Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Benátky - čarovné mesto či smradľavá stoka?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 17.11.2011

Ak máte radi miesta, kde to priam dýcha romantikou a históriou zároveň, tak Benátky sú to pravé orechové pre vás.
Benátky - čarovné mesto či smradľavá stoka?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ak máte radi miesta, kde to priam dýcha romantikou a históriou zároveň, tak Benátky sú to pravé orechové pre vás. Dovolenka v Taliansku by bez návštevy Benátok nemala svoje čaro, pretože toto "mesto na vode" chce vidieť každý návštevník tejto oblasti.

Benátky sú hlavným mestom severotalianskej oblasti Benátsko a to znamená, že sa tam vieme dostať v pomerne krátkom čase. Nemusíme byť cestovateľmi, do Benátok sa dostaneme pomerne jednoducho cestnou dopravou.

Mesto je vystavané na plošine mora – lagúne. Domy sa začali stavať na kmeňoch stromov. Okrem tejto spojitosti domov s vodou sa tu nachádza obrovské množstvo historických pamiatok, sôch a mramorových stavieb. Turistom ponúka dostatok možností každého druhu – nakupovanie, obdivovanie histórie, pokojnú atmosféru, relax a aj more, ktoré je síce zradné, ale krásne.

UNESCO

Benátky, ako celé staré mesto na vode, sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO od roku 1987. Talianom sa darí mesto zachraňovať, aj keď voda je voda. Mnohé budovy v mestečku dodnes stoja na dubových koloch zapichnutých do morského dna, spevňujú sa základy avšak pôsobenie vody interiérom ani exteriérom neprospieva.
Benátky
Aj v takýchto domoch žijú obyvatelia, ktorí musia s problémami, ktoré im voda prináša, bojovať.
zdroj: SXC/free

Dvojaká tvár Benátok

Niektorí sa o tomto meste vyjadrujú skepticky. V očiach kritikov a neprajníkov je to mesto kanálov, smradľavá stoka, depresívna melanchólia. Je pravda, že mesto má svoje špecifické čaro aj zápach z vody, avšak ak by neexistovalo, svet by stratil niečo vzácne a jedinečné. Kedysi boli Benátky významnou námornou mocnosťou, ale tie časy pominuli a mesto stratilo svoj pravý význam. Je to tak trošku smutné, ale na jeho krásu a zmysel sa určite nikdy nezabudne, nech si neprajníci tvrdia čokoľvek.

História

Začiatky Benátok siahajú až do 5. storočia, keby bol tento ostrov neobývaný a pustý. Usídlili sa tu barbari, ktorí mesto vystavali od základov. V 8. storočí osady zjednotil vládca ľudu Dóža, vymanili sa spod Byzantskej nadvlády a vytvorili samostatný štát. V roku 829 sem priniesli relikvie sv. Marka a ten sa stal aj patrónom ostrova. V roku 1866 sa Benátky pripojili k Talianskemu kráľovstvu a zabezpečovali mu spojenie s Orientom.

Súčasnosť

Ak sa chceme dostať dnes na tento ostrov, môžeme si byť istý, že si nezmáčame ani nohu. Benátky sú spojené s pevninou asfaltovou dvojprúdovkou, ktorá vás privedie až na centrálne parkovisko. Do centra sa totižto nedá ísť autom ani autobusom. Spoliehať sa musíme na vlastné nohy prípadne gondolu, vodný taxík. Benátky majú dva typy ulíc - kanály a chodníky. Napriek očakávaniam, budete častejšie používať chodníky. Najrýchlejším spôsobom chodenia po meste je ísť pešo. Vzdialenosti medzi jednotlivými pamiatkami sú krátke a celé mesto prejdete asi za hodinu, ale treba mať na pamäti, že domáci obyvatelia majú obchodovanie v génoch a preto si treba pripraviť plnú peňaženku. Za plavbu si vypýta gondolier aj 100 eur, závisí od ročného obdobia a počtu turistov. Rovnako smutné je to aj s ubytovaním.
Benátky
Taxíky môžete zastaviť na stanoviskách (Piazzetta, letisko), alebo objednať telefonicky (príplatok 6 EUR).
zdroj: SXC/free

Nástupná suma vodného taxíka je 8.70 EUR. Za každú minútu jazdy zaplatíte 1,30 EUR. Hotely síce lákajú upraveným vonkajškom, ale vo vnútri luxus nehľadajme. Po západe slnka zaniká aj rušný život. Výnimku tvorí obdobie festivalu, ktorý sa koná vo februári.
 

Remeselnícke mesto

Benátky suveníry Flickr The mind says
Benátsky obchod so suvenírmi.

Foto: Flicrk / The mind says
zdroj: Flickr

Benátky majú svoju slávnu povesť, ktorá sa spája aj s tradíciami a preslávenými typickými výrobkami. Muránske sklo je známe na celom svete, tak isto krajka z Burana, karnevalové masky, papier maché. Treba si však dávať pozor na lacné imitácie benátskeho skla. Ceny v Benátkach sú vyššie ako inde. Nakupovať je výhodné v neďalekej Florencii, alebo Ríme.
Benátky
Typické karnevalové masky v Benátkach.

V juhovýchodnej časti Benátok sú dve záhrady plné zelene, čo je pre staré Benátky trochu nezvyk. Prvá Giardini Pubblici a ďalšia trochu južnejšie Parco delte Dimebranze. O niečo ďalej na východ je pritom niekoľko ihrísk, štadión a tenisové kurty s prístaviskom jácht a stredných výletných lodí.
Benátky La Fenice Flickr Javier Ortega Figueiral
V Benátkach sídli tretia najvýznamnejšia talianska opera La Fenice, jej sezóna trvá od konca novembra do júna, cena lístkov sa pohybuje od 20 EUR.

Foto: Flickr / Javier Ortega Figueiral
zdroj: Flickr

Bazilika sv. Marka(tal. Basilica di San Marco) patrí medzi najstaršie kostoly v Benátkach. Jeho stavba začala okolo roku 830 n. l. Bazilika je postavená v byzantskom slohu a je často prezývaná ako „Zlatá bazilika“. V roku 976 bola táto stavba zničená a následná výstavba trvala do 11. stor.
Benátky Piazza San Marco
Námestie sv. Marka: tal. Piazza di San Marco „Srdce Benátok“ je obklopené chrámom sv. Marka, Dóžovým palácom a kampanilou. Je najväčším námestím v Benátkach. Pomenovali ho takto na začiatku 12. storočia a je centrom politického aj cirkevného života.
zdroj: SXC/free

Benátky Ponte di Rialto Flickr frencie1978
Most Ponte di Rialto je najznámejším a zároveň najstarším mramorovým mostom na Canal Grande. Most bol pôvodne drevený, ale v roku 1591 bola dokončená jeho dnešná podoba podľa návrhu Antonia da Ponte.
zdroj: Flickr

Dóžov palác (tal. Palazzo Ducale) spolu s väznicou sa nachádzajú na námestí sv. Marka. Vo vnútri môžeme nájsť diela slávnych maliarov a sochárov – Hieronym Bosch, Veronese, Tintoretto.
Benátky Grand Canal
Canal Grande je hlavný kanál dlhý 3800 metrov, pretínajúci celé mesto. Na brehoch môžeme vidieť 300 palácov, krásne staré domy, kostoly.
zdroj: SXC/free

Oficiálna stránka: http://www.comune.venezia.itĎalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Už od štvrtka, 9. júna, budú mať diváci v kine Cinemax Bory výnimočnú šancu vidieť dokument o geniálnom talianskom architektovi, hudobníkovi, vynálezcovi, sochárovi a maliarovi Leonardovi Da Vincim.
pred 9 rokmi
L´ Amore É Una Cosa Semplice je skladačkou štrnástich vynikajúcich pesničiek.
pred 9 rokmi
Dávný příběh sú doteraz nikdy nevydané nahrávky Zuzany Navarovej.
pred 8 rokmi
Kombi Insignia vylepšené trendovým individualizačným programom
pred 18 rokmi
Pohybová sústava je behom života najviac zaťažovanou časťou tela a dochádza k jej fyziologickému opotrebovaniu.
pred 9 rokmi
Exkluzívna Giulietta pre majiteľov Maserati
pred 13 rokmi
Súčasná kvalita vrcholových výkonov vo všetkých športových odvetviach vyžaduje dokonalé zabezpečenie celého komplexu podmienok,...
pred 7 rokmi
Program 5. ročníka Tribute to Freedom v krásnom prostredí hradu Devín 3. augusta obohatí aj jedinečný Dan Bárta so svojou kapelou Illustratosphere.