastne bolo tušia hádam iba miestni. Žiadne tabule, iba maličké námestia by mohli byť znakom, že sme už pravdepodobne zmenili ďalšiu viesku. Všade vládne neuveriteľný pokoj. Obchody sú prázdne a predavači v nich s úsmevom vítajú každú návštevu. Káva, zmrzlina a čierne pivo treba ochutnať (ale nie naraz). V tejto krajine to chutí, akosi inak.

Stokesley – Great Ayton - Guisborough

Rodisko kapina Cooka
Múzeum kapitána Cooka.

V Stokesley sa na miestnej riečke „preháňajú“ desiatky kačíc, ktoré nemajú problém prísť priamo k vám a „nechať sa obskakovať“. Hneď „za rohom“ je Great Ayton, miesto, kde na každom roku nájdete odkaz na kapitána Cooka, narodil sa tu, chodil do školy, v triede, kde sa učil, je múzeum a samozrejme, nemôže tu chýbať ani samostatné veľké múzeum kapitána Cooka, či jeho socha. Hneď vedľa múzea stojí klasická červená telefónna búdka, ktorá už vlastne ani nie je tak klasická, pretože podľa nášho sprievodcu, je ich v Anglicku už mizerne málo. Tradícia v tomto sa smere sa bohužiaľ vytráca. Aj policajta v tradičnej „helme“ nájdete už iba veľmi ťažko, prevládajú klasické uniformy. Príchuť dávnej histórie však v Británii ostáva. Tá na návštevníka dýchne hádam na každom rohu a inak tomu nie je ani v ďalšej dedinke „za rohom“.
fish and chips
Tradičné anglické jedlo - ryba s hranolkami.

Guisborough sa môže pýšiť noblesnou katedrálou s rozsiahlou záhradou a historickými ruinami v jej okolí. Výhodou tejto oblasti je fakt, že z vnútrozemia je veľmi blízko na pobrežie, ktorému sa budem ešte venovať. Isté však je, že prvý večer končíme na tradičnom fish & chips (vyprážaná ryba s hranolkami) v malebnom prímorskom mestečku Saltburn By The Sea. Vraj najlepšia vyprážaná ryba v okolí, najlepšia zmrzlina v okolí a okrem pohľadu na odliv a dlhé mólo vás prekvapí nečakane plná pláž. V chladnej vode sa síce nikto nekúpe (tradíciou ale vraj je vojsť bosí po členky do vody a behať v nej), ale deti stavajú hrady z piesku, psy aportujú a celé rodiny tu trávia veľmi príjemné chvíle. Jedinou atrakciou je lanovka, ktorá vás vyvezie na kopec, odkiaľ prichádzajú nezabudnuteľné pohľady na pobrežie, okolité útesy a dokonalú prírodu.
Guisborough
Anglické mestečko Guisborough a jeho historické ruiny.
zdroj: SXC/free

Veľké jedlo po takejto vychádzke musí byť. A zaručujem, že z britských porcií sa najedia aj statní chlapi, ženy a deti to majú aj na dvakrát. Cena hlavného jedla sa pohybuje do 10 britských libier, čo je zhruba 11€, polievky stoja polovicu, ale sú zbytočné, pretože hlavné jedlo je naozaj obrovské. Zapiť sa dá niektorým z nespočetného množstva pív rôznej farby, hustoty a najmä chuti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


kompletna obnova bytovych domov, stavba rd , ...
Predaj potrieb pre modelovanie gélových a akryl...

189 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 91 m2, novostavba
330 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 110 m2
51 600.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 40 m2, balkón, l...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 15 rokmi
Various – hudobné DVD, part. 2
pred 18 rokmi
Beh nie je iba vynikajúcim profylaktickým prostriedkom v boji proti srdcovo-cievnym chorobám, ale veľmi pomáha aj neurológom.
pred 8 rokmi
"An Awesome Wave od Alt-J kombinuje neočakávané črepiny zvukov s fascinujúcimi rytmami, pôsobivými melódiami a úchvatnými piesňami," uviedol predseda poroty Simon Frith.
pred 9 rokmi
Single Man je adaptáciou jedného z významných diel gay literatúry, rovnomenného autobiograficky ladeného románu Christophera Isherwooda.
pred 10 rokmi
Štúdia čisto elektrickou energiou poháňaného športiaku...
pred 7 rokmi
"Pozdvihnite čašu Dornského vína. Hra o tróny bude pokračovať piatou a šiestou sezónou," napísali tvorcovia na oficiálnu stránku seriálu na sociálnej sieti Facebook.
pred 6 rokmi
V rámci prvého (otváracieho) víkendu film dosiahol film Rezistencia na Slovensku návštevnosť 18 014 platiacich divákov.
pred 8 rokmi
"Minulý rok stále považujem za najlepší v mojej kariére, ale domnievam sa, že tento bude ešte lepší," tvrdí jednotka talianskej "scuderie".