Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Alcatraz: Neprekonaná väzenská legenda

Zdroj: © Server.sk, redaktor: tina, pridané: 22.10.2011

Rinčanie železných okov a stonavé náreky z chladných ciel na mieste zahaleného hmlou preruší chladný hlas dozorcu "Vitajte doma. Vitajte v Alcatraze."
Alcatraz: Neprekonaná väzenská legenda
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rinčanie železných okov a stonavé náreky z chladných ciel na mieste zahaleného hmlou preruší chladný hlas dozorcu "Vitajte doma. Vitajte v Alcatraze."...Takto sa pravdepodobne začínali nočné mory nejedného amerického kriminálnika v čase "slávy" legendárnej väznice. I napriek tomu, že v súčasnosti zločincov v celách vystriedali turisti, z názvu najstráženejšej väznice sveta mrazí človeka dodnes.

Príbehy spoločenskej spodiny zahalili tento kúsok zemi množstvom legiend, ktoré v súčasnosti priťahujú pozornosť viac než milióna turistov ročne.

Kamenný ostrov, považovaný za jeden z najznámejších symbolov kalifornského mesta San Francisca, píše svoju históriu už viac ako dvesto rokov. Ako prvý skalisko zaplavené množstvom ružových vtákov, necelé dva km od pevniny, zahliadol španielsky moreplavec Juan Manuel de Ayala. Nazval ho La isla de los Alcatraces, teda Ostrov Pelikánov. Jeho existencia v istom období však nebola až taká ružová. Ostrov sa stal "domovom" tým, ktorí boli za svoje hriechy odsúdení do najtvrdšieho federálneho väzenia Spojených štátov.
Alcatraz
Ostrovček s rozlohou 500 hektárov ležiaceho necelé 2 km od pobrežia sa obávali všetci zločinci.

História ostrova

"Skala" uprostred mora s minimálnou vegetáciou nemala toho k ponúknutiu veľa. Jej využitie našla nakoniec armáda spojených štátov v roku 1847, teda o 72 rokov neskôr, čo jej existenciu zdokumentoval španielsky dôstojník. Tá využila strategickú polohu ostrova, vybudovala tu vojenskú pevnosť a vôbec prvý maják na východnom pobreží krajiny. Alcatraz sa tak stal symbolom armádnej sily "Západu". Tridsiate roky minulého storočia však Ameriku zasiahla nevídaná vlna kriminality. Črtala sa teda potreba nájsť miesto, kam by krajina mohla umiestniť "najhorších z najhorších", aby zabránili útekom, ktoré boli v okolitých väzniciach na dennom poriadku. Izolovaná skala uprostred zálivu bola ideálnym riešením pre vytvorenie dokonalého väzenia.

Legendárny žalár

Z vojenskej pevnosti sa v priebehu niekoľkých mesiacov vybudovala väznica s najprísnejším stupňom bezpečnosti. Federálny kriminál od roku 1934 – 1963 s kapacitou okolo 600 špeciálnych železných ciel, sa tak preslávil na celom svete. Väzni boli rozdelení do troch tried podľa spáchaných zločinov a chovania, pričom každá skupina disponovala odlišným stupňom privilégií. Tí "najhorší" napríklad nemohli doručovať ani dostávať poštu a dokonca mali stopku i do väzenskej knižnice. Priechod medzi jednotlivými blokmi možný nebol a akýkoľvek pohyb väzňov prísne kontrolovali. Na jedného odsúdeného pripadali až dvaja, na sebe nezávislý, ozbrojení strážnici. Za hocijaký "prešľap" boli kriminálnici potrestaní buď pripútaním šesťkilovej železnej guli reťazou k členku, ťažkou prácou alebo zatvorením na samotku. Pobyt v tmavej kobke v podzemí, kde bol previnilec postojačky spútaný k stene a celý deň len o vode a chlebe, patril azda k tým najhorším a najznámejším spôsobom "karhania" praktizovaným v Alcatraze. Najdlhšie bol takto odsúdený na život v podzemí White Franklin, ktorý v úplnej tme a tichu vykonával trest za útek neuveriteľných desať rokov.
 
Alcatraz 2
Pohľad na väzenský areál zhora.
zdroj: SXC/free

Miestne celebrity

Jednotkou spomedzi väzňov bol jednoznačne kráľ gangstrov Al Capone, ktorý patril vôbec k prvým "nájomníkom" Alcatrazu. Tu už peniaze nemali takú cenu ako v Atlantickom väzení, v ktorom mal mafián pomerne luxusnú celu, povolené návštevy a podplatené všetko, čo sa hýbalo. Hrebienok mu klesol aj po roztržke, kedy ho iný zločinec bodol ukradnutými nožničkami do chrbta. K väzenským celebritám patril aj bankoví lupič, únosca, vrah a člen organizovanej zločineckej bandy Alvin Karpis, ktorý tu strávil 35 rokov. Preslávil sa tiež väzeň Robert Strould, známy ako Vtáčnik, ktorého identitu prevzal vo filme The Birdman of Alcatraz herec Burt Lancaster.
Alcatraz 3
Útroby väznice Alcatraz.
zdroj: SXC/free

Mýty o najnebezpečnejšom väzení sveta by nevznikli bez bláznov pokúšajúcich sa o útek. Vraví sa, že i napriek štrnástim pokusom, na ktorom sa zúčastnilo dokopy 39 väzňov, sa to nepodarilo nikomu. Alebo áno? Za väzenské múry sa dostal Frank Lee Morris s bratmi Anglinovými. Nikto ich už viac nevidel. Špekulanti predpokladajú, že ich vtiahli silné morské prúdy, ktoré sú v okolí ostrova obzvlášť silné. Ich telá sa však ani po dlhodobom a dôkladnom pátraní nenašli a povesť väznice zostala naštrbená. Iný prípad bol útek Johna Gilesa. Tomu sa i napriek nevyspytateľnému moru podarilo doplávať až k pevnine. Tam ho, žiaľ, čakala dozorná stráž i poriadna bitka. Niektorí utečenci pri dolapení neobišli tak "dobre" ako Giles. Mnohí boli zastrelení pri úteku, iní za trest popravení. Jestvuje i kategória samovrahov, ktorí sa buď utopili alebo sa po chytení zbláznili. Vo väzení bolo zaznamenaných aj niekoľko "klasických samovrážd" a prirodzene i veľa iných úmrtí, ktorí boli pre "verejné blaho" zväčša tiež klasifikované rovnako.

Do Alcatrazu boli dopravení takmer všetky americkí zločinci zo zoznamu desiatich najhľadanejších kriminálnikov "Ten Most Wanted List", ktorý vypracováva FBI dodnes.

Duchovia Alcatrazu

Strašidelné historky spoza múrov bývalej väznice by vám vedeli rozprávať mnohí. Strážnici, ktorí odľahlú pevnosť kvôli turistom strážia po nociach aj dnes, vraj počujú rôzne zvuky – od nárekov, rinčania železných pút, streľbu až po hranie na bendžo. Cestovné kancelárie podporujú tajomno pevnosti mnohými mýtmi. Najznámejšia legenda hovorí o cele s číslom 14D. Tu vraj väzeň jednej noci búchal na stenu tak silno, až si zodral ruky do krvi. Keď prišla stráž, tvrdil že ho navštívil podivný tvor. Prirodzene, nikto mu neveril. Otázniky vznikli, až keď ho našli druhú noc uškrteného s otlačkami prstov na krku v cele, kde bol uväznený sám.
Alcatraz 4
Väzenské cely v Alcatraze.
zdroj: SXC/free

Iný príbeh zase rozpráva o záhadnom nápise Mäsiar, ktorý sa občas zjavuje na stenách budovy. Majiteľ tejto prezývky bol v jednej cele bloku C zavraždený spoluväzňom. Snáď najznámejšia legenda je spojená so slávnym Al Capone. Keď mafián vo väznici stratil vplyv, utiahol sa do úzadia a samotu si krátil hraním na bendžo. Po pár rokoch bol kvôli zlému zdravotnému stavu prepustený. Ochorel na syfilis a zbláznil sa. Zvuk jeho nástroja sa však naďalej ozýva celami tohto tajomného miesta, ktoré je v kronike ľudstva zapísané ako doposiaľ neprekonaná väzenská legenda.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Ústredná téma príbehu amerického spisovateľa Andrewa Fukudu prináša vzrušujúcu zápletku, kde boj o prežitie je každodennou súčasťou života ľudí, ktorí ešte na zemi zostali. Prvá časť trilógie s názvom Lov vychádza vo Vydavateľstve Fragment práve dnes
pred 3 rokmi
Na Blu ray vychádza piaty diel Terminátora s podtitulom Genisys.
pred 8 rokmi
Ako scenárista nového filmu Red Tails bude spolu s producentom Rickom McCallumom a skladateľom Terencom Blanchardom dohliadať na nahrávanie hudby pre túto snímku.
pred 7 rokmi
Ak svoje brucho ukrývate do jednodielových plaviek, je čas zmeniť to. Stačí, ak sa budete riadiť nasledujúcimi radami...
pred 6 rokmi
Tomu sa povie darček!
pred 7 rokmi
Suchým okom môžu trpieť aj starší ľudia, u ktorých sa znižuje tvorba sĺz, ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, tiež tí, ktorí nosia kontaktné šošovky a ktorí často užívajú očné kvapky s konzervačnými látkami.
pred 7 rokmi
Jason Mraz je známy tým, že veľmi rád komunikuje so svojimi fanúšikmi a dáva im priestor na realizáciu ich nápadov.
pred 6 rokmi
Porsche Macan vychádza z Audi Q5, resp. využíva koncernovú platformu MLB, na rozdiel od sesterského Q5 budúcej generácie je však dôkladne prepracovaný.