Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Atacama – mesačná krajina bez dažďových zrážok

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 09.10.2012

Atacama je jediné miesto na planéte kde neprší takmer vôbec. Nehostinná krajina plná suchého piesku je pokropená dažďovými kvapkami v priemere raz za 10 rokov.
Atacama – mesačná krajina bez dažďových zrážok
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Najsuchšie miesto na svete aj napriek polohe pri oceáne plné nerastného bohatstva a nádherných prírodných scenérií. Voda z oceánu sa sem nedostane kvôli zemskej rotácii, ktorá vzdušným prúdením vracia vlahu späť nad hladinu oceánu.

Púšť Atacama sa nachádza na severe Čile a jej časť zasahuje aj do okolitých štátov - Peru, Bolívii, Argentíne. Nachádza sa medzi Andami z východu a zo západu ju obmýva Tichý oceán. Atacama je jediné miesto na planéte kde neprší takmer vôbec. Nehostinná krajina plná suchého piesku je pokropená dažďovými kvapkami v priemere raz za 10 rokov.
Atacama Flickr Miradas com br
Atacama Flickr Miradas com br
zdroj: Flickr

Pre stredoeurópanov je Atacama ťažko dosiahnuteľná. Obrovská vzdialenosť si vyžaduje množstvo času a nemalé finančné prostriedky. Hlavné mesto Santiago je zo Slovenska vzdialené vzdušnou čiarou 12 tisíc kilometrov. Priamy let z Európy nie je, preto na cestu si treba vyhradiť viac času, pripočítať prestupy počas medzipristátí a následne vnútroštátny let do mesta Antofagasta. Kým sa dostanete do vytúženého cieľu uplynú minimálne tri dni, no spravidla to trvá o nejaký deň – dva viac. Najlacnejšie ceny ubytovania a stravy nájdete na Bolívijskej strane púšte. Hotel sa dá nájsť už od 15 eur a kompletný obed vyjde približne 5 eur. Ak sa rozhodnete ubytovať v Chile, treba počítať s cenami aj desaťnásobne vyššími.
Atacama Cruz del Sur observatórium Foto Rodrigo Marín Baez
Vesmírne observatórium Cruz del Sur.

Foto: Rodrigo Marín Baez

Kvôli suchu sa nenachádzajú ľadovce ani na vrcholoch hôr. 6500 metrov vysoké pohoria sú bez ľadovej pokrývky už od štvrtohôr. V nehostinnej krajine si aj napriek drsným podmienkam našli spôsob na prežitie lišajníky, riasy a kaktusy žijúce z minimálnej vlhkosti od oceánu.

Príčiny sucha a teplotné extrémy

Humboldtov studený prúd vytvára inverznú vrstvu a vysoké vrcholce Ánd bránia zrážkam z vnútrozemia preniknúť nad púšť. Poloha púšte je situovaná na záveternej strane čilského pobrežia a neprepustí ani vlhkosť od Tichého oceánu. Púšť sa začína pri oceáne, kde má takmer nulovú nadmorskú výšku a postupne prechádza do výšky 5000 metrov nad morom.
Atacama
Pohľad na púšť Atacama z orbitu.
zdroj: NASA

Málo pieskových dún a typické vyprahnuté skalné údolia plné kameňa a piesočného prachu. Atacama je typická aj extrémne drsnými teplotnými rozdielmi. Cez deň od decembra do marca stúpa teplota nad 50 stupňov Celzia a v noci je bežný mráz. V púšti Atacama stojí aj Európske južné observatórium (ESO), pretože oblasť má najväčší počet bezoblačných dní a vzdialenosť od ľudských obydlí poskytuje nerušené pozorovanie nočnej oblohy.

Mesačné údolie – Valle de la Luna

Práve túto oblasť využíva aj NASA – testovanie zariadení pre budúce misie do vesmíru. Terén pripomína povrch planéty Mars a je najnehostinnejším miestom pre život.
Atacama Dakar BuBcSek
Cez púšť Atacama prechádza svetoznámy automobilový a motocyklový závod DAKAR.

Foto: Flickr / BuBcSek
zdroj: Flickr

Aj napriek podmienkam tu žije takmer milión ľudí, pretože bohaté náleziská medi im kompenzujú ťažký život. Baňa San José ukrýva okrem medi aj zlato. Najvýznamnejšie sú náleziská dusičnanu sodného, o ktoré sa viedla Pacifická vojna. V súčasnej dobe sa v púšti nachádza asi 170 opustených baníckych miest, ktoré vyradilo z činnosti objavenie syntetickej formy dusičnanov.

Prírodné krásy

Národný park Los Flamengos a jediné gejzírové pole Južnej Ameriky – El Tatio. Krásna príroda sa môže popýšiť najvyššie položenými gejzírmi na svete – 4200 metrov nad morom. Tektonické zlomy pod povrchom spôsobujú zemetrasenia a následné vyvieranie termálnych prameňov. V lagúnach majú svoj domov mnohopočetné skupiny plameniakov. Spomedzi tisícky krásnych vtákov tu nájdete hneď niekoľko druhov. Najpočetnejší je plameniak žltonohý. V južnejších oblastiach žije plameniak čilský. Potravu vyhľadávajú v bahne.
Atacama El Tatio
Národný park El Taito.
zdroj: SXC/free

Kaktusové kráľovstvo

Severná časť púšte je porastená mnohými druhmi kaktusov - Soľná planina Salar de Uyuni a skalný ostrov Isla del Pescado nadchne svojou krásou každého. Stovky niekoľko metrov vysokých kaktusov, ktoré nenájdete nikde inde.

Podľa NASA je púšť Atacama v Čile najsuchšou púšťou na svete a potvrdil to aj National Geographic. Atacama je 50 krát suchšia ako Death Valley v Kalifornii. Púšť tvorí viac ako 40.600 štvorcových míľ a tvoria ju soľné panvy, lávové prúdy a piesok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Atacama je jediné miesto na planéte kde neprší takmer vôbec. Nehostinná krajina plná suchého piesku je pokropená dažďovými kvapkami v priemere raz za 10 rokov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/atacama-mesacna-krajina-bez-dazdovych-zrazok/

nič tu neni

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
098544628742 to je cislo na mna
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Hyundai Motor zverejnil obrázky nového Santa Fe
pred 9 rokmi
Počas studenej vojny sa francúzska tajná služba dostane k informáciám o špionážnej akcii Sovietskeho zväzu,...
pred 9 rokmi
Tentokrát to bolo naozaj narýchlo. Rýchly príjazd, hodinka s Hybridom, ďalšia hodinka s iným motorom a nakoniec dvadsaťminútový kúpeľ v blate.
pred 11 rokmi
Medzi našou verejnosťou prevláda názor, že pocit smädu je najlepší ukazovateľ pre nutnosť dostatočného príjmu vody.
pred 12 rokmi
Autá značky Subaru treba dnes predstavovať asi málokomu. Aj keď ich ale pozná väčšina z nás, vozil sa v nich málokto. Produkty tejto automobilky sa na Slovensku totiž vždy predávali v menších množstvách, či už z dôvodov skromnejšej modelovej ponuky,
pred 6 rokmi
Aj napriek vznetovému motoru presviedča vynikajúcou dynamikou jazdy
pred 7 rokmi
Od štvrtka je na hollywoodskom Chodníku slávy aj hviezda s menom Javiera Bardema. Známy španielsky herec bol z pocty, ktorá sa mu dostala, nadšený.
pred 13 rokmi
Čím sa vysvetľuje blahodárny vplyv behu?