Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bajkal – najstaršie a najhlbšie jazero na svete

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 14.05.2012

V roku 1996 Bajkal zapísali do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Miesto pusté a krásne zároveň.
Bajkal – najstaršie a najhlbšie jazero na svete
Zdroj obrázku: Internet
 

Neďaleko hraníc s Mongolskom sa nachádza skvost, ktorý dokáže stvoriť len príroda. Rusi ho nazývajú Sväté more – priezračný zázrak hlboký 1640 metrov s dĺžkou 636 km a šírkou 79 km.

Jazero Bajkal obkolesuje 5 pohorí a zaberá plochu 31 500 km2. Má polmesiacovitý tvar a obsahuje asi pätinu všetkej sladkej vody na planéte – tj 20%. Odhaduje sa, že vzniklo približne pred 30 miliónmi rokov. To mu dodáva na záhadnosti, pretože bez pochýb obsahuje mnoho skrytých tajomstiev.

K jazeru patrí 27 ostrovov, z čoho je 22 stálych a 5 neustále zaplavovaných. Najväčšie sú ostrovy Oľchon (730 km2) a Veľký Uškanij (9,4 km2).
Bajkal
Jazero Bajkal je dlhé 636 kilometrov a široké 79 kilometrov. V zime ho pokrýva priezračný ľad.
zdroj: Internet

Jazero sa začalo formovať, keď došlo k zaplaveniu hlbokého zlomu v zemskej kôre ako následok zrážky indickej a euroázijskej platne počas alpínskeho vrásnenia. Bajkal leží v hlbokej priekopovej prepadline v tzv. riftovej zóne, ktorá ako keby bola pokusom o rozštiepenie Ázie.

Život v jazere

Žijú tu mimoriadne vzácne endemické formy života, ktoré nenájdeme nikde inde. Od hmyzu cez vtáky. Za zmienku stojí jediný sladkovodný tuleň bajkalský, ryba golomianka žijúca 500 metrov pod morom. Telo tejto ryby dosahuje 30% tuku a slúži ako hlavná potrava bajkalských tuleňov. Krásna rybka s priezračným svietivým telíčkom rodí živé mláďatá a potom zomiera.
golomyanka
Rybka golomyanka rodí živé mláďatá a potom zomiera.
zdroj: Internet

Mnohé druhy rastlín a živočíchov sa sem dostali z oceánu cez rieku Lenu. Žijú tu stovky rýb – sibírsky losos – omul, lieň, jeseter, sih, šťuka. Najzaujímavejšie pre zoológov sú bez pochýb vranky žijúce na území v hojnom počte. Nespočetné množstvo rozsievok rôznych druhov, riasinky, hubkovce, červy, mäkkýše a kôrovce tvoria významnú zložku potravy rýb.

V roku 1996 Bajkal zapísali do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Miesto pusté a krásne zároveň. Napája ho 336 riek, pričom vyteká z neho iba jediná - rieka Angara. Do osemdesiatich rokov minulého storočia sem nikto nechodil. Svoj obdiv si vyslúžilo najskôr u domácich a dnes je to obľúbené turistické miesto. Je vzdialené viac ako 5000 km od Moskvy na trase Transibírskej magistrály. Na brehoch sú turistické chaty. V oblasti Bajkalu je rozvinutý ťažobný a papierenský priemysel, výstavba lodí, rybolov a spracovanie rýb.

Zaujímavosti

Nachádza sa tu množstvo ostrovčekov a polostrovov. Na najväčšom ostrove jazera Oľchon našli 300 metrovú starodávnu kamennú stavbu. Paradoxom je, že na jej vybudovanie nebol použitý žiadny spevňujúci materiál. Archeologické výskumy potvrdili jej pôvod, ktorý spadá do 5 až 10 storočia. Za stenou sa nachádzali starobylé hroby. Podľa druhej hypotézy ide o pevnosť a dvojmetrové kamene nie sú pomníky, ale obranné kamene pred nepriateľmi.
Bajkal Šamanská skala Baikal Wikipedia Andrzej Barabsz(Chepry)
Legendy hovoria, že jazero je sídlom bohov. Hlavný – Burchan obýva ostrov Olchon, preslávený najmä Skalou šamanov, ktorá láka turistov z celého sveta.

Foto: Wikipedia Andrzej Barabsz(Chepry)
zdroj: Wikipedia

Turistika v oblasti

Bajkal láka turistov svojou krásou. Slabo mineralizovaná krištáľovo priezračná voda dovoľuje nazrieť až do hĺbky 40 metrov. Od konca decembra ho pokryje takmer dva metre hrubá vrstva ľadu a ten je tiež taký priezračný, že doň prenikajú slnečné lúče. Ideálne podmienky pre rast rias a následné zvyšovanie kyslíka.

Bajkalské počasie je veľmi nevyspytateľné. Jav Sarma, ktorá prichádza v zime dosahuje rýchlosť a silu uragánu a celkovo veterné podnebie ovplyvňuje aj kontinentálne počasie.
Bajkal
Svoje čaro má počas dvanástich mesiacov, ale turisti ho obľubujú hlavne v zime.
zdroj: Internet

Vidieť Bajkal v zamrznutej kráse je celoživotným zážitkom, pretože máte pocit prechádzania sa po skle. Nenachádzajú sa tu komunikácie a prístupové cesty a do niektorých oblastí sa človek dostane jedine po vode. Vyznavači adrenalínových športov sem prichádzajú kvôli korčuľovaniu v tej najtuhšej zime, kedy teploty klesajú pod -25 °C. Na brehoch sa vytvárajú z ľadu jaskyne. Krištáľovo čistá voda láka aj v lete, ale kúpať sa v ňom odvážia len tí otužilejší. Teplota vody málokedy stúpne nad 10°C.
Bajkal Flickr stealthtractor
Mystické prostredie olemované horami, kopcami, sopkami, drsné štrkovité pláže na západnom pobreží a na východe rovinatejšie pieskové pláže, aj toto je podoba Bajkalu.
zdroj: Flickr
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Viviannaferkova
pred 3 týždňami
V roku 1996 Bajkal zapísali do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Miesto pusté a krásne zároveň. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/bajkal-najstarsie-a-najhlbsie-jazero-na-svete/

toto je ale obrazok ??

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
GeigerCars Ford Mustang Shelby GT640 Golden Snake
pred 7 rokmi
Denne by sme mali zjesť 5 kusov ovocia a zeleniny. Ruku na srdce - robíme tak každý deň?
pred 5 rokmi
Prípadne sa to údi alebo suší. A potom sa to zje. Studené aj teplé. Pri výnimočných udalostiach, ale aj na krajci chleba ako desiata. Už viete, čo to je? Samozrejme, šunka!
pred 7 rokmi
Sólový projekt Noela z Oasisu dostal názov Noel Gallagher 's High Flying Birds a album prináša celkovo desať piesní, ktoré Noel Gallagher sám zložil.
pred 7 rokmi
Passat Alltrack spája vlastnosti osobných automobilov s vlastnosťami SUV
pred 5 rokmi
Tohtoročný september bude v znamení najočakávanejšieho albumu tohto roku! Pôjde o dlho avizovaný album legendárneho jazzmana Tonyho Bennetta a popovej hviezdy Lady Gaga.
pred 4 rokmi
Piati mali motív i príležitosť otráviť ho. No trest smrti dostane len jeden. Alebo jedna...
pred 11 rokmi
Kto je Kristina?