Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Atacama – mesačná krajina bez dažďových zrážok

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 09.10.2012

Atacama je jediné miesto na planéte kde neprší takmer vôbec. Nehostinná krajina plná suchého piesku je pokropená dažďovými kvapkami v priemere raz za 10 rokov.
Atacama – mesačná krajina bez dažďových zrážok
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Najsuchšie miesto na svete aj napriek polohe pri oceáne plné nerastného bohatstva a nádherných prírodných scenérií. Voda z oceánu sa sem nedostane kvôli zemskej rotácii, ktorá vzdušným prúdením vracia vlahu späť nad hladinu oceánu.

Púšť Atacama sa nachádza na severe Čile a jej časť zasahuje aj do okolitých štátov - Peru, Bolívii, Argentíne. Nachádza sa medzi Andami z východu a zo západu ju obmýva Tichý oceán. Atacama je jediné miesto na planéte kde neprší takmer vôbec. Nehostinná krajina plná suchého piesku je pokropená dažďovými kvapkami v priemere raz za 10 rokov.
Atacama Flickr Miradas com br
Atacama Flickr Miradas com br
zdroj: Flickr

Pre stredoeurópanov je Atacama ťažko dosiahnuteľná. Obrovská vzdialenosť si vyžaduje množstvo času a nemalé finančné prostriedky. Hlavné mesto Santiago je zo Slovenska vzdialené vzdušnou čiarou 12 tisíc kilometrov. Priamy let z Európy nie je, preto na cestu si treba vyhradiť viac času, pripočítať prestupy počas medzipristátí a následne vnútroštátny let do mesta Antofagasta. Kým sa dostanete do vytúženého cieľu uplynú minimálne tri dni, no spravidla to trvá o nejaký deň – dva viac. Najlacnejšie ceny ubytovania a stravy nájdete na Bolívijskej strane púšte. Hotel sa dá nájsť už od 15 eur a kompletný obed vyjde približne 5 eur. Ak sa rozhodnete ubytovať v Chile, treba počítať s cenami aj desaťnásobne vyššími.
Atacama Cruz del Sur observatórium Foto Rodrigo Marín Baez
Vesmírne observatórium Cruz del Sur.

Foto: Rodrigo Marín Baez

Kvôli suchu sa nenachádzajú ľadovce ani na vrcholoch hôr. 6500 metrov vysoké pohoria sú bez ľadovej pokrývky už od štvrtohôr. V nehostinnej krajine si aj napriek drsným podmienkam našli spôsob na prežitie lišajníky, riasy a kaktusy žijúce z minimálnej vlhkosti od oceánu.

Príčiny sucha a teplotné extrémy

Humboldtov studený prúd vytvára inverznú vrstvu a vysoké vrcholce Ánd bránia zrážkam z vnútrozemia preniknúť nad púšť. Poloha púšte je situovaná na záveternej strane čilského pobrežia a neprepustí ani vlhkosť od Tichého oceánu. Púšť sa začína pri oceáne, kde má takmer nulovú nadmorskú výšku a postupne prechádza do výšky 5000 metrov nad morom.
Atacama
Pohľad na púšť Atacama z orbitu.
zdroj: NASA

Málo pieskových dún a typické vyprahnuté skalné údolia plné kameňa a piesočného prachu. Atacama je typická aj extrémne drsnými teplotnými rozdielmi. Cez deň od decembra do marca stúpa teplota nad 50 stupňov Celzia a v noci je bežný mráz. V púšti Atacama stojí aj Európske južné observatórium (ESO), pretože oblasť má najväčší počet bezoblačných dní a vzdialenosť od ľudských obydlí poskytuje nerušené pozorovanie nočnej oblohy.

Mesačné údolie – Valle de la Luna

Práve túto oblasť využíva aj NASA – testovanie zariadení pre budúce misie do vesmíru. Terén pripomína povrch planéty Mars a je najnehostinnejším miestom pre život.
Atacama Dakar BuBcSek
Cez púšť Atacama prechádza svetoznámy automobilový a motocyklový závod DAKAR.

Foto: Flickr / BuBcSek
zdroj: Flickr

Aj napriek podmienkam tu žije takmer milión ľudí, pretože bohaté náleziská medi im kompenzujú ťažký život. Baňa San José ukrýva okrem medi aj zlato. Najvýznamnejšie sú náleziská dusičnanu sodného, o ktoré sa viedla Pacifická vojna. V súčasnej dobe sa v púšti nachádza asi 170 opustených baníckych miest, ktoré vyradilo z činnosti objavenie syntetickej formy dusičnanov.

Prírodné krásy

Národný park Los Flamengos a jediné gejzírové pole Južnej Ameriky – El Tatio. Krásna príroda sa môže popýšiť najvyššie položenými gejzírmi na svete – 4200 metrov nad morom. Tektonické zlomy pod povrchom spôsobujú zemetrasenia a následné vyvieranie termálnych prameňov. V lagúnach majú svoj domov mnohopočetné skupiny plameniakov. Spomedzi tisícky krásnych vtákov tu nájdete hneď niekoľko druhov. Najpočetnejší je plameniak žltonohý. V južnejších oblastiach žije plameniak čilský. Potravu vyhľadávajú v bahne.
Atacama El Tatio
Národný park El Taito.
zdroj: SXC/free

Kaktusové kráľovstvo

Severná časť púšte je porastená mnohými druhmi kaktusov - Soľná planina Salar de Uyuni a skalný ostrov Isla del Pescado nadchne svojou krásou každého. Stovky niekoľko metrov vysokých kaktusov, ktoré nenájdete nikde inde.

Podľa NASA je púšť Atacama v Čile najsuchšou púšťou na svete a potvrdil to aj National Geographic. Atacama je 50 krát suchšia ako Death Valley v Kalifornii. Púšť tvorí viac ako 40.600 štvorcových míľ a tvoria ju soľné panvy, lávové prúdy a piesok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Atacama je jediné miesto na planéte kde neprší takmer vôbec. Nehostinná krajina plná suchého piesku je pokropená dažďovými kvapkami v priemere raz za 10 rokov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/atacama-mesacna-krajina-bez-dazdovych-zrazok/

nič tu neni

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
098544628742 to je cislo na mna
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Vydavateľstvo Opus sa v edícii Opus 100 dostalo k siedmej desiatke a doteraz vyšlo už cez 70 dvojalbumov.
pred 8 rokmi
Po storočiach brutálnych bojov ľudstvo porazilo svojich najdesivejších nepriateľov, hordy upírov.
pred 17 rokmi
S príchodom letných mesiacov uviedol Citroen na Xsaru Break špeciálnu ponuku.
pred 5 rokmi
Z výrobných liniek zišlo aj viac ako 491 tis. motorov, pričom 48 percent z nich závod exportoval do sesterskej automobilky v Českej republike.
pred 7 rokmi
Americký gitarista Slash usilovne pracuje na svojej druhej sólovej štúdiovej nahrávke.
pred 7 rokmi
Najnovší dokument Punk in Africa sa pokúša reflektovať lokálnu pôsobnosť punkových skupín a ich tuzemskú scénu.
pred 6 rokmi
Na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, ale aj na situáciu v okolí cintorínov bude v týchto dňoch dohliadať viac policajných hliadok.
pred 7 rokmi
Snímka v réžii 21-ročného Erika Bošnáka bude mať premiéru 1. marca 2012. Ide o postapokalyptický film s prvkami fantasy,