Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Britský vidiek: York nie je New York

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 26.10.2011

Zachovaná stredoveká architektúra, väčšina domov je historickou pamiatkou, ktorej je najlepšie sa nedotýkať a do centra dláždeného mačacími hlavami sa autom nedostanete ani pri najlepšej vôli.
Britský vidiek: York nie je New York
Zdroj obrázku: SXC/free
 

K parafráze na známe svetové veľkomesto ma priviedlo množstvo darčekových predmetov, ktoré v tomto historickom meste napodobujú známe heslo I Love New York, ibaže slovo „new“ je vynechané. A napokon York je zjavne jediné, čo tieto mestá naozaj spája. Ten anglický sa nazýva aj žijúcim múzeom. Zachovaná stredoveká architektúra, väčšina domov je historickou pamiatkou, ktorej je najlepšie sa nedotýkať a do centra dláždeného mačacími hlavami sa autom nedostanete ani pri najlepšej vôli. Jedna veľká pešia zóna, lemovaná množstvom obchodíkov s darčekmi, kvalitným anglickým čajom, svetovou kávou od výmyslu sveta, podomácky vyrobenými sladkosťami, teda všetkým, čo pripomína tradície Británie. Na druhej strane je fantastické sledovať unikátny súzvuk moderných obchodov s hudbou, či domácimi potrebami, ktoré bez toho, aby narúšali historickú atmosféru tohto mesta, zapadajú do jeho koloritu.

História v Yorku dýcha na každom mieste.

York: predajňa sladkostí
York: predajňa sladkostí.

Už od železničnej stanice, kam vás privezie vlak na turistov dýcha história. A tá ho sprevádza v každej z miestnych kľukatých uličiek, v ktorých domy vyzerajú, ako padajúce domino. V Yorku nájdete aj najkratšiu ulicu s najdlhším názvom v celej Británii. Doslova pár metrov, ktoré v súčasnosti ani nie sú označené, pretože tabuľu s nápisom Whip Ma Whop Ma Gate niekto ukradol. Dohľad nad mestom akoby držala figúrka diabla, ktorý lemuje roh Stonegate. A nech sa v Yorku vyberiete ktorýmkoľvek smerom, bezpochyby vždy dôjdete k majestátnej gotickej Katedrále, ktorá je podľa miestnych záznamov najväčším gotickým kostolom na sever od Álp. Milovníkov vláčikov v tomto dôležitom železničnom uzle, z ktorého sa dostanete doslova do celej Británie, čaká najväčšie železničné múzeum na svete. Otvorené je denne, pri jeho prehliadke dokážete stráviť niekoľko hodín a vstup je zadarmo.

Draculova pevnosť

Whitby Abbey
Draculova pevnosť: Whitby Abbey.
zdroj: SXC/free

Ďalší deň naše kroky vedú po pobreží, ktoré lemujú malé pobrežné mestečká a v dlhých kilometroch sa tu rozsiahle zelené pláne menia na strmé útesy, ktoré sú pre britské pobrežie tak typické. Cestou do cieľa sa zastavujeme v malebnom mestečku na Runswick Bay. Jeden hotel, domce na útese, pokojné, rodiny oddychujúce na pláži. Aj tu akoby zastal čas. Jedinečná zastávka na ceste do prímorského mestečka Whitby.
Whitby: Tu stroskotala Draculova loď a čierny pes bežal po schodoch do Abbey
Whitby: Tu stroskotala Draculova loď a čierny pes bežal po schodoch do Abbey.

Neverím, že existuje niekto, kto by aspoň raz nepočul meno Dracula. Román Brama Stockera o najznámejšom upírovi sa sčasti odohrával vo Veľkej Británii. Práve tu rumunské knieža pricestovalo za svojou Mínou. Na lodi, ktorej posádka neprežila cestu. Na lodi, ktorá vplávala medzi dva majáky, narazila do brehu, z lode vybehol čierny pes a rozbehol sa po 199 schodoch k Whitby Abbey.
 
Ak by som si mal vybrať miesto, ktoré na mňa za osem dní na anglickom vidieku zapôsobilo najviac, je to jednoznačne Whitby. Nemusíte poznať Draculu a zažiť ten príbeh „na vlastnej koži“, toto mesto, ktoré rieka Esk rozdeľuje na dve časti a spája ho v súčasnosti jediný roztvárací most musí očariť každého. Jedinečnú pohľad z jedného brehu, na druhú stranu, na ruiny Whitby Abey a kostol St Mary´s Church je niečo, na čo sa nezabúda.
Whitby: Dracula tu stále žije
Whitby: Dracula tu stále žije.

Pravá strana mestečka sa stala centrom pre súčasných turistov, ktorí tu nájdu obchody so suvenírmi, množstvo vychýrených reštaurácií hlavne s rybími špecialitami z čerstvých rýb, ktoré rybári denne lovia priamo pod útesmi Whitby, ale napríklad aj Draculov dom hrôzy, kde za dve a pol libry prežijete sedem minút tajomného temného strachu s krvilačným grófom za chrbtom. Ľavá strana rieky je oveľa viac historická a zachováva svoj historický kolorit. Prechádzka úzkymi uličkami plnými umeleckých obchodíkov vás dovedie až k spomínaným 199 schodom, po ktorých sa možno vyšplhať k Whitby Abbey. Celodenný výlet do tohto mestečka je jednoducho nezabudnuteľný.

Nové Zámky - Newcastle

Newcastle, Millenium bridge
Newcastle v noci, pohľad na most Millenium bridge.
zdroj: SXC/free

A zas trochu parafrázovania. Štvrtý a piaty deň trávime tam, kde sme výlet v podstate začali. V Newcastle. Presný názov mesta je Newcastle upon Tyne a z niekdajšieho strojárenského a lodiarskeho centra krajiny je dnes moderné veľkomesto s miliónom obyvateľov, uznávaným futbalovým mužstvom Newcastle United a miestom pre neviazanú zábavu. V Newcastle sa k nám pridáva John, miestny mladík, znalý dobrej zábavy. Prvý večer s ním znamená prehliadku klasických britských krčmičiek a barov a nočný život na plné obrátky. Spoznávame mesto práve z tejto stránky. Je štvrtok večer a to je vraj deň, keď Angličania berú v práci peniaze a vyrážajú za zábavou. Zdá sa, že je na tom niečo pravdy. V baroch je plno, pivo tečie prúdom a zábava ide na plné obrátky. V podnikoch hrá hlasná hudba, v kurze je Lady GaGa a La Roux, čiže vyšperkovaná tanečná produkcia a nikomu neprekáža, že nepočuje vlastného slova. S Johnom, ktorý má silný miestny prízvuk sa dá aj tak dorozumieť až po treťom pive. Vtedy už človek rozumie všetkému a vie povedať všetko. Vrcholom večera je veselá travesty show v ktoromsi z miestnych barov.

Briti, labužníci tvrdia, že Earl Grey je to naopak najhorší čaj, aký kedy pili.

Po hýrivej noci venujeme druhý deň prehliadke mesta, ktorému dominuje socha pána Earla Greya, ktorého meno pozná aj našinec z u nás obľúbených čajov (Briti, labužníci tvrdia, že je to naopak najhorší čaj, aký kedy pili), od ktorej sa strmým klesaním dá prejsť k rieke, odkiaľ je nádherný výhľad na šesť mostov, ktoré spájajú dva brehy rieky. Najstarší, najmasívnejší a najznámejší je asi liatinový Tine Bridge, otvorili ho v roku 1928, má 162 metrov a dodnes je najznámejším symbolom mesta. K tým sa dnes bezpochyby radí aj najmladší z mostov Millenium bridge v tvare očného viečka, ktoré sa „zatvára“ (teda most sa dvíha), keď pod ním pláva loď. V meste vás určite uchváti hrad, Katedrála Sv. Nicholasa a nádherný pohľad na mesto si vychutnáte z reštaurácie na piatom poschodí galérie Baltic. Káva spojená s výhľadom na mesto je nádhernou bodkou za dvoma dňami v tomto meste.

Motorkári na trhovisku

Helmsley
Helmsley.

Mestečko Helmsley bolo poslednou zastávkou našej cesty. Známe je ako trhové mestečko, ktorého dominantou je hrad, teda v súčasnosti už iba jeho trosky. Samotný hrad sa však mocno zapísal Anglicka, keď odolával niekoľkým vojnovým útokom. Dnes je starobylé mesto známe skôr svojou atmosférou a lokalitou, v ktorej si zastávku po kľukatých cestách v okolí dávajú nielen britskí motorkári. Väčšinou v nedeľu tu zaplnia malé námestie do posledného mesta a fakt, že sa blíži večer dokladujú hlučným rachotom motorov svojich strojov, keď odchádzajú.

My sme sa vytratili celkom potichu a určite s možnosťou návratu, keďže britský vidiek ponúka neskutočné momenty a Veľká Británia nie sú iba dve oblasti Northumbria a Yorkshire & Humber, ktoré sme na týždeň v krátkosti navštívili.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Zázvor, alebo ďumbier ako exotické korenie pozná už takmer každý.
pred 8 rokmi
Letná komédia Zdenka Trošku je úsmevným obrázkom zo života súčasnej dediny, ktorá s nadhľadom, tak trochu v duchu Slunce, seno, sleduje hromadiace sa nedorozumenia a súhry náhod.
pred 5 rokmi
Zuzana Mináčová patrí dodnes k najväčším osobnostiam slovenskej i českej fotografie.
pred 5 rokmi
Adriane Medveďovej sa skončilo v Bemacu Prešov hosťovanie, predstavitelia klubu majú o jej služby naďalej záujem
pred 9 rokmi
Nemecká modelka Heidi Klum a britský spevák Seal sa po siedmich rokoch manželstva rozchádzajú.
pred 10 rokmi
Mohutný výkon zabalený do luxusného obleku...
pred 5 rokmi
Krásna speváčka skupiny Mukatado Janka Kozáková a jazzová žijúca legenda Peter Lipa sa stretli v nahrávacom štúdiu a naspievali duet.
pred 7 rokmi
Novitec Rosso N-Largo - pod týmto označením predstavil Novitec Rosso, najuznávanejšia tuningová forma super športiakov z Maranella, rozruch budiacu verziu Ferrari F12 Berlinetta.