Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Brazílske favely: bohatým vstup zakázaný?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 06.07.2011

Miesto, v ktorom vládnu drogové gangy a tenká hranica medzi životom a smrťou, to sú brazílske favely.
Brazílske favely: bohatým vstup zakázaný?
Zdroj obrázku: Internet
 

Brazília – piaty najväčší štát sveta, ktorý je domovom dažďových pralesov, vášnivej samby a viac ako 30-metrového skvostu v podobe sochy Ježiša Krista. Majestátna, očarujúca, exotická ale aj kontroverzná, nebezpečná a nestála. Odvrátenou tvárou tejto fascinujúcej tropickej krajiny sú miesta, na ktorých viac ako zábavu, obyvatelia vyhľadávajú prácu. Miesto, v ktorom vládnu drogové gangy a tenká hranica medzi životom a smrťou.
Favely Rio de Janeiro 2
Favely sú pre mnohých Brazílčanov Achilovou pätou.
zdroj: Internet

Favely – hanba Brazílie?

Tak ako sú pre Britské kráľovstvo charakteristické vysoké domy z červenej tehly, tak sú pre obyvateľov Brazílie typické malé chatrče postavené na okraji miest. Tieto chudobné štvrte nazývané favely, sú symbolom brazílskej, hoci menej vznešenej a pompéznej architektúry. Favely predstavujú slumy, ktoré vznikli v dôsledku nedostatku bytov, nezamestnanosti a následne chudoby.

Vo favelách ročne vyhasne 40 až 100 tisíc ľudských životov.

Obyvatelia faviel žijú v katastrofálnych podmienkach bez pitnej vody či elektriny vo veľmi znečistenom prostredí. S tým súvisia aj vážne zdravotné problémy, zneužívanie detí pre pracovné účely, zlá vzdelateľnosť, vysoká deviantná a kriminálna činnosť.

Samotná vláda sa už niekoľkokrát pokúsila o zničenie hanlivých častí veľkolepej Brazílie. Prvý pokus sa odohral v roku 1940, keď chudobní obyvatelia dostali šancu na lepšie bývanie v centre miest. Pomocnú ruku podal v roku 1955 aj arcibiskup, ktorý preferoval myšlienku života bez negatívnych zlozvykov, ktoré si chudobní brazílčania vypestovali počas ich života vo favelách. Definitívne zmarenie plánov, ako vyriešiť problematiku faviel, prekazila vojenská diktatúra a neschopnosť miest pokryť náklady za bývalých obyvateľov faviel.
 

Favely – ako to všetko začalo a ako to skončí?

História vzniku brazílskych chatrčových miest sa začala písať už v 18. storočí, keď sa v čase otroctva mladí černosi z Afriky ocitli v krajine, ktorá sa stala miestom bydliska ich budúcich potomkov. Po zrušení otroctva začali budovať prvé chudobné osady, v ktorých vďaka nezamestnanosti a zlej finančnej situácii vyrastala aj početná skupina bývalých kolonizátorov Brazílie – Portugalci.

Húfne sťahovanie sa do faviel nastalo až v roku 1970, keď sa vidiečania z rôznych oblastí Brazílie rozhodli začať lepší a hlavne bohatší život vo veľkomeste. Mnohí sklamaní vysokou nezamestnanosťou skončili na najneprívetivejšou mieste v celej Brazílii. A tak sa Rio de Janeiro spolu so Sao Paulom stali najväčšími brazílskymi favelmi a zaradili sa do kategórie najohrozujúcejších slum na celom svete. V najväčšom štáte Južnej Ameriky sa v súčasnosti nachádza až 16 000 faviel!
Bope Rio De Janeiro
Špeciálne jednotky brazílskej polície - Bope, ktoré denne zasahujú v slumoch, kde bojujú proti ozbrojeným gangom.
zdroj: SXC/free

Vyhliadky do budúcnosti sú plné očakávaní aj vďaka správe z roku 2010, ktorú vypracovala Organizácia spojených národov. Tá vyhlásila, že krajine sa podarilo znížiť počet faviel až o 16%! Pochybnej povesti brazílskych faviel sa však krajina futbalu len ťažko môže úplne zbaviť. Ďalšiu nádej pre zmenu života v ťažkoskúšajúcich podmienkach predstavuje snaha Brazílie o stále členstvo v Rade bezpečnosti OSN. Treba len dúfať, že s vybudovaním harmonického prostredia bez strachu a násilia začnú vo favelách, v ktorom ročne vyhasne 40 až 100 tisíc ľudských životov.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Pocity ťažoby, plného brucha, na dotyk tvrdé ako kameň, ktoré vyzerá ako by ste mali na obed loptu. Poznáte to?
pred 7 rokmi
Odvážny film novej generácie – tak Plávajúce vežiaky označili na niektorom z festivalov, na ktorých úspešne bodoval, mimochodom aj na tom v Karlových Varoch.
pred 9 rokmi
Nový album THE SHEEPDOGS si fanúšikovia budú môcť kúpiť už začiatkom septembra, singel The Way It Is mal premiéru tento týždeň.
pred 7 rokmi
Zbrane, násilie, strach vs. ľudskosť, tolerancia, rešpekt. B-Joey sa nerozpakoval a dal priamo na výber Kremľu, Bielemu domu, i Európskej komisii.
pred 8 rokmi
Tri jarné mesiace roku 2013 strávi skupina The Paranoid na sérii koncertov po slovenských a českých kluboch. Tesne pred štartom turné dokončili jej členovia nahrávanie nového singlu Z plných pľúc.
pred 9 rokmi
Už tento piatok a sobotu 10. a 11.augusta sa koná Festival Červeník – najstarší festival na Slovensku s podtitulom Festival s tradíciou...
pred 9 rokmi
Finalisti druhej série súťaže Česko Slovenská SuperStar Michal Šeps a Alžběta Kolečkářová sa rozišli.
pred 8 rokmi
Michael Schumacher (pretekár tímu Mercedes): "Môj odchod zo scény bude pravdepodobne menej emocionálny než v roku 2006, keď sme stále bojovali o titul a všetko bolo intenzívnejšie"