Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Britský vidiek: Durham – Beamish (Vitajte v roku 1913)

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 29.10.2011

Cestou po britských oblastiach Northumbria a Yorkshire & Humber je priam povinnosťou zastaviť sa v múzeu pod holým nebom Beamish. Čas tu zastal v roku 1913.
Britský vidiek: Durham – Beamish (Vitajte v roku 1913)
Zdroj obrázku: © Server.sk/pb
 

Cestou po britských oblastiach Northumbria a Yorkshire & Humber je priam povinnosťou zastaviť sa v oblasti Durham, v múzeu pod holým nebom Beamish. Čas tu zastal v roku 1913 a na ploche 120 hektárov tu zažijete to, čo prežíval britský ľud na severovýchodne Anglicka začiatkom 20. storočia.
Beamish: Hlavná trieda
Beamish: Hlavná trieda

Areálom vás prevezú dobové električky, autobusy, autá i konské záprahy. Hlavná trieda je vlastne jedna ulica s dobovými obchodmi, krčmou a bankou. Okrem krčmy síce nič nekúpite, ale zažijete jedinečnú atmosféru minulosti. Uvidíte, ako pracovali zubári, aké potraviny sa predávali v obchodoch a ako boli balené, či ako sa vážili. Zažijete atmosféru predajne galantérie začiatku minulého storočia a hlavnou triedou s cukrárňou vás budú sprevádzať ľudia odetí v dobových kostýmoch. Chcete si ich odfotiť? Využite každú príležitosť. Na prosby o fotografovanie nereagujú. Žijú v roku 1913 a žijú si svoj život.
Beamish: U zubára
Beamish: U zubára

V múzeu môžete ďalej vystúpiť na stanici električky a vydať sa na domácu farmu, aby ste zažili atmosféru dobového statku, po ktorom sa ešte aj dnes potulujú vzácne druhy hydiny a dobytka. Na druhej strane je zas zabudnuté banské mestečko, ktorého hlavnou atrakciou je návšteva bane. Zabudnite však na „vláčik“, ktorý by vás previezol podzemím. Miestni „baníci“ vám najskôr na hlavu nasadia helmu. Potom pridajú obyčajný príbeh o baníckom lampáši a následne vám zavedú asi 200 metrov do podzemia. Celý čas ste skrčení, pretože priestor nedovoľuje vám narovnať sa. Vo vnútri páchne stuchlina, zem je mokrá a keď je baník presvedčený, že ste dostatočne nasali dramatickú atmosféru, spustí príbeh o hrozivých výbuchoch, ťažkej práci a tisíckach mŕtvych baníkov, ktorí zahynuli pri svojej ťažkej práci, kým neboli spustené dostatočné opatrenia. Všetko trvá sedem minút. Sedem minút v podzemí, kde sa nedá narovnať vyzerá, ako večnosť. Predpokladám, že nikdy ste sa ešte netešili z denného svetla tak, ako keď vyjdete z bane v Beamish.
Beamish: Cukráreň
Beamish: Cukráreň

Oveľa príjemnejšia je krátka cesta dobovým vláčikom, ktorý ťahá parná lokomotíva, alebo návšteva farmy Pockerley Manor, kde vás opäť sprevádzajú ľudia v dobových ľudových kostýmoch.
 
Beamish: Čas tu zastal v roku 1913
Beamish: Čas tu zastal v roku 1913

Informácie hovoria o tom, aby si návštevníci na Beamish vyhradili dve hodiny. Vraj je to ideálny čas. Nie je to ideálny čas. Na kompletnú prehliadku tohto jedinečného múzea treba päť až šesť hodín. Cena vstupenky pre dospelú osobu je síce dosť vysoká, ale za 16 libier máte neprekonateľný zážitok pre celú rodinu.
Beamish: Potraviny
Beamish: Potraviny

Ten samozrejme, ako to v správnych múzeách býva môžete ukončiť v miestnom obchodíku, kde si môžete nakúpiť lacnejšie i poriadne mastné suveníry, ktoré vám budú túto atrakciu britského vidieka pripomínať.

Oficiálna stránka mestečka Beamish: www.beamish.org.uk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Dokonalé R&B, ktorému dominuje nádherná muzikálnosť a sila pesničiek na ňom je zvýraznená dokonalými silnými vokálmi.
pred 8 rokmi
Trávite leto pri bazéne, kde prebiehajú animácie? Super! Určite sa zapojte a formujte vaše telo aj vo vode. Plávanie je po dlhšom čase nudné, skúste aqua-aerobic či aquazumbu!
pred 6 rokmi
Pieseň je zároveň prvým singlom z očakávaného albumu, ktorý hudobníčka plánuje nahrať počas leta.
pred 6 rokmi
Slnko pre zdravie a krásu potrebujeme, no treba vedieť ako na neho.
pred 7 rokmi
Skupina pozýva na digitálny výlet do jej histórie prostredníctvom interaktívneho obsahu, hudby, fotiek, videa, spomienok a komiksov.
pred 8 rokmi
Kapela MUKATADO, ktorá nahrala oficiálnu hymnu Slovenského olympijského tímu, zverejnila k pesničke VŠETKO SA DÁ aj videoklip.
pred 9 rokmi
Na blížiacom sa najväčšom hip-hopovom festivale TOTO JE HIP HOP 2011 v areáli piešťanského letiska sa chystá vskutku veľká vec. ICE CUBE tu počas prvého júlového víkendu vystúpi aj so svojím synom.
pred 11 rokmi
V dnešnej rýchlej dobe už pomaly zabúdame na potraviny našich starých mám, aj napriek tomu, že supermarkety sú ich plné, akoby prehliadneme...